RECORDJACHT Er zijn ook voordelen Iedereen is wel ergens goed in Oeps Kapstok Reuzengroei Vanzelf DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 achtergrond miwm In Amerika kunnen ouders een cursus kopen waar mee ze van hun kinderen ge nieën maken. Dat beloven tenminste de geleerden die vinden dat kinderen vaak verkeerd worden opgevoed. In de lessen leren ouders wat ze moeten doen en vooral niet moeten doen, om alles uit hun kind te halen wat er in zit. En inderdaad, er zijn daar tienjarigen die aan een universiteit studeren en pro fessoren van zestien. Of dat het resultaat is van die opvoeding, is natuurlijk moeilijk te bewijzen. Ook al niet, omdat het programma zo duur is, dat alleen de aller rijksten van hun kinderen 'wonderkinderen' kunnen maken. Helemaal onzin is het nu ook weer niet. Je kunt kinderen 'dom' houden door steeds maar tegen hen te zeggen: „Nee, da's niks voor jou. Dat kun jij toch niet." Je moet al heel sterk in je schoenen staan, wil je dat op den duur niet gaan geloven. Iedereen is wel ergens goed in, al zijn er natuurlijk ver schillen. Je hebt kinderen die 'sla pend' leren en kinderen die uren moeten blokken om mee te kunnen komen. De bollebozen, lijkt het wel, leg gen 's avonds hun boeken on der het kussen en halen de volgende dageenlOvoorhun repetitie. Sommige mensen zijn zo goed in bepaalde dingen dat bij hen alles van een leien dakje lijkt te gaan. Je kunt je op het voetbalveld verbazen over het gemak waarmee sommige voetbal lers kunstjes met de bal uit halen. En als je het dan thuis ook probeert, sneuvelt er een ruit. Hoe sommigen hun planten ook vertroetelen, er tegen praten of liedjes zingen, de mooiste en grootste planten vind je bij mensen met de zo genaamde groene vingers. Niet alles is gelukkig erg moeilijk. Een goocheltruc is vaak een foefje. Je moet alleen iemand kennen die je het geheim wil verklappen. Zo'n 'geheim' is ook: „Tel tot 20 als je kwaad bent." Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan zeggen degenen, die nooit verder komen dan 2. En wat blijkt dan jaren later? Ineens, zomaar, halen ze dan zelfs wel 21. I 1MIH.U «MMI» Ik wil zo graag een record behalen. Ik wil ook in het Guiness-boek stralen. Ik oefen thuis op school en in bad al wordt m'n moeder 't langzaam aan zat. Ik oefen eigenlijk de hele dag en 't gaat uitstekend (hoewel ik vroeger meer zag.) Heel lang één oog dicht heeft nog niemand gedaan: het kan gewoon niet mis meer gaan. Of m'n dichte oog zich niet verveelt? Nee hoor! kijk maar OEPS! record verspeeld. Marina v. d. Boogaart Als er aan een spelletje flipperen een notaris en een arts te pas komt, moet het wel een heel bijzonder spelletje zijn. Dat was inderdaad het geval in Renesse. Daar werd vorige maand in 'Het Cafeetje' een poging. gedaan om al flipperend beroemd te worden. En dat word je niet zomaar. Je kunt er bijvoorbeeld in lezen Beroemd word je alleen door een wie de langste, kleinste of rijkste heel bijzondere prestatie. Je komt in de krant. Maar daar is niet ie dereen tevreden mee. Er zijn mensen, net als die flippe- raars, die niet rusten voor zij een plaatsje hebben veroverd in het beroemde Guiness Book of Re cords. In dat boek staan alle mogelijke records. Niet alleen sportrecords, maar ook leuke, gekke, droevige en vreemde records. mens was die ooit leefde. Of wie het snelst de 100 meter liep. Er zijn mensen die er heel wat voor over hebben om in dat boek te komen. Zo hebben drie jongens 73 uur op het dak gezeten. En man stond 33 uur op één been. Iemand heeft 336 uur onder de douche ge staan. Een vrouw presteerde het om bijna 19 dagen en nachten niet in slaap te vallen. Het boek ver telt niet hoe lang ze daarna heeft geslapen. Drie jongens uit Renesse ontdek ten dat er in het dikke boek nog geen record flippenen was opge-' nomen. Vandaar hun poging. Bruno van de Hoek hield hët flip peren het langste vol: 89 uur en 4 minuten. De notaris heeft het ver zoek tot erkenning van het record ondertekend. Wat de redenen ook mogen zijn om zulke records te breken, zeker is het wel dat het steeds moeilij ker wordt de prestaties te verbe teren. Soms lijkt het onmogelijk. Bruno hoopt met zijn record in het volgende boek te komen. Dat is dan niet het einde. Want andere mensen zullen proberen de pres tatie te verbeteren. Ze zullen pro beren de grenzen te verleggen. Ik groei nog steeds. Ik zal dus nog wel een stuk langer wor sen. Alleen hoop ik niet dat ik zo lang word als de onderwijzer van Manon. Die is 2 meter en 6 centi meter," zegt J an de Hond, leerling van de zesde klas van de Holt- kampschool in Goes. Hij is al een aardig stukje over de 1.70 m. Dat is ruim 40 centimeter langer dan Manon Schaier uit de vijfde klas. Manon is wat je noemt 'een