Zinsontleding hoort niet op lagere school 'Bang? Daar denk je niet aan' KORT Iedereen een nummer ADVIES GROEP DESKUNDIGEN KRULLEBAK IN DE KLAS JONGENS REDDEN KIND UIT WAK IN YERSEKE Jarig Vos Toneelwijn Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV mwm 2E JAARGANG - NUMMER 2 -DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 JAN SLAAT PIET. Jan is onderwerp, slaat is gezegde en persoonsvorm, Piet is lijdend voorwerp. Van Thijn DEN HAAG - Het ziet er naar uit dat elke Nederlander een eigen nummer krijgt. Tenminste, als de wet die minister Van Thijn van binnenlandse zaken heeft voorgesteld doorgaat. Alle nummers zullen bewaard worden in een Centrale Per soonsadministratie, kort CPA genoemd. De CPA wordt eigenlijk een soort dik adresboek, waarin alle num mers via de computer heel snel zijn op te zoeken. Bij ieder num mer staan de gegevens van de per soon die bij het nummer hoort. Niet alleen de naam staat erbij, ook het adres.de geboortedatum, geboorteplaats, verhuizingen en gezinssamenstelling. Er zal niets instaan over het be roep, de godsdienst of de gezond heid van de persoon. Tot nu toe zijn al die gegevens al leen te vinden in de administratie van de gemeente waarin iemand woont. Het nadeel hiervan is dat soms bij verschillende gemeenten geïnfor meerd moet worden voor bepaal de gegevens zijn gevonden. Dit kan komen door verhuizingen. De gegevens zijn dan meeverhuisd naar de andere gemeente. Bij de CPA zal het zoeken veel sneller gaan, want daar zijn de ge gevens van alle gemeenten by el kaar. Er zyn ook nadelen aan het nieu we plan. De gemeenten vinden dat er niet voorzichtig genoeg met al die gegevens kan worden omgesprongen. Alles op één plaats vinden zy niet veilig. De gegevens kunnen ge- makkeiyk in verkeerde handen terechtkomen. Zo kan, bijvoorbeeld, de vijand in oorlogstijd in één klap heel veel over elke Nederlander te we ten komen. Hoe gevaariy k dat is, is wel geble ken in de tweede wereldoorlog. De Duitsers konden in de admini straties zo lezen wie er, byvoor- beeld, oud genoeg was om voor hen te werken. In verschillende plaatsen is daarom de hele admi nistratie door mensen uit het ver zet vernietigd. Minister Van Thijn zegt dat er goed op de gegevens gepast zal worden. En dat iedereen altyd het recht heeft om te informeren naar zyn gegevens. Zo mag iedereen weten wat er al lemaal over hem geschreven staat en wie er naar geïnformeerd heeft. Verder zal het archief in een noodtoestand, zoals oorlog, ver nietigd kunnen worden. In de tweede kamer zal over het wetsvoorstel gesproken worden. MIDDELBURG - Lagereschoolkinderen moeten niet geplaagd worden met het ontleden van zinnen. Dat vindt een groep deskundigen die de minister van onder wijs heeft aangeraden ontleden op de lagere school af te schaffen. Deze groep vindt ontleden voor kinderen van de lagere school veel te moeihjk en niet interes sant. zy kunnen het eigenhjk al leen met trucjes en foelies onder de knie krygen. In ons land bepaalt de overheid (in dit geval de regering) dat op lagere scholen onder andere Ne- Scholen die (kosteloos) voor één of meer klassen De Krul- lebak willen bestellen kun nen bellen naar de PZC In Vlissingen: 01181-15144, toe stel 17. derlands gegeven moet worden. De scholen moeten zelf weten hoe ze dat doen. Helemaal waar is dat natuuriyk niet. Een school die onder 'Taal' kinderen alleen laat toneelspelen, krijgt van de inspecteur voor het lager onderwijs vast en zeker te horen dat dat niet kan. Ook het voortgezet onderwy s ver wacht dat kinderen na de zesde klas meer kunnen dan goed to neelspelen. Geen truc jes De heer J. van Weele rekent erop dat de kinderen zo toch een beetje kunnen ontleden. Hij geeft les op de Stedelijke Scholengemeenschap in Middel burg (Mavo, Havo, VWO) en vindt ontleden voor de lagere school ze ker niet te moeilijk. Kinderen moeten dan wel vanaf de eerste klas veel gespeeld hebben met zinnen en woorden, zegt hij. Bovendien vindt hij het onjuist alles wat moeilijk is meteen maar af te schaffen. Kinderen moeten in de eerste klas toch