Een vreemde vriendschap Disco-dreun Jeu de boules in Middelburg VHïUtóïl Lapskous: lekker, en toch makkelijk Ontwerp je zakgeld DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP i su Ifieefe koken koken Lapskous is de naam van een oud zeemansgerecht. Het recept kun je waarschijnlijk niet in kook boeken vinden, maar is erg ge makkelijk klaar te maken en bij zonder lekker. Voor drie tot tien personen heb je nodig: kilo aardappelen, 1 kilo uien, 1 blik corned beef, 50 gram boter, een beetje zout, een beetje peper en een theelepel kerry. Snij de uien in stukjes of ringen en laat ze zachtjes in de boter gaar sudderen. Doe na een poosje de corned beef erbij en laat dit nog een poosje meesudderen. (Het is erg lekker als je er nog een restje jus van de vorig dag bij kunt doen.) Laat ondertussen de aardappelen gaar koken en stamp de uien en corned beef door de aardappelen. Vergeet niet de kruiden erdoor te doen! Proef af en toe even. Zo merk je het beste of er genoeg kruiden in zitten. Je kunt dit gerecht ook van tevo ren klaarmaken en later opwar men in de oven met een beetje pa neermeel en boter er over heen. Bij dit gerecht smaken komkom mer en appelmoes erg lekker. vrije tijds vrije tijds „Hoe kom ik aan het geld?", is een vraag die veel mensen zich regelmatig stellen. „Zelf maken!", zeggen sommigen, die dan later meestal in de gevan genis terecht komen. Want in ons land mag alleen de Nederland- sche Bank bankbiljetten druk ken. En zij maakt het vervalsers aardig moeilijk met al die fijne lijntjes en figuren. Maar als het duidelijk om een grapje gaat, knijpt die strenge Ne- derlandsche Bank een oogje dicht. Wel aan. wij vragen je een zak geldbiljet te ontwerpen. Het biljet dat wij het origineelst vinden, drukken we al in de volgende Krullebak. Je bepaalt zelf hoe je het doet. Er is echter wel een aantal spelregels waar je je' aan houden moet. Eerst het formaat, de grootte. Het biljet datje ontwerpt moet net zo groot zijn als een echt biljet van vijf gulden. Gebruik bij voorkeur een (niet te dikke) zwarte stift, of een zwarte of rode balpen. Kleuren heb ben geen enkele zin want die kun nen in de Krullebak toch niet wor den afgedrukt. Een laatste raadgeving: hou het eenvoudig, dus duidelijk. Hoe meer lijnen, hoe verwarder de te kening wordt. DINSDAG 10 MAART 1981 Misschien heb je dat gevoel ook wel eens, dat er nooit eens iets bijzonder gebeurt, alle dagen lijken op elkaar. In het boek 'De rode kous' van Elfle Donelly heeft Mari, een meisje van elf dat gevoel ook. Ze w^cht altijd op toevallighe den. Ze houdt een 'toevalsboek' bij, waarin ze gelukkige, stomme en ongelukkige toevallen op schrijft. Maar er is al drie weken iets gebeurd. Dan gebeurt er echter iets dat het leven van Mari heel wat opwin- derdender maakt: ze ontmoet in het park een oude vrouw. Die ziet er nogal vreemd en verwaarloosd uit. Bovendien draagt ze een zwarte en een rode kous. Als ze Mari vertelt dat een rode kous warmer is dan een zwarte, be grijpt Mari dat niet goed. De vrouw heet Maria Kilko. Ze zegt vreemde dingen en boven dien gedraagt ze zich eigenaardig. Toch vindt Mari haar erg aardig. Ze staat wel vreemd te kijken als de oude vrouw in een winkel zo maar een stuk chocolade weg neemt zonder te betalen en de reep direct opeet. Dan begrijpt Mari er helemaal niets meer van. Het winkelmeisje vertelt dat mevrouw Kilko in een inrichting woont, 'een gekken huis'. Mari ontfermt zich over de oude vrouw. Vooral als mevrouw Kilko zegt dat haar schoonzoon haar wil vergiftigen, maakt Mari zich erg ongerust. Tot overmaat van ramp loopt de oude vrouw weg uit de inrichting, omdat ze zich be dreigd voelt door haar schoon zoon. Het wordt allemaal nogal inge wikkeld als Mari besluit mevrouw Kilko op haar slaapkamer te ver stoppen. Maar Mari's ouders zijn er ook nog. Je kunt je misschien wel voorstellen wat voor proble men dat gaat geven! Toch vindt Mari die vreemde me vrouw Kilko veel aardiger dan haar eigen 'normale' oma. Hoe het verhaal afloopt, lees je zelf maar. Gek Een boek als 'De rode kous' lees je zeker niet elke dag. Het is dan ook een bijzonder verhaal: een meisje dat vriendschap sluit met een oude vrouw die een beetje gek is. Of is mevrouw Kilko niet zo gek? Al zegt ze soms vreemde dingen, Mari gaat haar beter be grijpen en ze gaat van mevrouw Kilko houden. Als je het boek 'De rode kous' ge lezen hebt, zul je zulke mensen be ter begrijpen en ze niet meer zo gek vinden. Een ander heel mooi boek van El- fie Donnelly heet 'De rommelkist van grootvader'. Het is uitgege ven bij Ploegsma en het kost: 13,90. 