Aantal kleine scholen moet wellicht dicht Woningnood en kraken aii r Nieuwe uitgave van dagboek Anne Frank KORT PLANNEN MINISTER PAIS Losse nummers Mini-tv Zeehonden Schoonmaak HEÏ| Mn DEN HAAG - Een aantal van de ongeveer driehonderd lagere scholen in Zeeland wordt met sluiting bedreigd. Vooral kleine scholen zoals in sommige dorpen zullen dicht moeten, tenminste als minister Pais van onder wijs zijn plannen doorzet. Vorige maand hebben de mensen in de Tweede Kamer en minister Pais gepraat over de kleine scho len. Dat zijn scholen waai' één of twee leerkrachten les geven. De minister denkt er over om scholen die drie jaar lang minder dan 40 leerlingen hebben te laten sluiten. Zulke scholengaan te Minister Pais Scholen die voor één of meer klassen (kosteloos) exempla ren van De Krullebak willen bestellen kunnen vóór da tum van verschijning bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-15144, toestel 17. -« W :J f. ,/.a: veel kosten volgens de minister. Wat betekent dat voor de leerlin gen op deze scholen? Natuurlijk niet het hele jaar vakantie, want ze moeten wel naar een andere school. En dat is voor die leerlingen lang niet al tijd leuk. Allereerst moeten de jonge leer lingen door hun ouders gebracht en gehaald worden. De oudere leerlingen moeten met de flets of met de bus naar school. Ze zijn langer onderweg, ze moeten vroe ger opstaan en ze lopen meer risi co's in het verkeer. Tussen .de middag moeten ze op school overblijven. Dat kan best leuk zijn, maar als een leerling even naar huis wil, kan dat niet. Meer aandacht Op hun oude, kleine school zaten ze in een klas met weinig leerlin gen en kregen ze veel aandacht van hun leerkracht. Op de nieuwe school zijn de klassen meestal groter en moet de man of de vrouw voor de klas de aandacht verdelen over meer leerlingen. Een ander probleem is het spelen na schooltijd met vrienden of vriendinnen die ze op de nieuwe school hebben gemaakt. De kin deren die van ver komen, kunnen nooit lang blijven, want ze heb ben nog een hele rit voor de boeg met de flets of met de bus. Laten we hopen dat de plannen van minister Pais niet doorgaan, want een dorp zonder school is een dooie boel. Een deel van een pagina uit het dagboek van Anne Frank. DEN HAAG - Bijna veertig jaar geleden schreef het joodse meisje Anne Frank haar beroemde dagboek. Een deel ervan werd later als boek gedrukt onder de titel 'Het achterhuis'. Sommige mensen kun nen niet geloven dat een nog zo jong meisje als Anne Frank - ze was dertien toen ze er aan begon - dat dagboek helemaal zelf heeft ge schreven. Dat zal nu worden onderzocht. Er zullen proeven worden gedaan met de inkt die ze gebruikte. Ook zullen handschriftdeskundigen al haar papieren met elkaar vergelij ken. VLISSINGEN - Er is in ons land nog steeds een groot tekort aan woningen. Mensen die een huis willen huren moeten daar soms jarenlang op wachten. Jongeren willen steeds vroeger alleen wo nen. Dat maakt de woningnood nog erger. Mensen die het wachten beu zijn gaan er soms toe over een woning te kraken. Dat betekent dat ze in een leegstaand huis trekken zon der dat ze daarvoor de toestem ming van de eigenaar hebben. Dat leidt dan wel eens tot grote problemen. In Nijmegen wilde de gemeente 14 huizen en een pakhuis afbreken. Op die plaats zou later een par keergarage worden gebouwd. Een aantal mensen was het daar niet mee eens. Ze 'kraakten' de huizen. Met zoveel woningnood is het belachelijk huizen af te bre ken, vonden ze. De rechter besliste dat ze er uit moesten. Als de krakers dat be vel niet zouden opvolgen, dan zou de politie ingrijpen. Dejira- kers weigerden de woningen te verlaten. Op 26 februari, 's morgens vroeg, kwamen tweeduizend politie mensen naar de gekraakte wonin gen. Er ontstond een ware veld slag. Bij de ontruiming van de huizen werd er met stenen ge gooid en werd er traangas ge bruikt. Zowel bij de politie als bij de krakers vielen nogal wat ge wonden. Uiteindelijk