VAKANTIE Achterblijven doet pijn Strand- vermaak Hulp in het buitenland Spreiding Wisten jullie dat? Uit een enquête is gebleken dat steeds meer kinderen het een probleem vinden dat ze hun ouders altijd mee moe ten nemen op vakantie. Som mige ouders gedragen zich op de camping erg luidruch tigze schreeuwen en ze spre ken hun kinderen steeds ver manend toe. Voor die kinderen is er nu het ouder-asiel. Huisdieren kun je allang tij dens de vakantie voor enige weken in een asiel of een soort dierenpension laten verzorgen. Kinderen kunnen nu ook hun ouders tijdens hun vakantie naar het ouder asiel brengen. Ze kunnen hun ouders ook op laten ha len, als die niet zo veel zin hebben. In zo'n ouder-asiel worden de ouders uitstekend ver zorgd. Ze krijgen goed te eten en ze worden iedere dag ge lucht. Volgens de heer Rouws, eige naar van het eerste Neder landse ouder-asiel, verma ken de ouders zich uitste kend. Sommige ouders vin den het heerlijk rustig zo'n paar weken zonder hun lasti ge kinderen. Andere ouders doen hele dagen spelletjes. De kosten om ouders te laten verzorgen in het ouder-asiel zijn heel laag: twee gulden per ouder per dag. „Dat komt", zegt de heer Rouws, „omdat de ouders al les zelf doeneten klaarma ken, bedden opmaken, zich zelf aankleden enzovoort. Natuurlijk loopt er weieens een ouder stiekum iveg. maar die hebben we snel weer gevonden, dank zij onze speurhond Bobbie". Drie kinderen die hun ou ders voor het eerst naar het ouder-asiel hadden ge bracht, waren erg tevreden: „We hebben eindelijk eens een rustige vakantie gehad en we hoeden ons niet iedere dag zorgen te maken over onze ouders". Eén van de kinderen zei nog. „Het fijne is datje weet datje ouders goed verzorgd wor den tijdens de vakantie. Ik hoop dat veel kinderen ojis voorbeeld volgen". Nog ccn paar dagen en de vakantiedrukte barst los. Het is een periode dat jong en oud zich een paar weken kunnen ontspannen. Voor veel kinderen betekent het geen school, geen huiswerk en van je vrijheid genieten in een andere omgeving. Niet voor iedereen betekent vakantie in het buitenland plezier en ontspanning. De A.N.W.B.-alarmcentrale werkt in de maanden juli en augustus onder hoogspan ning. Honderden Nederlanders bellen de alarmcentrale op. omdat ze in het buitenland in nood zijn geraakt. Ze hebben een auto-ongeluk gehad. Die mensen en wat er nog over is van hun auto worden door de A.N.W.B. opgehaald. Een belangrijke oorzaak voor die ongelukken is dat veel Nederlanders op weg naar hun vakantie-camping ergens in Zuid-Frankrijk ot Spapje veel te lang achter el kaar rijden. Zonder voldoen de rust te nemen rijden ze maar door. Door vermoeid heid letten ze minder goed op en een ongeluk is dan gauw gebeurd. Een aantal Nederlanders dat tot dusver altijd de vakantie in het buitenland doorbracht, blijft dit jaar in eigen land. De mensen die toch de grens over trekken, reizen vaak minder ver dan vroeger. Belang rijkste oorzaken daarvan zijn de hoge benzine-prijzen en het feit dat veel mensen minder zijn gaan verdienen. Veel mensen moeten het ook tij dens de vakantie zuiniger aan doen. Nederlanders die altijd een bungalow huurden, gaan weer. kamperen. Dat is goedkoper. Ook zullen minder mensen hun vakan tie in een hotel doorbrengen. Vorig jaar brachten ongeveer vijf miljoen Nederlanders hun vakan tie in het buitenland door. De meesten deden dat per auto. De ANWB een soort hulpdienst voor automobilisten) verwacht