Noord-Ierland vrij rustig na dood van Sands Kindermishandeling: 25 doden om Geschiedenislessen onder de grond KORT a HONGERSTAKINGEN GAAN DOOR Politieke gevangene Een meter breed Brommers Kraakactie Pittig examen BELFAST - De dood van hongerstaker Bobby Sands heeft in Noord-Ierland niet geleid tot een golf van ter reurdaden, zoals sommigen hadden gevreesd. Dinsdag 5 mei overleed Sands op 27-jarige leeftijd in een Noord- ierse gevangenis. Hij heeft 66 dagen geweigerd te eten. Noord-Ierland, ook wel Ulster ge noemd, maakt deel uit van Groot- Brittannië. De bevolking van Noord-Ierland bestaat uit onge veer één miljoen protestanten en ongeveer een half miljoen katho lieken. Beide bevolkingsgroepen leven al jarenlang op gespannen voet met elkaar. De katholieken in Ulster willen niet langer bij Groot-Brit- tannië horen. Ze willen zo snel mogelijk aansluiting bij Ierland waar de meeste mensen katholiek zijn. De Ulsterse katholieken voe len zich 'tweederangs-burgers' in hun land, met minder rechten dan de protestanten. De protestanten willen nu juist geen aansluiting bij het 'arme Ier land'. Beide groepen hebben een eigen- verboden - 'burgerleger': de IRA (katholiek) en de UDA (protes tants). Beide bestrijden elkaar met onder meer bomaanslagen, ontvoeringen en schietpartijen. In 1972 eiste deze strijd in Noord- Ierland zelfs 465 doden. Om de orde te handhaven stuur de de Britse regering 13.000, voor namelijk Engelse, soldaten naar Noord-Ierland. Ze namen vele Noordieren die zich aan geweld schuldig maakten gevangen. Eén van die gevangenen was Bobby Sands. Wegens wapenbezit en deelname aan overvallen van de IRA werd hij veroordeeld tot 14 jaar gevan genisstraf. Bobby Sands en ande re IRA-gevangenen willen be schouwd worden als politieke ge vangenen en niet als gewone mis dadigers. Politieke gevangenen zijn men sen die door de regering van een land achter slot en grendel wor den gezet omdat ze een andere mening hebben dan de regering zelf. Sands en zijn lotgenoten willen geen gevangeniskleding dragen en niet samen met andere gevan genen worden opgesloten. Ze wil len bovendien bij elkaar worden gezet. De Britse premier mevrouw That cher voelt er niets voor om voor de IRA-leden een uitzondering te maken. 'Een misdaad is een mis daad', vindt ze. Om toch hun zin te krijgen gingen Sands en een aantal mede-gevan genen in hongerstaking. Op 5 mei overleed Sands in de Maze-gevan- genis. Voorlopig is het rustig in Noord- Ierland. Inmiddels zet een aantal IRA-leden zijn hongerstaking- voort. Een oplossing voor de pro blemen in Ulster is voorlopig nog niet in zicht. Meer dan tienduizend Noordierse katholieken waren donderdag aan- loezig bij de begrafenis van Bobby Sands. VLISSINGEN - Bij graafwerk zaamheden in Middelburg en Vlissingen zijn een paar interes sante ontdekkingen gedaan. Daardoor is weer iets meer over het verleden van die twee steden bekend geworden. In Middelburg is op de hoek van de Korte Giststraat, vlakbij de Lange Jan, komt een nieuw ge bouw Wat bleek toen men ging graven? Op die plaats heeft bijna elfhonderd jaar geleden (in de tijd van Karei de Grote) een verdedi gingsgracht gelopen rondom een oude burcht. Die was er dus al voordat de abdij werd gebouwd in de twaalfde eeuw. Volgens de heer Oele, iemand die veel weet van opgravingen, heeft men ook fundamenten gevonden van huizen uit de 17e eeuw. Daar onder zaten weer resten van hui zen uit de 13e en 14e eeuw. In die oude tijden bouwden de mensen nieuw huis bovenop de fundamenten van het oude huis. Zo ontstonden verschillende 'la gen' die ze nu bij opgravingen weer tegenkomen. De heer Oele vertelt dat ze prach tige tegels (plavuizen) hebben ge vonden uit de 14e eeuw, met het stempel van de tegelbakker er nog in. Ook vonden ze nog een schoen die iemand in de 17e eeuw zeker had weggegooid. In Middelburg wordt het verleden over een week weer begraven. In Souburg, waar midden in het dorp nog de omtrek van net zo'n karolingische buurt aanwezig is, hebben ze andere plannen. Daar zal de burcht, compleet met verdedigingswallen. in ere wor den hersteld. Maar ook in Vlissingen heeft men onder de Boulevard iets ontdekt, toen men bezig was met de ver sterking van de zeewering. Het was al bekend dat er onder de boulevard gemetselde gangen lie pen. Die waren in opdracht van Napoleon