Protest tegen produktie van neutronenbom lil# éA— jflÉI C/ jjjiM Veel schade door bacterievuur Uitbreiding van Krullebak KORT BESLUIT PRESIDENT REAGAN WÊ0WÊÈÊÊÊÊÊÈ Rolstoel Bel-kampioen WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan heeft voor de nodige opschudding gezorgd. Hij gaf op dracht dat men in de Verenigde Staten moest beginnen met het maken van neutronenbommen. Reagan nam dat besluit net op de dag dat een Amerikaanse bom menwerper 36 jaar geleden (1945) de eerste atoombom gooide op de Japanse stad Hiroshima. Enkele dagen daarna gooide men er nog een op Nagasaki. In Hiroshima stierven bijna 200.000 mensen. Dat is meer dan alle inwoners vaan Middelburg, Vlissingen en Goes bij elkaar. Van de hele stad bleef niets over. Veel mensen schrokken toen ze hoorden hoeveel ellende die ene atoombom had veroorzaakt. Toch zijn vooral de Russen en Amerikanen daarna doorgegaan met het maken van steeds grotere atoombommen. In die bewape ningswedloop ging het erom wie de sterkste zou zijn. Velen denken dat niemand die ge vaarlijke atoombommen zal dur ven te gebruiken, zolang de tegen stander die bommen ook heeft. Bij een atoomoorlog zouden er miljoenen mensen gedood wor den, maar ook de steden met hun huizen, fabrieken en wegen zou den vernietigd worden. Bij zo'n atoomoorlog zou van de hele we reld niets over blijven en zou er dus ook geen winnaar zijn. Nog gevaarlijker 1 Neutronenbommen doden wel mensen en dieren, maar brengen nauwelijks schade toe aan gebou wen en wegen. Dat komt door de radio-actieve straling die bij de ontploffing van een neutronen bom vrijkomt. Een groot deel van de mensen In Europa (en dus ook in Nederland) is banger voor de neturonenbom dan voor de atoombom. Het ge vaar is groot dat zo'n neutronen bom veel eerder gebruikt wordt, bijvoorbeeld tegen tanks. De vij and wordt dan gedood, maar hui zen, wegen en fabrieken blijven heel. Dat is voor militairen zeer belangrijk. Maar ook heel veel on schuldige mannen, vrouwen en kinderen zullwn worden gedood. Protestacties In veel landen, ook in Nederland, zijn ër protestacties geweest te gen de neutronenbom. In de Ver enigde Staten heeft een bisschop aan mensen die in een kernwa penfabriek werken gevraagd van hun werk te lopen, in plaats van mee té helpen bij het maken van neutronenbommen. Nederland is met Amerika en een aantal andere Europese landen lid van de NAVO, een soort mili taire club. De regeringen van die landen zullen moeten beslissen of de NAVO de neutronenbom zal gaan aanschaffen. Engeland en West-Duitsland hebben al laten merken daar wel wat voor te voe len. Rusland is woedend over de be slissing van Reagan en dreigt zelf ook een neutronenbom te gaan maken. Als ze dat doen, is nie mand er wat mee opgeschoten. We hebben er alleen een erg ge vaarlijk wapen bij. Op veel plaatsen in Zeeland worden bomen ernstig bedreigd. De oorzaak is bacterievuur, een ziekte, die vooral meidoorns aantast. Ronald Reagan Het bacterievuur dat zeer be smettelijk is tast ook Lijsterbes sen en appelbomen aan. Vooral perebomen zijn erg gevoelig voor de bacterie. Vandaar dat de ziek te ook wel perevuur wordt ge noemd. De enige manier om verder! be smetting te voorkomen is omhak ken en verbranden van zieke bo men. En dat is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Want in heel Zeeland moeten de zieke bomen eerst worden opgespoord. Verder moeten de gezonde bomen zeker twee keer in de week gecon troleerd worden. Dit is zeker be langrijk in en om boomgaarden. Op veel plaatsen in Zeeland komt de ziekte voor. De meeste fruit- teeltbedrijven hebben er wel mee te maken. Als een boom nog maar gedeeltelijk is aangetast, is het voldoende om het zieke stuk te snoeien. Als dat niet meer kan, moet de hele boom eruit. Een bedrijf in Zeeuwsch-Vlaande ren heeft al een groot deel van zijn fruitbomen moeten rooien. Ook de fruitbomen op Zuid-Beve land lopen groot gevaar. Maai' door goede controle en tijdig snoeien hoopt men ze te kunnen redden. Meidoorns Op