Wie leest er nou gedichten! Mode: alles komt terug miiffw Waterwingebied: rust voor honderd bezoekers KRULLELURK Vliegers 0E BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP Folklore WOENSDAG 10 JUN11981 varia Voor een spannend verhaal of een goed programma op de t.v. blijven veel kinderen best even zitten. Maar doen ze dat ook om gedichten te lezen? Veel kinderen denken bij gedich ten aan Sinterklaas of aan hun taalboek. Daar staan weieens ge dichten in die ze moeten lezen, maar die vaak erg flauw zijn. Die lees je zeker niet voor je plezier. Er zijn maar weinig kinderen die uit zichzelf weieens gedichten le zen. Wie leest er nou gedichten! Gelukkig zijn er ook gedichten die veel kinderen wel aardig vin den. Die niet over flauwe dingen gaan, maar bijvoorbeeld over je zelf. Er is pas zo'n bundel met gedich ten verschenen met gedichten on der de titel: „Even blijven zitten" van Frank Eerhart. In die gedich ten gaat het steeds over dingen die je zelf ook meemaakt, of her kent. In het gedicht 'Beugel' gaat het. over een meisje dat zich rot voelt omdat ze een beugel draagt en dan ook nog een spreekbeurt moet houden. In het gedicht 'Nieuweling' wordt iemand gepest die voor het eerst op een andere school komt. Om je een voorproefje te geven volgt hieronder een gedicht: HOGE NOOD He jeetje wat vervelend Nou zit ik nog maar net. We hebben een diktee en dan mag 'k niet naar 't toilet. Maar o, ik moet zo nodig. Hij is pas bij zin twee: '„De burgemeester heeft ge zegd..." O, ik moet naar de w.c.l Ik steek mijn vinger op, hoor. Ik doe het in broek. Nee, Karin nu geen vragen, 't stond allemaal in je boek. Ja jeetje, dit toch niet hoor! Ik klap nog zometeen. Ik ga gewoon, ik kan niet meer. Dan krijg ik maar een één. ..Hé Karin, blijf eens zitten. Waar ga jij nou naar toe?" .Mijnheer het spijt me zeer hoor, maar 'k doe 't in mijn broeoeoe.... De mooie potloodtekeningen in deze bundel zijn van Phil Ver meer Weterings. Schrijf eens aan de 'Krullebak' of je dit soort gedichten goed vindt of niet en vooral waarom. „Even blijven zitten" kost 11,90. De bundel is uitgegeven bij: Stich ting Plint, Eindhoven. boeken boeken boeken boeken boeken Wanneer een stuk landschap goed met rust wordt gelaten ver andert het langzaam maar zeker in een waardevol natuurgebied. Planten die nergens in de buurt voorkomen blijken het in zo'n ge bied best naar hun zin te hebben. Vogels en andere dieren trou wens ook. Wie er wat moeite voor wil doen kan ook op Walcheren door een bijzonder stuk bos en duin zwer ven. Officieel heeft het De Middel burgse Waterleidingduinen. Maar .meester wordt het gewoon het waterwingebied bij Oranjezon ge noemd. Het ligt tussen Oostka- pelle en Vrouwenpolder. Elke morgen tussen 9 en 10 urn- zijn er toeganskaarten te koop bij het waterpompstation. Of, de he le dag, op Dam 39 in Middelburg, bij de dienst gemeentebedrijven: voor volwassenen 1,-, voor kin deren (onderleiding) 0,50. Eenmaal binnen het hek zijn drie duidelijk aangegeven wandelin gen te doen, van 4,5 of 6,5 kilome ter lang. Bij Oranjezon groeien alleen al meer dan 300 verschillende soor ten planten en mossen. Met een beetje geluk laat een ree of dam hert zich zi^n. Kikkers, fazanten, bergeenden en konijntjes zijn in elk geval minder bang om beke ken te worden. En van de 140 ver schillende vogelsoorten in het Middelburgse Waterleidingduin zingen er zeker hele koren het hoogste lied. Toch is het niet druk in dit prach tige stuk natuur. Per dag mogen er namelijk maai-100 mensen in. Honden zijn zelfs verboden. De chef van de afdeling Middel burg voor gas- en waterdistribu- tie, de heer H. Verstraten, legt uit waarom: „Oranjezon is en blijft in de eerste plaats een gebied waar uit drinkwater gehaald moet wor den. Daarom zijn er twee open ka nalen in gegraven. Hierin komt het regenwater uit„dit hele duin gebied uiteindelijk terecht. Het water uit dit kanaal moet natuur lijk nog gezuiverd worden. Dat ge beurt