dat de mensen dit jaar dichter bfj huis zullen blijven, vooral omdat de benzine zo duur is geworden. Vijf jaar geleden betaalde je in Frankrijk en Spanje voor een liter benzine ongeveer één gulden. Mo menteel kost een liter benzine in Frankrijk twee gulden. Boven dien moetje op de Franse snelwe gen tolgeld betalen. Voordat je met de auto in Zuid- Frankrijk of Spanje bent, heb je al honderden guldens aan benzine en tol betaald. De echte vakantie moet dan nog beginnen. Bij de ANWB verwacht men dan ook dat vooral Spanje en Zuid- Frankrijk minder Nederlanders op bezoek zal krijgen. Andere omgeving Veel mensen blijven toch kiezen voor een buitenlandse vakantie. Ze vinden het belangrijk eens in een heel andere omgeving te zijn. Kennismaken met andere men sen, andere gewoontes, ander eten en een ander landschap om je heen. Sommigen vinden vooral de zon het belangrijkste. Ze verlaten Ne derland omdat het in ons land ook tijdens de vakantie behoor lijk kan regenen. Hun reisdoel is - ondanks de vaak hoge reiskosten - het zonnige Frankrijk, Spanje of Portugal. Veel mensen zullen er aan moeten wennen dat ze minder vaak en minder ver op reis kunnen. Toch is het onzin om daar heel somber over te doen. Er valt in eigen land en in de eigen omgeving genoeg te zien. Waarom zouden anders al die buitenlanders in de vakantie naar Nederland komen? gedicht gedicht gedicht gedicht gedi „Hé kijk eens daar die dikke billen en dan in bikini om te gillen! En daar, die man hoe komt ie er op: toch net een parachute dat ding op z'n kop? En die dan, daar 't lijkt wel een kreeft gekookt in olie waar zand aan kleeft. Kijk, hoe die kleumend 't water in gaat. Toch jammer, die golf komt net iets te laat.... En daar die....WAT? Zeg moet je een mep? Kan ik het soms helpen dat ik melkflessen heb Marina van den Boogaart. Het ergste van niet met vakan tie gaan is het 'alleen achter blijven'. Dat vinden Mirjam, Jo- rien, Liset, Orpheo en Richard uit de zesde klas van de R.-K. Gaudeamusschool in Middel burg. Er blijven uit deze klas met 26 leerlingen niet veel kinderen thuis in de komende vakantie. interview interview Het zijn er 4. Precies de helft van de klas 'verhuist' tijdelijk naar het buitenland. Er zijn verschillende redenen waarom kinderen niet met vakan tie gaan. Maar wat de reden iziekte. spa ren. geen geld) ook is, bijna nie mand blijft graag thuis. Richard zegt erover: „Wij zijn met 'n zevenen thuis. Dan kun je niet gemakkelijk gaan logeren. Het vervelende is datje vrienden wel weg zijn. Je kan zo moeilijk leuk spelen". - Maar je kunt thuis toch ook een fijne vakantie houden? „Je, we gaan wel dagjes naar het Veerse Meer om te vissen of te sur fen. Dat is wel leuk. Maar jk mis mijn vrienden om lol mee te trap pen". Mirjam blijft om een andere reden thuis. „Mijn oma is ziek en daar om is het beter dat we thuisblij ven". - Vind je dat vervelend? „Ik vind het jammer. Maar ik be grijp wel dat het beter is" Orpheo vindt dat hij niet echt gaat logeren. Hij gaat naar zijn vader in Den Haag. „Ik verveel me daar niet gauw. Ik ga voetbal len op straat of naai' de film en soms zwemmen". - Is op reis gaan nou altijd wel zo leuk? Jorien: „Ik vind van wel. Thuis verveel je je gauw. En het is niet zulk mooi weer". - En de reis zelf. Hoe vind je die? „Wel lang", geeft Jorien toe. Liset: „Wij gaan altijd naai' het zelfde adres in Frankrijk. Dus ik weet hoe ver het is". Jorien wil er