minna O Bramenkwarktaart Skateboards: waar zijn ze gebleven? Weer bramentijd! Lezers schrijven KRULLEBAKJES DINSDAG 8 SEPTEMBER 1981 varia LET OP: zet je naam en/of telefoonnummer IN de advertentie en sluit de postzegels IN de envelop (dus niet opplakken). Alleen voor particulieren tot 16 jaar. Prijs 25 cent per regel. Opgeven bij het PZC-kantoor in Vlissingen of Middelburg óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste lagere scholen) en opsturen. In de PZC is af en toe een flink stuk ruimte bestemd voor brie ven van lezers die schrijven. Op diezelfde manier willen wij ook voor de jonge lezers die schrij ven, voor jullie dus, een groot stuk van De Krullebak vrijhou den. De kinderen op Walcheren weten dit al en zij schrijven de redactie ook vaak. Lang niet alle brieven worden in De Krullebak afgedrukt. Wat doen we daar dan mee? Als jullie ons schreven of je De Krullebak wel goed vindt zo, of niet, of (en wat) je er graag nog meer in zou willen zien dan bewaren we die brieven en proberen bij volgende Krullebakken rekening te hou den met julie opmerkingen. In de kinderkrant komen dus al leen brieven waarvan we denken dat het ook voor andere kinderen belangrijk is om te lezen. En wat je vertelt moet ook altijd iets te maken hebben met De Krulle bak. Als je andere mededelingen hebt kun je immers een adverten tie zetten. Onder je brief moet altijd je naam, leeftijd en adres staan. Brieven die te lang zijn worden ingekort. We hopen echt dat we veel post van jullie krijgen. Het adres is: PZC-Krullebak, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Daar sta je dan, met je doos of emmertje met bramen, wat ga je er eens mee doen: zo opeten, jam van maken, in een panne- koek rollen, er bramengebakjes van maken? Allemaal heerlijk. Waar je misschien niet zo snel op zou komen en wat toch erg lekker en niet zo moeilijk is, is er een kwarktaart van te maken. Bij kwark denken waarschijnlijk veel kinderen: hè bah, dat lust ik niet hoor, maar je zult zien dat dat erg meevalt. Je hebt nodig: - 1 grote bak kwark (250 gram); - 1 pak lange vingers; - 3 eieren; - plm. 120 gram basterdsuiker; - 6 blaadjes gelatine 1 zakje - 1 sinaasappel en 1 citroen; - een beetje jam en gewassen bramen; - slagroom. Beboter een' appeltaartvorm en leg op de bodem lange vingers. Daarbovenop wat jam en een laagje bramen. Scheid van de eieren het eiwit van de dooier en doet het in twee rui me kommen. Zorg vooral dat er geen eigeel in het wit komt, an ders kun je het niet meer stijfklop- pen. Doe bij elk de helft van de suiker en bewaar wat voor de slagroom. Klop eerst het eiwit met de mixer tot het stijf is en daarna het eigeel. Leg de gelatineblaadjes even in een bakje koud water, zodat ze zacht worden. Pers de sinaasappel en de citroen uit in een steelpannetje en warm het even op. Knijp het water uit de gelatine en doe het al roerend bij het vruchtsap. Als het is opge lost door het eigeel roeren. Dan de kwark erdoor en het eiwit en een handvol bramen. Even goed roeren. Giet nu het mengsel over de lange vingers, leg er een bord over of wat folie en zet het tenminste een paar uur in de koelkast tot het stijf is. Tot slot de slagroom opkloppen met wat suiker, over de taart sme ren en met bramen garneren. Te koop: voetbalschoenen mt. 31 Adidas (kleur zwart met geel/groene streep) Johnny de Jonge, tel. 01180- 14564. Te koop: z.g.a.n. Quick trainingspak mt. 152 15,- en z.g.a.n. Quick voet balschoenen mt. 7 15,-. Dorps straat 27a, Kleverskerke. Te koop: 2 geheel complete aquaria. Tel. 01180-28628. Te koop: elektrische Lima trein com pleet. Leo Jasperse, Gerbrandy- straat 69, Vlissingen, tel. 71002. Te koop gevraagd: stevige meisjes- fiets 6 t/m 8 jaar, liefst Polly-8. Lies- beth van Heiningen, Zanddorp 116, M'burg 01180-11131. Te koop: kinderpoppewagentje (koopje) Elsbeth de Jonge, tel. 01180-14564. Na Goes en Vlissingen heeft ook Middelburg sinds een paar maanden een skateboardbaan. Op een mooi plekje in de wijk Dauwendaele kunnen kinderen daar ongestoord hun capriolen op de schaatsplank uit halen. Het is misschien wat vreemd dat Middelburg nu pas zo'n baan heeft. Veel steden in Nederland hebben er namelijk al jaren één. „Maar", zegt de heer Van Groe- sen, „heel veel van die steden zijn op het ogenblik bezig hun baan te verkopen. De belangstelling voor voor die sport lijkt voorbij". Mijnheer Van Groesen is hoofd van het bureau sport, jeugd, re creatie en wijkcentra van de ge meente Middelburg. „Middelburg heeft expres langer gewacht met het aanlegggen van een skateboardbaan. Het geld was er voor en ook