VERZAMELEN i I 'Zoveel mooie dingen9 xmxmti Gesprekje Zoeken naar die ene postzegel ss *32 Museum aan huis En jullie? Gek Rommelmarkt Prenten DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 achtergrond Wat zeg je jongen? Of ik nog mandarijnepitjes vóór je heb? Ga je je eigen vitamines kweken?" „Nee opa, voor m'n verzame- ling. Ik heb er al 87. D'r is moeilijk aan te komen hoor. Tegenwoordig zijn ze bijna allemaal zonder pit. Maar ja, daarom is het juist zo span nend". „Goh jongen, je doet me den ken aan vroeger, toen ik zo oud was als jij. Met een paar jongens hadden we een ver- zamelclubje, bij opa in het schuurtje. Goh ja zeg met Krijn en Ko en Bartel". „De duvel en z'n ouwe moer verzamelden we. Fiets- lampjes, oude kranten, luci ferdoosjes, boeken, stenen, dingen van t5 centimeter, oude bussen, rode dingen, blauwe dingen, doorzichtige dingen, spiegels". „Ik weet nog dat we eens ker- sepitten verzamelden, tot de veldwachter ons betrapte in zijn eigen kerseboom. Ik zie die dikke Ko nog in die boom zitten met een rooie kop. De grootste kers die ik ooit zag". „En dat schuurtje werd vol ler en voller. Op den duur konden we alleen nog staan de vergaderen en later al leen nog buiten. Zonde, dat opa toen ineens zijn schuur tje nodig had. Al het werk van jaren zo in de asemmer. Zonde". ,Ach ja wat vroeg je ook weer? Mandarijnepitjes? Vraag eens hiernaast op ka mer 103 bij Ko, misschien heeft die er wel een paar in die oude kast van hem". Wie postzegels verzamelt, ontdekt al gauw dat het onmogelijk is alles te spa ren. Er moet een keus ge maakt worden. Ruimte vaart, dieren en 'Nederland' zijn populaire onderwerpen. „Het fijne van postzegels ver zamelen is het zoeken naar die ene zegel die je nog niet hebt", zegt Freek Verdoes uit Middelburg. Hij verzamelt niet alleen postzegels, maar verkoopt ze ook. Soms is het echt speurwerk. Een enkele keer lukt het met ruilen. Kopen is gemakkelij ker, maar dat kost (veel) geld", voegt de heer Verdoes er aan toe. „Postzegels verzamelen is vooral een dure liefhebberij, als je verzamelt volgens de allernieuwste 'postzegelmo de': maxikaarten. eerste dag bladen, eerste dagkaarten, boekjes, doorlopers, blokken en nog veel meer. In 1974 bracht Nederland een zegel uit waar een koe op stond. De ontwerper had er een grapje mee uitgehaald door het beest op twee zegels - elk een halve koe - af te drukken. Weinig mensen hadden dat in de gaten tot iemand op het idee kwam dat die zegels aan elkaar vast, wel eens extra veel waard konden worden. Toen moest iedereen ineens deze 'doorloper' hebben". De heer Geilleit uit Middel burg is voorzitter van één van de vele Zeeuwse postze gelclubs. Hjj vindt dat de mensen elkaar met al die nieuwigheden gek maken. „Neem bijvoorbeeld de ma xikaarten. Daar bestaan op het ogenblik wel vijf of zes soorten van. Welke moet je dan verzamelen?" „Alles aanschaffen kan ei genlijk niet, dat is veel te duur. Voor de zegels die Ne derland in 1982 uitbrengt ben je dan al gauw meer dan 500,- kwijt", besluit de heer Geilleit. Nee mam, niet weggooien! roept Pietje bijna in pa niek. Pietjes verzaméling: een gróte, haast niet te overziene stapel knipsels, die groeit, en groeit. De men sen die hem kennen worden er wel eens kregelig van, altijd dat geknip. Als hij er nou nog eens wat mee deed, maar nee. Kom niet aan zijn verzameling, want dan kom je aan hem. Waarom dan toch... Ja, waarom zo'n schijnbaar nutte- Eén van de grootste verzamelaars loze verzameling? Pietje vindt het van Nederland is het CBS: Cen traal Bureau voor de Statistiek. Van alles en nog wat in Nederland worden gegevens opgeschreven en vergeleken: aantal