Actie 'Fietser laat je zien' Staatsbegrafenis voor vermoorde president Sadat WEMELDINGE TE WATER 1 KORT w -n WINNAAR NOBELPRIJS VREDE Zoenen Deur Prijs cartoon cartoon De bij de begrafenis van Sadat aanwezige politieke leiders uit de hele wereld maakten van de gelegenheid gebruik met elkaar te overleggen- hoe het nou verder moet in het Midden-Oosten. Op de foto de waar schijnlijk nieuwe Egyptische president Moebarak rechts samen met- de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig WEMELDINGE - In april van het volgend jaar zal blijken of het overdekte zwembad in Wemel- dinge open kan blijven. Dan zal de gemeente Kapelle, waar We- meldinge deel van is, het aantal baden van deze winter tellen. Al leen als er elke week gemiddeld negentig bezoekers zijn geweest kan het bad openblijven. Zeer veel mensen in Wemeldinge doen nu hun uiterste best om het niet zover te laten komen. Het lijkt erop, dat ze succes zullen hebben. Tot nu toe had het zwem bad elke week tweehonderd be zoekers. Elke woensdagmorgen is er in We meldinge enorme bedrijvigheid. Moeders met kleine kinderen achterop en een badhanddoek onder de arm, fietsen allemaal in dezelfde richting, 's Middags is de schooljeugd op de been en gaat ook met de badhanddoek op stap. Wemeldinge zwemt voor het be houd van het overdekte zwem bad. Het zwembad is indertijd hoofdzakeijk voor de schippers- school van het dorp gebouwd, omdat het erg belangrijk is, dat deze kinderen goed kunnen zwemmen. Alle andere lagere scholen uit de gemeente kwamen ook hier schoolzwemmen. Enkele maanden terug is er in het dorp Kapelle een prachtig over dekt zwembad geopend. Het We- meldingse bad was nu teveel. Bo vendien werd dit bad te klein om alle scholen in de gemeente zwemles te geven. Actie De gemeenteraad besloot tot slui ting. De Wemeldingse bevolking wilde het zwembad graag open houden. Het dorp begon actie te voeren. De hele bevolking deed mee. Volwassenen zetten hun handtekening en de kinderen maakten tekeningen van een leeg zwembad, hun zwembad. Twee maal zijn actievoerders en bevol king in optocht naar de gemeen teraad getogen om te verhinderen dat men tot sluiting over zou gaan. Ook hier lieten de kinderen van zich horen. Gewapend met toeters en ratels gingen ze naar Kapelle, om daar met veel kabaal de aandacht op hun actie te vesti gen. De gemeenteraad besloot toen - afgelopen mei - dat het zwembad anderhalve dag in de week open mocht. In april zal blij ken of de actie werkelijk geslaagd is. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV 2E JAARGANG - NUMMER 2 - DINSDAG 13 OKTOBER 1981 VLISSINGEN - In oktober en no vember worden in Zeeland van 20.000 kinderen de fietsen gecon troleerd. De politie, mensen van Veilig Verkeer Nederland, rij wielhandelaren en leerlingen van de LTS-en voeren de contro les uit. Nu de donkere wintermaanden voor de deur staan is Veilig Ver keer Nederland begonnen met de actie 'Fietser laat je zien'. De be doeling van de actie is fietsers duidelijk maken hoe belangrijk het is dat ze goed zichtbaar zijn voor het andere verkeer. De heer F. Sj. van Paasschen van Veilig Verkeer Nederland zegt dat veel te veel fietsers slecht verlicht op straat rijden. Vooral op wegen buiten de stad is een goede ver lichting levensbelangrijk. Door de hoge snelheden van het gemotoriseerde verkeer worden fietsers vaak te laat opgemerkt. Dat is vooral het geval bij slecht weer, mist en duisternis. Onvoldoende of zelfs helemaal geen verlichting is dan vaak de oorzaak van zeer ernstige onge lukken, die helemaal niet nodig waren geweest. De kans op ongevallen wordt klei ner als fietsers zorgen voor een goede verlichting en reflectie. Ei genlijk zouden fietsen ook nog re flecterende banden moeten heb ben, zegt de heer Van Paasschen. Dan zijn ze niet alleen van voren en van achteren te zien, maar ook van opzij. Controles Natuurlijk moeten de fietsen zelf ook in orde zijn. Daar ontbreekt nog wel eens wat aan. Een te slap pe ketting, een loszittend stuur of slecht werkende remmen zijn ook dikwijls de oorzaak van een onge val. In 1978 werden 38 kinderen tij dens een fietstocht