Nu op pad voor Sint-cadeautjes Kunst-wijzer door de eeuwen heen "Xife Pop van eigen bodem DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP Levende tekening Pepernoten VMJLlffM) vrije tijds vrije tij Heb je ooit wel eens onder een saaie les bladzijden van een boek snel tussen duim en wijs vinger laten ritsen? Je ziet dan de cijfertjes van de bladzijden heel vlug verspringen net als op een stopwatch van een digitaalhor loge. Eigenlijk lijkt het wel op een klein tekenfilmpje. Tekenfilms worden ongeveer op deze manier gemaakt. Doordatje tekeningen, waarin iedere keer een kleine verandering is aange bracht snel 'achter elkaar ziet. gaan de beelden voor je gevoel be wegen. Je begrijpt dat daar een heleboel tekeningen voor nodig zijn. Voor een tekenfilm van drie minuten moet een tekenaar ongeveer tweeduizend tekeningen maken. Dat kost natuurlijk ook veel tijd. Je kunt met het maken van twee tekeningen ook al een leuk en bewegend resultaat bereiken. Leg twee blaadjes van ongeveer 15 cm lang en 10 cm breed op el kaar. Plak de bovenste randen aan elkaar, zodat ze niet kunnen verschuiven. Maak met pen of potlood een te kening. Probeer flink op de punt te drukken, zodat je in het onder ste blaadje kunt zien watje gete kend hebt. Trek dan de groeven in het onderste blaadje over, en maak in die onderste tekening een kleine verandering. Als je klaar bent kun je de boven ste tekening strak om een potlood rollen. Als je het potlood dan van boven naar beneden beweegt, zul je zien dat je tekening gaat 'le ven'. koken koken koke Nog even en het is weer Sin terklaas. Om alvast een beetje in de sfeer te komen, volgt hier het recept voor kruidnoten of pepernoten. Je hebt nodig: - 250 gram bloem - 90 gram basterdsuiker - 1 afgestreken theelepel zout - 1 afgestreken theelepel bak poeder - 1 afgestreken theelepel specu laaskruiden - halve theelepel kaneel - 2 eetlepels melk - 1 eidooier - boter om in te vetten Doe alle droge dingen in een grote kom en roer ze goed door elkaar. Voeg er dan de melk en de eidooi er bij. Goed kneden tot er geen dotjes meer in zitten. (Als het te droog blijft, doe er dan nog een eetlepel melk bij). Beboter een bakplaat. Zet de oven aan op stand 3 ongeveer 350 graden Rol van Het deeg kleine balletjes ongeveer zo groot als een knik ker. Leg ze op de bakplaat, een klein beetje platdrukken. Schuif de bakplaat op de middel ste richel in de oven De peperboten ongeveer 20 minu ten bakken tot ze mooi bruin zijn. Goed laten afkoelen, en dan: strooien maar. nee, dat doet ie mand anders al. Nou eten dan maar! I DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 Een actiegroep van ouders heeft deze maand geprotes teerd tegen de vroege komst van Sint-Nicolaas in ons land. De groep vindt dat het vooral jonge re kinderen daardoor thuis en op school helemaal in de war raken. Zij kunnen niet tegen zoveel spannende weken op. Krullebaklezers hebben het in de ze tijd trouwens ook niet gemak kelijk. Ze moeten op zoek naar een Sint-Nicolaascadeau voor een klasgenootje, want. op veel scholen spelen de kinderen Sin terklaas voor elkaar. Meestal wordt afgesproken dat de cadeautjes niet meer dan vijf gul den mogen kosten. Waar vind je voor dat geld tegenwoordig nog iets aardigs? Nergens, als je alleen maar je neus achterna loopt en in de laatste da gen vóór het feest nog even gaat zoeken. Door nu al je ogen de kost te ge ven kun je voor ongeveer vijf gul den best iets leuks kopen. Een paar tips: Op dit ogenblik is er een actie van een balpennenfabrikant, krijg je 2,50 korting op een nieu we en prima schrijvende pen van 6,50. Je bent je oude pen natuurlijk kwijt, maar je hebt een nieuwe voor ƒ4,-. Heel veel winkeliers doen aan deze actie mee. In nogal wat boekwinkels is een hoekje ingericht met goedko pe (kinder)boeken. Vaak gaat het om boeken die nog maar pas gele den werden uitgegeven. Koop een leuk potje of flesje en vul dat met iets lekkers. Lees vooral de advertenties in de Krullebak. Een tijdje geleden stond er bijvoorbeeld een Krulle- bakje in waarin je voor 1,- oor belletjes kon kopen. Ook worden vaak wandelende 'takken aangeboden voor een kwartje per stuk. Voor 5,- kun je iemand een