Elfstedentocht, voorgoed voorbij? EVEN PUZZELEN EVEN PUZZELEN EVEN PUZZELEN VMl/Wf Advertenties, ook in De Krullehak PLAATS IN NEDERLAND KRULLEBAKJE DINSDAG 13 januari irri DINSDAG 13 JANUARI 1981 sport Zodra het eerste laagje ijs op de Friese sloten en plassen ligt, beginnen de Friezen weer te denken aan de langste schaatstocht die de wereld kent, de Elf stedentocht. Maar liefst 200 kilometer moeten de schaatsers afleggen langs de steden: Leeuwarden, Sneek, IJlst, Stavoren, Hindelopen, Workum, Bols- ward, Harlingen, Franeker, Dokkum en Leeuwarden. Het is al weer 18 jaar geleden dao de laatste tocht werd gehouden. Sommige mensen beweren dat dit ook de laatste keer is geweest dat de Elfstedentocht kon wor den gehouden. Het afvalwater van de vele fabrieken langs de route zou er de oorzaak van zijn dat het water niet meer zo goed wil bevriezen. Weer anderen be weren dat de winters de laatste jaren niet meer zo streng zijn als aan het begin van deze eeuw. In een echte krant horen adver tenties. Waarom? Wie een adver tentie in de krant zet moet daar voor betalen. Een beetje voor een paar regels, en een flinke hoop geld voor een groot stuk. Van dat geld houdt de krant best wat over. En daarvan worden dan weer andere kosten betaald. Zo als de journalisten die verhalen schrijven en de technische men sen die de krant in elkaar zetten en drukken. En als dan ook nog al die rollen papier, de drukinkt en het geld voor de machines wordt gerekend dan komt de krant nog maar een klein beetje tekort. Dat laatste beetje geld wordt weer door de abonnees betaald, dat zijn dus de mensen die de krant elke dag thuis bezorgd willen heb ben. Maar nu terug naar die adverten ties. De Krullebak is ook een ech te krant, en daar horen dus ook advertenties in. Maar omdat De Krullebak een kinderkrant is mo gen alleen kinderen er een adver tentie inzetten. We noemen die dan 'Krullebakjes'. Misschien wil je wel je schaatsen verkopen, of omruilen voor een paar grotere. Of je zoekt een oude fiets om op te 'crossen'. Wie weet heb je een kikker te rui len tegen een jong konijn. Of zoek je een kameraadje dat bij je in de buurt woont en datje vanzelf niet tegen komt. Alles watje maar be denken kunt mag. Als het ten minste maar echt iets voor jezelf is, en niet van je vader en moeder of een andere volwassene. Kosten Natuurlijk moet je ook voor een kinderadvertentie betalen. Ie dere regel kost een kwartje. Als je naar het hierbij afgedrukte (formulier kijkt dan zie je precies hoe lang elke regel mag zijn. In elk hokje mag je een letter van een woord zetten. En tussen ieder woord laat je steeds één hokje wit want alleen dan loop het als een bus. Deze formulieren kun je bij de PZC krijgen. We zullen ook aan de meester en juf op school vragen of zij een stapeltje willen neerleg gen. Die advertentie kun je, sa men met de kwartjes voor elke re gel. afgeven op een van de kanto ren van de PZC. Opsturen mag ook. Dan moetje wel zelf goed uit rekenen hoeveel kwartjes je beta len moet. Voor dat bedrag moetje dan geldige postzegels los in de envelop bijsluiten. Nou ja, ontdek zelf maar met hoe weinig woorden je soms iets kunt zeggen. En vergeet niet je naam en adres in je advertentie te zet ten. Anders ben je voor geen enkel kind terug te vinden. Toch heeft het vorig jaar weinig gescheeld of de pessimisten had den ongelijk gekregen. Te veel sneeuw en een te slechte kwaliteit van het ijs waren er uiteindelijk de oorzaak van dat de tocht niet doorging. De echte schaatslief hebbers trekken zich weinig aan van deze pessimisten en blijven zowel in de zomer als in de winter trainen. Allen hopen ze nog eens deze legendarische tocht te kun nen rijden. Zware tocht Al in de 17e eeuw waren er Frie zen die deze zware tocht vol brachten. In de 18e en 19e eeuw raakte deze Friese traditie in on bruik. De tocht werd pas in de strenge winter van 1890 weer po pulair. Eén van de deelnemers die later een