Kunststofbaan in Vlissingen Plan vierde gezinshuis Kinderzorg Ongeval vaak doodsoorzaak bij kinderen KORT Paus-liefde Kaas-paling Kamperen IN GROEP TOT 14 JAAR cartoon t cartoon AMSTERDAM - Ongevallen zijn bij kinderen van nul tot veertien jaar de belangrijkste doodsoorzaak. In Ne derland worden elk jaar bijna 23.000 kinderen uit die leeftijdsgroep opgenomen in het ziekenhuis. Veel hoger nog is het aantal kinderen dat na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis mag. Drs Rogmans van het Veiligheidsinstituut in Amsterdam schat dat aantal zelfs op 235.000. werpen veiliger worden voor kin- deren (meubilair zonder scherpe hoeken). Het is te hopen dat voor al een betere voorlichting zal lei den tot een beter gedrag van het kind in zijn omgeving!. Els Vader: recordhoudster op de 100 en 200 meter. In een aantal ziekenhuizen ver spreid over heel Nederland heeft de heer Rogmans een onderzoek gedaan onder 5.355 kinderen. Zij werden daar behandeld nadat zij betrokken waren geraakt bij een ongeluk. Maar liefst 4.726 kinde ren kregen het ongeval in of vlak bij huis. op de stoep, in de sport- of gymzaal of tijdens recreatie. Jongens krijgen vaker een onge luk dan meisjes, behalve bij kin deren tot en met drie jaar. Bij kin deren van die leeftijd ontstaat het letsel vaak door vallen, verbran ding of doordat ze geneesmidde len innemen. Vaak ontstaan ongelukken door dat kinderen hun vingers tussen binnen- of buitendeur beklem men, maar ook het trappen in glas en het vallen van de trap komt veel voor. De meeste ongelukken doen zich toch nog steeds voor met de flets. soorten Wat de soorten verwondingen be treft komt de open wond het meest voor, onmiddellijk gevolgd door botbreuken, kneuzingen en verstuikingen. Drs Rogmans vindt dat ouders en onderwijzers de jeugd beter moe ten voorlichten over de gevaren van het verkeer en de gevaarlijke situaties in en vlakbij huis. Heel veel ongelukken kunnen voorko men worden. Er moeten volgens hem wetten komen waardoor bepaalde voor- VLÏSSINGEN - Momenteel is men druk bezig met de aanleg van een kunststofatletiekbaan in Vlissingen. Het wordt de eerste in Zeeland. Als alles volgens plan verloopt zal de nieuwe baan eind dit jaar klaar zijn. Bij slecht weer kunnen de Zeeuwse atleten dan in eigen provincie blijven trainen. De gemeente Vlissingen had al lange tijd plannen om de oude sintelbaan in Vlissingen te mo derniseren. De baan was door het vele gebruik hard aan een op knapbeurt toe. De bovenste sin- tellaag was versleten. Omdat een nieuwe laag al gauw zo'n 300.000 gulden zou kosten, vond men het veel verstandiger de zaak maar meteen goed aan te pakken. Voor ruim 700.000 gulden krijgt Vlissin gen de eerste kunststofatletiek baan van Zeeland. Als de baan er eenmaal ligt, kan er het hele jaar door elke dag op getraind worden. Dat is nu niet zo. Bij een beetje regen liggen er dagenlang plassen op de baan en lopen is dan onmogelijk. Om toch te kunnen trainen moeten de Zeeuwse sportmensen dan naai Roosendaal of Den Haag waar al lang kunststofbanen liggen. Els Vader Ook van de nieuwe baan zal weer druk gebruik worden gemaakt. Eén van de atletes die dan ook in haar woonplaats toptijden dan lo pen is de Vlissingse loopster Els Vader. Ongeveer een maand gele den, op 13 juni, verbeterde Els Va der de Nederlandse records op de 100 en 200 meter hardlopen. Met 11.28 seconden op de 100 meteren 22.99 seconden op de 200 meter leverde ze in het Duitse Bielefeld een bijzondere prestatie. Het is maar liefst negen j aar geleden dat een atlete beide records in bezit had. Natuurlijk was Els Vader erg blij met haar tijden. Vooral het 100- meter record sprak haar erg aan. Een paar weken eerder immers had ze in de wedstrijd tegen Bel gië ook al een erg snelle tijd gelo pen. Maar toen dacht men dat er iets niet klopte met de tijdmeting. Maar helemaal tevreden is de at lete uit Vlissingen nog niet. Ze denkt dat