ENERGIE UIT WIND Geweld doodsteek voor voetbal KORT Molen in Oosterschelde Vandalisme Kogel VLISSINGEN - Stroom opgewekt door windmolens en windturbines (een soort rad met bladen dat door de wind in beweging wordt gezet) zou voor Nederland wei eens belangrijk kunnen worden in de toekomst. Steeds vaker wordt de vraag ge steld: waar in de toekomst ener gie (stroom) vandaan moet ko men. Het aardgas raakt op; olie wordt nog altijd duurder. Voor het afval van kerncentrales is nog steeds geen oplossing ge vonden. Bij meer steenkool neemt de luchtvervuiling toe. Pep I Het zou weieens kunnen dat in Nederland een goede oplossing is gevonden voor het energiepro bleem: windenergie. Zo heeft de PZEM pas een wind molen in werking gesteld op het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. Het is de PEP-I (een afkorting voor PZEM Ener gie Projekt). De molen is 18 meter hoog en heeft 3 wieken van elk 7 meter lengte. Als de wind de wieken in bewe ging zet. wordt er stroom opge wekt. Hoe groter zo'n molen is. hoe meer stroom hij kan opwer ken. Plan Lievense In Nederland Is Zeeland de pro vincie waar de gemiddelde wind snelheid het grootst is. Daarom is bijvoorbeeld de Oosterschelde heel geschikt om er nog meer mo lens te plaatsen. Ingenieur Lievense vindt dat er best drie grote windmolens in de mond van de Oosterschelde ge plaatst kunnen worden. Hij heeft ook een plan gemaakt om in het Markermeer (een deel van het I Js- selmeeri windturbines neer te zet-, ten. Dat zijn eigenlijk ook een soort molens die weer stroom kunnen leveren. Achterstand Nederland loopt achter op het ge bied van windenergie. Denemar- MIDDELBURG - De gemeente Middelburg geeft dit jaar geen subsidie aan de Slichting So ciaal Kultureel Werk Middel burg (SKWM) voor haar zomerac- tiviteiten. Daardoor is het voor de SKWM onmogelijk om in de zomervakantie weer bouwspeel plaatsen voor de jeugd te organi seren. Al meer dan tien jaar organiseert de SKWM in de grote vakantie ac tiviteiten voor de Middelburgse jeugd. Hieraan zit erg veel werk en het kost een hoop geld. Zonder dat geld is het onmogelijk iets goeds te brengen. Tot 1977 toe was dat geen pro bleem. Toen zorgden onder meer het Ministerie van CRM (Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk) voor dat geld. In 1977 stop te dat. omdat er bezuinigd moest worden. De SKWM vond het echter zo be langrijk dat er toch iets voor de jeugd werd gedaan, dat ze toen geld. wat eigenlijk voor andere dingen bestemd was. gebruikte, dat is nu niet meer mogelijk, om dat van te voren door de gemeen te beslist wordt, wat wel en niet met het geld mag gebeuren. De SKWM heeft nu twee keer hulp in de vorm van subsidie ge vraagd aan de gemeente, maar ook deze moet bezuinigen en heb ben er geen geld voor. De kans dat er dit jaar weer een bouwspeel plaats zal kunnen komen is dus wel zeer klein. De mensen van de SKWM zitten daar toch wel mee. Er is altijd veel belangstelling voor de weken. Vo rig jaar kwamen er per dag wel zo'n 400 kinderen tussen de 4 en 12 jaar. Een van de medewerkers zegt: „Zoals de zaken er nu voor staan zit het er niet in. Voor ons is de grote vraag hoe de kinderen zich nu bezig zullen gaan hou den". De gemeente Vlissingen heeft een speciaal terrein voor dit soort ac tiviteiten gereserveerd. ken bouwt al volop windmolens. Zo is de PEP-I in Denemarken ge maakt. In Duitsland zitten ze ook niet stil. Daar zijn ze een windmo len aan het bouwen van 96 meter hoogte met wieken van elk 54 me ter. Met zo'n molen kan men een heel dorp van stroom voorzien. Kleine molens Er zijn ook kleinere molens. Er zijn al mensen die een kleine windmolen bij hun huis of boerde rij hebben gebouwd. Die zorgen voor hun eigen stroom. Steeds meer