ANGST Geen last van hoogtevrees t Ulüft/f Het nieuwe als boeman N Stoer Faalangst DINSDAG 8 DECEMBER 1981 achtergrond Help, een monster. Angstig sprongen de mensen aan de kant. Het vee sloeg op hol in de weilanden., Daar kwam het brullende, vuurspuwende snelheids monster aangestormd. Rond 1830 werd er zo over de rustig tuffende stoomtrein geschreven die met een gan getje van veertig kilometer door het land sjokte. Tegenwoordig lachen we hierom. De eerste stoomtrei nen zorgden voor een hoop opschudding en angst. Het zou wel eens kunnen gebeu ren dat de vonken uit de pijt van het rijdende monster de rieten daken van de huizen in brand staken. De koeien en paarden in de wei konden dol worden van het lawaai en door de walm stikken. Het kon ook nooit goed voor een mens zijn om zo snel te reizen. Je zou er vast en zeker ziek van wor den. Een Amsterdamse koopman was wel heel erg bang van de rook die uit de stoomtrein kwam. Volgens hem zou de aarde hierdoor uit zijn baan raken. De man stuurde blaadjes rond om de mensen te waarschuwen voor deze ramp. Nieuwe zaken De mensen werden geregeld opgeschrikt door uitvindin gen. De auto, het vliegtuig, de radio, de telefoon, de tele visie en nog veel en veel meer. Ze waren eerst bang voor deze apparaten en ver zonnen allerlei griezelige ver halen over deze 'nieuwer wetse toestanden'. Onze grootouders en over grootouders hebben heel wat zien veranderen in hun leven. Nu zijn de meeste mensen aan al die verande ringen gewend. Er worden nog steeds dingen uitgevonden. Video, Tele tekst en computerspelletjes hebben ons niet bang ge maakt. Maar misschien wordt er nog eens iets uitge vonden, waar we zelfs niet van konden dromen. Wie weet roepen wij dan ook: 'Help een monster'. De meeste kinderen - maar niet alleen zij - zijn bang voor de tandarts. Overigens bleek onlangs uit een onderzoek dat het aantalgaatjesbij de jeugd fors afneemt. Even iets van zolder halen. Je wilt het best. Maar het is zo donker op zolder. En buiten regent en stormt het. Het is net of de zolder dan extra griezelig is, of er nog meer enge dingen zijn. Maar zeggen datje niet durft is ook te gek. Niemand mag weten datje best een beetje bang bent. Daarom gewoon stoer naar boven lopen. Lekker hard stampen en fluiten. Niemand merkt dan datje bang bent en bovendien schrikken die griezelige dir. gen op zolder dan van je. Bang zijn. Bijna iedereen kent dat durven kijken als ze 6 hoog in een gevoel wel. Een beetje bibberig en kriebels in je buik. Bij een beetje bang zijn kun je nog wel stoer blij ven doen. Dat wordt al veel moe- lijker als je heel erg bang bent. Angst voor gevaar. Er zijn mensen die zo angstig kun nen worden dat hun hart keihard gaat bonken. Ze kunnen geen stap meer verzetten en niet meer nadenken. Dat gevaar kan echt aanwezig zijn. Bijvoorbeeld een val van grote hoogte, of een aan stormende auto terwijl je net oversteekt. Ieder mens zou dat kunnen overkomen. Het komt ook voor dat mensen een gevaar zien dat in werkelijk heid geen gevaar is. Zo zijn er mensen die met de beste wil van de wereld geen groot plein durven over te steken. Ze voelen zich dan hulpeloos alleen in de grote ruim te om zich heen. Ruimtevrees wordt dat wel genoemd. Andere mensen zijn zo bang om vuil of ziek te worden, dat ze zich de hele dag wassen. Zelfs bloemen kunnen bepaalde mensen doods bang maken. Fobie Een dergelijke erge angst voor iets