ze op de 200 meter nog sneller kan. Els Vader zal er in ie der geval hard voor trainen. Wedstrijden Op de nieuwe baan in Vlissingen zal het ook mogelijk zijn om be langrijke atletiekwedstrijden in Zeeland te houden. Men hoopt dat vooral de jeugd daar zo en thousiast door zal worden dat ze zelf aan atletiek gaat doen. Ook Els Vader rekent daar een beetje op. Ze vindt het zonde als de nieuwe kunststofbaan alleen maar door topatleten wordt ge bruikt. De Krullebak gaat een maand, met vakantie. De vol gende Krullebak verschijnt dinsdag 8 september. MIDDELBURG - De 'Vereeniging Kinderzorg' te Middelburg wil volgende maand op Walcheren het vierde gezinshuis openen. Dit staat in het jaarverslag van deze vereniging die dit jaar precies 75 jaar bestaat. In die tijd is er heel wat werk verzet. Het begon allemaal in 1906. De 'Vereeniging Kinderzorg' (meest al kortweg 'Kinderzorg' ge noemd) werd opgericht een jaar nadat de Tweede Kamer de kin derwet had aangenomen. In die wet stond onder meer dat ouders die niet goed voor hun kin deren zorgden, uit de ouderlijke macht konden worden gezet. Zij mochten dan niet meer voor hun kinderen zorgen. Er moest dan ie mand anders voor de kinderen zorgen. Kinderzorg zocht dan een oplossing. De kinderen kwamen meestal in een tehuis. In die 75 jaar heeft Kinderzorg voor heel wat Zeeuwse kinderen gezorgd. En dat kostte, door ge brek aan geld, vaak veel moeite. Hulp Ondertussen is er erg veel veran derd. Het werk werd steeds uitge breider. De vereniging probeerde op steeds meer manieren kinde ren te helpen. Zo groeide Kinderzorg uit tot wat het nu is. De organisatie geeft hulp aan kinderen die, om wat voor reden dan ook, die hulp hard nodig hebben. Kinderen die beter een poosje ergens anders kunnen gaan wonen, bijvoorbeeld, omdat er thuis moeilijkheden zijn. Kinderzorg zoekt, in overleg met de ouders, naar een oplossing. Vaak is dat een nieuwe plaats waar het kind kan gaan wonen. Dit kan zijn voor korte of lange tijd in: - een tehuis - een pleeggezin - een pension (hier leren oudere kinderen voor zichzelf te zorgen i - een gezinshuis - óf: het eigen gezin, met hulp van Kinderzorg. Er wordt dan veel gepraat met kind en ouders om te proberen de moeilijkheden weg te nemen. Vier kinderen Momenteel zijn er al gezinshuizen in Oostkapelle, Nieuw- en Sint- Joosland en Middelburg. Waar het vierde gezinshuis komt is nog niet bekend. Wel dat het ergens op Walcheren zal zijn. In dit ge zinshuis kunnen vier kinderen wonen, samen met een echtpaar dat voor hun zorgt. In Columbia in Zuid-Ameri- ka looont een elf-jarig jon getje dat zo vreselijk graag de paus toil zien, dat hij al drie keer van huis is wegge lopen. De eerste keer ontdekte ie mand hem aan boord van een vliegtuig, dat toen al in Mexico was. Daarna kwam hij tot in Miami in Florida en de laatste keer tot in Pana ma. Of het jongetje, dat naar de naam Oscar Mario de Valle Ceballos luistert ooit in Ro me de paus zal ontmoeten is niet zo zeker. Zijn ouders zijn niet rijk genoeg om hem daarbij te helpen. In Engeland heeft men ont dekt dat muizen eigenlijk he lemaal niet zo van kaas hou den. ze eten liever chocola, gedroogde vruchten, noten of spekvet. Je kunt de kaas dus beter zelf opeten. Of... als aas bij het vissen gebruiken, zoals de 13-jarige Sjaak van Pope- ring uit Kapelle deed. Hij was op zijn verjaardag bij Haamstede in een duin meertje op karper aan het vissen, een reuzepaling die wel zin in een stukje kaas had, hapte. Het beest was 93,5 cm. lang en woog 1650 gram. Toen drie Duitse jongens in Londen aan de tuinman vroegen waar de uitgang was, leerden ze onmiddellijk gearresteerd door de politie. Ze bleken namelijk die nacht in de tuin rond het koninklijk paleis geslapen te hébben. Ze waren over een drie meter hoge muur geklommen en dachten dat ze in een park hadden gekampeerd. Sjacco Joziasse Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 1