plezier doen met maar liefst 20 van die diertjes. Gek dat je altijd eerst iets op de radio moet horen om fiét serieus te nemen. Onzin ei genlijk. D'r zijn nou eenmaal overal mensen die zich met mu ziek bezighouden... En soms wordt er iets gepresteerd wat de moeite waard is. Of het nu uit Zeeland komt of uit Kentucky'. Dit staat achter op de hoes van een 'persverse' langspeelplaat van tien Zeeuwse popgroepen. De namen van de groepen: Backsta ge, Pet Band, Chivy, Kortdag, Za pata, Balls, The Hick, The Serial, Jan Blok en Silly Thing, zullen de meeste mensen niet kennen. Ze zijn zelden op de radio te be luisteren en zo goed als nooit op de televisie te zien. Dat komt mis schien omdat het 'maar' amateur- groepen (mensen die alleen voor hun pleziermuziek maken) zijn, of omdat de radio- en platenbazen ze niet goed genoeg vinden. De pas opgerichte Pop Vereni ging Zeeland zorgde ervoor dat deze elpee opgenomen en geperst werd (dat kost een hoop geld). Zo kunnen die onbekende groepen ook eens in de huiskamer worden beluisterd. Op 28 mei van dit jaar werd er in het ontmoetingscentrum 'De Stenge' te Heinkenszand een pop festival gehouden. Een dag lang. wisselden elf Zeeuwse popgroe pen elkaar af. Tijdens deze optre dens werd met een zeer ingewik kelde bandrecorder de muziek opgenomen. Later zijn mensen gaan uitzoeken welke stukjes het beste waren en die zijn tenslotte op de plaat gezet. Wie de plaat hoort zal tot de ont dekking komen dat het over het algemeen een echte 'rock'-plaat is. De scherpe luisteraar zal af en toe wel wat oneffenheden horen.' Maar wat wilje, het zijn 'maar' amateurs. De plaat is verkrijg baar in sommige platenzaken en kost 12,50. Klompop '81, VR 21974, Schor re cords. varia Het beroemde schilderij 'Guernica' van Pablo Picasso. Er is nu 'Het boek voor jou over kunst', uitgegeven door Kosmos. Daarin wordt verteld over kunst uit de hele wereld door alle eeu wen heen. Er wordt ook uitgelegd waarom kunst in de loop der tijd steeds maar verandert. Het komt niet al leen omdat de wereld steeds ver andert door bijvoorbeeld allerlei uitvindingen, maar de mensen kijken ook op een andere manier naar de dingen om hen heen. Als twee mensen voor een oud ge bouw staan, zal de een letten op kleine versieringen aan een gevel, maar de ander misschien meer letten op de vorm van het hele ge bouw. Ze zullen dat gebouw dan ook op hun eigen manier tekenen of schilderen. Verder speelt bfj het maken van een kunstwerk ook je gevoel een grote rol. Een schilder kan bij het zien van een landschap zich mis schien somber voelen. Dan zal hij het waarschijnlijk ook wel som berschilderen met veel grauwe en donkere kleuren. Het boek geeft talloze voorbeelden aan de hand van schitterende foto's. Als je in een museum rond loopt, kun je je ogen uitkij ken. Beeldhouwwerken die voor je gevoel niets voorstellen, of vreemde schilderijen waarbij het lijkt of de verf er zomaar tegen aan gekwakt is. Kunst is iets moeilijks, vinden veel mensen. Ze willen graag we ten wat een kunstenaar nu met een beeld of schilderij bedoelt. Daarom zijn er veel boeken ge; schreven over kunst. heden onder de knie moet heb ben. En het belangrijkste mis schien is datje ook iets origineels moet kunnen verzinnen. 'Het boek voor jou over kunst' is een uitgebreid en erg mooi boek, maar wel een beetje prijzig 37,50). 'Het boek voor jou over kunst', uitg. Kosmos 37,50. Bij dezelfde uitgeverij verscheen ook 'Het boek voor jou over huizen'. Er worden ook ideeën gegeven, hoe je zelf dingen kunt maken met bijvoorbeeld verf, gips, klei of wasco. Af en toe wordt er dan in het boek iets te gemakkelijk over kunst geschreven. Het lijkt dan alsof iedereen een kunstwerk kan maken, maar de schrijver vergeet dan dat je ook heel wat vaardig- Deze twee terra cotta beeldjes da teren van 500 voor Christus. Ze werden onlangs bij opgravingen in de buurt van Rome gevonden. N0 0(?W Ve toch N/ET SCHIETf» 'D-D-MAR ACHTER DIE BoSjES 2 IT If WlSTfRMdR. HE',NIET SCHIETEN /I M4(j IK HIER OOk AL NIET OEFENEN OJL H'N toeter? gm TOÏÏTTÊ/.. hallo..., die... Die ontsnap re LtEUV... STOND IN Pf KRANT. H.H.H/jriT/N HET PARk

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 3