SPANNING IN POLEN Woonwagencentrum in Middelburg Conflict partij-vakbond Eén >p vier Amerikanen heeft een vuurwapen KORT Dierenliefde Kuifje Koninginnedag WARSCHAU - In Nederland en andere Westerse landen kunnen werknemers lid worden van een vakbond die voor hun belangen opkomt. In Polen vonden veel arbei ders dat hun vakbond te weinig voor hen deed. AI heel vaak hadden ze gevraagd om loonsverhoging om de stijgende prijzen voor vlees en andere voedsel te kun nen betalen. Meer dan vage beloften kregen ze echter niet. In Polen is namelijk één partij de baas, de communistische partij. Die regeert het land en was ook de baas over de vakbond. Dus die vakbond moest het altijd met de regering eens zijn. Dat wilden de arbeiders niet meer: ze richten een eigen, vrije vakbond op. En dat mocht na tuurlijk niet van de regering. Maar de regering van Polen heeft het ook niet makkelijk, die moet weer luisteren naar Rusland. Sinds de Russen in de Tweede Wereldoorlog de Duitsers weg jaagden uit Polen spelen ze er zeli de baas. En wat er gebeurt als de mensen niet doen wat de Russen willen is gebleken in Hongarije in 1956 en in Tsjecholslowakije in 1968. toen ook de mensen het niet eens wa ren met de regering. Toen kwa men Russische soldaten met tanks om er voor te zorgen dat iedereen weer rustig werd. Ondanks alles sluiten steeds meer Poolse arbeiders zich bij de vrije vakbond aan, die ze 'Solida riteit' hebben genoemd. De Pool se regering moet daarom wel luis teren. En na heel veel geruzie werd de vrije vakbond Solidariteit offi cieel, wat betekende dat niet meer alleen de communistische partij het voor het zeggen heeft, leider van 'Soldariteit' is Lech Walesa. Boeren Maar nu de arbeiders de regering zover hebben gekregen, willen ook de Poolse boeren een eigen vakbond. De regering was het daar niet mee eens. De boeren werden zo boos dat ze het gemeentehuis van de stad Bydgoszcz bezetten. Toen de poli tie met geweld een einde aan de ontruiming maakte, raakte een aantal arbeiders gewond. De Polen werden daarover zo boos, dat ze zelfs dreigden met een staking in het hele land, als de regering niet wil praten over de problemen. Omdat de regering een staking helemaal niet kan ge bruiken werd afgesproken dat er weer zou worden vergaderd. En Solidariteit beloofde voorlopig niet te staken. In geen enkel ander land waar de Russen de baas zijn bestaat er zoiets als een vrije vakbond, die omdat er zoveel mensen lid van zijn iets gedaan kan krijgen van de regering. De hele wereld volgt dan ook met spanning wat er in Polen gebeurt. Maandag 30 maart werd in Washington een aanslag op president Reagan van de Verenigde Staten gepleegd. Foto: het gezicht van de president, die door een kogel in de borst is getroffen, verstart. Lech Walesa WASHINGTON - In de Verenigde Staten van Amerika is na de moord op John Lennon en de mis lukte aanslag op president Rea gan de discussie over het bezit van vuurwapens weer hevig op gelaaid. Eens werd een deel van Amerika het Wilde Westen genoemd. Wie er heen ging als pionier of er cow boy werd, was zijn leven niet ze ker. Politie en rechters waren r nauwelijks. Ieder was zijn eigen rechter met de revolver in de hol ster of in de vuist. De meeste ru zies werden met een vuurwapen uitgevochten. Nu. in 1981 is er wel een en ander veranderd. Het Wilde Westen be staat niet meer. Ook in Amerika zijn er politieagenten en rechters om de burgers te beschermen. Een ding is er niet veranderd: het bezit en gebruik van vuurwapens. Eén op de vier Amerikanen heeft een vuurwapen. Ieder jaar kopen twee miljoen mensen zo'n wapen. Ze zijn voor weinig' geld bijna overal te koop. Ze worden dan ook verkocht als warme broodjes. Het bezit van die vuurwapens zorgt voor een heleboel narigheid. Ieder jaar worden er in Amerika meer dan 22.000 mensen gedood door kogels uit vuurwapens. Dat is meer dan de helft van alle bewo ners van Middelburg! Niet alleen gewone burgers zijn het slachtof fer, maar ook belangrijke mensen als John Kennedy, Maarten Lu ther King, Robert Kennedy en John Lennon werden