Actie Amnesty voor kinderen Zuid-Amerika Explosieven: levensgevaarlijk Regels zijn regels KORT NA ARRESTATIE SPOORLOOS Kwajongen Jodium DEN HAAG - Amnesty International is een actie begon nen voor kinderen die in Zuidamerikaanse landen spoorloos zijn verdwenen. De organisatie wil proberen er achter te komen waar de kinderen zijn gebleven. Eén van de kinderen is Simon An tonio uit Uruguay. Vijf jaar gele den werd hij samen met zijn moe der gearresteerd. Zijn moeder is later in een gevan genis teruggevonden. Over Si mon heeft niemand meer iets ge hoord. Simon was toen nog maar een baby van 20 dagen oud. Amnesty International is een or ganisatie die nu al 20 jaar over de hele wereld aan het werk is. Deze organisatie probeert mensen te helpen die, in wat voor land dan ook, gevangen zitten. Het gaat niet om mensen die een verdiende straf uitzitten. Het gaat bijvoorbeeld om mensen die alleen gevangen zitten, omdat ze een andere huidskleur hebben, of een ander geloof. Het gaat om mensen die andere ideeën hebben dan de mensen in hun regering. In sommige landen is het verbo den té laten merken datje het on eens bent met de regering. Men sen die dit laten merken kunnen gearresteerd worden. Amnesty komt op voor mensen die in de gevangenis zitten en niét weten waarom zij werden gearres teerd, of om mensen die geen eer lijk proces krijgen. Het gaat om mensen die in gevan genissen slecht worden behan deld. Amnesty is tegen de dood straf en tegen het martelen van mensen. Het gaat om het recht dat ieder mens heeft om goed en eerlijk behandeld te worden. Brieven Amnesty International probeert zijn doel te bereiken door de rege- ringenvandelandenwaarhetom gaat, te laten merken dat zij alles weten. Dat ze weten dat er men sen in gevangenissen slecht be handeld worden. Dat ze weten wie die mensen zijn. Amnesty laat dat weten door brieven te schrijven met veel handtekeningen erbij. Soms helpt het. Veel regeringen willen dat de hele wereld denkt dat ze goed zijn. De gevangenen worden dan vaak beter behandeld of zelfs vrij gelaten. Bij de actie die Amnesty nu voert, gaat het om kinderen tussen de 20 dagen en 20 jaar oud. Kinderen die alleen of samen met hun ouders zijn gearresteerd en waar niemand meer iets van heeft gehoord. Amnesty zegt dat er mensen moeten zijn die wel weten wat er gebeurd is. De organisatie hoopt die mensen te vinden en van hen te horen waar de kinde ren zijn gebleven. Nancy Ebert uit Vlissingen geniet nog volop van alle kaarten, telefoon tjes en andere reakties én natuurlijk van de mooie stereo-installatie die ze uit handen van Prins Claus zelf kreeg. Dit alles door haar prijs in een landelijke tekenwedstrijd ter gelegenheid van Wereldvoedseldag Ze won met een tekening van een groentekar met de tekst: „Hier is het vaak overbodig, daar broodnodig!" VLISSINGEN - Het ziet er naar uit dat de 184 meldingen van ex- plosievenvondsten vorig jaar, dit jaar aardig benaderd of over schreden zullen worden. De meeste vondsten worden ge daan door kinderen of vakantie gangers, die in de duinen aan het graven zijn. Regelmatig zijn er berichten oven munitie gevonden, hand- of mortiergranaten gevonden, vlieg tuigbom tot ontploffing gebracht, zoekaktie naar oorlogstuig, zee mijn onschadelijk gemaakt. Vaak kleine berichtjes, soms met een foto, waarin de mededeling dat er weer het een en ander is HAARLEM - Annemieke van Duyn uit Haarlem werd op 25 ok tober tijdens een zwemwedstrijd in Zaandam gediskwalificeerd, omdat zij niet met twee handen aantikte bij het keerpunt. Het 12- jarige meisje is gehandicapt. Ze mist haar linkeronderarm en kan dus niet met twee handen aantik ken. Annemieke van Duyn is met zwemmen niet de eerste de beste. Ze zwemt al vanaf haar tweede jaar. Drie jaar geleden raakte ze gehandicapt. Op een speelveldje viel een ijzeren doel op haar arm, die daardoor brak. Het bot genas niet goed en haar linkeronderarm moest geamputeerd worden. Al snel na het ongeluk ging ze weer zwemmen. Ze deed mee aan wedstrijden bij haar oude club, waar ze meestal in de achterhoe de eindigt. Ze werd ook lid van de Nederland se Invaliden Sportbond. Daar is ze een klasse apart. Ze bezit vier wereldrecords voor senioren en is in vier onderdelen Nederlands