Visrecept van een meester-kok Een spijbelende hoofdonderwijzer Schoolreisje Loopvogel DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP r DINSDAG 12 MEI 1981 varia \nt\im Heb je ooit wel eens een marionet gemaakt? Een pop die aan touw tjes hangt waarmee je hem kunt laten bewegen. Een loopvogel is zo'n marionet. Als je er een wilt maken heb je de volgende materialen nodig: een stukje triplex van 25 centimeter lang en breed, en touw dat dik, maar toch soepel is. Ook de vol gende gereedschappen moet je bij de hand hebben: een figuurzaag, een boor en lijm. Teken de kop. lijf en voeten op het plankje zoals op het voorbeeld. Zaag dan alle stukken uit. Daar na moet je gaatjes boren op de plaats waar de stippen getekend zijn. Knip dan een kort stukje van het touw af, en pluis de uiteinden daarvan een beetje uit. Plak het ene eind aan de kop en het andere eind aan het lijf. Neem daarna een groter stuk touw voor de poten. Steek het dóór de onderkant van et lijf en plak de gerafelde uiteinden aan de voeten vast. Nu komt het moeilijkste. Maak van de twee latjes een kruis. Nu moetje dunne touwtjes (het liefst ijzergaren) aan het kruis en de vo gel vastmaken. Let erop dat de touwtjes naar de voeten langer moeten zijn dan naar de kop en het lijf. Kijk maar goed naar de tekening. Als je loopvogel af is, kun je hem nog beschilderen, vernissen, en natuurlijk... laten lopen. vrije tijds vrije tijds boeken boeken boeken boeken boeken kokenkoken koken kokenkoken >Tk ken u. U bent de meneer van het toetje', zei Prins Claus op A23 maart 1981 tegen Piet Haak, de chef-kok van restaurant De Schouwburg in Middelburg. Op die dag reikte hij hem het diploma 'Meester-Kok' uit. Dat is de hoogste onderscheiding die een kok in Europa kan krijgen. Vorig jaar waren koningin Beatrix, prins Claus en het Spaanse koninklijk paar op bezoek in Zeeland. De heer Haak werd toen gevraagd het diner te verzorgen. En voor die gelegenheid bedacht hij een toetje met zuring. De Spaanse koning vond dat zo lekker, 4at hij koningin Beatrix vroeg of zij voor hem het recept wilde vragen. Niet alleen op Soestdijk en in Madrid kennen ze Piet Haak. Hij is, dat mag je best zeggen, wereldberoemd. Samen met die andere Zeeuwse koks won hij vorig jaar in Londen een soort wereldkampioenschap lekker koken. Nu aan de jeugd Hij heeft zoveeel prijzen ge wonnen dat hij nu met wed strijden stopt. De jeugd moet het maar eens overnemen, zegt hij. Maar juist goede jonge koks zijn er tegenwoordig veel te weinig. Daarom geeft hij ook nog les. Vooral jongens en meisjes die erg graag kok of kokkin wil len worden, maar wat moeite hebben met rekenen of Frans, wil hij graag helpen. Met een beetje extra hulp wor den dat onder zijn leiding pri ma vaklui. Voor de Krullebak-koks heeft hij het volgende recept be dacht. 'VIS IN EEN PAKJE' Dit heb je nodig: 4 stukken gefileerde kabel jauw van 100 gram; een halve gesnipperde ui; een halve prei die je in ringetjes moet snij den; 5 takjes (gehakte) selde rij; 50 gram gepelde Noorse garnalen; 50 gram gepelde mosselen; 100 gram boter; pe per en zout; 4 stukken zilverfo lie van 30 cm in het vierkant. Zo maak je dit recept voor 4 personen klaar: Leg de stukken zilverfolie uit en smeer ze alle 4 in met 25 g boter. De licht gezouten stuk jes kabeljauw komen precies in het midden. Meng de gewassen ringetjes prei, de ui, de gehakte selderij, de mosselen en de garnalen in een kom goed door elkaar. Doe er ook wat peper en zout bij. Maak hiervan 4 precies gelijke porties en leg die als een bergje op de stukjes kabeljauw. Vouw het geheel dicht (het moet goed gesloten zijn) en laat de pakjes ongeveer 15 mi nuten op een bakplaat in een hete oven gaar worden. Haal de pakjes uit de oven, knip ze aan één kant open en schuif ze op de borden. Je moet wel oppassen voor de hete lucht die eruit komt. Je kunt de vis uit het