dat niet echt gevaarlijk is noemen we een fobie. Van iedere dertig mensen heeft er wel één een fobie. Een bekend voorbeeld is hoogtevrees. Er zijn nogal wat mensen die niet naar beneden flat op visite zijn. Ook al staan ze achter het raam en kunnen ze dus niet naar beneden vallen. Ook zijn er mensen die niet in een lift durven. Ze voelen zich opgeslo ten. Andere mensen lachen erom. „Stel je niet aan", zeggen ze. Maar mensen met een fobie stel len zich niet aan. Ze zijn echt zo bang. Waardoor dat komt weet niemand. Het lijkt alsof het van zelf is gekomen. Bang zijn hoeft niét altijd vanzelf te komen. Er zijn genoeg kinderen die bang gemaakt worden. Bij voorbeeld voor de politie. „Als je stout bent, komt de politie je ha len". Om dan nog maar tè zwijgen over de bekende zwarte Pieten- verhalen. „Als je jokt, neemt Piet je mee naar Spanje". Gelukkig maar dat jullie ook dit jaar niet zijn meegenomen. Je bent er toch niet bang voor ge weest? gedicht gedicht gedicht gedicht ged Pff, wat ben ik opgelucht! Sint is weer naar Spanje en zonder mij, op 't randje af zit ik nog in ons landje. Zo'n dag of zes voor sinterklaas zette 'k m'n schoen zoals gewoonlijk: zit er toch een brief in zeg, van sinterklaas persoonlijk! O Aan Jongeheer Klaas, stond bovenaan Van piet heb ik vernomen dat je wel eens van die liedjes zingt van 'op de pot' en 'alleen voor cadeautjes mag-ie komen'. Ik vind dit kwalijk en piet ook, dus hebben we besloten je zo nodig mee te nemen op één van onze boten. Hoogachtend sint, stond onderaan. Ik schrok: Ik mee naar Spanje? en sindsdien ben ik braaf - zó braaf, want ja, wat anders kan je? Marina van den Boogaart JJ'pve eerste keer dat ik om- JLJhoog klom, vond ik het best een beetje vreemd. Maar bang was ik niet". Dat vertelt de heer Geljon aan Judith van Ispén en Astrid van Belle van de Marnixschool in West-Souburg. De heer Geljon is kraandrijver en is één van de mensen die hoog bo ven de grond zijn werk doet. Hij werkt bjj 'De Schelde' in een van de kranen die ver boven de stad Vlissingen uitsteken. Judith en Astrid vinden het maar griezelig werk. Dat blijkt wel uit de vragen aan meneer Geljon. - heeft u geen last van hoogte vrees? „Nee, daar heb ik nooit last van. Gelukkig niet. Ik zou dit werk dan niet kunnen doen". - Zijn er mensen die dat van te voren niet weten? „Je weet nooit of je last van hoog tevrees hebt voor je boven bent geweest. Dat is zo'n 40 meter klimmen. Mensen die kraandrij ver willen worden, moeten het ge woon proberen. Het is vaak ge noeg gebeurd dat ze niet verder durfden. Die angst kan zo erg zijn dat ze verstijfd halverwege de klim blijven staan. En ook niet meer terug durven. Ze moeten dan door iemand anders worden teruggehaald". - Bent u boven in de kraan nooit eens een beetje bang? „Nooit echt bang. Ik bedoel dan: voor mijzelf. Wel eens voor andere i interview interview mensen. Want elke kraandrijver moet steeds heel goed opletten. Hij mag geen fouten maken. Daar kunnen gemakkelijk ongelukken door gebeuren. Bijvoorbeeld als de lading uit de takel valt, of heen en weer gaat zwaaien. Zelfs het laten vallen van een hamer, waar mee je boven aan het werk bent, kan gevaar betekenen voor ie mand die beneden loopt". Griezelig - Heeft u welee Heeft u wèleens iets griezeligs meegemaakt? „Jawel. Ik heb eens iemand op een brancard naar beneden moe ten halen uit de kraan naast mij. Die man was niet