LAWAAI Stilteregels in de klas Gespook Walkman Geluiden 'mwmi Wisten jullie dat WOENSDAG 10 JUNI 1981 achtergrond Lawaai is slecht voor de gezondheid. Soms worden mensen erg ziek van. Ze krijgen hoofdpijn of maag pijn. Ze raken oververmoeid, worden prikkelbaar en zelfs zenuwachtig. In het ergste geval zijn ontzettend harde geluiden de oorzaak van doofheid. De regering heeft in 1979 een wet gemaakt die er voor moet zorgen dat het in ons land wat stiller wordt. In deze wet Geluidhinder staat bijvoorbeeld dat drukke au towegen langs woonwijken een geluidswal moeten hebben en la waaiige fabrieken hoge muren. Ook staat er precies in hoeveel herrie auto's, brommers en ande re vervoermiddelen mogen ma ken. Als ze de wet opvertreden, zijn la waaimakers in de toekomst straf baar. Dat betekent niet dat je zo maar naai- de politie kunt stapen en zeggen: .Mijn buurman maakt te veel lawaai. Hij moet een be keuring hebben." Daar begint de politie niet aan. Dat kan ze trou wens ook niet, want de helft van de Nederlanders maakt zich kwaad over de herrie die de ande re helft veroorzaakt. In ons land ergeren de mensen zich aan lawaai van vliegtuigen en fabrieken, maar vooral aan verkeerslawaai en lawaai van bu ren. Gelukkig kunnen we juist aan die laatste twee soorten lawaai zelf wat doen. We moeten dan wel bedenken dat geluid dat we zelf fijn vinden, voor een ander vaak een kabaal-van- je-welste is. Harde muziek 's nachts om drie uur voor het open raam nog even op je trompet blazen, hard met de Bij m'n oma in de polder wonen spoken die je niet ziet: je kan ze alleen maar horen, maar zij gelooft het niet. Als ik bij haar kom logeren en ik lig al lang in bed, dan slaat het 12 uren: het spookuur noem ik het. deuren slaan, stampen, op zon dag timmeren en boren: allemaal geluiden waar anderen niets moois aan kunnen ontdekken. In Japan is enige tijd geleden on derzocht of lawaai van vliegtui gen invloed heeft op de gezond heid van ongeboren baby's. Men heeft ontdekt dat in de buurt van grote vliegvelden de kans dat kin deren geboren worden met een hazelip, een gespleten verhemelte of een gebrek aan de ruggegraat veel groter is, dan in rustiger ge bieden. Steeds meer mensen krijgen in de gaten dat lawaai meer is dan 'al leen maar lastig'. Gekraak en zachtjes kreunen, ik hoor ze op de trap ze komen naar m'n kamer Wat was dat voor een klap? DAAR! iets bij de ramen Help! iets engs bij m'n gezicht Ik hoor er zeker zeven OMA! SNEL! HET LICHT! Ik hoorde ze nu heel duidelijk Zegt zij: 't is de wind. Dat kan ik nou niet begrijpen, als of je ZOiets verzint Marina van den Boogaart gedicht gedicht gedicht gedicht gedi Het is goed dat het tijdens be paalde lessen stil moet zijn in de klas. Dat vinden Joke Bas- tiaanse, Lydia van Baaien en Leo Blankers van de lagere school in Grijpskcrke. Lydia zegt over de regels in de klas: „Het moet bij ons in de klas interview interview stil zijn als wij rekenen en taai doen. Bij een vak als tekenen bij voorbeeld mag je best zacht pra ten." Leo voegt er aan toe: „Als het niet stil is tijdens de rekenles, raak je steeds In de war. Je moet dan ie dere keer opnieuw beginnen." Joke denkt er iets anders over: „Kletsen vind ik niet zo storend. Wel vind ik andere geluiden soms erg vervelend, zoals tikken met een potlood. Lydia heeft er wel eens moeite mee, om haar mond dicht te hou den. „Dan moet ik gewoon even kletsen." bekent ze. - Is het ook sttl als je thuis je huis werk maakt Leo heeft nog lekker veel tijd