geboortes, sterfgevallen, emigraties, hoeveel gewoon leuk dingen uit te knip pen. „Ik weet precies wat ik heb en waar." Onbegrijpelijk, maar ja, als hij het zegt, zal het wel waar zijn. Zijn kamer ruimt hij zelf op, kan ook eigenlijk niet anders. Je vraagt je wel eens af wat men sen bezielt. Ze verzamelen knip sels, poëzebeeldjes, postzegels of borrelglaasjes. Waarom? Dat weet niemand. Soms gewoon omdat het nu een maal 'rage' is, zoals indertijd sleu telhangers, speldjes, stickers en buttons. Of omdat iemand eens iets leuks voor zijn verjaardag kreeg. En later nog eens en van lieverlee, je snapt het al. Sommigen beginnen hun verza meling al met een verzameling. Gekregen van pa of ma, opa, oma, oom, tante, buurvrouw, kennis. Een vriendje van Piet heeft een verzameling munten waar je stijl van achterover slaat. Maar ja, die krfjgt ook van iedereen en die koopt ook zelf. Dat zou Piet nooit doen. „Het is pas echt als je het allemaal zelfbij elkaar scharrelt' vindt hij. Ach ja, ieder zijn manier. Hij kent zelfs iemand die verkeersborden steelt. mensen voor of tegen iets zijn, welk geloof ze hebben, hoeveel mensen voor of tegen iets zijn, welk geloof ze hebben, hoeveel ze verdienen, hoeveel buitenlanders er zijn, waar ze wonen, wat voor werk ze doen, hoeveel auto's we hebben, hoeveel water, asfalt bos er in Nederland is. Welke ziektes vaak voorkomen, hoeveel bier we drinken of welke we kopen. Van werkelijk bijna al les weten ze wel wat. Prins Charles van Engeland kreeg overigens op zijn huwelijk ook een paar oude wc's voor zijn verzameling... gedicht gedicht gedicht gedicht gedi Bal, bel, bok, bek, buren, boorden, ik verzamel beetjes-woorden. Bed, bos, buikje doen allemaal mee Hopsa! Blad en braadworst, weeral twee. Bommetje, bakkie, bever, blij, bromtol kan er ook wel bij. Bloemen, bakken, bakker, bol, mijn hersens raken aardig vol. Boerderij, bunker, baasje, bril, beton, brood, badje, bolle bil. Ook brand is bruikbaar en balkenbrij en bolus, nummer vierendertig in de rij. BedrijQe, burger, beer, blos, bouwen, ik kan ze haast niet meer onthouden. En raak ik er soms toch eentje zoek: nou, dan kijk ik gewoon in mijn woordenboek. Marina van den Boogaart Zonde ora weg te gooien. Het is veel te mooi, denk ik voortdurend. Het hoeft niet echt kostbaar te zijn. Voor mij kan het toch veel waarde hebben". Aan het woord is Jacqueline Elich uit Middelburg. Zij verza melt werkelijk van alles. Er staan ruim 20 verschillende ver zamelingen op haar lijstje. Veel van de spulletjes, zoals doos jes, potjes en zakjes met allerlei soorten thee, zijn in haar kamer te zien. Maar door plaatsgebrek is er ook veel naar de kast verhuisd. Daarin staan dozen met schelpen, stenen en zakjes proefmonsters. - Ben je allang bezig met verza melen? „Eigenlijk begon het al op de kleuterschool. Ik nam van alles mee naar huis. Vooral zeesterren en krabben. Die gingen vreselijk stinken en dan gooide mijn moe- interview interview der ze weg. Op de lagere school ben ik echt gaan sparen. Het be gon met schelpen. Later kwamen daar stenen, scherven en pijpe- koppen bij. Die ging ik zoeken en opgraven". - Waarom bewaar je het alle maal? „Omdat ik het mooi vind. Ik kan gewoon niets weg doen. Ik vind de Jacqueline Elich: ik vind tiet wel gezellig als het rommelig is. kleur mooi, of de vorm. Of ik vind het lekker ruiken. Daarom heb ik ook een verzameling zeep. Wie rook en flesjes met geurtjes". - Je bent nu een paar jaar van de lagere school. Zijn de verzamelin gen nu veranderd? Jawel. Ik verzamel nog heel veel, maar nu vooral dingen die ik ook kan gebruiken. Zoals kaarsen, mooie ansichtkaarten, droog bloemen en thee. Vooral thee vind