op het pompstation. Dat lukt heel goed, zolang de mensen die niet nadenken maar niet aller lei rommel in het toekomstig drinkwater gooien of erin gaan zwemmen. Trouwens, als etensresten en andere viezigheid de grond in regenen is dat net zo erg. Op oude foto's is te zien hoe de mensen vroeger gekleed gingen. De mode was toen heel anders. Als er iemand op school zou komen in dezelfde kleren, die zijn vader of moeder jaren gele den droeg, zou iedereen gek opkijken. Iedereen zou je uitlachen als je in die kleren van vroeger op school kwam. Ze zijn immers uit de mode. De mode veran dert erg snel. Bijna elk seizoen zijn er nieuwe modekleuren, nieuwe stoffen andere model len en een nieuwe garnering, dat zijn versierselen, zoals knopen, gespen en ritssluitin gen. Nu hebben stoffenleveranciers 'en kledingfabrikanten al meer dan een jaar geleden afgespro ken welke kleuren en model len in de zomer en winter van '81 voor kinderen in de mode zullen zijn. Die kindermode ziet er dit jaar vrolijker uit dan vorig jaar. Geel, wit. rood, bleu, en khaki- groen zijn deze zomer hele maal 'in'. De kleren zijn meest al gemaakt van katoen. Op het gebied van de model len is er een grote keus. Zoek je een nieuwe broek dan heb je de keus tussen de wijde broek met klepzak. de zogenaamde ME broek of de wijde bermuda broekjurk. Een leuke variatie hierop is de Bermudajurk. He lemaal 'in' zijn ook de polo blouses met korte mouw. die dikwijls gedragen worden met een stropdas of de overall van dun katoen in lichte kleuren. In de winterkleding van '81 en de zomerkleding '82 speelt de folklore een heel belangrijke rol. De ontwerpers van kinderkle ding keken vooral naar de kle ren die vroeger (en soms nog wel) gedragen werden in Peru. Mexico of Oostenrijk. Wijn rood, groen, staalblauw zijn de belangrijkste kleuren. Bij het overzien van de hele ontwikkeling op het gebied van de mode wordt al snel één ding heel duidelijk: alles komt terug. Er is bijna niets nieuws onder de zon. Als de zon lekker schijnt, is het heerlijk om je geliefkoosde plek je in de tuin of op het balkon weer op te zoeken. Lekker zitten, zon nen of de Krullebak lezen. Daar past een koel drankje bij. Dat maakt het extra zonnig. En om eens iets anders in te schenken dan een 'glaasje prik', heb je hier een recept voor een fris zomerdrankje. Het heeft een toe passelijke naam, omdat het spe ciaal voor Krullebaklezers is sa mengesteld. Voor 4 glazen Krullelurk heb je nodig: vrije tijds vrije tijds Een van de aardigste papieren vliegtuigjes uit 'Het papieren vliegtuigjesboek' van uitgeverij Bert Bakker is het helikoptertje datje hieronder afgebeeld ziet. Zo Imoet je het maken. Knip het model uit langs de onon derbroken lijnen. Knip de stukjes bij de pijltjes in tot aan de stippel lijnen. (Je mag niet langs de stip pellijnen knippen!). Vouw A op de stippellijn naar vo ren en B naar achteren. Vouw C langs de stippellijn en D erover heen. Vouw tenslotte E daar weer overheen. Laat het helikoptertje naar bene den vallen Hoe hoger Je staat, hoe leuker Wil je deze Krullebak bewaren, trek dan het model over. Het papteren Vliegtuigjesboek. uitgegeven bij Bert Bakker. twee bananen: een schoteltje aardbeieneen theelepel citroen sap: twee bekers koude melk; een beker yoghurt; een paar schep pen vanilleijs; twee eetlepels sui ker. Prak de bananen en de aard beien. Doe dit mengsel daarna in een kom. Voeg er melk, yoghurt citroensap en suiker aan toe. Ver geet het ijs niet. Het ijs maakt het extra lekker. Maar zonder ijs is het ook zeker de moeite waard. Dan het geheel met de mixer klop pen. Schenk de glazen vol. De Krullelurk is klaar voor gebruik! 1 A 1 IK 2AL HEM HU MM AF2E1TEN WANT IKHÈ8 IN Df KAULLEBAk GEIE2BM PAT JE KEI To'N KOP TELEFOON op BEHOOPlijK. wat GEVAAR. LOO PTi ZEG KEES,«IJK JE UIT VOOR OE VERFPOTTEN IN PE QAN6 J )l /0AT HES IK GèHQCRD EN t BEGREPEN PAP 7 M .7- zooN J A

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 3