over. Dat blijkt uit zijn antwoord: „Ik heb haast nooit huiswerk. Dat komt volgend jaar als ik in de zes de klas zit." Joke heeft wel huiswerkervaring: „In de zesde krijg je huiswerk om alvast te wennen voor de volgen de school. Meestal werk ik boven, want beneden praat iedereen en dan wil ik meepraten. Dan ben ik zo afgeleid." - En als er muziek aanstaat? Lydia: „Daar heb ik geen last van. Ik vind het juist fijn." Rage. Een bevlieging die veel mensen meesleept, staat er in het woordenboek. In een bepaalde tijd van het jaar zie je op scholen overal groepjes kinderen aan het knikkeren. Als je een maand of wat later nog eens op dat schoolplein gaat kijken ont dek je vaak dat de 'knikker tijd' helemaal voorbij is. Het is heel gek met een rage. Iemand begint met iets en om de een of andere reden gaan een heleboel mensen, jong of oud meedoen. Veel rages komen 'overge waaid' uit andere landen, meestal uit de Verenigde Staten van Amerika. Dat geldt ook voor de 'walkman' iloopmanl. een kleine casset terecorder die je in je broek zak kunt steken. Misschien heb je wel eens mensen op straat zien lopen of fietsen met een koptele- foontje op. Je hebt je waar schijnlijk afgevraagd waar voor dat diende. Ze hebben een cassetterecordertje in broek of binnenzak. In deze recorders zitten geen luidsprekers en daarom zijn ze zo klein en licht. Ze zijn alleen te beluisteren met een koptelefoon. In de koptelefoon zit een be hoorlijk goed maar ook hard geluid. Als je ermee op straat bent, kun je het verkeer bijna niet horen. Dat kan natuur lijk voor de muziekliefhebber heel wat gevaren opleveren. In het verkeer gebruik je niet alleen je ogen je vertrouwt ook op je gehoor. In sommige landen zoals Zwitserland is het in verband met de verkeersveiligheid verboden een walkman op straat of in de auto te gebrui ken. Bovendien, als je een beken de ziet lopen en hij heeft een walkman dan heeft 'hee hal lo' roepen of een praatje ma ken niet zoveel zin. Of zou den de mensen die meedoen met deze walkmanrage zich juist willen afsluiten voor wat om hen heen gebeurt? - de sterkte van het geluid wordt uitgedrukt in decibels - je met een decibelmeter te weten kunt komen waar erg veel lawaai is. - geluid zich voortbeweegt door middel van golven. - de snelheid van het geluid in de lucht 339 meter per se conde is. - wanneer het geluid boven de 80 decibels uitkomt dit schadelijk is voor je gehoor. - de luidste popgroep 'The Who' was. - deze groep op concerten gebruik maakte van 80 ver sterkers en 120 decibels pro duceerde. - je het ruisen van de zee in een schelp alleen hoort als de schelp met andere geluiden meetrilt (branding, verkeer). Veel ouders klagen dat hun kinderen steeds slechter luis teren. Als ze hun kinderen magen te helpen bij de af was, is het net of die kinderen die vraag niet horen. Hoe komt dat? Wel, die kinderen luisteren op zo'n moment net naar de radio of naar een pop-pro gramma of de televisie. Ook kinderen hebben maar twee oren en kunnen maar naar een ding tegelijk luisteren. Daarin gaat nu waarschijn- lijk verandering komen. In de toekomst wordt het mo gelijk dat je je een oor aan laat naaien. Artsen hebben proeven genomen met men sen bij wie ze een derde oor aan het hoofd hebben beves tigd. Die mensen kunnen nu tege lijkertijd naar twee verschil lende dingen luisteren. Zo kunnen ze tegelijk een ge sprek voeren en via de kopte lefoon naar de radio luiste ren. Het oor dat ivordt aange naaid is iets groter dan de normale oren. Ze zijn