Pitjemoer, een eigenzinnig man Jarige telefoon - «1^5 DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL mmm v m Hartige boeren- pannekoek Denksport Vriendschap Vijf miljoen Oplossing vorige puzzel DINSDAG 13 OKTOBER 1981 varia 3 PITJEMOER, een boek dat geschreven werd door Henri van Daele, kreeg vorig jaar de Bruna-jeugdboekenprijs. Dit jaar kwam daar de Prijs voor Jeugdliteratuur van Oost-Vlaanderen nog bij. Verdiende prijzen, want Pitjemoer is een kostelijk boek. Pitjemoer slaapt met z'n hoed op. ledereen vindt dat vreselijk, om dat het zo'n vuile hoed is en om- datje het niet doet, een hoed op houden in je bed. Pitjemoer wordt er heet noch koud van. Hij doet toch gewoon waar hij zin in heeft. Zo begint het verhaal over een ei genzinnige man van bijna 80 jaar. Pitjemoer heet eigenlijk anders. Maar Pitje is Vlaams voor opa en de straat waarin Pitje woont heet Het Moer. Pitjemoer dus. Hij woont al meer dan 50 jaar in de saaie en vervallen straat waar hij samen met zijn vrouw, Mitjemoer, acht kinderen heeft grootge bracht. Hij is er altijd gelukkig ge weest en wil er dan ook niet weg. Hij blijft er zelfs wonen als Mitje moer ziek wordt en naar het be jaardentehuis moet. Je begrijpt dat de familie - en het hele dorp - dat maar niets vindt. De enige die iets van de oude man begrijpt is zijn kleinzoon, die hem bijna elke dag opzoekt. In het boek vertelt het jongetje zoveel over zijn opa en hij doetdat zo aardig, dat je bijna gaat den ken dat Pitjemoer en zijn klein zoon echt bestaan. Misschien is dat ook wel zo. Twee keer, heel even, wordt Pitjemoer met zijn echte naam aangesproken: Rie van Daele. Een goede verstaan der heeft meestal minder nodig. Echt spannende avonturen kun je in Pitjemoer niet lezen. Wel kom je veel te weten over het leven in een Vlaams dorpje van zo'n 30 jaar geleden. Maar vooral is het -een boek over twee mensen die erg veel van elkaar houden. Pitjemoer is ook nog erg mooi ge schreven. Zo mooi, datje afvraagt hoe goed je moet kunnen schrij ven om een Griffel te verdienen. Het staat dit jaar op de Vlag- en Wimpellijst, maar dat is eigenlijk een troostprijs. Wil je het niet voor jezelf kopen, geef het dan cadeau aan jouw opa. Je doet hem er vast een groot ple zier mee. Zeker als je voorin schrijft: Voor opa, van Pitjemoer door Henri van Daele A. W. Bruna en Zoon-Utrecht f 13,50. boeken boeken boeken boeken boeken Oma mag ik even met moe der bellen, om te vragen of fk' bij u mag blijven slapen?" Ja hoor ga je gang". Je gaat naar de telefoon en draalt het nummer. Nu kun je bijna overal bellen. Bij je oom in Friesland, maar ook op de camping in Spanje of Amerika. Overal kun je naar huis bellen. Heel lang geleden waren er nog geen telefoons. Toch werden er al berichten doorgegeven. Dat ge beurde bijvoorbeeld door middel van fakkels. Op een berg zwaaide iemand met een fakkel heen en weer. De mensen konden dan aan de bewegende fakkel zien wat hij bedoelde. In Afrika gebruikte men de tam tam, (een soort trommel) om de berichten door te geven. Door hard op de trom te slaan het de trommelslager de mensen weten dat er gevaar dreigde. Al deze en andere manieren om berichten door te geven had een heel groot nadeel, namelijk datje op gehoor- of oogafstand moest zijn om het bericht te kunnen ont vangen. Daarin kwam verandering na de uitvinding van de elektriciteit. Morse vond een toestel uit (de te legraaf), waarmee geluid door een draad heen ging. Iedere letter of cijfer kreeg een korter of langer piepgeluid. De mensen konden nu weliswaar vele berichten doorsturen, maar ze konden nog steeds niet met el kaar praten. Daar kwam in 1876 verandering in. Thomas A. Edi son, Eiisha Gray en Graham Bell werkten bijnadagennachtin hun laboratoria aan een toestel dat dit mogelijk maakte. Uiteindelijk was het Bell die de telefoon uit vond. Pas in 1881 werd de Nederlandse Beü Telephonmaatschappij op gericht. Negenenveertig hele rijke mensen schaften zich zo'n toestel aan. Zo'n aansluiting kostte toen 118,- per jaar. De gewone men sen moesten daar zes maanden voor werken. Nu precies 100 jaar later zijn er vijf miljoen telefoonabonnees. En er wordt wat afgepraat in Nederland door die telefoon. Vorig jaar wer den er vijf miljard gesprekken ge voerd. Het telefoontoestel van de toe komst zal weinig verschillen van de 'telephoon' van zo'n halve eeuw geleden, waarvan de kleur altijd zwart was. Aan dat toestel is weinig te verbeteren. Alleen het uiterlijk en