verschillende plaatsen zijn al meidoorns gerooid of vlak boven de grond afgezaagd. Op dié plaat sen wordt het landschap er niet mooier op. Veel prachtig begroeide weg getjes moeten hun meidoorns nu missen. De weggetjes blijven kaal achter en zien er nu heel anders uit. Er is juist altijd geprobeerd die mooie weggetjes te behouden als er nieuwe woonwijken werden ge bouwd, of het bouwland opnieuw werd ingedeeld. Maar er is nu geen keus. Om zoveel mogelijk van het land schap te redden moeten de zieke meidoorns zo snel mogelijk wor den weggehaald. Het controleren, rooien en vernie tigen van de bomen kost veel geld. Het zal zeker een half mil joen gulden gaan kosten. En het is nog de vraag waar het geld van daan moet komen. VLISSINGEN - Vandaag maakt een groot deel van Zeeland voor het eerst kennis met De Krulle bak. Tot nu toe werd deze specia le kinderkrant van de P.Z.C. al leen op Walcheren verspreid. Voortaan komt de krant ook op Noord- en Zuid-Beveland, Tho- len en Sint-Philipsland. Met uit zondering van Zeeuwsch-Vlaan- deren dus in de hele provincie. De Krullebak verschijnt één keer in de maand en richt zich vooral op lezers van tien tot dertien jaar. Ze is nog steeds de enige kinder krant in ons land die volgens de zelfde 'regels' wordt gemaakt als een volwassen dagblad. Het be langrijkste doel van de Krullebak is dan ook: oudere kinderen een echte krant geven met nieuws, in formatie over hobby's als lezen, muziek, koken, knutselen, sport en nog veel meer. Er is ook een vaste rubriek 'Lezers schrijven'. Daarin worden brie ven opgenomen van kinderen die iets willen zeggen wat voor ande re kinderen belangrijk kan zijn. Verder komt er maandelijks een onderwerp (thema) aan bod waar vrijwel ieder kind weieens mee te maken heeft. Deze keer is dat het onderwerp 'school'. De redactie vindt het fijn als veel kinderen schrijven over de dingen die in De Krullebak staan. Het is tenslotte hun krant. Ideeën en kritiek zijn bijzonder welkom. Niet aile brieven worden in De Krullebak afgedrukt. Hierover meer op pagina vier. Evenals in een echte krant houdt ook De Krullebak ruimte vrij voor advertenties van jonge lezers. 1 Nu voor de nieuwe lezers nog even over de naam van De Krullebak. Die is gekozen naar aanleiding van de manier waarop sommige mensen elkaar groeten: „Nou, de krul oör", dat betekent zoiets als, Het beste, Tot ziens. 'De krul' dus maar. Na een tocht van acht weken is de 41-jarige Peter Werner in zijn woonplaats Noord- wijk aangekomen. Een bij zondere prestatie, want hij maakte deze reis vanuit het Spaanse Lloret de Mar per rolstoel. Sinds driejaar zijn de benen van de sportinstructeur ver lamd en moet hij zich in een rolstoel voortbewegenZijn werk kan hij niet meer doen. Om te laten zien dat je als gehandicapte best nog wat kan presteren, bedacht hij het plan voor de rolstoelreis. Het grootste probleem was de slijtage van de rolstoel. Tot drie keer toe moest de stoel worden vervangen Het moeilijkste deel van reis was de tocht door de Pyre neeën. De bergen op was zwaar, maar veel moeilijker nog was de weg naar bene den. De stoel had geen rem en daarom moest Peter de wielen met zijn handen af remmen. Hij hield er spier pijn en kapotte handen aan over. Hij was de eerste die de tocht door de Pyreneeën per rol stoel maakte. In Frankrijk werd hij als een 'Hinault' in de rolstoel toege juicht. Maar aan juichen al leen heeft Peter Werner niet veel. De reis heeft hem zoveel geld gekost dat hij nu een grote schuld heeft. Toch wil Peter het niet bij de ze reis laten. Eind april vol gendjaar vertrekt hij per rol stoel naar Barcelona om daar de wereldkampioen schappen voetbal bij te wo nen. Dat sommige kauwgometers hele sterren zijn in het blazen van bellen, bleek in Amster dam. Daar werd voor de eer ste keer het Nederlandse kampioenschap kauwgom- blazen gehouden. Antoine de Jonckheren werd kampioen met een bal van maar liefst 49 centimeter. cartoon cartoon Mirjam Mes Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 1