Werkloosheid Werken voor je brood Mooie woorden waiiiw Hoe lang nog? <5 Advertentie: man zoekt werk als vogelverschrikker ■KV DINSDAG 13 .ianiiabi u>»» DINSDAG 10 FEBRUARI 1981 achtergrond Is het je weieens opgeval len? Mooie en moeilijke woorden kunnen een heel vervelende betekenis heb ben. Vooral als het gaat over werkloosheid en over ont slagen. In een krant lees je gemakke lijk over die 'mooie' woorden heen. Zo stond er laatst bo ven een artikel 'Bedrijf moet inkrimpen'. Misschien denk je bij krimpen aan de STER- reclame: het bedrijf is zeker niet in Dreft gewassen. Maar inkrimpen of inkrim ping betekent hier dat er een aantal mensen in een bedrijf ontslagen worden. Ze zijn ge woon hun baan kwijt, want er zijn minder mensen nodig. Nog zo'n mooi woord is 'af vloeiing'. Als je leest dat er bij een be drijf mensen moeten af vloeien denk je misschien aan een of andere vloeistof, maar het betekent heel een voudig dat ze mensen gaan ontslaan. Soms staat er 'natuurlijke af vloeiing'. Dat klinkt nog mooier, maar zo mooi is het niet. Voor mensen die met pensioen gaan, nemen ze geen jonge mensen meer aan. Er worden dan wel geen men sen ontslagen, maar er blij ven minder banen over voor jongeren. Iets over hebben, lijkt fijn, maar als je in de krant leest dat een bedrijf te kampen heeft met 'overcapaciteit' is het niet zo best. Er worden bijvoorbeeld meer televisies gemaakt dan er verkocht worden. Daar blijven ze dan mee zitten en dat kost geld. Nadat de arbeiders arbeids tijdverkortinghebben ge kregen, worden ze uiteinde lijk meestal ontslagen. Els is een meisje van 12 jaar, zoals zovele anderen. Alleen haar vader is werkloos. Acht maanden is haar vader al op zoek naar werk en tot nu toe is hem dat nog steeds niet gelukt. Bijna elke dag schrijft hij op ad vertenties in de krant van één of ander bedrijf, maar het gebeurt heel zelden dat ze hem vragen om eens te komen praten. Vaak komt er dan na een paar weken een brief waarin staat: „Tot onze spijt moeten wij u teleurstellen". Ze hebben dan iemand anders aan genomen. Op school praat ze er niet graag over. Als ze haar vragen: „Wat doetje vader?" dan verzint ze iets. Eigenlijk schaamt ze zich er een beetje voor dat haar vader geen werk heeft. Nu heeft hij wel eens gezegd dat er meer dan 300.000 mensen werk loos zijn. Dat is bijna net zo veel als het aantal mensen dat in de hele provincie Zeeland woont. De helft van de werklozen is jonger dan 25 jaar. Dus waarom zou ze zich schamen, maar toch.... De mensen weten vaak niet hoe erg het is. Laatst nog vroeg één van haar vriendinnen of ze mee ging naar de bioscoop. Hoewel ze er erg veel zin in had, heeft ze toch moeten weigeren. Nu haar vader minder verdient en ze minder zak geld krijgt, zijn zulke dingen niet meer mogelijk. Nu heeft ze onlangs op een adver tentie geschreven, waarin ze een winkelmeisje vroegen voor de zaterdagmiddag. Waarschijnlijk heeft ze meer kans om werk te krijgen dan haar vader, maar die is ook al 45 jaar. Oudere mensen hebben namelijk grote moeite met het vinden van werk. Veel mensen denken dat ze niet meer zoveel kunnen preste ren als jongere mensen. Nou haar vader niet hoor. Die is zo sterk als een beer en hij kan bergen werk verzetten. Els hoopt darhet niet al te lang meer duurt voor er weer werk voor haar vader is. Ze vindt dat hij de laatste tijd stiller en kribbiger wordt. Els heeft wel eens tegen hem ge zegd dat zij ook wel eens een poos je 'werkloos' zou willen zijn. Geen proefwerken en huiswerk meer. Lekker iedere dag luieren. Haar vader werd toen boos en zei: „Weetje wat het is om niet te mo gen werken. Het betekent 's mor gens je krantje inzien om te kijken of er nog werk voor je is. Soms staat er een baan in die je graag zou willen hebben en dan schrijf je weer een brief waarvan je de eer ste zin zo langzamerhand wel dro men kan. „Graag zou ik in aanmerking wil len komen voorEn dan maai wachten. Af en toe gaat haar vader naar het arbeidsbureau. Vaak moet hij er erg lang wachten want hij is niet de enige. Behalve Nederlanders komen er ook veel buitenlanders. Allemaal vragen ze om werk. Haar vader komt er altijd teleur gesteld vandaan. Iedere keer weer krijgt hij te horen: „Helaas meneerwe hebben nog geen werk voor u". 's Middags gaat hij naar een ca feetje of doet boodschappen voor moeder in de stad. 