Westen oneens met militair bewind Polen Betaald Voetbal heeft geldzorgen Drieling in KORT SOLIDARITEIT VERBODEN FC Utrecht Wereldreis Geboorteplaats Varken Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV mimi 3E JAARGANG - NUMMER 1 - DINSDAG 12 JANUARI 1982 WARSCHAU - Veel regeringen hebben in hun nieuw jaarstoespraken gezegd dat zij hopen dat 1982 voor Po len een gelukkiger jaar wordt dan 1981. Vooral Amerika en de Westeuropese landen zijn het oneens met de militaire staatsgreep in Polen op 12 de cember van het afgelopen jaar. Het Poolse volk heeft het recht In Polen werd in 1980 een vrije en zelf uit te maken hoe het wil leven, vinden ze. Maar nu de staat van beleg in het land dat onmogelijk maakt, zijn de westerse regerin gen toch niet van plan de Polen echt te hulp te komen. Als ze dat- wel zouden doen, betekent dat - vrezen ze - de derde wereldoorlog In 1939 viel Hitier Polen binner. en daarom verklaarde Engeland Duitsland de oorlog. Dat was het begin van de tweede wereldoor log. In februari 1945 (het laatste jaar van de oorlog) kwamen in de Rus sische plaats Jalta de regerings leiders van Amerika, Rusland en Engeland bij elkaar. Roosevelt, Stalin en Churchill spraken daar af hoe de wereld eruit zou moeten zien als Duitsland verslagen was. Eén van die afspraken had met Polen te maken. Rusland wilde niet dat Polen een vrij land werd. Duitsland was in twee oorlogen steeds door Polen Rusland bin nengevallen en Stalin was bang dat dat een derde keer misschien weer zou gebeuren. Churchill en Roosevelt vonden hetgoeddatin Polen een regering zou komen die met Rusland be vriend zou zijn. In Roemenië, Hongarije, Tsjechoslowakije, Bulgarije en Joegoslavië zou dat ook gebeuren. Rusland kreeg zelfs het recht groepen in die landen die het niet met de Russische regering eens zijn, desnoods met geweld aan te pakken. Engeland en Amerika beloofden zich dan nergens mee te be moeien. onafhankelijke vakbond 'Solida riteit' opgericht. Rusland vond dat niet goed, maar liet het in het begin zo. Al gauw had Solidariteit meer dan 10 miljoen leden. Toen de vakbond zich met steeds meer zaken ging bemoeien, eiste Rus land van de Poolse regering dat ze daar een eind aan zou maken. Veel Polen zijn lang bang geweest dat Rusland dat zelf zou komen doen. Per slot van rekening waren jaren geleden Russische tanks en soldaten Hongarije (1956) en Tsje choslowakije (1968) binnengeval len. Zo ver is het in Polen niet geko men. Op 12 december 1981 greep premier Jaruzelski de macht en verbood 'Solidariteit'. Wel heeft de Poolse regering in haar nieuwjaarstoespraak be loofd dat de klok niet helemaal terug gedraaid wordt tot vóór 1980. FC Utrecht-doelman Hans van Breukelen biedt wethouder Pot een doos met tuim 66.000 handtekeningen voor het behoud van de club aan. DEN HAAG - Er komen door ge brek aan geld steeds meer Neder landse voetbalclubs in de proble men. Het voortbestaan van een aantal verenigingen uit het be taalde voetbal (eredivisie en eer ste divisie) is daardoor ernstig in gevaar. De bedragen die clubs voor een goede voetballer moeten betalen zijn erg hoog. Als het geld er niet is, verdwijnt zo'n voetballer naar een club die nog wel geld heeft. Vaak is dat een club in een ander land. Zo verdwenen voetballers als Krol, Neeskens, Rep en Muh- ren uit Nederland. Als een elftal niet genoeg topvoet- ballers heeft, worden de presta ties vaak minder en blijven de toeschouwers weg. En het zijn juist de toeschouwers die het meeste geld binnen brengen. Er komen toch al steeds minder mensen naar de wedstrijden kij ken. Ook de rellen in en bij de sta dions schrikken veel bezoekers af. Jaruzelski Eén van de clubs met grote pro blemen is de FC Utrecht. De club had zelfs geen geld meer om de spelers hun salaris te betalen. Eind vorige maand moest het he le bestuur aftreden toen bleek dat ze verkeerde gegevens aan de be lasting hadden doorgegeven. Het gemeentebestuur van de stad Utrecht zal waarschijnlijk een deel van de schuld (ongeveer 3,5 miljoen gulden) kwijtschel den en 500.000 gulden aan de club geven. Maar dan nog zal er geld te weinig zijn om de andere schul den, zoals de belastingschuld, te betalen. Dat geld van de gemeente is extra geld. Want iedere eredivisieclub krijgt al geld van zijn gemeente. Deze maand beslissen de gemeen ten of ze nog wel door zullen gaan met hun jaarlijkse betaling