7 7? 7 Eetproblemen Niet bij vitaminen alleen mi um Wisten jullie dat vreemd Afvallen Vreemde eetgewoontes Husse met je neus ertussen ïtyMl IRÈ) DINSDAG 13 JANUARI 1981 achtergrond 2 a Eten is niet alleen maar lekker, maar voor veel men sen ook een probleem. Boven een groot artikel in een blad stond laatst: „Onze kinderen worden te dik". Dat is toch om van te schrikken. Bijna vijftien procent van de Nederlandse kinderen is te dik. Ze lijden aan vetzucht, heet dat. Kinderen eten, net als volwasse nen, vaak te veel. Voor steeds meer kinderen vormt dik-zijn een probleem. Ze worden uitglachten, ze schamen zich, ze durven niet met gymnastiek met te doen. Dik-zijn hoeft niet altijd het ge volg te zijn te veel eten. Er zijn kinderen en volwassenen die net zo veel kunnen etfcn als ze willen. Toch worden ze niet dik. Maar an dere kinderen zitten er wel mee. Slank zijn is de mode" lijkt het wel, als je die mensen van de STER-reclames ziet. Maar ze ra den je wel aan om allerlei lekkers tussendoor te eten „dan krijg je nieuwe energie, dat kan geen kwaad". Nou, vergeet het maar. Ze zouden eens een t.v.-spot moe ten maken met: Door iedere lekkernij komt er weer een onsje bij". Als je vindt dat jet te dik bent, en je wil afvallen, valt dat niet mee. Er is zoveel lekkers te koop. Nee zeggen, als je vrienden of vrien dinnen vragen of je mee gaat naar de snackbar, is niet eenvoudig. Zeker als ze je uitlachen omdat je zegt dat je geen zin hebt in friet of een frikadel. Of ouders of opa en oma die steeds maar lekkere dingen voor je neerzetten. De verleiding is dan wel erg groot en vermageren kun je dan wel vergeten. Nog zo'n probleem: allemaal op dezelfde tijd eten. In veel gezin nen vallen er in het weekeinde nog al eens harde woorden. Voor al als er op zaterdag of zondag moet worden ontbeten. Ouders doen dat het liefst samen met het hele gezin. De kinderen zijn het daar niet altijd mee eens. Na drie keer roepen onder aan de trap of bonken op de slaapkamer deur nemen sommige kinderen, nog met een slaperige blik, plaats aan de ontbijttafel. Het gezellig samen ontbijten kan ze gestolen worden. In andere gezinnen staat iedereen op wanneer hij wil en eet als hij er zin in heeft. Dat is natuurlijk ook een manier. Maai' of dat nou zo gezellig is? gedicht* gedicht gedicht gedicht gedi Heb jij dat ook wel eens? dat je als een idioot kan zitten vreten: boterhammen pindakaas en koek en drop, alsof je dagen niets hebt gegeten Ik heb dat wel eens als ik kwaad ben, of m'n zus krijgt net de leukste broek, of op school zaten ze weer mij te pesten: dan troost ik mezelf met een koek Een terwijl ik me zit te beklagen, eet ik door en ik geef er niks om, maar als ik er dan later over nadenk, dan vind ik mezelf zo stom heb jij dat ook wel eens? - lepels en messen duizen den jaren voor onze jaartel ling al in gebruik waren - de vork Is ontstaan uit het braadspit - dat men daarvóór het vlees met de punt van het mes naar de mond bracht - je je vingers niet dieper in de algemene schotel mocht doen dan tot het eerste lid - het brood dat men over hield aan de honden of aan de armen gaf - de mannen hun hoed op hielden aan tafel - het grootste gerecht ter wereld geroosterde kameel is - de grootste taart die ooit werd gebakken een zeskanti- ge 'verjaardagstaart' was van 11.338 kg - het grootste aan één stuk gebakken brood een lengte had van 122 meter - de grootste pannekoek die ooit werd opgegooid en weer werd opgevangen) een dia meter had van 1.44 meter - de Schotten de grootste