nog wat over kwijt: „Ik vind het soms wel erg om lang in de auto te zitten. Vooral als we aan één stuk doorrijden. Je krijgt het zo warm en je weet niets meer te doen". - Wordt er rekening gehouden met jullie wensen? Jorien moet er om lachen. „Nee hoor, de chauffeur bepaalt hoe lang we rijden". - Overleggen jullie thuis met el kaar waar en hoe de vakantie zal worden doorgebracht? „Dat wel", zegt Jorien. „Voor dit jaar hebben we al afgesproken dat we iedere avond een uur spel letjes gaan doen, omdat er geen t.v. is". Mirjam knikten. „Als wij met vakantie gaan, worden de land kaarten op de tafel uitgespreid. We praten met elkaar over de ideeën. - Wat doen jullie onderweg in de auto? „Vooral lezen", antwoord Liset. „En verder spelletjes en naar bui ten kijken. „En ruzie maken", vult Jorien aan. Uit het gegiechel blijkt, dat ze daar allemaal over kunnen meepraten! Gelukkig gaan niet alle mensen tegelijk op vakan tie. Fabrieken en scholen in Nederland en in het buiten land krijgen op verschillen de momenten vakantie. Daardoor wordt de vakan tiedrukte verdeeld over de maanden juni, juli en augus tus. Toch zal het een aantal weekenden extra druk wor den op de buitenlandse we gen. Een groot aantal men sen gaat dan met vakantie, terwijl een andere groep te rugkomt van vakantie. Vooral het weekend van de 11de juli en de 1ste augustus zullen de Franse wegen over vol zijn. In Duitsland kun je de 25ste juli en de 1ste augus tus je auto maar beter laten staan. - dat een busreis naar Span je 400 gulden goedkoper is dan een vliegreis; - die busreis wel 25 uur lan ger duurt; - steeds meer mensen met de bus op vakantie gaan; - meer dan drie miljoen Ne derlanders met de auto op vakantie gaan; - vooral kinderen last heb ben van wagenziekte en bestuurders nooit; - 50 jaar geleden maar heel weinig mensen vakantie hadden; - tegenwoordig iedere werk nemer recht heeft op vakantie en vakantiegeld: - het salaris in de vakantie gewoon doorbetaald wordt; - er vakantiereizen georga- nisserd worden waarin je leert hoe je huiswerk moet maken; - de regering per jaar 25 mil joen gulden uitgeeft om toeristen naar ons land te rekken; - het verstandig is na 2 uur autorijden 1 uur te rusten; - het omgekeerde nog ver standiger is; - er voor mensen die geen vreemde talen spreken, boekjes zijn met kant en klare zinnetjes; - de meeste zinnetjes in deze taalgidsjes gaan over het slechte eten, de te hoge re kening, het barre weer en ongelukken; - je in een vreemd land altijd nog met gebaren duidelijk kunt maken wat je be doelt; - je wel uit moet kijken met gebaren, omdat die soms iets anders betekenen dan bjj ons; - als je op reis een paar bo terhammen meeneemt voor onderweg, je die het beste in plastic kunt ver pakken; - een boterham langer vers blijft, als je tussen het be leg en de boterham een blaadje sla legt of een paar dunne schijfjes komkom mer; Richard, Orpheo, Liset, Mirjam en Jorien Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: M. van den Boogaart, A. van den Doel, C. de Jonge, J. Louws, H. Mooibroek, E. Rein- dersma, G. Sanders, J. Smee- kens, I. Timmerman, W. Ver- stuijf en W. Wisse. Adres: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 toestel 40. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18,4380 AA Vlissingen,- of afgeven aan het PZC-kantoor in Vlissingen (Walstraat 56-60) of in Middel burg (Markt

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 2