kleintje'. - Is jullie lengte een probleem Manon moet er even over naden ken. „Nee, eigenlijk niet," zegt ze. „Het is natuurlijk wel eens onhan dig. Je kunt niet overal gemakke lijk bij als je klein bent. Ook gelo ven mensen soms niet dat ik al in de vijfde klas zit. En op school vind ik het vervelend om altijd voorin de rij te moeten staan bij interview interview de gymles. Vorig jaar was dat an ders. Toen moest de kleinste achteraan staan. Dat was ook niet leuk." Ook Jan heeft geen echte proble men. „Ik ben er aan gewend. Als baby was ik al erg groot en dat is zo gebleven." - Worden jullie wel eens met je lengte geplaagd? Jan: „Dat valt best mee. Je krijgt natuurlijk wel eens flauwe opmer kingen te horen. Zoals: „Is het koud boven," of „hé lange". Maar daar trek ik me niets van aan. Ik word veel meer met mijn achter naam geplaagd." - Is het lastig om leuke kleuren te kopen? Jan wil daar graag iéts over zeg gen: „Dat is zeker waar. Ik heb vooral moeite met schoenen. Ik heb maat 46 en daar is niet veel keus in. En meestal zijn het ook nog saaie dingen. Het is voor mij altijd moeilijk om kleren te ko pen. Ik heb geen kindermaat meer. Dan valt het niet mee iets te vinden dat voor mijn leeftijd ge schikt is." Manon heeft geen problemen op kledinggebied. „Ik kan altijd wel iets leuks vinden. Met kleine ma ten is het niet zo'n probleem." - Jullie kunnen gelukkig niet veel nadelen noemen. Zijn er voordelen? Jan: „Die zijn er zeker.'Bij veel sporten, bijvoorbeeld bij basket bal, kan ik mijn lengte goed ge bruiken." Bij Manon ligt dat anders. „Ik heb juist problemen met sport. Ik kan bijvoorbeeld bij de brug niet met mijn voeten op de grond komen." - Wat is voor jou dan een voor deel? „Je valt als je klein bent niet zo op in de klas. Dat is soms best han dig." Jan wil graag nog een voordeel kwijt: „In de winkel dringen grote mensen niet meer voor. Vroeger stond ik vaak heel lang op mijn beurt te wachten. Ik durfde dan niet tè zeggen dat ik eigenlijk aan de beurt was. Nu zien ze me niet, meer over het hoofd!" Heb je 't of krijg je 't?" zei m'n vader toen ik laatst op mijn hoofd in de gang stond. Wist hij veel dat ik bezig was m'n eigen record te verbete ren. Oefen je voor doelpaal of voor kapstok"? zei-ie. Nou vraag ik je. Doe ik een serieuze poging om ook er gens de beste in te zijn, zegt-ie zoiets. Ik kwaad, het bloed steeg ge woon naar mijn voeten. Die man snapt ook niks. Het is hartstikke knap - vind ikzelf - en wie weet kom ik ooit nog wel eens in dat boek, ginnes of zo. Lijkt me leuk, met een foto erbij, ik zie het al helemaal voor me. (Als het maar geen kleur is, want dan zie je m'n rooie kop zo erg.), Ik kan het nu toch al een aar dig tijdje volhouden. Gisteren stond ik voor het eten nog lekker even een half uurtje in de gang, toen mijn vader thuiskwam. Hij had schijnbaar nogal haast want voor ik 'hoi pap' had kunnen zeggen had-ie zonder erg zijn jas aan mijn voeten gehangen. Ik weet eigenlijk nog niet of ik daar nou blij mee moet zijn of niet. Doe ik het nou zo goed of lijk ik echt op onze kapstok? Hé, televisietoren, is het koud daarboven. S(j hebt zeker veel schoppen van je vader gehad?!" Kinderen, die wat langer zijn dan hun vriendjes en vriendinnetjes krijgen dit vaak te horen. Te lang zijn is, evenals te dun, te dik en te kort, heus geen lolletje. Sommige kinderen worden abnormaal lang. De artsen noemen dit 'reuzengroei'. Het komt maar heel zelden voor. In je lichaam zitten klieren, die er voor zorgen dat je groeit. Als deze klieren niet goed werken, kan een kind te veel of juist te weinig groeien. Door een eenvoudig onder zoek kunnen de artsen na gaan of de klieren hun werk goed doen. Voor dit onder zoek hoef je niet in het zie kenhuis te blijven. Er wordt onder meer bloed afgenomen en er worden röntgenfoto's gemaakt. Daarna kun je ge woon naar huis. Aan de hand van dit onder zoek kan gezegd worden hoe veel -centimeter je nog zult groeien. Als dit te veel of te weinig is wordt er door de artsen inge grepen. Dit kan met behulp van een operatie of door het innemen van medicijnen ge beuren. Vaak maken kinderen zich te snel zorgen. De één groeit nu eenmaal wat sneller dan de ander. Meestal wordt het ver schil met anderen na verloop van tijd kleiner. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: M. van den Boogaart, A. van den Doel, C. de Jonge, H, Mooibroek, E. Reindersma, G. Sanders, J. Smeekens, I. Tim merman, W. Verstuijf en W. Wisse. Adres: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 toestel 40. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen,- of afgeven aan het PZC-kantoor in Vlissingen (Walstraat 56-60) of in Middel burg (Markt 51).

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 2