ik erg leuk. Het ruikt ook lekker. Ik heb ruim 100 soorten". - Heb je veel oude verzamelingen weg gedaan? „Wel een paar. Ik verkoop ze op de -rommelmarkt of geef ze weg. Zo heb ik veel blikjes en flesjes weg gedaan. Ik heb niet meer zoveel in mijn kamer uitgestald. Het werd toch wel erg rommelig". - Klaagt jouw moeder nooit over de rommel? „Ze moppert wel eens als ik te veel troep laat slingeren. Ik moet mijn kamer zelf doen. Maar ik doe er niet zoveel aan. Ik vind het wel gezellig als het rommelig is". - Wat vind jij echte rommel? „Spulletjes die ik niet mooi vind". - Geef je veel geld uit aan je ver zamelingen? „Niet veel. Ik spaar al mijn geld om op reis te gaan naar andere steden. Daar zoek ik leuke ouder wetse of gekke winkeltjes. Daar kijk ik dan heerlijk rond. En ja, daar koop ik ook wel eens wat. Dat kan ik dan niet laten. Er zijn ook zoveel dingen die ik mooi vind". Sommige mensen hebben zulke mooie verzamelin gen, dat het eigenlijk jam mer is, dat er zo weinig ande ren van kunnen genieten. Dominee Van Tuyl van Se- rooskerken uit Oostkapelle heeft zo'n verzameling. Maar van zijn hobby - fossie len - kan iedereen genieten, want hij heeft er een mu seum van gemaakt. Al heel jong had dominee Van Tuyl belangstelling voor alles wat met de natuur te maken heeft. Met het verzamelen van fos sielen en stenen begon hij rond 1969. De verzameling groeide steeds en in 1978 werd het museum geopend. Samen met leden van een archeolo gische werkgroep werd het museum ingericht. De dominee heeft veel din gen zelf gevonden. Ze zijn verzameld in vakanties en vrije tijd. Een flink aantal botten komt uit zee. Ze zijn opgevist in de netten van Arnemuidse vis sers, die de botten voor het museum bewaarden. Op deze manier kwam het museum aan een groot stuk mammoetstoottand van 195 centimeter lang en 53 kilo zwaar. Ook is er het skelet van een holenbeer te zien. Deze beer was groter dan de ijsbeer die we nu kepnen. Om een idee te geven hoe de wereld er lang geleden uit zag, heeft dominee Van Tuyl allerlei prenten opgehangen bij de fossielen. Behalve de uitstalkasten langs de wanden, heeft het museum ook vitrines in het midden van de kamers. In één van die vitrines zijn fo to's te zien van kistkalveren. Het museum is niet bijzon der groot, maar zeker een be zoek waard. In de winter maanden zijn er geen vaste openingstijden. Wie wil kan wel telefonisch een afspraak maken. De dominee geeft dan per soonlijk een rondleiding in zijn fossielenmuseum aan de Molenweg 36 te Oostkapelle. Schrijf eens naar de Krullebak Wat verzamelen jullie voor spul len? Dat wil de redactie van De Krullebak dolgraag weten. Soms spaart iemand immers echt iets aparts. Zoals die Belg met zijn museum vor ansichtkaarten. Maar, enkel kaarten van andere museums. En die man die muziekinstru menten verzamelt. Als ze maar vals zijn. Soms speelt hij er een heel mal toneelstukje mee. Schrijven jullie ons eens over jullie verzameling? Het mogen best heel gewone dingen zijn. En vertel dan ook waarom je het bent gaan doen, hoe je het alle maal opbergt en of je het koopt of juist probeert te krijgen. We zijn er verschrikkelijk nieuwsgierig naar. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: M. van den Boogaart, A. van den Doel, C. de Jonge, H. Mooibroek, S. Scheers, E. Reindersma, G. Sanders, J. Smeekens, I. Timmerman, W. Verstuijf en W. Wisse. Adres: Waistraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 toestel 40. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen,- of afgeven aan hét PZC-kantoor in Vlissingen (Waistraat 56-60) of in Middel burg (Markt 51).

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 2