„Als ik niks schiet, vind ik er niks aan" jS EVEN PUZZELEN Lezers schrijven I Kfllll KRULLEBAKJES varia I BOOGSCHUTTER CHRISTA VERGOUWEN mmSSSKmÊÊÊÊ^^mÊÊmmm 1 P IBHiBi JKSg m 1, mêèmë i mêsSèêêIèèsêëIëm WÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊ Leuke sport y 1 1 r 3 3 10 OPLOSSING Kubus-aap Kinderboekenweek Gevaarlijke prijs Niet zo saai Herstellen? Aanslagen Jarige telefoon DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 wmmmmmrnmm M—I De tienjarige Christa Vergouwen uit Wemeldinge heeft wel een heel bijzondere sport gekozen. Als één van de weinige meisjes weet ze vlot met pijl en boog om te gaan. „Ik heb nog nooit een meisje gezien dat boogschiet. Wel vrouwen, maar meisjes niet, alleen ik," vertelt ze. Christa Vergouwen is het jongste lid van de jeugdafdeling van de. schutterijvereniging Sint-An- dries uit Wemeldinge. Zeeland telt nog een heleboel verenigin gen waar het boogschieten wordt beoefend. Boogschieten is één van de oud ste sporten ter wereld. Al 8000 jaar voor Christus gebruikten er mensen pijl en boog bij de jacht. Nu is boogschieten alleen nog maar sport. Er wordt bij het boogschieten niet alleen op een schijf (met 'roos') ge schoten, maar ook op 'vogels'. Dit' zijn pluimpjes op een standaard. Wie een hoofdvogel afschiet ont vangt vijf gulden, een kleine vogel brengt één gulden op. Vaak wordt er ook op de zoge naamde vliegende vogel gescho ten. Deze vogel wordt steeds op een andere plaats gezet. Wie hem afschiet krijgt een prijs in natura, zoals een braadkip of een zak mosselen. Boogschieten hoeft geen dure sport te zijn. De boog kost het meest. De goedkoopste kost on geveer hondervijftig en de duur ste wel een paar duizend gulden. Een pijl kost ongeveer vijftien gulden. De meeste schutters heb ben er een stuk of drie. Aan contri butie ben je als jeugdlid twee tien tjes per jaar kwijt. Christa Vergouwen is helemaal weg van boogschieten. Je ont moet veel mensen en je komt op verschillende plaatsen waar wedstrijden worden gehouden, zegt ze. „Als ik niks schiet vind ik er niks aan. Zaterdag heb ik ook niets ge schoten. Ik schoot dóór de plui men, maar er ging er niet één af', moppert ze. Het gekste dat ze ooit heeft mee gemaakt, was toen een pijl over het gaas schoot en een straat ver- Alleen voor particulieren tot 16 jaar. r Prijs 25 cent per regel. Opgeven bij een van onze PZC-kantoren óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij Arr\ de meeste lagere scholen) en opsturen. LET OP: zet je naam en/of telefoonnummer IN de advertentie en sluit de postzegels IN de envelop (dus niet opplakken). Te koop: wandelende takken 25 ct. per stuk, Arianne Barentsen, J. P. v. d. Brandestraat 2, Middelburg. Af te halen: jonge poesjes, zijn in geënt. Wietske Heerebout, Oostmo lenweg 49, Kloetinge, tel. 01100- 13109. Te koop: schaatsen (Noren) mt. 37, te koop gevr.: Noren mt. 41, Roland Vos, tel. 01100-14942. Te koop: Olympia schrijfmachine, Oude Wacht 14, Veere. Te koop gevr.Caviakooi met of zon der Cavia. Tel. 01180-26227. Te koop: balletschoenen, wit linnen, maat 36, 7,50, Ulla Hanneman, Kon. Emmastraat 26, Middelburg. Tel. 01180-25750. Te koop: i.g.st. Adidas voetbalsch. maat 35 en een paar Quick voetbal schoenen mat 5,5-38/39, tel. 01100- 14202. Te koop: kalebassen (Turkse slaap mutsen) 1,30. G. Hoebeke, Dissel- weg 4, 's-H.-Abtskerke. 01103-1320. Witte dwergkonijntjes te koop: 6 we ken. Erik Kalverboer. Tel. 01180- 28421. Te koop gevr.: kinderwagenonder stel of as met 2 wielen. Rob Kop- mels, tel. 01100-13303, Pruimestr. 7, Goes. Te koop: Playmobil i.g.st. ond. Fort, auto's, carvavan, mannetjes en nog een hele boel. Tel. 01100-14202. Te koop gevraagd: skate-board, liefst hout. Tel. 01184-79066. Te koop gevr.: nog lopende brom mermotor. Krommenhoekseweg 1 Meliskerke. Tel. 01186-1791. Te koop: Fischer techniek, zo goed als nieuw. Tel. 01186-1378. Te koop gevraagd: Lego Duplo. Ma- ja v. Ballegooijen, 01110-3983. Te ruil, postzegels. Alwin Rennen, Frisostraat 12, Schore. Te koop: voetbalschoenen (Quick) mt. 32 10,-. Marco Daniëlsche, Oosterscheldestr. 35, M'burg. Tel. 01180-37988. Te koop: Fleischmannracebaan, transformator, kuipbocht, looping. Tel. 01186-1795. Te koop: winkeltje met losse toon bank en kassa, Breestraat 61, Mid delburg. Te koop: nieuwe heftruck van tech nisch Lego. Nu 35,-. Marnix Sche pers. Tel. 01180-13908. Te koop gevraagd: Zeelandia voet balshirt mt. 140 en voetbalschoenen en-kousen mt. 33, tel. 01180-13328. Gratis af te halen: jonge hamster- tjes. Frans van Noort, Berkenlaan 19, Middelburg, tel. 01180-14576. X F i 7 8 8 a 12 I'S "1 'F ti "V iF Een tovervierkant is iets anders dan een kruiswoordpuzzel. Je moet ieder woord twee keer invullen. Je vult het in van links naar rechts en hetzelfde woord van bo^ ven naar beneden. 