'De rode kous'van Elfie Donelly is in 1980 verschenen bij uitgeverij Ploegsma. Het is vertaald door Anne Otten en de tekeningen zijn van Anneke Hohmann. i boeken boeken boeken boeken boeken Disco. Je kunt Hilversum drie niet aanzetten, of je wordt er mee overspoeld. Heel veel, voor al jonge mensen vinden deze mu ziek leuk. Als je hen vraagt wat ze dan zo leuk aan disco vinden, krijg je vaak als antwoord: ,,'t Swingt de pan uit". Ze bedoelen dan het ritme dat ze aanstekelijk vinden. Je krijgt dan zin om te gaan dansen of mee te trommelen. Maar er zijn ook men sen die vinden dat disco steeds dezelfde doffe dreun is. Tegenwoordig worden veel 'oude' liedjes van een discojasje voor zien. Een goed voorbeeld is de plaat 'Stars of forty-five'Alle maal stukjes van platen die een jaar of tien geleden goed verkoch ten, werden aan elkaar geplakt. Dat discojasje verandert meestal iets aan de maat. Je hoort dan steeds de 'pedestrian beat'. Dat is Engels voor: voetgangers maat. Probeer als je disco op radio hoort maar eens op die maat te lopen, of te dansen. Discoplaten dat zijn echte dans- platen. De platenmaatschappijen hebben wel door dat die goed ver kocht worden. Daarom worden er zoveel gemaakt. Salsa De makers van discomuziek heb ben goed geluisterd naar muziek die uit Latijns-Amerika komt en Salsa heet. In die Salsamuziek worden heel veel ritme-instru menten gebruikt. In de disco vin den we dezelfde instrumenten te rug. Op veel platen staan stukjes tus sendoor met alleen maar slag werk. Er is dus niet alleen een drummer die voor het ritme zorgt, maar ook iemand die conga's, bongo's, timbales, raspen enz. be speelt. Over deze laatstgenoemde instru menten en over hoe je ze zelf kunt maken, kun je in de volgende Krullebak meer lezen. muziek muziek muziek muziek mu: varia Wel eens in Frankrijk geweest? Dan moet je ze gewoon ge zien hebben: een groepje mannen op een pleintje rond een aantal stalen kogels, hevig pratend en gebarend, metend, el kaar aanmoedigend. De ballen worden fanatiek gepoetst: jeu de boules, letterlijk spel van ballen. Jong beginnen Je hoeft trouwens niet zo ver weg om te 'jeu-de-boulen'. De club heeft eigen banen en 's zo mers wordt er vaak een 'bal letje gegooid' op het Molenwa ter, en ook daar gaat het er fa natiek aan toe. „Het spel is voor alle leeftij den en hoe jonger je begint, hoe verder je kunt komen". Een set van 3 ballen kost tus sen de 40 en 60 gulden. Wie meer over deze sport wil weten, moet de club maar eens bellen (01184-61082). „Of eens komen kijken. Nieuwe leden zijn altijd welkom" voegt Charlie er aan toe. Hier in Nederland kennen we ook zoiets met gekleurde plas tic ballen. We noemen het ook zo, maar dat klopt niet. het 'echte' jeu de boules heeft an dere spelregels. Je speelt altijd met 12 ballen, met 4 of 6 men sen (2-2 of 3-3). Je gooit ook niet om de beurt, maar steeds tot één partij het dichtst bij het kleine houten balletje ligt. Dan pas spelen de anderen tot zij er weer het dichtst bij lig gen. Wie het eerst 13 punten heeft, wint. Dat kan 5 minuten du ren, maar ook wel enkele uren. Hoe langer het duurt, hoe spannender het wordt. Tireur Spannend is het ook als er een 'tireur' in het spel is. Dat is ie mand die zó goed kan gooien, dat hij in één worp andere bal len weg kan laten ketsen en daarmee natuurlijk de kansen laten keren! Charlie Elslander (13 jaar) van de Jeu de Boules-petanque club in Middelburg begint er al aardig op te lijken. Hij, z'n moedgr en zus Betty hebben eens op een toernooi in België de eerste 3 prijzen gewonnen. „Spannend was dat joh!" zegt Charlie DRIE Kwartjes zakgeld is niet veel. maar als je er iets mee doet kon je kat verdienen, Kopen en verkopen snap je IK KOOP TIEN ballonnen voor jx. SM/45 op EN verkoop ze voor 256. PER stuk-tel UITJE V/INST =3 f&F=3#Sï

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 3