pakje zo eten, maar ook met stokbrood of aardappelen. Prins Claus reikt Piet Haak het diploma 'meester-kok' uit. De laatste maanden van het schooljaar zijn vaak nogal 'rommelig'. Rommelig, maar leuk. De ene vrije dag volgt de ^ander op. Koninginnedag, bevrij dingsdag, sportdag en.... school reisje. Met de school op reis. Waarom doen we dat eigenlijk? Vroeger was het een duidelijke zaak. Voor veel kinderen was de schoolreis het enige uitstapje per jaar. Reisjes in de vakantie waren er niet bij. Autotochtjes in het weekeinde werden niet gemaakt. Heel weinig mensen hadden im mers een auto! Veel kinderen kwamen nooit ver der dan de omgeving van hun woonplaats. Hoe is dat nu? Zijn die reisjes nu nog wel nodig? En wat is eigenlijk een fijne school reis? Voor sommige kinderen is dat rij den in bus of trein naar een pret park of dierentuin dat lekker ver weg is. Voor een ander hoeft dat lange hobbelen in de bus niet. Zij vin den dat j e in de buurt net zo 'n leu ke dag kunt hebben. Een dag naar het bos of de duinen bijvoorbeeld, of naar Miniatuur Walcheren. Er zijn ook kinderen die een dag alleen maar geslaagd vinden als er voortdurend gesnoept kan wor den. Reacties Er zijn vragen rond het school reisje. Onderwijzers en onderwij zeressen praten er dan ook veel over. Ze praten met elkaar en met de ouders. Wij willen nu eens graag weten wat jullie er als kin deren waarvoor de reisjes zijn, van vinden. Schrijf je eigen mening of die van jouw klas eens op en stuur dat naai' de redactie van De Krulle- bak. Wij zijn reuze benieuwd naar jul lie reacties. £-2SOn-> VÖL6EM5 Mij HEETT KEES KftVL EEN TE óftOTE |MONt> Gertie Evenhuis heeft al heel wat jeugdboeken ge schreven. Laatste verscheen haar 'Westerschelde Omnibus', drie verhalen die in Zeeland spelen. Maar nu aandacht voor een ander boek van haar 'Hendrik Pa piertje en de jongen van Nix'. Dat boek verscheen al in 1975, maai- het is pas weer herdrukt. Dat doen ze alleen ais er veel vraag is naar een boek. Het is niet alleen een boek waarin de hoofdfi guren de meest vreemde dingen beleven, maar ook een verhaal waar je af en toe behoorlijk om kunt lachen. „Luister: het was op een donder dag dat Hendrik Henderiks er ge noeg van kreeg, en het kon hem geen bliksem schelen. Vandaag ging hij niet naar school". •Zo begint het verhaal. Die Hen drik Henderiks blijkt niet een of andere schooljongen te zijn die gaat spijbelen, maar het hoofd van de Prinses Willemschool. Een hoofd dat spijbelt, kom je niet el ke dag tegen. Henderiks heeft ruzie gehad met de andere onderwijzers op school. Hij is zo kwaad dat hij regelrecht naar de ministerwil gaan, maar.... dat pakt heel anders uit. Zijn weg wordt gekruist door een heel hippe figuur: de 'Jongen van Nix', Zijn onderwijzer van klas vijf had hem steeds gezegd dat hij een jongen van niks was en toen was hij zomaar van school gegaan. Hij werkt niet en zwerft vrolijk rond. De jongen noemt Henderiks me neer Papiertje omdat hij zijn schooltas vol met papieren heeft. Die twee heel verschillende figu ren gaan samen op avontuur. Maar de leerlingen van meneer Henderiks uit klas zes laten het er niet bij zitten, dat hun meester weg is. Ze besluiten hem te gaan zoeken. Hoe het verhaal afloopt, moet je zelf maar lezen. Af en toe wordt erin het boek behoorlijk de spot gedreven met het onderwijs en de school. Ook blijkt dat onderwij zers heel wat van kinderen kun nen leren, maar dat wisten jullie al! Het boek is geïllustreerd door Ted van Lieshout. Speurtocht Na veel speuren vinden ze hun on derwijzer in Antwerpen. Hij blijkt met heel andere dingen bezig te zijn dan lesgeven. Hendrik Papiertje en de jongen van Nix door Gertie Evenhuisuitgever: Peter van Velden, Amsterdam 19812e druk; prijs: 17,50. ■Gertie Evenhuis HS IK DROOM LOOPT HET GEtuKKl'ö GOtO MET ME

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 3