mensen zien die klei ne windmolens wel zitten,.Wind energie is namelijk goedkoop en schoon. Dus geen milieuvervui ling. Het moet alleen vaak waaien. Dat doet het in Zeeland zeker. Dus het is heel goed mogelijk dat er in de toekomst steeds meer grote en kleine windmolens te zien zullen zijn. De PEP I van de PZEM op het werkeiland Neeltje Jans in de Oost er schelde. AMSTERDAM - Het staat vrij wel wekelijks in de krant te le zen: ernstige ongeregeldheden rond en in het voetbalstadion. De ruzies, vechtpartijen en vernie lingen worden steeds erger. Het lijkt al lang geleden dat boze voetbalsupporters wel eens een zitkussentje gooiden, om te laten merken dat zij niet tevreden wa ren. Het bleef niet bij het gooien van kussentjes. Er volgden al gauw bierblikjes, stenen en zelfs messen. En dat is heel wat anders dan gooien met kleurige rollen w.c.-papier. Er moeten steeds meer maatrege len genomen worden om mensen en stadion tegen het agressieve en vernielzuchtige deel van het publiekTe beschermen. Zo is het nu verboden blikjes drank te ver kopen in het stadion. Om alle voetbalvelden in de sta dions zijn nu hoge hekken gezet. En moet binnen en buiten het sta dion de politie met steeds meel mensen proberen voetballers, scheidsrechters en echte voetbal liefhebbers te beschermen. Vernielingen Bij de wedstrijdAjax-Feijenoord, 24 mei, waren er al ruim honderd politiemensen nodig om groepen supporters in bedwang te hou den. Dat lukte lang niet overal. Zowel voor. na als tijdens de wed strijd kwam de politie handen te kort. Supporters van Feijenoord lieten een spoor van vernielingen na, op hun weg van het station naar het stadion. Auto's werden omge gooid en politie lastig gevallen. Bij het stadion waren er botsin gen tussen supporters en politie. De agenten werden bedreigd met fietskettingen, stenen en stok ken. Vlak voor de wedstrijd moest een Amsterdammer met steekwon den in het ziekenhuis worden op genomen. Even later kwam ook een Rotterdammer in het zieken huis terecht. Ook hij had door messteken verwondingen opgelo pen. Met sport heeft het niets meer te maken. Voor de echte voetballief hebbers wordt het steeds door die rellen minder aantrekkelijk om hun club aan te komen moedigen. Voor de politie wordt het steeds moeilijker om mensen en spullen te beschermen. Het is de bedoeling dat de ge meente Middelburg samen met de politie in een standje staat tijdens de braderie op 18, 19 en 20 juni in Middel burg. In deze tent kan ieder een informatie krijgen over het project Vandalisme, dat in mei is gestart. Twee lagere scholen uit Mid delburg zullen de komende tijd werken aan het onder werp vandalisme. De gege vens die zij verzamelen zijn een uitbreiding van hel pak ket dat een werkgroep at heeft samengesteld. Hierbij hoort ook een kist met iverk- materiaal die de lagere scho len. en later het voortgezet onderwijs en de wijkvereni- gingcn kunnen gebruiken. Op deze manier hoopt Mid delburg iets te doen aan de vele vernielingen in de stad. on 0\ baal vm R KL "wsaSasfl 1 Het leek er op of hij nooit zou ophouden met hoesten, die 90-jarige inwoner van een klein dorpje in Joegoslavië. Twee uur lang hoestte hij zo vreselijk dat zijn familie dacht dat hij stikte. Tot hij de reden van zijn hoestbui ophoestte. Het was een echte kogel, die hij al vanaf de eerste wereldoorlog in zijn lichaam had. Hij had die verwonding in 1916 opge lopen en er nooit last van ge had. cartoon cartoon Wuiae Wip Annemieke Maalderink Koudekerke. In verband niet het begin van de schoolvakantie ver schijnt de volgende Krulle- bak een week eerder dan ge bruikelijk is. De laatste Krullebak van het eerste sei zoen komt ui op dinsdag 7 juli.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 1