Tevreden met een riks tlyWIinfl &sJ Extra Tips \muw H Moeilijkheden Extraatje DIMBnan 13 -lAiuiijip. DINSDAG 10 MAART 1981 achtergrond Bij een onderzoek heeft men ontdekt dat vooral kinderen op de lagere school moeite hebben met sparen. Daarom is men nu in de grote steden begonnen met een experi ment: de oprichting van kin- derbanken. Ieder kind dat kan aantonen dat het zijn zakgeld altijd di rect opmaakt en absoluut niet kan sparen, kan een 'zakgeldrekening' openen. Het zegt dan hoeveel zakgeld het wil ontvangen voorlopig niet meer dan 75 gulden per week). De kinderbank betaalt het gevraagde bedrag uit aan zo'n kind. Wel ivordt er dan op zijn jas een rode sticker bevestigd met daarop de woorden 'zakgeldprobleem'. De kinderbank heeft name lijk een aantal controleurs in dienst genomen die kinderen met zo'n sticker op hun jas volgen. Ze moeten opletten oj de kinderen het ontvangen zakgeld verstandig beste den. Alle controleurs zijn voor zien van een 'bakkie'. Als ze een kind met een sticker zien dat z'n zakgeld niet goed be steedt. wordt dat direct naar de bank doorgeseind. Bij voorbeeld kinderen die drie zakken friet tegelijk kopen oj tien pakjes kauwgom uit de automaat trekken. De bank geeft dan de volgen de week aan zo'n kind geen nieuw zakgeld. Kinderen die meer dan de helft van hun gekregen zakgeld sparen, krijgen van de kinderbank een extra premie. Volgens een directeur van één van de kinderbanken is er een enorme belangstelling bij de jeugd voor deze nieuwe zakgeldrekeningen. Hij had dit helemaal niet verwacht. Het doel van de kinderban ken is volgens hem kinderen bewust maken datje zakgeld ook kunt sparen. .Als ze dat eenmaal ontdekt hebben worden ze later onze beste klanten", zegt hij. In de korte tijd dat de kinder bank nu bestaat heeft zich volgens hem maar een pro bleem voorgedaan: verschil lende volwassenen hebben zich als kind verkleed en zijn ook naar de kinderbank ge stapt om een zakgeldreke ning te openen. Meestal halen we de vol wassenen er snel uit", zegt hij, een man met een baarpgd die zei dat hij tien jaar ivas, hebben toe op de kinderbank direct ontmas kerd". Als er genoeg belang stelling op Walcheren is. ivordt er in Middelburg en Vlissingen ook een kinder bank geopend. Mam, wanneer krijg ik m'n zakgeld?" „Kan ik een voorschot krijgen?" De één krijgt weinig, de ander veel, sommige kinderen krijgen helemaal niets of moe ten ervoor werken. Eén ding is zeker: je bent blij als je het krijgt. Er is een spreekwoord dat zegt: „Jong geleerd is oud gedaan" en Er zijn nog meer mensen die blij zijn als jij zakgeld krijgt: sommige fabrikanten. Je denkt misschien wat stelt dat nu voor, dat zakgeld van ons. Zoveel is dat toch niet, die paar gulden per week, maar vergis je niet! Alle kinderen van Nederland sa men krijgen per jaar meer dan 1 miljard gulden aan zakgeld. Dat is een forsbedrag en daar kunnen dus aardig wat mensen iets aan verdienen. Reclamemakers proberen dan ook op allerlei manieren hun pro- dukt aantrekkelijk te maken voor kinderen. Dat doen ze onder meer via reclamespots op radio en tele visie. Daarin zegt iemand dat je van chocolade tussendoor fit blijft en hoor je kreten als: de nieuwe rage, of Je moet hem heb ben. Als er een nieuw snoepje op de markt komt, laat men ook al tijd kinderen zeggen dat ze toch zo lekker zijn... dat gaat ook wel een beetje op als het over zakgeld gaat. Als je al vroeg gewend bent veel uit te geven, of niet uit te kijken watje koopt, overkomt je dat la ter vaak ook. Daar zijn al heel wat mensen door in moeilijkheden ge raakt. Goed omgaan met geld is moei lijk en hoe eerder je het leert, hoe beter. gedicht gedicht gedicht gedicht gedi Net zakgeld gehad en ik voel me rijk, dat ben ik ook als ik met Joost vergelijk... maar als ik kijk naai* Jet van Deel, dan is het eigenlijk nog niet veel... Nou ja, laat Jet d'r gang maar gaan, ik zal m'n eigen slag wel slaan. Eens kijken: 'STOER', net wat voor mij, er zit zelfs een gratis sticker bij! Wat staat erop? 'GOED VOOR JE KAKEN' die kauwgom moet dus zeker smaken. Ik neem er maar 3 en 2 rollen drop, die komen morgen op school wel op. Zo, nog net genoeg voor een zakje friet: kan ik omgaan met geld of kan ik het niet? Marina vati den Boogaart Veel vijfdeklassers krijgen minder dan 2,50 zakgeld in de week. Ze zijn daar best tevre den mee. Dat blijkt uit de antwoorden op vragen over zakgeld, die honderd kinderen ons gaven. Deze keer geen interview met één of twee kinderen. Wij wilden1 graag met heel veel kinderen pra ten. Het liefst met honderd tege lijk. Dat was natuurlijk erg moei lijk en daarom hebben wij de vra gen op papier gezet en gegeven aan honderd kinderen van ver schillende scholen op Walcheren. Geen interview dus, maar een en quête. Ómdat wij de antwoorden zo goed mogelijk met elkaar wilden verge lijken, stelden