aan de clubs. Ook zij moeten bezuini gen. Het is mogelijk dat ze beslui ten alleen de huur van de stadions nog te betalen. Behalve het geld van de gemeen ten, komt er bij de clubs geld bin nen van de bezoekers, de reclame borden in de stadions, en van de toto en lotto. De clubs zien nog een lichtpuntje voor hun geldzorgen. Ze hopen dat dit jaar toestemming wordt gegeven reclame op de shirts te dragen. Dat brengt dan weer wat geld in het laatje. WESTKAPELLE - De achtjarige Arma Kleinepier uit Westkapelle wacht vol ongeduld de thuis komst van Loura, Christa en Ma- rit af. Sinds ze er ineens drie zus jes bij kreeg, is ze druk met aller lei voorbereidingen in de weer. Arma was enig kind totdat haar moeder op tweede kerst beviel van een drieling in het zieken huis in Bergen op Zoom. De kamer van de familie Kleine- pier lijkt wel een bloemenwinkel. Het bezoek loopt af en aan. Me vrouw Rina Kleinepier is alweer een heel eind opgeknapt van de bevalling. De bevalling is vlot verlopen en de drie baby's zijn gezond. Alleen zijn ze nog veel te klein zodat ze nog een tijdje in het ziekenhuis moeten blijven. 'Dat is niet erg als ze maar gezond zijn', vertelt de trotse moeder. 'We mogen ze zo vaak we willen opzoe ken en ik mag Laura zelfs al de fles geven'. Het wachten is nu op de feestelij ke thuiskomst. Er staan drie wie gen klaar, een hele stapel luiers ligt in de kast en hopen kleertjes en cadeautjes. De drieling kwam voor de Kleine- piers niet als een verrassing. Al na zeven weken was dat door echo scopie (een soort onderzoek met geluidsgolven waardoor kan wor den bepaald hoeveel kinderen er zullen komen) vastgesteld. De geboorte werd overigens pas begin februari verwacht. Er wer den twaalf namen bedacht, twee voor ieder kind. Het konden ten slotte drie jongetjes zijn, drie meisjes of een combinatie. De reis naar het ziekenhuis was ook nog een verhaal apart. Na de eerste weeën werd een ambulance gebeld om mevrouw Kleinepier naar Rotterdam te brengen, waar de kinderen volgens afspraak zouden worden geboren. Alles ging echter zo snel dat be sloten werd al in Bergen op Zoom te stoppen. Het had niet veel gescheeld of ze waren in de ziekenauto geboren. Eerst werd Laura geboren en daarna volgden Christa en Marit al heel snel. De familie heeft ongelooflijk veel reacties ontvangen. Pa Kleinepier moest in het dorp regelmatig van zijn fiets stappen om zich te laten feliciteren. De postbode leverde ruim 400 kaarten met gelukwensen af: ge borduurde, getekende, geplakte, met poëzieplaatjes, of kaarten van stof. Die kwamen zowel van binnen als van buiten Walcheren. 'Een meisje uit Koudekerke felici teerde ons hartelijk en vroeg om het mooie geboortekaartje voor haar verzameling. Dat hebben we maar gedaan want als je zoveel aardigs krijgt, is het leuk om zoiets te kunnen geven', zegt me vrouw Kleinepier. Arma tracteerde op school met beschuit en muisjes. De 41-jarige doofstomme Ja panner Kojiro Hirayamo maakt een wereldreis op de fiets. Zijn 'voertuig'is nauwe lijks te herkennen door de grote hoeveelheid bagage, die hij voor- en achterop de fiets meezeult. Hij is al tien jaar onderweg. Kojiro hoopt in 1991 terug te zijn in Japan Op het ogen blik fietst hij in de buurt van Parijs. Tjitske Bos werd donderdag 17 december geboren op de veerpont van Terschelling naar Harlingen. Toen haar trotse vader de geboorte aan ging geven kon dat niet in Terschelling en evenmin in Harlingen. Vader Bos zou dit in Den Haag moeten doen. Tjitske is namelijk geboren op een stuk Waddenzee, dat nog niet onder de gemeenten is verdeeld. Normaal wordt een patiënt vliegensvlug per helikopter naar een zieken huis aan de wal gebracht. De helikopters konden die dag niet vliegen vanwege de dichte mist. Gelukkig werd snel een veer pont beschikbaar gesteld. Door drijfïjs en mist verliep de reis niet zo vlot. Tsjitske liet niet op zich wachtenmidden op de Wad denzee werd ze geboren. Enkele weken geleden heeft de politie een Chinees buidel varken gevonden bij een zo merwoning in Cadzand. Het zwarte varkentje was achtergelaten door de bewo ner, die al een paar weken was vertrokken. Het dier lag op zijn zij en was halfbevro ren. De politie bracht het varken naar de slager in Cadzand. Daar knapte het dier snel op en verliet het de slagerij ge zond en wel. cartoon cartoon

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 1