Papier vouwen is (meer dan) kinderspel Een muziekinstrument kopen is geen fluitje van een cent Lezers schrijven DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL ÜHU1 STRIP mum Kinderen kijken in de keuken mppE„ DINSDAG 13 JANUARI 1981 varia 3 Vouw het papier op de stippellijn naar binnen. Vouw de punten O O op elkaar. Vouw het papier nog eens terug, zodat je een scherpe vouw krijgt. Vouw de kleine driehoek naar binnen. Maak op de stippellijn een vouw en doe met het driehoekje het zelfde als bij 4. Het is het leukste om papier te gebruiken dat aan een kant zwart is en wit aan de andere. Als je de pinguin op een stuk karton zet en dat op en neer be weegt, schommelt het 'beest' naar je toe. Dit voorbeeld, een pinguïn, komt uit een ander Origama-boek 'The magie of Origami' van Alice Gray en Kunihiko Kasahara. Een bootje vouwen, een vliegtuigje of een muts... Nederlandser kinderspel letjes zijn haast niet te be denken. Toch komt dit speelgoed oorspronkelijk uit Japan. In Japan is papier vouwen een eeuwenoude kunst. Al honderden jaren leren kinde ren het van hun ouders. Kun stenaars die het doen, zijn er even beroemd als bij ons Rembrandt en Picasso. Er worden tentoonstellingen gehouden met hun werk en er is zelfs een museum dat ge specialiseerd is in Origami. Origami is Japans en bete kent: 'het vouwen van pa pier'. Behalve eenvoudige fl guren, bestaan er talloze an dere modellen, die op het eer ste gezicht reuze-ingewik keld zijn. Het aardige van Origami is echter dat het veel gemakke lijker is dan je denkt. Ieder een kan het. Je moet alleen goed in de gaten houden dat je heel precies werkt en scherpe vouwen maakt. Je kunt er krantenpapier voor gebruiken, inpakpapier of speciaal Origami-papier. Elk papier is geschikt, als het maar niet te dik of te dun is. Het gereedschap? Je vin gers. Er komt geen schaar of lijm aan te pas. Heel veel Origami-vouwsels zijn dier figuren. Maar ballonnen!!), bloemen, vingerpoppetjes, meubels of doosjes, het kan allemaal. Veel dieren, Veel van deze figuren kun je vinden in het boek 'Origami'. Het is geschreven door Hi- deaki Sakata en uitgegeven bij Thieme-Zutphen. Het is een prima boek om te leren vouwen. Maar liefst 39 Origami-figuren worden er in uitgelegd. Stapje voor stapje wordt je met foto's duidelijk gemaakt wat je moet doen. Alsje dan ook nog de instruc ties precies opvolgt, kan er werkelijk niets mis gaan. De eerste figuur die je in het boek leert vouwen, is de kraanvogel. Het is het aller mooiste en beroemdste Ori- gami-model. Maar het is ver standig te beginnen met een eenvoudiger werkstuk. Je kunt zelf een beetje bepalen hoe moeilijk een figuur is door te kijken of je veel of minder moet vouwen. Een uitstekend model om eerst te maken is bijvoorbeeld de zwaan. Origami door Hidaki Saka ta, uitgegeven bij Thieme- Zutphen, 14,90. 1 vrije tijds 0 vrije tijds vrije tijds vrije tijd Er komt heel wat kijken voor wie een muziekinstru ment wil kopen. Om te beginnen zijn er in Zeeland niet veel muziekhandels. Daardoor is er niet veel keuze. Voor klavierinstrumenten zoals ogels en piano's of voor snaarin strumenten kan men hier nog wel terecht. Maar voor een blaas- of slaginstrument wordt het al een stuk moeilijker. Vaak heeft een muziekhandel maar een paar merken. Dit zijn dan soms ook nog de goedkopere, die niet altijd even goed zijn. Wie pas begint te spelen vindt ze al gauw mooi, maar verkijkje niet op die buiten kant. In de krant worden wel eens in strumenten te kopen aangebo den. Wie een tweedehands instru ment wil kopen moet dubbel voorzichtig zijn. De verkoper zegt niet altijd wat de reden van de verkoop is. Buiten Zeeland, vooral in de grote steden, is de keuze groter. In de muziekhandels worden meer merken verkocht, van goedkope tot bijna onbetaalbare. Om een indruk te geven: blaasinstrumen ten, zoals klarinet, saxofoon of dwarsfluit, zijn te koop van zes honderd tot wel zesduizend gul-' den. welk instrument moet worden gekocht. Het is dan verstandig om toch ook eens ergens anders te informeren. Tenslotte moet bij de koop van een muziekinstrument altijd wor den gevraagd om een garantiebe wijs, dat minstens een jaar