gedood en 992 gewond. Dat is veel te veel vindt Veilig Verkeer Nederland. Daar om worden in samenwerking met de politie de fietsen van school kinderen gecontroleerd. Kleine mankementen worden meteen verholpen door fietsema- kers of leerlingen van de LTS die bij de inspecties aanwezig zijn. Als de fiets in orde is, wordt er een sticker opgeplakt met 'Deze fiets is oké'. Na 23 november lopen kinderen van 12 jaar en ouder die op een slechte fiets rijden de kans te wor den bekeurd. Gevraagd: zelf gemaakte én verzonnen cartoons van 11 cm lang en 9 cm breed, uit sluitend in zwart-wit. Stuur ze naar de Krullebak en doe er een briefje bij waarop staat: je naam, adres en leef tijd. Als jouw cartoon afge drukt wordt in de Krullebak, krijg je je cartoon op poster formaat thuisgestuurd. Omhelzen, zoenen en op el- kaars rug springen hoort niet meer te gebeuren op het voetbalveld. Dat vindt de in ternationale voetbalbond, de FIFA. De bond meent dat de voet ballers tegenwoordig wel erg overdreven reageren na het maken van een doelpunt. Het is immers heel gewoon dat er in een wedstrijd doel punten worden gemaakt. Natuurlijk mag de maker van het doelpunt gefelici teerd worden. Maar dit kan net zo goed gebeuren door een stevige handdruk van de aanvoerder. De politie in Detroit stond wel raar te kijken toen bleek dat er een deur was gestolen. Die deur was een speciale af sluiting van een brandweer museum. Het was er om te zorgen dat er niet werd mge- broken. Een vreemde diefstal. Vooral toen bleek dat uit het mu seum niets was verdwenen. De twaalfjarige James Seton uit Engeland heeft wel een heel bijzondere prijs gewon nen. Hij mocht als winnaar van een wedstrijd voor een goed doel, een flatgebouw helpen opblazen. Het flatgebouw van 12 ver diepingen moest worden af gebroken omdat het oud en vervallen was. James vond het wel een spannend werkje en was verbaasd over de har de knal. Joline van Boven 11 jaar Middelburg CAIRO - Zaterdag 10 oktober is de Egyptische presi dent Anwar Sadat in Cairo begraven. Dat gebeurde vlak bij de plaats waar hij drie dagen eerder werd neer geschoten. Enkele soldaten uit zijn eigen leger pleegden de moord. Een groot deel van de wereld was geschokt door de dood van de president. Maar niet iedereen was verdrietig. In de grote ste den van sommige Arabische lan den, zoals in Syrië en Iran, juich ten en dansten de mensen op straat, toen de dood van de Egyp tische president bekend werd. Deze landen vonden Sadat een verrader. Hij had als enig Ara bisch staatshoofd contact ge zocht met Israël. Hij wilde probe ren een eind te maken aan de oor logen tussen zijn land en het buurland Israël. Hij hoopte met praten meer te bereiken dan met vechten. Zo gebeurde wat niemand voor mogelijk hield: Sadat ging op be zoek in Israël. Samen met premier Begin van Is raël maakte hij afspraken om te werken aan de vrede. In 1979 te kenden zij, in hèt bijzijn van de Amerikaanse president arter, het vredesverdrag van Camp Da vid.. Samen met Begin kreeg Sadat de Nobelprijs voor de vrede. Zij kre gen de prijs voor hun moed om samen te zoeken naar vrede. Ook al maakten ze best wel fouten. Vijanden Sadat wist dat het gevaarlijk was wat hij deed. Hij kreeg door zijn contacten met Israël veel vijan den in de andere Arabische lan den. Ook in zijn eigen land, Egyp te, waren er mensen die vonden dat hij het niet goed deed. Maar hij geloofde dat hij door moest gaan. In een televisie-interview zei hij een paar jaar geleden: 'Zet latei- maar op mijn graf: Hij leefde voor de vrede en stierf voor zijn ideeën'. Vooral Israël wacht nu gespan nen af wat er zal gaan gebeuren. Zal de opvolger van Sadat, Moe barak, het werk van Sadat inder daad voortzetten, of zal hij probe ren weer vrienden te worden met de andere Arabische landen. Ook in Amerika vragen ze zich af of Egypte hun vriend zal blijven. Sadat stuurde tien jaar geleden de Russen zijn land uit en sloot vriendschap met de Verenigde Staten. Amerika zou deze belang rijke bondgenoot in het Midden- Oosten niet graag kwijt raken. SAOED1-ARABIË

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 1