WEER Papier-maché is vieze handen waard Goudmijn voor onderzoeker 0E BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP imumr winters in zeeland het warmst Weerrapport VEEL INFORMATIE IN ZO ZIT DAT' DINSDAG 9 FEBRUAR11982 varia In 1817 werd in het dorp Kloetinge Buys Ballot gebo ren. Hij was de oprichter en eerste directeur van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut in Utrecht. Later verhuisde het KNMI naar De Bilt. Van koning Willem III kreeg Bal lot toestemming om ondpr meer in Vlissingen een weerstation op te richten. In dit weerstation vlakbij de slui zen van Vlissingen werken zes mensen, die dag en nacht het weer in de gaten houden. Ieder half uur noteert men er allerlei ge gevens over het weer, zoals de temperatuur, de luchtdruk, win drichting en windsnelheid. Natuurlijk kijkt men ook of het regent, sneeuwt of hagelt. Neer slag noemen ze dat. Om te weten hoeveel regen er gevallen is ge bruikt men een regenmeter. Deze meter is verbonden met een appa raat in het gebouw. Hier kan men dan precies aflezen hoeveel mili- meter regen er gevallen is. Ook het aantal uren zonneschijn per dag wordt nauwkeurig bijge houden. Op het dak van het KNMI-station staat een glazen bol. Achter de bol zit een papier tje, waarop de uren van de dag staan. Als de zon er op schijnt werkt de bol als een brandglas. Er wordt dan een gaatje in het papier ge brand. Nu weet je dat de aarde draait en de zon stilstaat. Als de zon dus blijft schijnen brandt hij iedere keer een eindje verder een gaatje in het papier. Op het pa piertje kunnen ze dan aan het eind van de dag aflezen hoe lang de zon geschenen heeft. Niet alle instrumenten zijn op het terrein van het KNMI-station te vinden. Zo staat er een meetpaal in zee bij Cadzand. Deze paal geeft automatisch allerlei gege vens door over de windsnelheid en de windrichting. Tip: schilder de figuurtjes eerst wit voor je se een vrol lijk kleurtje geeft. Het glanseffect krijg je door se later, te vernissen. Vogel Ook krijgt men ieder uur gege vens binnen over het weer op de Noordzee van het weerschip Noordhinder. Dit schip ligt tus sen Nederland en Engeland. Wanneer het op de Noordzee gaat stormen wordt dit onmiddellijk doorgegeven aan het weerstation in Vlissingen. Schepen die zee wil len kiezen kunnen dan op tijd ge waarschuwd worden. De gegevens van alle buitensta tions worden om het uur doorge stuurd naar het hoofdweerstation van het KNMI in De Bilt. Hier maakt men dan een weerrapport voor heel Nederland. Veel mensen luisteren ieder uur in de nieuwsberichten naar het weerrapport van het KNMI. De visser luistert er naar omdat hij wil weten of hij uit kan varen; de loods wil weten of het stormt; de mensen van de gemeente wil len weten of het gaat sneeuwen, want dan moeten ze strooien; de scheepswerf De Schelde in Vlis singen wil weten waar de wind vandaan komt in verband met de stand van de kranen en de schaatsliefhebbers willen weten of het gaat vriezen. Vooral de schaatsers mogen dit jaar niet klagen, want de winters in Zeeland zijn minder koud dan in de rest van ons land. De laag ste temperatuur ooit in Zeeland gemeten was op 21 januari 1956 toen het -20 graden Celsius werd. Al deze gegevens over het weer werden eens voor het eerst op pa pier gezet door Buys Ballot en daar mogen we als Zeeuwen best een beetje trots op zijn. Eend Huisje Mobile Papier-maché? Die vieze troep? Daar begin ik niet aan!" Ik hoor je het ai zeggen. Be denk je toch nog maar eens goed voor je dat een tweede keer zegt. Want ai is papier-maché dan een materiaal waarbij je je banden een keertje extra moet wassen: het is goedkoop, makkelijk te maken en je kunt er reuze leuke dingen uit vormen: poppen, do zen, sieraden, dieren, zelfs hele dorpen. En achteraf: zo vies is het nu ook weer niet. Papier-maché heeft een hele ge