's Avonds een kopje koffie, televisie kijken en naar bed. Dag in dag uit. Week in week uit. Het vreet aan haar va der. Als jullie zo'n verhaal horen denk je al gauw: „Oh wat erg en je ver geet het weer". Totdat jouw va der, moeder, broer of zus werkloos wordt. Dan zul je haar .vader wel begrijpen. Het vreet niet alleen aan hem, maar aan ons allemaal. gedicht gedicht gedicht gedicht gedi Jos wordt later dokter, 't is zo'n bolleboos, maar ja, met zoveel dokters wordt-ie misschien wel werkloos.... Joke wordt later timmervrouw, dat wil ze al een hele poos, de mensen zeggen: goh, wat leuk zeg! maar misschien wordt ze toch wel werkloos.... Wilma wordt kleuterleidster, net als haar nichtje Toos, er is maar één probleempje: zelfs die is al werkloos... Adrie zegt: ik word werkloos, dan ben ik er vast aan gewend, en weet je wat de mensen dan zeggen? daar heb je weer zo'n luie vent! Marina van den Boogaart Saskia antwoordt na lang den ken: „Dan zou ik erg verdrietig zijn. Dan zou ik wat anders moe ten zoeken om geld te verdienen. Schrijven kan ik dan nog als hob by doen". Jan Willem is het daar mee eens: „Als ik thuis zou moeten zitten, zou ik me erg vervelen. Op een bank in het park zitten is ook niet altijd leuk. Ik geloof dat ik dan toch ook zou kiezen voor een min- 0 interview interview der leuke baan en onderwijl mijn strips naar alle uitgevers blijven sturen". - Weten jullie of er veel mensen zijn die geen werk kunnen vin den? Jan Willem: „Je leest het vaak in de krant. En je hoort veel over werkloosheid in het journaal. Maar ik geloof dat het in Zeeland nog wel meevalt". Saskia voegt er aan toe: „Ik ken niemand die werkloos is. Dat komt, geloof ik, meer voor in de randstad. Daar wonen zoveel mensen vlak bij elkaar. Ik hoop dat ik later wel het werk kan doen wat ik graag wil. Een vakantie mag van mij best lang duren. Maar als ill klaar ben met alle leuke werk jes, wil ik wel weer graag naar school". Dat is de mening van Jan Willem van Aalst. Met hem en Saskia Af man. ook een vijfdeklasser van de Louise de Colignyschool uit Vlis- singen, spraken wij over werken op school en werken voor je brood. Op de vraag of een vakantie te lang kan duren, antwoordt Sas kia: „De grote vakantie vind ik meestal wel lang genoeg. Dan krijg ik echt weer zin om naar school te gaan. Maar na een poos je wordt het soms weer vervelend en ik wil weer vakantie". Jan Willem vult aan: „Je moet nu eenmaal naar school. Dat is wel goed. Het is belangrijk voor la ter". - Vinden jullie dat werken op school te maken heeft met het werk dat je later misschien zult gaan doen? Jan Willem: „Jawel. Als je een be roep kiest waarvoor je veel moet leren, moetje daar op school mee beginnen. Ik wil striptekenaar worden. Daarvoor moet ik nu al veel tekenen en lezen". - Denk je datje de baan die je nu uitkiest later ook zult kunnen krijgen? Saskia: „Ja zeker. Ik wil schrijf ster worden en dat kan altijd. Je werkt dan gewoon thuis". Saskia Afman Jan Willem is het met dit ant woord niet helemaal eens: „Maar je moet toch goed genoeg zijn om er geld mee te verdienen". - Als niemand belangstelling heeft voor jullie boeken en teke ningen, krijg je geen werk en dus ook geen geld. Jan Willem van Aalst Weerkundigen in De Bilt zijn een nieuwe uitvinding aan het testen, een zogenaamde weerregelaar. De laatste tijd ontving men in De Bilt steeds meer klachten over te veel regen, te weinig vorst, dikke mist enz. Eén van de weerkundigen heeft nu een 'weerregelaar' ontworpen. Op plaatsen waar veel mensen klagen over het weer is het nu moge lijk een weerregelaar' te plaatsen. Per straat of wijk kunnen de bewoners via een geplaatste weerregelaar in vloed uitoefenen op het weer. Men is er in De Bilt nog niet in geslaagd om door dit appa raat het weer helemaal te re gelen. Wanneer het stormt is het voorlopig alleen mogelijk de windkracht af te laten ne men van bijvoorbeeld wind kracht 9 naar windkracht 6. Ook kan men door de weer regelaar regenbuien bekor ten. Op dit moment worden proeven gedaan in enkele ge meentes. Toch zijn er nog enkele pro blemen. Bij het bedienen van een weerregelaar moeten de bewoners van een straat of wijk het eens zijn over welk weer ze wensen. In een gemeente heeft dat al geleid tot burenruzies en straatgevechten, omdat een aantal mensen vorst wilde en anderen voor sneeuw kozen. In De Bilt denkt men dat dit soort problemen verholpen zullen zijn als de weerrege- laars voorzien zijn van een 'stemmenteller'. Het weer wordt dan bepaald aan de hand van het meeste aantal stemmen. In De Bilt verwacht men dat over vijf jaar alle grote ge meenten, waaronder Vlissin- gen en Middelburg, voorzien zullen zijn van weerrege- laars. Tot die tijd zullen de mensen het nog moeten doen met weer dat nog niet te ver anderen is. Een meneer in Engeland was het goed zat. Iedere week stond hij als werkzoekende in de rij voor het arbeidsbu reau. En iedere week was er geen werk voor hem. Hij zette een advertentie in de krant. Daarin bood hij zich aan als vogelver schrikker, met eigen rafelig pak en griezelig gezicht. Jammer voor hem. Er rea geerde niemand. Een vogel verschrikker van hout is vast voordeliger. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: M. van den Boogaart, A. van den Doel, C. de Jonge, J. Louws, H. Mooibroek, E. Rein- dersma, G. Sanders, J. Smee- kens, I. Timmerman, W. Ver- stuijf en W. Wisse. Adres: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag t'm vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 toestel 40. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen:- of afgeven aan het PZC-kantoor in Vlissingen (Walstraat 56-60) of in Middel- burg (Markt 51). Arbeidsbureau: kijken of er werk voor je is.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 2