wij de vragen aan kinderen die ongeveer even oud' waren en in een zelfde klas zaten. Wij kozen de vijfde klas. Honderd kinderen gingen aan de slag en gaven antwoord op de vra gen. Hoeveel zakgeld krijg je iedere week? De kinderen hadden de keuze uit een aantal mogelijkheden. Ach ter het antwoord staat tussen haakjes hoeveel kinderen dat ant woord kozen. - niets (3) - minder dan 2,50 (56) - tussen 2,50 en 5,- (29) - tussen 5,- en 10,- (9) - meer dan 10,- (3) Wat vind je van het bedrag datje krijgt? - te weinig (10) - genoeg (87) - te veel (2) Moetje voor je zakgeld iets doen in huis? - niets (75) - bepaalde werlyes (23) De 'bepaalde werkjes' blijken trouwens voor veel kinderen (53) enquête een aardige manier te zijn om aan extra geld te komen. De meest voorkomende werkjes zijn: auto wassen en boodschappen doen. In veel gevallen brengt ook het rapport extra geld in het laatje. Veel slimmeriken gaan dan ook met het rapport de familie langs. Vooral opa's en oma's blijken gul le gevers te zijn. Maai' liefst 68 kin deren noemden rapporten of gif ten van opa en oma als manier om' extra geld te krijgen. Voor 25 kinderen is er wel eens. geen extra geld en geen zakgeld als zij straf verdienen. Het zak! geld wordt dan een week niet uit betaald. Waar wordt het zakgeld aan uit gegeven? - bijna alle kinderen sparen (94). Zij doen dit 'voor later' of om er iets groots van te kopen. - 42 kinderen mógen het geld uit geven zoals zfj zelf willen. De rest maakt over de uitgaven afspra ken met de ouders. Een paar van die afspraken zijn: - zelf cadeaus betalen (50) - zelf snoep en frites betalen (40) - eigen tijdschrift kopen (16) - of de club, sport en hobby zelf betalen (14) Meisjes kopen graag spulletjes voor hun kamer en jongens speel goed, voetbalplaatjes en platen. Op de laatste regels van het for mulier kon ledereen kwijt wat hem (42) of haar (58) nog op het hart lag. Het overgrate deel schreef tevre den te zijn met het zakgeld, blij te zijn zelf iets te kunnen kopen en het goed te vinden op deze ma nier te leren met geld om te gaan. Op één van de formulieren stond nog de volgende tip: Ieder kind zou 3 potjes moeten hebben. Eén om in te sparen, één voor cadeaus en één voor zomaar! „Weet je wel wat een elpee van Van Halen kost? Die kan ik van mijn zakgeld nooit betalen. Ik krijg ƒ2,50 per week," zegt Frank die in de zesde klas zit. Hij vindt het heel gewoon dat zijn ouders zeggen: „Als je iets bijzonders wilt, moet je dat verdienen." Zijn vader werkt ook wel eens over voor de auto. Er zijn misschien gezinnen waar het geld uit de kraan stroomt. Veel zullen het er wel niet zijn. In ieder geval is zeker datje een gulden maar één keer kunt uitgeven. Je kunt er niet een zak chips en een roomijshoorntje voor ko pen. Je moet kiezen, het één of het ander. Als je het toch allebei wilt moet je mogelijkheden zoe ken, om je zakgeld aan te vul len. Met een goed rapport is heel wat te verdienen (voor sommigen tenminste). Maar jammer genoeg doet die kans zich maar een paar keer per jaar voor. Je kunt ook een extraatje verdienen door iets voor een ander te doen. Frank krijgt voor het wassen van de auto een rijksdaalder van zijn va der. Voor wat hoort wat. De vuilniszakken zet hij voor 2 kwartjes buiten. En van de lege flessen die hij weg brengt, mag hij het statie geld houden. Niemand kan zonder geld. Kinderen ook niet. Maar wat moet Frank als zijn ouders straks zeggen: „Wij moeten bezuinigen, jij moet ook een stapje terug!" Ronnie en Marcel, twee broertjes, hoeven niet bang te zijn dat ze de broekriem aan moeten halen. Voor elke 10 die zij op school krijgen, bakt hun moeder een panne- koek. Iedereen heeft wel eens geld te kort. Misschien kunnen de volgende tips om het zak geld te verhogen dan uit komst bieden: - Je onderwijzer een kleine geldelijke bijdrage vragen, omdat je iedere dag naar hem wil luisteren. - Oude PZC's ophalen en als nieuwe verkopen. - Je vermommen als par- keermeter. - Geld in een zak doen. - Vragen op het politiebu reau of er nog geld is ge vonden. - Iedere week een dag tegen betaling de kleding dragen die je ouders mooi vinden. - Met je broer of zuster eer lijk het salaris van je vader of moeder verdelen. - Geen postzegels op brie ven plakken, maar ze zelf bezorgen. - Het zakgeld van je ouders verlagen. -Je zakgeld twee keer tel len. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: M. van den Boogaart, A. van den Doel, C. de Jonge, J. Louws, H. Mooibroek, E. Rein- dersma, G. Sanders, J. Smee- kens, I. Timmerman, W. Ver- stuijf en W. Wisse. Adres: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 toestel 40. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen," of afgeven aan het PZC-kantoor in Vlissingen (Walstraat 56-60) of in Middel- ivnuuei-

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 2