goed geworden. Ik takelde de brancard omhoog. Iemand klom naar.boven en bond die meneer goed vast op de bran card. Daarna moest ik hem heel voorzichtig naar beneden take len. Dat was toch heel iets anders dan een vracht ijzer". - Bent u helemaal nergens bang voor? „Daar moet ik eens goed over na denken. Ik geloof niet dat ik iets kan bedenken waarvoor ik echt bang ben. Maar ik moet wel zeg gen.dat ik het nooit zo'n prettig gevoel vind om met zeer hoge snelheid in een auto te rijden. Ze ker als ik niet zelf rij d. Nee, dan zit ik liever hoog boven de grond". /k ben niet ba?ig. Zolang ik me kan herinneren nooit geweest. Ik zou niet weten waarom. Ik durf zo in de hoogste boom te klimmen, geen probleem. Kwajongenik zal de politie eens bellen!" Nou, dacht je heus dat ik daar bang voor was? Welnee, dan moet er toch wel iets meer gebeuren. Ik vraag me af of ik wel bang zou zijn als ik aan de dak goot van een hoog gebouw zou hangen. Ik hang op gym zo vaak aan de rekstok. Dan Marco, daar blijf je om lachen. Als je 'boe' bij z'n oor zegt, springt hij een meter de lucht in en als het onweert moet hij bij z'n vader en moe der in bed. Vandaag hadden we het op school over bang zijn. Nou, eerst durfde niemand wat te zeggen, totdat Marco zei dat hij bang in het donker is. Toen had opeens iedereen wel wat: bang voor onweer, dieren, oorlog, onvoldoen des, straf. Wat een stelletje bangerds zeg! Ik ben dus de enige die nergens bang voor is. Je had die bewonderende blikken eens moeten zien. Morgen word ik vast weer eerst geko zen bij gym. Fijn! Het enige waar ik wel eens bang voor ben, is dat ze mij niet leuk meer zullen vinden. Maar ja, dat ga ik niet zeggen - ik kijk wel uit! Dat durf ik niet! Veel mensen hebben last van faalangst, soms zelfs zonder dat ze het zelf weten. Ze zijn bang fouten te ma ken, te mislukken. Meestal gaat iemand zich nogal rot voelen als hij angst heeft. Als je bang bent, ver andert er iets in je lichaam. Je gaat zweten, je hart gaat bonzen. Doordat je bloed sneller gaat stromen kun je sneller reageren, maar min der snel denken. Zaalangst komt vrij veel voor. Een voorbeeld: Een toneelspelletje, iedereen doet mee. „Jan, jouw beurt joh!" Plotseling staat het zweet in zijn handen, z'n hart bonst„Hallo mensen! Willen jullie -ehr- willen jullie Verdorie, daarnet wist hij het nog zo goed. 'Dat heb ik nou altijd' denkt hij. 'Ik kan zoiets gewoon niet'. Jan is zo bang fouten te ma ken, dat juist alles mislukt. Anderen denken dan dat hij het niet kan en op den duur gaat hij het zelf geloven. Er bestaat ook faalangst, waarvan het gekke is, dat je het juist erg goed gaat doen. Mensen leveren bijvoorbeeld beter werk af als ze het op het laatste nippertje hebben moeten maken. Mensen die dat hebben, merken vaak niet eens dat ze deze faal angst hebben. Ze hebben er dan ook alleen maar 'plezier' van. Helaas komt de faalangst van Jan het meest voor. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: M. van den Boogaart, A. van den Doel, C. de Jonge, H. Mooibroek, S. Scheers, E. Reindersma, G. Sanders, J. Smeekens, I. Timmerman, W. Verstuijf en W. Wisse. Adres: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 toestel 40. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen,- of afgeven aan het PZC-kantoor in Vlissingen (Walstraat 56-60) of in Middel burg (Markt 51).

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 2