ge maakt van kunststof en ver krijgbaar in verschillende kleuren. Een probleem is nog waar zo'n kunstoor het beste be vestigd kan worden. Het voorhoofd blijkt tot nu toe de beste plaats. De mensen die een oor waren aangenaaid, zeiden dat ze het niet meer kivijt wilden. De artsen verwachten dat vooral veel schoolkinderen zich zo'n oor willen laten aannaaien. Ze kunnen dan in de klas met één oor (het kunstoor) naar de onderwij zer luisteren en met hun ei gen oren naar de radio oj naar elkaar. Het zal nog wel even wennen zijn om steeds meer kinderen te zien met zo'n aangenaaid oor op het voorhoofd. Als je je een oor wil laten aannaaien, moet je je snel opgeven, want er is al een behoorlijke wachtlijst. Pas als het helemaal stil is, merk je dat er de hele dag geluiden om je heen zijn. Al lerlei soorten van geluid. Fijne geluiden en akelige ge luiden. Maar wat fijn is voor de een, is akelig voor de an der. Zo zijn er mensen die er niets om geven als iemand zeer luidruchtig een appel eet. Een ander krijgt van diezelf de eetgeluiden kippevel. Geluiden kunnen ook vreemd zyn of juist heel ver trouwd. Zo zal een jongen uit een rus tig dorpje de hele nacht wak ker liggen, als hij bij zijn vriend in een drukke stad lo geert. De tram, het vracht verkeer en de bromfietsen houden hem uit de slaap. Zijn vriend slaapt rustig door. Hij is aan de geluiden gewend. Als die vriend dan in het dorpje komt logeren, ligt hij wakker. Hij hoort de koeien, de kikkers of de vogels. Soms hoort hij zelfs helemaal niets. En daar is hij niet aan ge wend. Wie kent niet die momenten van angst. Angst voor een griezelig geluid, een eng ge luid. Opeens lig je niet meer zo veilig in je bed. Je weet het zeker: er komt heel zacht ie mand de trap op. Vast en ze ker een inbreker, een spook of een moordenaar Een zacht gemiauw zorgt er voor dat je opgelucht adem haalt. Weg angst. Je hebt de geluiden nu herkend. Je hoeft ze niet meer akelig te vinden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: M. van den Boogaart, A. van den Doel, C. de Jonge, J. Louws, H. Mooibroek. E. Rein- dersma, G. Sanders, J. Smee- kens, I. Timmerman, W. Ver- stuijf en W. Wisse. Adres: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag tm vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 toestel 40. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen,- of afgeven aan het PZC-kantoor in Vlissingen (Walstraat 56-60) of in Middel burg (Markt 51). - Staat er bij jullie vaak muziek aan? Joke geeft het eerst antwoord: „Bij ons staat altijd de radio aan. Als mijn zus thuiskomt, zet ze eerst de radio aan en gaat dan naar boven." Voor Leo hoeft de radio niet steeds aan. „Ik speel zelf orgel," zegt hij. „Mijn broer en vader spe len heel goed. Ik moet nog oefene nen." - Is het bij jullie thuis wel eens echt helemaal stil? Leo: „Bij ons is het nooit echt stil. Wij hebben een boerderij met honderd koeien. Die hoor je na tuurlijk. Om zes uur 's morgens hoor je de melkmachine al." Lydia: „Ik vind het heel vervelend en ongezellig als het echt stil is. Mijn opa heeft geen radio. Dat is heel vreemd hoor. Maar hij vindt het fijn. Hij is er aan gewend'. Ik wil graag muziek horen." Joke bekijkt het ook van een an- derere kant: „Je moet natuurlijk wel zorgen dat je andere mensen niet stoort met jouw muziek. Maar het maakt wel uit of het mooie muziek is." Van links naar rechts Lydia van Baaien. Joke Bastiaanse en Leo Blankers.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 2