door scho ten gedood. President Reagan ontsnapte maar net aan de dood. Wordt er dan niets aan gedaan? Tot nu toe in elk geval niet. Miljoenen Amerikanen vinden dat ieder die dat wenst over een vuurwapen moet kunnen be schikken om zijn eigen boontjes te kunnen doppen. Er zijn mensen in de regering die vinden dat er een strengere wet moet komen, zodat niet iedereen zo maar een vuurwapen kan ko pen. Maar er zijn echter nog te veel mensen die zo'n wet niet wil len. Vooral de wapenhandelaars! Ook president Reagan is tegen zo'n wet. Laatst zei hij nog in het openbaar dat hij een kleine revol ver voor zijn vrouw had gekocht. Hij vindt dat iedere vrije man het recht heeft een wapen te dragen. MIDDELBURG - Aan de Nieuw- landsedreef in Middelburg werd zaterdag 28 maart een nieuw woonwagencentrum geopend. Dat het nieuwe kamp er is geko men, is vooral te danken aan de stichting Woonwagenwerk Mid den- en Noord-Zeeland. Deze stichting probeert samen met de bewoners verbetering te brengen in de situatie waarin woonwagenbewoners in Zeeland leven. De omstandigheden in het oude kamp waren lang niet ide aal. Daarin is veel verbeterd. In tegenstelling tot vroeger zijn er nu wel voldoende - en goede - toi letten, wasruimten en douches. Er is ook ruimte gekomen om het werk aan autowrakken - veel woonwagenbewoners kopen en verkopen sloopauto's en auto-on derdelen - te doen. Achter het kamp is zelfs een aparte sloop- plaats ingericht. Verder is er een speelweide met een wip en schommels. De stichting wil nog meer dan al leen maar nieuwe, goed ingerich te kampen. De mensen van de stichting zijn tot de ontdekking gekomen, dat heel veel mensen van buiten het kamp neerkijken op woonwagenbewoners. Veel mensen begrijpen niet waarom woonwagenbewoners niet in ge wone huizen willen wonen. Nu zijn die woonwagens zoals ze op de kampen in Zeeland staan zeker niet minder dan huizen. De meeste wagens ijn erg groot en van alle gemakken voorzien. Beter begrip De stichting wil graag dat de mensen woonwagenbewoners be ter leren kennen en daardoor be ter leren begrijpen. De kinderen van de woonwagenbewoners zit ten tegenwoordig niet meer op het oude kampschooltje, maai' op de gewone lagere school. In Mid den- en Noord-Zeeland zijn nu 6 van deze kampen. Er komen er nog 2 bij. De bewoners van het kamp zijn erg tevreden over de verbeterin gen. Daarom was er op de dag van de opening groot feest. In een feesttent was een fototentoon stelling te zien over het leven van de woonwagenbewoners in het oude kamp. Er was een film voor de jeugd en een optreden van een drumband met miniretten. Een' draaiorgel zorgde voor feestelijke muziek. In Madrid, de hoofdstad van Spanje, is een chirurg uit een ziekenhuis ontslagen. De man had zijn hond op de af deling intensive care behan deld en dat mocht niet van de direktie van het ziekenhuis. De chirurg is nu zijn baantje kwijt. Het is niet bekend hoe het met de hond is. Hopelijk beter dan met zijn baas... Op het vliegveld in Brussel had op 18 maart een gelukki ge ontmoeting plaats. Twee vrienden zagen elkaar weer voor het eerst sinds 46 jaar. Het waren Hergé, de teke naar van de beroemde Kuif je-strips en de Chinese vriend van Kuifje, beter be kend als Tchang uit 'De blau we Lotus' en 'Kuifje in Tibet'. De echte Tchang vertrok in 1935 weer naar China. Daar na verloren Hergé en Tchang elk contact met el kaar. Na al die tijd - ze zijn nu 73 jaar oud - zijn ze nog steeds goede vrienden geble ven. Koningin Beatrix zal op ko ninginnedag niet zoals ko ningin Juliana gewend was haar verjaardag vieren met een défilé op paleis Soest- dijk. In plaats daarvan 'feest' de nieuwe koningin voortaan op 30 april in één of meer plaatsen in het land. Daar worden dan extra veel feestelijkheden gehouden. De allereerste keer, over twee weken, reist de vorstin naar Veere en Breda. Onze koningin is markiezin van Veere. Het gemeentebestuur en een paar comités zijn al druk bezig met het organise ren van allerlei evenementen in Veere. i cartoon cartoon

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 1