kampioenen. De Nederlandse Invaliden Sport bond organiseert niet elke week wedstrijden. Haar club wel en daarom zwemt Annemieke al drie jaar met niet-gehandicapten mee. In het begin vertelden haar ou ders voor een wedstrijd steeds dat Annemieke niet met twee handen aan kon tikken. Dan konden de scheidsrechters daar rekening mee houden. Er werd nooit iets van gezegd waardoor Annemie- kes ouders op den duur vergaten de jury te waarschuwen. In Zaandam ging het fout. Anne mieke werd gediskwalificeerd (Ze was al laatste). De scheidsrechter zei dat regels regels zijn en dat die nageleefd moeten worden. Op de schoolslag moet je nu een maal met twee handen aantik ken. Als Annemieke dat niet kan, moet ze maar ergens anders gaan zwemmen, vond hij. Of als ze per se mee wil doen, haar rechterarm intrekken tot die net zo lang is als haar linkerarm! De ouders van Annemieke van Duyn vinden dat iedereen aan wedstrijden mee moet kunnen doen en dat er dus geen verschil mag zijn tussen gehandicapten en niet-gehandicapten. Niet iedereen denkt daar in het jaar van de gehandicapten ook zo over. Eén van de juryleden zei na de wedstrijd: „Dan moeten ze zoiets maar niet opstellen." gevonden en door de EOD on schadelijk is gemaakt. EOD is de afkorting van Explosie ven Opruimings Dienst, een afde ling van de Koninklijke Marine. Ook in Vlissingen zit een afdeling van de EOD. Als iemand een stuk munitie vindt, moet hij dat bij de politie melden. Die zorgt dan binnen 10 minuten dat de melding bij de EOD terechtkomt. Meestal gaat er dan nog dezelfde dag een ploegje van de dienst kij ken wat er gevonden is en hoe dat het best opgeruimd kan worden. Op Schouwen-Duiveland zorgt de Luchtmacht daar voor. Een enkele keer is het loosalarm, maar dat komt zelden voor. Gevaarlijker Meestal gaat het om de munitie uit de tweede wereldoorlog: oor logstuig dat meestal nog in goede staat is. Vaak zelfs nog gevaarlijker dan toen het nog nieuw was. Door het lange liggen gebeurt er iets met de springstof, waardoor deze nog sneller kan ontploffen. Het gebeurt nogal eens dat men sen gevonden explosieven willen bewaren, omdat ze er zo mooi uit zien als ze gepoetst zijn. Pas is bij een onderzoek gebleken, dat bij veel mensen die zo'n ding op de schoorsteen hadden staan, de lading nog helemaal goed was en er dus een vrij grote kans op ontploffing was, met alle gevol gen van dien. Enhetgaatdanniet alleen om een grote knal en wat schade: om iemand te doden is niet eens zo'n grote granaat no dig. Voor mensen die (oude) munitie vinden geldt als beste regel: Waarschuw onmiddellijk de poli tie; niet aankomen, want hoe on gevaarlijk en aantrekkelijk het er ook uit mag zien: zelfs de kleinste kogel kan een hand kosten! De baas van een hondenken nel in de Amerikaanse plaats Carbbóndale begreep maar niet waar de hangsloten van hokken toch bleven. De laat ste tijd verdwenen er regel matig een paar sloten, zon der dat iemand van de ver zorgers ze er afhaalde. Toen iedereen eens wat beter op ging letten, bleek een van de honden, een één jaar oude labrador, de schuldige te zijn. Het was Rascal, wat in het Nederlands kwajongen betekent. Hij liet de sloten verdwijnen door.ze op te eten. Bij de operatie bleek hij er maar liefst zeven in zijn maag te hebben. Sinds de operatie staat Rascal op dieet: alleen nog hondevoer. Bij een onderzoek is geble ken dat de meeste mensen in de loop van de tijd minder brood zijn gaan eten. Nu zou dat niet erg zijn, als niet in dat brood bepaalde stoffen zaten die ieder mens nodig heeft. Een van die stoffen is jodium, waar maar een heel klein beetje van nodig is. Dat dat kleine beetje toch niet verwaarloosd kan wor den blijkt wel als iemand er te weinig van binnenkrijgt. Een tekort aan jodium, kan in sommige gevallen een ziekte veroorzaken die krop heet. Dat is een soort gezwel bij de keel en kan voorkomen worden door dat kleine beetje jodium in bijvoorbeeld brood. Op het ogenblik doen ver schillende mensen hun best de bakkers zover te krijgen dat ze wat meer jodium in het brood gaan doen, zodat de ziekte, die al bijna niet meer bekend was, weer terugge drongen kan worden. cartoon cartoon Arjan Driesprong Elf jaar Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 1