de bediening zal ver anderen. Telefoons in allerlei kleuren met druktoetsten in plaats van een kiesschijf vinden we al bijna heel gewoon. De P.T.T. kon nog niet zeggen hoe lang het nog zal duren voordat we elkaar bij het telefoneren niet alleen kunnen horen, maar ook kunnen zien. Met deze beeldtele foon zijn al wel proeven gedaan. Graham Bell zal nooit vermoed hebben dat zijn uitvinding zo'n vlucht zou nemen. Een vrij eenvoudige en erg leu ke manier gaat als volgt: Neem ongeveer 5 A4 formaat blaadjes en leg ze op elkaar. (A4 formaat is ongeveer 20 bij 30 cm). Rijg nu met een stevige naald een touwtje door de gaatjes en knoop dat aan de binnenkant met een mooi, maar stevig knoopje vast. Vouw ze nu in één keer voor zichtig dubbel. Maak de vouw niet te scherp, dat is niet mooi. Je hebt nu een katerntje zoals dat met een mooi woord heet. Gebruik voor de kaft dik te kenpapier of dun gekleurd karton. Dit moet 21 bij 38 cm zijn. Vouw ook dit dubbel en ook dit niet te scherp. Vouw tenslotte de twee uitste kende flappen om naar bin nen, maar net zo, dat de kaft nog net een stukje buiten het katerntje uitsteekt. Je boekje is nu bijna klaar. Leg het katerntje in de kaft en pril met een scherp voorwerp (b.v. een priem of passer) drie gaatjes in de rug, zoals dat heet. Vouw de flapjes rond de eerste en de laatste bladzij van je boekje. Plak op de voorkant zo'n mooi ouderwets etiket. Daar kun je de titel van je boek op schrijven. Welk knutselwerkje zou je tijdens de kinderboekenweek en de herfstvakantie beter kunnen bedenken dan het zelf ma ken van een boek. Je hebt vast wel ergens leuke, spannende of griezelige verha len op papier ofin je hoofd; ge dichtjes, schetsjes of knutseli- deetjes ergens zitten. Nu is de tijd gekomen om ze eens bij elkaar op papier te zet ten en er een boekje van te ma ken! Jouw eigen boek. Leuk om in te bladeren, te bewaren, te laten zien of weg te geven. Het maken van een boekje kan erg gemakkelijk, maar ook erg moeilijk zijn. Het ligt er maar net aan hoeveel tijd en moeite je eraan wilt besteden. De werkwijze, zoals die hier wordt uitgelegd, is vooral bedoeld om je een beetje op weg te hel pen. Als blijkt dat je dit een leuk werkje vindt, kun je onder meer in de bibliotheek terecht voor meer ideeën en informa- immummmm. tie. Daar zijn verschillende boekjes waar-in goed beschre ven staat wat en hoe je het kunt doen. In de meeste boekjes staan ook een hoop duideüjke teke ningen, zodat je het ook nog eens kan zien. Pannekoeken kun je op veel manieren eten, bijvoorbeeld met stroop, suiker of jam. Maar een pannekoek hoeft niet altijd zoet te zijn. Probeer deze hartige boerenpannekoek maar eens. Het is een recept voor vier perso nen, dus je kunt ook anderen van je kookkunst laten genieten. Dit heb je nodig: - 150 gram bloem, - 5 eieren, - 1 bouillonblokje, - 200 gram spek, - 400 gram gesneden soepgroen te, - zout en peper. - boter. Snij het spek in kleine stukjes en laat het in de koekepan op een laag pitje uithakken. Los het bouillonblokje op in een beker warm water. Maak van de eieren, bouillon en bloem een mooi glad beslag. Roer er naar smaak wat peper en zout door. Doe de soepgroente bij de stukjes spek in de koekepan en koken koken i laat het samen gaar smoren. Als je nog groenteresten hebt kun je die ook erbij doen. Bak in wat gesmolten boter niet te dikke pannekoeken en leg op iedere pannekoek een schep groente met spek. Rol de panne- koek op en serveer hem zo warm mogelijk. Eet smakelijk. Tip: echte keukenpieten verzin nen natuurlijk zelf ook een lekke re vulling, zoals gekookte kip met gebakken champignons. Een boer heeft 100 gulden. Daar voor wil hij precies 100 dieren ko pen. Hij wil paarden, varkens en kippen. Een paard kost 15 gulden. Een varken kost 1 gulden. Een kip kost 25 cent. Hoeveel moet hij van elk kopen zodat hij precies 100 dieren heeft en precies 100 gulden heeft uitge geven? Horizontaal: 1. masseren, 6. op, 8, om, 9. ar, 10. oase, 11. ds, 12. radio, 14. eter, 15. rook, 17. AOW, 18. rp, 19. lijn, 20. do, 22. ma, 23. kleur, 25. oren, 27. et, 28. advertentie, 32. Europeaan, 33. eer, 34. den, 35. NN, 36. rp. Vertikaal: 1. mode, 2. Amstel, 3. sarren, 4. era, 5. Noorwegen, 6. os, 7. Perkpolder, 13. diamanten, 16. orde, 21. paard, 22. meren, 24. et ter, 25. oven, 26. rem, 29. doe, 30. en, 31. iep. ALS JE PRIE KEER INDE lV£EKTELA67W4 KOMT KRijSjE '"if EEN BER6 STR8F'

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 3