aangelegd toen de Fransen Nederland bezetten. In de geschiedenisboekjes staat dat Nederland in 1810 bij Frank rijk werd ingelijfd (ons land werd toen Frans gebied). Maar Vlissin gen blijkt al vanaf 1806 door de Fransen te zijn ingelijfd. Die hebben toen een soort verde digingsgangen aangelegd (maai1 je kon er ook door vluchten). Die gangen zijn precies een meter breed en de schietgaten vijftig- centimeter. Toevallig? Volgens de heer Peters, stadsar chivaris, is dat heel bijzonder. Me ters en centimeters zijn door de Fransen in Nederland als nieuwe maten voor het eerst gebruikt. Pas in 1820 werden ze in heel Ne derland gebruikt. Waarschijnlijk zijn de gangen on der de Boulevard de eerste verde digingswerken in Nederland waarbij die 'nieuwe' maten wer den gebruikt. Die maten (het de cimale stelsel) gebruiken we nu allemaal. VLISSINGEN - Vorig jaar zijn in Nederland ongeveer 25 kinderen gestorven door mishandeling. Er zijn in dat jaar zo'n 3000 gevallen bekend geworden van kinderen die mishandeld waren en hulp nodig hadden. Dit zei kinder rechter mr J. E. Doek eind april op een grote vergadering in Am- sterdan. Daar waren mensen uit de hele wereld om te spreken over mishandeling van kinderen. Het mishandelen van kinderen komt veel vaker voor dan zo op het eerste gezicht lijkt. Pas als een kind bij de dokter terecht komt, of de buren er achter ko men, kan het kind geholpen wor den. Meestal krijgt de dokter dan te horen dat het kind een 'onge lukje' heeft gehad. Mishandeling moet niet worden verward met de bekende 'draai om je oren', waar iedereen wei eens kennis mee heeft gemaakt. Mishandeling is veel erger. Het kind krijgt dan zoveel en zo vaak slaag, dat het erge klachten krijgt. Zo erg dat het naar de dok ter zou moeten. De ouders durven heel vaak niet naar een dokter omdat zij zich schamen. Vaak mishandelen ouders hun kinderen omdat ze vroeger als kind zelf slecht zijn behandeld. Zij hebben nooit geleerd rekening te houden met een ander. Het kan ook komen door grote problemen, die de ouders hebben: armoede, werkloosheid, in een slecht huis wonen of oververmoeidheid. De meeste ouders, die hun kind mishandelen, hebben er spijt van. Maar omdat ze zich schamen, durven ze er met niemand over te praten. En dus komt er ook geen hulp voor dat kind, terwijl die hulp toch hard nodig is. Niet al leen voor het kind, maar ook voor de ouders. In Nederland zijn hier en daar kantoren met vertrouwensartsen, aan wie kinderen of anderen, die te maken hebben met het mis handelen van kinderen, hulp kun nen vragen. De vertrouwensarts voor Zeeland zit in Rotterdam. Het telefoonnummer is 010- 128110. De mensen op dat kan toor proberen na het aanhoren van het probleem mensen in te schakelen, die hulp kunnen verle nen. Dat kan op allerlei manieren gaan, bijvoorbeeld via de school, maar ook via de wijkverpleegster, of de dominee of de pastoor. In Dordrecht heeft de politie een tienjarige jongen opge pakt. De jongen had name lijk een aantal fietsen en brommers gestolen. Deze ruilde hij dan weer met an derjongens. De prijs was niet hoog: meestal maar vijj knikkers per bromfiets. De jongen bekende tegen over de politie dat hij op deze manier vijf brommers en twee fietsen heeft gestolen en dat hij soms hulp kreeg van vriendjes. Dat niet alleen mensen wel eens kraken bleek een paar weken geleden. In Oene in Gelderland kraakten twee winterkoninkjes een overall. In een paar dagen tijd bouw den ze in een van de steek- zakken een nestje. De heer Vos, eigenaar van de overall, had zijn pak vier da gen aan een spijker in zijn schuur gehangen. Toen hij het weer aan wilde doen ont dekte hij het nest. Hij besloot voorlopig maar wat anders aan te trekken tijdens zijn werk. Hij hoopt dat de vogeltjes er ook eitjes in zullen leggen en uitbroe den. Brandweerman ivord je niet zomaar. Veel leren en oefe nen en tot slot een praktijk examen. Voor de nieuwe brandweerlieden van Breda was dat in Best - ook in Bra bant -. Een oude boterfabriek, die toch gesloopt moest worden, werd in brand gestoken en de brandweerlieden konden la ten zien wat ze waard waren. Helaas voor hen liep het een beetje uit de hand en duurde het wel vijf dagen voordat het vuur uit was. Geen exa men dat ze snel zullen verge ten. Arjan de Waard

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 1