waren de huizen leeg, maar daarmee is de woningnood nog niet opgelost. Ook op Walcheren wonen er men sen in gekraakte huizen. Met na me is dat in Vlissingen het geval: in de wijk Het Fort en in Oost- Souburg. De woningen zijn eigendom van de Rotterdamse maatschappij Fortress. Als één van de bewoners verhuist wordt zo'n huis niet op nieuw verhuurd, maar probeert Fortress het te verkopen. Omdat dat slecht lukt staan er nogal wat woningen van Fortress lange tijd leeg. Een aantal van die leegstaande woningen zijn gekraakt. Tot grote problemen - zoals in Nijmegen en eerder in Amster dam - heeft het kraken op Wal cheren nog niet geleid. De Staat der Nederlanden heeft vorig jaar van Otto Frank het ori ginele exemplaar van het dag boek van zijn dochter geërfd. Maar heel weinig mensen hebben dit dagboek met eigen ogen ge zien. Haar vader heeft het al die jaren angstvallig in een bankkluis achter slot en grendel gehouden. Het complete dagboek bestaat uit een poëzie-album, twee schriften en een aantal losse pa gina's. Het slotje van het album kan niet meer dicht. Zoveel fo to's, tekeningen en extra vellen heeft Anne Frank er in geplakt. Het dagboek begint in 1943. Anne Frank zat toen met haar familie ondergedoken in een achterhuis in Amsterdam. In de Tweede We reldoorlog (1940-1945) moesten de joden zich verstoppen voor de Duitsers. Anders werden ze opge pakt en naar kampen gebracht waar ze meestal stierven of ter dood werden gebracht. Het dagboek eindigt een paar da gen voordat ze door de Duitsers werd gearresteerd. In 1945 sterft Anne Frank in het Duitse concen tratiekamp Bergen-Belsen. Wel echt Drs H. Paape, directeur van het Rijks Instituut voor Oorlogsdo cumentatie, is er van overtuigd dat Anne Frank het dagboek zelf heeft geschreven. Maar haar va der heeft er wel veel in geschrapt en veranderd, zegt hij. Zo heeft hij de stukken waarin ze onaardige dingen vertelt over haar vriendinnen en haar moeder er uit gehaald. Dat vond hij privé en niet eerlijk. Waarschijnlijk heeft hij zich ook geschaamd over wat ze schreef toen ze voor het eerst ongesteld werd. Die aantekeningen heeft hij eveneens weggelaten. Drs Paape kan zich dat goed voor stellen. Kort na de oorlog praatte je niet over dat soort zaken, meent hij. In 1982 zal 'Het achterhuls' op nieuw worden uitgegeven. Maar dan compleet en twee keer zo dik. Een Engelse ingenieur heeft een mini-televisietoêstel ont worpen. Het beeldscherm is kleiner dan twee sigaretten doosjes naast elkaar. Het kan dus makkelijk worden meegenomen. De zak-tv ge bruikt weinig energie. De uitvinder heeft al meer kleinigheden op zijn naam staan. Zo maakte hij eens een radiootje zo groot als een lucifersdoosje. Greenpeace, de organisatie die het opneemt voor de be dreigde natuur, is een nieu we actie begonnen tegen het doodknuppelen van jonge zeehonden. Ider jaar slach ten pelsjagers duizenden van deze dieren af. Greenpeace vindt dat het protesteren in brieven niet genoeg helpt. Daarom is er nu een schip met Greenpea- ce-menseh op weg naar de drijfijsveldeh bij New Found- land, een eiland voor de Ca nadese kust. Die moeten het de pelsjagers zo moeilijk mo gelijk maken. Hierbij wordt vaak flink gevochten. Overigens moeten de Green- peace-mensen ook uitkijken voor de politie. De jagers hebben namelijk van de Ca nadese regering toestem ming voor de jacht op zee honden. De wereldberoemde Eiffelto- ren in de Franse hoofdstad Parijs is toe aan een schoon maakbeurt. Hiervoor zal maar liefst 95 miljoen gulden op tafel moeten komen. En daar kun je heel ivat emmers sop voor maken. Met het geld moet ook een en ander worden vernieuwd in de toren. Zo komen er nieuwe liften om de grote hoeveelhe den toeristen naar boven en beneden te vervoeren. Dat die liften snel slijten is te begrijpen. Per dag brengen ongeveer 9600 mensen een bezoek aan de toren. cartoon cartoon "iSlT EpEfc. Wfpff ti Marcel Dellebeke Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 1