belangrijke positie zou inne- nemen was de heer P. Muiier. Hij was zo enthousiast over deze elf stedentocht dat hij er alles aan deed om dit tot een 'jaarlijks' te rugkerende gebeurtenis te ma ken. Zijn enthousiasme wist hij over te brengen op vele Nederlan ders en in het jaar 1909 besloot de Friese Ijsbond een Elfsteden tocht uit te schrijven. Hieraan na men 22 rijders dee.1 van wie er 9 de rit uitreden. Winnaar werd de heer M. Hoekstra. Kort daarop ging men over tot de oprichting van de 'Friese Elfste- denvereniging'. Vele elfsteden tochten zouden nog volgen ieder met een eigen verhaal. Zo won Karst Leemberg in 1929 op een wel heel vreemde manier: een achterstand van 17 minuten boog hij binnen enkele kilometers om in een voorsprong van 20 minu ten. In 1940 sloten vijf rijders het 'ver drag van Dokkum'. Het was een mondelinge overeenkomst om ge lijktijdig over de finish te gaan. Op het laatst ging Adema er al leen vandoor maar werd kort voor de finish ingehaald door Keyzer en Jongert. De laatste liet zijn kaart als eerste afstempelen. Woedend waren ze op elkaar. De politie moest er zelfs aan te pas komen om de vechtenden te scheiden. De commissie besloot alle vijf tot winnaar te verklaren. De laatste elfstedentocht was op 18 januari 1963. Vele duizenden schaatsers deden mee, maar slechts 69 deelnemers reden de tocht uit. Het is misschien wel een van de zwaarste tochten ge weest in de historie van de Elf stedentocht. Als eerste finishte Reinier Paping. Vele deelnemers moesten in ziekenhuizen worden opgenomen met gebroken benen of bevroren vingers, tenen of ogen. Omdat veel schaatsliefhebbers niet kunnen wachten op de vol gende Elfstedentocht houdt men nu ieder jaar een alternatieve 'elf stedentocht' in Finland. Maar la ten we eerlijk zijn... het is niet te vergelijken met de 'enige echte'. Horizontaal: 1 kwast; 6 opstel in de krant; 12 bars; 13 deel van de hals; 14 plaats in Drenthe; 17 oude lengtemaat; 18 verleden tijd (afk.); 19 persoonlijk voornaamwoord; 21 drank; 23 gard; 24 jongensnaam; 26 voorzetsel; 28 motorschip (afk.); 29 zanggroep; 30 reeds; 31 Oude Testa ment (afk.); 33 uitroep; 35 tocht; 36 fijngemalen poeder; 38 bloedvat; 40 trots; 41 dier; 42 Europeaan; 45 eerste mens; 49 slang; 52 luchtvaart maatschappij (afk.); 54 plaats in Gelderland; 55 Europeaan; 56 muziek noot; 57 spil; 59 naam van een krant (afk.); 61 Koninklijke Luchtvaart maatschappij (afk.); 62 soort arts; 64 jongensnaam; 65 geloof (afk.); 66 zomerverblijf; 67 opslagplaats; 69 voorzetsel; 70 luize-ei; 72 verlichting; 74 naam van een kinderkrant; 75 vertrek. Verticaal: 1 blz. in de krant; 2 nomen nescio (afk.); 3 opgave; 4 prijzen; 5 boom; 7 geloof (afk.); 8 kléverige stof; 9 ijl; 10 Koninklijke landmacht (afk.); 11 inhoudsmaat; 15 getij; 16 hoofdstad in Z.-Amerika; 18 voorzet sel; 20 koud; 22 boom; 23 onderdeel van een schip; 25 boodschapper; 27 riviertje; 29 dier; 32 voorzetsel; 34 logeerhuis; 35 tijdelijk (afk.); 37 vod; 38 soort papegaai; 39 medewerker van een ksant; 40 land in Europa; 43 bijwoord; 46 lidwoord; 47 Amsterdams Peil (afk.); 48 klap; 50 steekwa pen; 51 onnozel; 52 houten barak; 53 militaire tocht; 56 opbrengst van een kapitaal; 58 rustig; 60 mal; 62 een groot aantal; 63 dier; 66 telefoon (afk.); 68 familielid; 70 al; 71 bevestigend antwoord; 73 plus minus (afk.). 'ZS iS Tl M *3 So T vS Reinier Paping ioo?i de laatste Elf stedentocht, die in 1963 werd ge houden. Hier komt hij uitgeput over de finish. Mvanaxioa PP!"! Suissoido ag 1. 2. 3 4 5 6 7, 8 9 10 zet in elk vakje een letter of letterteken en laat tussen de woorden een vakje wit naam adres woonplaats telefoonnr. Prijs: regels x 25 cent Dit bedrag in postzegels met dit formulier in een gefrankeerde envelop opsturen naar: PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN of afgeven tegen contante betaling bij het PZC-kantoor in Vlissingen of Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 4