ook leren lezen. Wel is hij met de groep deskundi gen eens dat het fout is trucjes en foefjes te leren. Als. het alleen op die manier kan, moeten lagere scholen dat het voortgezet onder wijs vertellen. Die 'onbegrijpelij ke' zaken leren kinderen daar dan wel. De mening van het kind over ont leden in het gedicht 'Grammati ca' van Willem Wilmink is in ieder geval duidelijk. Dat verzint zelf bepalingen: bepaling van rottig, bepaling van leuk, bepaling van kriebel, bepaling van jeuk, bepaling van veeteelt, bepaling van breuk. YERSEKE - De maand januari bracht veel ijspret. Martin de Rooij en William Hoogstrate, twee leerlingen uit de zesde klas van de Prinses Beatrixschool te Yerseke hebben nog een andere herinnering aan deze koude we ken. Zij redden een zesjarig jon getje uit een wak. Het gebeurde allemaal woens dagmiddag 13 januari. De twee jongens hadden hun vrije middag doorgebracht op de ysbaan te Yerseke. De twee vrienden besloten daar na een kykje te gaan nemen op het strandje. Toen ze door de Mo lenlaan fietsten, zagen ze een peu ter op het fis van de brandvijver staan. Het jongetje stond dicht bij een wak. William en Martin probeerden het jongetje van het ys te roepen. Maar het kind schudde zyn hoofd en zei: „Nee, Theo". De beide jongens begrepen eerst niet wat de peuter bedoelde, tot ze een capuchon in het wak zagen drijven. Martin de Rooij (links) en William Hoogstrate: tee konden krijgen wat we maar wilden. Ze bedachten zich geen ogenlik - en gingen het ijs op. „Eerst gingen we op onze bulk. Maardatwas erg nat, want er stond een laagje wa ter op het ys", vertelt William. „Toen zyn we op onze knieën ver der gegaan." Bewusteloos Bij het wak gekomen ontdekten ze daar de zesjarige Theo be wusteloos in het water. Later kwam het uit, dat Theo gepro beerd had een halfbevoren meeuw van het ijs te redden. Martin en William trokken het jongetje aan zijn broeksriem uit het ijskoude water. Toen ze het kind op de kant had den was er snel een dokter. Theo hield aan zijn koude duik een lichte longontsteking over. Of ze bang waren toen ze het ijs opgingen? „Bang? Nee, op dat moment denk je daar niet aan", zegt William. Van Theo's moeder kregen ze al lebei een sporttas. „We konden krijgen wat we maar wilden, van die mevrouw, maar we wilden niets aannemen. Toen vroeg ze welke sport we deden en kregen we een ieder een tas. Dat was toch leuk", zegt Martin. Op die bewuste dag had William net één EHBO-les achter de rug. Martin besloot, na hun reddings actie, ook de cursus te volgen. Dan weet je een volgende keer nóg beter wat je kunt doen om iemand te redden. De politie van Temeuzen heeft donderdagmiddag 21 januari een boze passagier uit de bus moeten halen. De heer H. A. stapte in Axel in de bus Hulst-B res kens. Hij wil de niet betalen, omdat hij ja rig was. De bestuurder van de bus weigerde de man een ca deautje te geven in de vorm van een gratis ritje. De chauffeur schakelde de poli tie in. Agenten haalden de ja rige uit de bus Van hen kreeg hij wel een ca deautje: een gratis wande ling terug naar Terneuzen, Drie jagers hebben onlangs op Noord-Beveland een vos gedood. Deze diersoort was nog nooit eerder op dit ei land gezien. De jagers von den dat ze een goede daad hadden gedaan, omdat vos sen veel schade zouden kun nen aanbrengen aan vogels die op de grond broeden. De heer Pfaff van het Zeeuws Biologisch Museum was het daar niet mee eens. Alleen zieke dieren worden door vossen gepakt. De heer Pfaff hoopt dat de vos nog eens tot de be schermde diersoorten zal gaan behoren. Daar zullen de overgebleven 'Retntjes' geen bezwaren tegen hebben. In Hoogeveen werden zeven onderwijzers in het zieken huis opgenomen met vergifti gingsverschijnselen. Voor het toneelstuk dat ze wilden opvoeren hadden ze rode wijn nodig. Helaas merkte de scheikun deleraar dat de toneelwijn op was. Gauw maakte hij na- maakunjn met behulp van chemische middelen. Helaas vergat hij de toneelspelers te waarschuwenen. i cartoon cartoon Galtf) van den Berg Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 1