hadden we er al een plaatsje uitgezocht. We wil den er zelfs twee aanleggen. Eén in de Griffioen en één in Dauwen daele. Maar omdat we niet zeker wisten dat ze ook gebruikt zou den worden, hebben we de kat uit de boom gekeken. Enkele mensen in Dauwendaele hebben toen een actie op touw ge zet. Met een stapel briefjes kwa men ze op mijn bureau om te la ten zien dat nogal wat kinderen een baan wilden". Geschiedenis Eigenlijk is het met skateboarden raar gegaan. Het skateboard is twee keer uitgevonden. In 1965 probeerde iemand in Amerika of het mogelijk was op land te sur fen. Surfen is in California een popu laire sport. Op lange planken laat men zich daar op de metershoge golven van de Stille Oceaan naai de branding „varen". Hij bedacht een kortere surfplank en maakte er vier rolschaatswiel- tjes onder vast. Een grandioos idee, want hij kon met dat ding de meest fantastische dingen doen. Ongeveer 50.000.000 Amerrika- nen kochten een skateboard. E(en paar jaar later zag je er bijna geen meer. De reden daarvoor was dat de wieltjes niet deugden. Rol- schaatswieltjes waren niet ge schikt voor de hoge snelheden. Ze raakten zo verhit, dat ze vastlie pen en in stukken braken. Je moest elke dag nieuwe wieltjes onder je plank schroeven. Nieuwe wieltjes In 1968 vond Frank Nasworthy,, een andere Amerikaan, een nieuw rolschaatswieltje uit. Hij hoopte daarmee sneller te rolschaatsen. Dat viel tegen. Hij ging juist lang zamer. Vijf jaar later dacht hij aan het skateboard dat al bijna niemand meer kende. Hij zocht zijn oude plank uit de kast en maakte zijn 'verbeterde' wieltjes eronder vast. Nog nooit had hij zo'n goed skate board gehad. De wieltjes waren niet kapot te krijgen, reuze-soepel en ze gaven een prima wegligging. Met miljoenen vlogen de skate boards opnieuw over de toonban ken. Niet alleen in Amerika, maar nu ook over heel de wereld. In Nederland raakten honderd duizenden, vooral kinderen, gek van de nieuwe sport. (In Vlissingen ligt de skateboard baan aan de Bonedijksestraat. In Goes moet je in de buurt van de Hollandse Hoeve zijn.) Toch vraag je je af waai- al die goed ingepakte skateboarders ge bleven zijn. Je ziet ze nauwelijks nog. Het lijkt er op dat het skate board voor de tweede keer ver dwenen is. Tot misschien over een paar jaar iemand ergens In Midden- en Zuid-Frankrijk, waar het warmer is dan hier, stonden ze in augustus al weer volop: heerlijke sappige - soms nog wat zure - bramen. Eén van de weinige vruchten die je nog gewoon langs de weg kunt vin den. Ook hier, waar de bramen- tijd eigenlijk pas in september begint. Er zijn nog plaatsen waar je em mers vol kunt plukken, als een an der je tenminste niet voor is ge weest. Vooral in de zandgrond van de duinen gedijen ze erg goed. Daar vind je ze dan ook bijna overal. Ook langs slootkanten waar struiken staan kom je ze nogal eens tegen: langs B-wegen, en in bossen. Ook in de buurt van spoorbanen groeien nogal wat bramen, maar daar is het verboden ze te pluk ken. Misschien heb je meer geluk in de slootkanten erlangs, waar je er wel bij kunt. Vindplaatsen IVaar kun je ze in Zeeland vin den? Schouwen-Duiveland: vooral in de kop van Schouwen (de duinen, de Schelphoek, domeinen). Op het vlakke land van Duiveland zijn er vrij weinig. Noord-Beveland: slootkanten, zak van Zuid-Beveland. Walcheren: in bossen en duinen, waterwingebied (wel een kaartje kopen, anders mag je er niet in), slootkanten. Op Zuid-Beveland waren vooral veel bramen in het heggenland- schap van de poel. Helaas zijn door de ruilverkaveling (het op nieuw indelen van het land) de meeste heggen verdwenen en daarmee de bramen. Slechts hier en daar zie je ze nog. Als je gaat plukken: pas op voor de scherpe dorens en bedenk dat de paarse bramevlekken bijna niet uit kleding te krijgen zijn. Pluk ze! Horizontaal: 1 kneden; 6 voorzetsel; 8 voorzetsel; 9 slee; 10 vruchtbare plaats; 11 dominee (afk.); 12 luistertoestel; 14 gast; 15 komt van een sigaret; 17 belangrijke wet; 18 rijkspolitie (afk.); 19 streep; 20 muziek noot; 22 familielid; 23 kleur; 25 zit aan je hoofd; 27 vul in: et; 28 bekend making in een krant; 32 Europeaan; 33 roem; 34 boom; 35 de naam is niet bekend (afk.); 36 rijkspolitie (afk.) Verticaal: 1 voorbijgaand gebruik in kleding; 2 water in Noord-Hol land; 3 plagen; 4 tijdperk: 5 land; 6 stier; 7 plaats in Zeeland; 13 edel- steeen; 16 regelmaat; 21 dier; 22 waterplassen; 24 wondvocht; 25 plaats waar je brood in bakt; 26 onderdeel van de auto; 29 vorm van het werkwoord doen; 30 voegwoord; 31 boom.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 4