schiedenis achter zich. Al eeuwen geleden maakte men in het Verre Oosten allerlei voorwerpen van deze papierpulp, die bij het dro gen keihard wordt. In China werden er soldatenpet- ten van gemaakt. In Europa was het zeer bekend, en in Mexico ont stond een ware volkskunst uit de papier-maché. Daar maakt men er prachtige maskers en speel- Igoed uit. En ken je die mooie, met fijne bloemetjes beschilderde doosjes die je vaak in boetieks ziet? Ook papier-maché! Hoe maak je papier-maché? - Scheur krantenpapier in snip pers (nooit knippen). Zacht kar ton (bv. van eierdozen) gaat ook uitstekend. Doe de snippers in een teiltje heet water en laat het een nachtje staan. i vrije tijds vrije tijds - De volgende dag, als het papier goed geweekt is, het water weg gooien en de snippers uitknijpen tot proppen. Doe die weer in het teiljte. - Maak de lijm door bij ongeveer 4 glazen water een flinke soeple pel poederlijm te strooien (bv. be- hangplaksel). Niet alles in één keer erin gooien en goed roeren, anders krijg je klonten. - Giet nu steeds wat lijm op de proppen. Mouwen opstropen-en goed kneden, tot je een soepele massa hebt (zoals deeg of klei), waarvan je figuren kunt vormen. (Met een mixer met deeghaken gaat het ook prima). - Je kunt de massa bewaren in een goed gesloten bus of plastic zak. Wat kun je er van maken? Natuurlijk de zeer bekende kop pen op een stokje, waar je later weer leuke poppekastpoppen van kunt maken. Maar denk ook eens aan figuur tjes voor een mobile (sterretjes, rondjes, hartjes, blaadjes). Vogels en andere dierfiguren. Huisjes en auto's van plakken papier-ma ché. Probeer maar eens en laat ons eens weten hoe het ging. Het KNMI-station in Vlissingen Pasgeboren hondjes plassen en poepen alleen als ze door hun moeder over hun buik en onder hun staart gelikt worden. Daar bij worden ze door haar snuit en tong op hun rug gerold. Oudere honden zie je echter ook vaak op hun rug liggen. Dat ge beurt vooral als ze zich bedreigd voelen door het ruwe gedrag van een ander dier. Het lijkt alsof ze zeggen: „Doe me geen kwaad, ik kan nog niet zelf plassen en poe pen. Ik ben nog maar klein!" In 'Zo zit dat' vertelt Sara Stein nog veel meer over het gedrag van honden. Niet alleen over honden, want het boek zit werkelijk (240 pagina's) boordevol informatie over allerlei interessante zaken. Het boek bevat drie hoofdstuk ken die over 'De buitenkant van de dingen' gaan, over 'De binnen kant van de dingen' en over 'De onzichtbare kant van de dingen'. Wat je ook bedenkt, de kans dat iets ér niet in staat, is heel klein! Zomaar iets noemen: ongedierte, troeteldieren, vlooien, viiegen, rattenwiskunde, mascottes, do- morentest, bonendoolhof, hoe ziet de slager jou?, erfelijke eigen- boeken boeken i schappen, gezichtsbedrog, waar om katten nooit om koekjes bede len, puberteiten nog veel meer! Weieens gehoord van collageen of genetische mutatie? Er staat iets over in. De uitgever schrijft op de kaft dat 'Zo zit dat' een goudmijn is voor elke nieuwsgierige jonge onder zoeker. Meestal moet je zulke loftuitin gen met een korreltje zout nemen, maar in dit geval is daar niets te veel mee gezegd. Niet alleen omdat er zoveel in te vinden is, maar ook omdat het rijk geïllustreerd is. Bovendien staan er erg veel inte ressante proeven in beschreven die je zelf met weinig en eenvou dige hulpmiddelen uit kunt voe ren. Als je geïnteresseerd bent in het hoe en waarom van alledaagse dingen, kun je van 'Zo zit dat' ja renlang veel plezier hebben. 'Zo sit dat' door Sara Stein, uitge verij Het Spectrum BV - Utrecht, prijs 25,-. V/W I? Nl 'Al SPREEKBEURT OVER DE. SPdCE IHUTTLE \r®1®) "N Pf stofzuiger znreijl^ïirwilve m'n NIKS KRUL H..HODDEN OVER EE£I MUL nfo..PE SPACE-2W6« EEH...IK 8EPOEL PP® WE--STomunc - (LEH TJ4 SLIK

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 3