geldig is. Wie een muziekinstrument gaat kopen moet goed uitkijken. Want een instrument waar na een paar maanden alleen nog plantjes in kunnen worden gezet of dat nog maar net goed genoeg is om aan de muur te hangen is zonde van 't geld. consument consumen Nu hoeft net als bijvoorbeeld bij auto's en stofzuigers de duurste niet altijd de beste te zijn. Daarom hier een paar tips: Be denk van te voren hoeveel een in strument mag kosten. Bel eens een aantal winkels op en vraag of ze een prijslijst op willen sturen. Het komt namelijk voor dat het zelfde instrument bij de ene win kel duurder is dan bij een andere. Praat met iemand die het instru ment bespeeld dat je wil kopen, en vraag hem of haar mee te gaan naar de winkel. Het moet dan wel iemand zijn die er echt verstand van heeft. Zeker alsje een tweede hands instrument wilt kopen. Het komt op muziekscholen wel voor, dat de muziekleraar zegt In de PZC is af en toe een flink stuk ruimte bestemd voor brieven van lezers die schrijven. En op diezelfde manier willen wij ook voor de jonge lezers die schrijven, voor jullie dus, een groot stuk van De Krullebak vrij houden. We zijn dan ook van plan om brieven die jullie ons sturen in De Krulle bak af te drukken. Maar, dan moeten het wel brieven zijn over dingen die iets met de kinderkrant te maken hebben. Hoe je bijvoorbeeld De Krullebak vindt. Watje er graag nog meer in zou willen lezen. Of dingen die je zelf weet en waarvan je denkt dat andere kinderen er ook wat aan kunnen hebben. Onder je brief moet altijd je naam en je adres staan. Brieven aan De Krullebak mogen bij voorkeur niet langer zijn dan ongeveer honderd woorden. Tenslotte ben je niet de enige die wat heeft te melden. In verband met de beperkte ruimte zal het ook wel eens voorkomen dat brieven die over hetzelfde onderwerp of probleem han delen, worden samengevoegd. Het adres is: PZC-Krullebak, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. 0 koken koken t 6'j 20 heersten KEER 8AGBEDMR5 HAKCN KAh ER Kinderen vinden het bij na allemaal leuk pm in de keuken te kijken als er wordt gekookt. Het liefst zouden ze meehelpen. Als je niet weet wat je doet, is ko-, ken soms gevaarlijk, maar moeilijk is het in ieder geval niet. Zeker niet als je 'Het Kinder Kook en Bakboek' gebruikt. Het is geschreven door Nan cy Eekhof Stork en Nel van der Marei. Ze geven 61 recep ten verdeeld over dranken, lunchgerechten, hapjes, na gerechten, gezelligheidsge rechten, snoepjes en gebak. Alle recepten zijn speciaal voor kinderen gemaakt (en daarbij is ook aan de veilig heid gedacht). Het boek zit handig in el kaar. Op de linkerpagina is steeds getekend wat nodig is om het recept, dat op de rechterpagina wordt be schreven, te maken. De in structies zijn duidelijk en bij elk recept vertelt een kok of het een gemakkelijk, een iets. moeilijker, of een 'heel' moei lijk klaar te maken gerecht is. Als je geen kookboek hebt en toch aan de slag wilt, kan dat met het recept van een lekker en beroemd Zeeuws snoepje: babbelaars. Je hebt nodig: 10 eetlepels suiker; 4 lepels azijn; een pan; een kopje water; boter: bakblik; een schaar. Zo moet je het doen: Laat de suiker en de azijn een kwartier samen koken. Laat een druppel in het kopje wa ter vallen. Als die druppel glasachtig hard wordt, kun je verder. Giet de vloeistof uit op een met boter ingesmeerd bakblik. Wacht tot de vloei stof een beetje is afgekoeld. De randjes worden dan knappend. Vouw de randen naar binnen. Trek met inge vette handen de massa - zo warm mogelijk - tot een reep, maar verbrand je vingers niet. Knip tenslotte de reep tot babbelaars. Het Kinder Kook en Bak boek door Nancy Eekhof Stork en Nel van der Marei 14,90. hauo fans Hier is't iedan, kees krw. 15 de naam. je denkt natuurlijk "wat OOETRij nu in die doos?" OCH, 't|'5 een re- CCAMESTONTjE van D£ PZC en Bovendien ben ik nogac BESCHEIDEN VAN AARD. OVERIGENS IS Dg?E splinternieuwe krant naar Mij benoemd, maar GENOEG GC.Pfl.AAT let op.HieftKom JE STERKE stoere st/m sensationele KRULLEBAK 'N KWOERT VANEEN KAANT IIMESAK 'N KOERT Misschien KAD ik DAT weg moeten LATEN

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 3