1. vrouw van opa 2. dier dat gangen graaft 3. indien 4. vervoermiddel 5. wijze vogel 6. groene groenten 7. papieren verpakking 8. waar graankorrels in groeien 9. radio- en tv-omroep 10. je kunt er mee horen 11. moeder van jouw moeder 12. mannetjessehaap 13. om op je hoofd te zetten 14 vrouw van Adam 15. deel van een boom. derop in een tuintje belandde. De ze pijl was dus goed mis. Christa vertelt, dat je om te kun nen boogschieten wel een beetje kracht moet hebben om de boog te spannen. Verder is het belang rijk, dat je je kunt concentreren en een paar scherpe ogen of een' goede bril hebt. Zelf schiet ze nu nog alleen op de liggende wip. Dat wil zeggen, dat de vogel vóór de schutter op een soort schuine hooivork staat. Wanneer er geschoten wordt op de staande wip, staan ze boven de schutter. Dit laatste is het moei lijkst, omdat het naar boven rich ten en spannen veel meer kracht kost. Toch hoefje geen krachtpatser te zijn om te boogschieten, kijk maar naar Christa; al is ze klein, ze staat haar mannetje. Oplossing rekenpuzzel 3 paarden van 15,- is 45,- 41 varkens van 1,- is 41,- 56 kippen van 0,25 is 14> Samengesteld wordt dat dus: 100 dieren voor 100 gulden. Ik vond dat plaatje van die aap met die kubus erg leuk. Kan de Krullebak niet twee keer in de week komen? Ik ben er pas aan begonnen en vind het erg leuk. Christel de Bruijn, Wemeldinge, '10 jaar. In de kinderboekenweek kwam er een mevrouw vertellen over de PZC. Na afloop kregen we een TT mapje met allemaal spulletjes er- rdtUlClVJlt in waarover zojuist was verteld. Dat was erg leuk. Margot Roozen, Vlissingen Ik vind deze prijs niet alleen vreemd maar ook erg gevaarlijk. Stel je voor dat die James Seton een stuk van die flat op z'n hoofd kreeg. Ik denk wel dat het goed beveiligd is. Toch vind ik dat volwassenen be ter die werkjes kunnen opknap pen. En wat zou je doen als een meisje die prijs won? Of deden die misschien niet mee? Inge Kogghe, Vlissingen, 11 jaar. Ik vind dat er wel verschillen zijn tussen kinderboeken en boeken voor volwassenen. Kinderboeken zijn leuker, spannender en niet zo saai. Die strip van-Kees Krul vind ik erg leuk. Maar van die leesmoeder in de klas is maar raar. Want de één kan nu eenmaal beter lezen dan de ander. Bianca Vos, Koudekerke. In Krullebak 2 van 1981 staat ac tie 'fietser laat je zien'. Bij ons op school was verteld dat leerlingen van de lts zouden helpen om het mankement te herstellen. Ze zou den bijvoorbeeld je fietslicht ma ken. Nou waren in onze klas enkele af gekeurde fietsen. Maar er is niet een fiets hersteld. Dat vind ik toch wel jammer. Wendeline Rutgers, Koudekerke. Als een fiets wordt afgekeurd is er meer fout dan enkel een los draadje. Dat is niet zomaar even te maken. Zeker niet zonder kos ten. De lts-leerlingen konden dus niet meer doen: losse sturen, balhoof- den, dynamo's, bellen, lampen, snoertjes en zo vastzetten. Wat heb je overigens aan een vast draadje als het lampje of het hele licht ontbreekt? En wie betaalt dat dan? Mw. E. A. L. van Tongeren-van Raalte, Secr. Veilig Verkeer Ne derland, afdeling Vlissingen. De controle van fietsen is wel nut tig. Maar als het handvat van je i stuur een beetje los zit dan draai en ze net zolang tot het eraf is. En dan word je fiets meteen afge keurd. Evelien v. d. Gastelaars, Koude kerke Wat dom dat ze al die aanslagen plegen. Wat heb je daar nou aan? Ze krijgen er alleen maar ellende mee. En soms weten ze zelf nog niet eens waarom ze het doen. Martijn ter Welle, Koudekerke Ik vind de telefoon wel makkelijk. Als je ergens naar toe wil bellen pak je hem even. Maar wat ze vroeger deden (seinen met fak kels of trommels red.) was ook wel handig. Voor de telefoon heb je ook nu nog goede oren nodig. Maar om alles goed te kunnen horen hoefje niet meer zo dichtbij te zijn als toen. Lidian Izeboud, Koudekerke. Beste briefschrijvers aan de Krul lebak. Willen jullie onder je brief niet alleen je naam zetten, maar ook je hele adres en je leeftijd. Sommige kinderen willen we graag een briefje terugschrijven. Zonder adres kan dat dus niet. Wie over deze Krullebak iets wil schrijven kan dit doen tot 25 no vember. Daarna maken we de krant en kan er niets meer bij. De redactie

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 4