snoepers zijn van de wereld met 255 gram per persoon per week - de Britten de grootste theedrinkers ter wereld zijn - de Finnen de grootste kof fiedrinkers zijn - in West-Duitsland het meeste bier wordt gedron ken: 145,4 liter per persoon - het land met het hoogste wijnverbruik Frankrijk is: 28 liter per persoon per jaar - uit de muur eten - uit je neus eten - eten tot je niet meer kan - je bord uitlikken - soep eten met een vork - als het eten te heet is zo hard blazen dat het van je bord vliegt - uit de krant eten interview interview voor al het werk en voor de over vloed aan eten. Ze vertellen dan vaak over dé oorlog." Ellen: „En over de kinderen in de derde wereld. Ik vind dat onzin. Als ik mijn boterham laat liggen, hebben die kinderen daar niets aan. Voedsel sturen helpt niet veel. Ze kunnen alleen wat meer doen aan de ontwikkeling van het land." Peter: „Ze kunnen geld sturen voor machines. En les geven aan de boeren. Verder kunnen wij er niets aan doen." - Als je mocht kiezen, wat zou je het liefst eten? Ellen: „Ik zou het liefst vegeta risch eten met veel rauwkost." - Wil je liever geen vlees eten om- datje het niet lekker vindt, of om- datje het zielig vindt voor de die ren?" Ellen: „Allebei. Ik lust wel vlees, maar vindt iets anders ook lek ker." Peter: 't J&, wat ik het liefste zou eten? Gewoon frites of pannekoeken!" In de eerste plaats eten wij om in leven te blijven. We hébben vitaminen nodig. Maar als het daarom niet nodig was, zou ik het toch wel missen. Want het is ook wel gezellig." Peter: „Ja, die zijn gewoon ver slaafd. Vooral aan snoep." - Wordt er bij jullie thuis door ie dereen gegeten wat depot schaft? Ellen: „Meestal wel. Soms krijg ik iets anders, als ik het echt niet lust." Peter: „By ons niet. Wij mogen wel wat minder eten, maar wij krijgen niets anders." - Mopperen julllie wel eens over het eten? Peter: „Oh ja. Maar dan hoor je wat. Ze vinden dat ondankbaar Dat zegt Ellen Frank, leerlinge van de lagere school 'De Zuid- burch' in Middelburg. Samen met haar klasgenoot Peter van de Ketterij - beide 'laatstejaars' - spraken we over eten en wat er zo al mee samen hangt. Eten is een dagelijkse bezigheid. Sommigen vinden het leuk, ande ren eten omdat het nu eenmaal moet. Waarom eten we eigenlijk? Peter: „Ik eet vooral omdat het lekker is. Sommigen mensen eten, bijvoorbeeld met kerst, heel bijzondere dingen. Dat hoeft voor mijn niet. Ik eet het liefste iets waarvan ik zeker weet dat ik het lust." Ellen: „Er zijn ook mensen die eten omdat ze het niet kunnen la ten." In een ziekenhuis is laatst een jongen opgenomen. Hij leed aan een nieuwe ziekte: frikadelitus. Bij navraag bleek hij het laatste jaar al leen maar frikadellen te heb ben gegeten. Als hij op school overbleef, gooide hij zijn brood weg en kocht steeds frikadellen. Aan tafel riep hij alleen maar: „Ik wil een frikadel- speciaal". Ook werd hij gekweld door vreemde dromen. Hij droom de dat hij een frikadel was, hij werd opengesneden en gevuld met gesnipperde ui tjes, mayonaise en ketchup. Hij gilde het hele huis bij el kaar. De toestand werd on houdbaar. Bovendien ging hij er vreemd uitzien. De dok ter werd er bij geroepen. Die ontdekte bij hem vlekken over zijn hele lichaam met een frikadelachtige kleur. De arts raadde de ouders aan de jongen onmiddellijk op te laten nemen in het zie kenhuis. De specialisten we ten nog steeds niet wat ze met deze ziekte aanmoeten. Mocht je ook mensen kennen die veel frikadellen eten, waarschuw ze dan even. Ze zullen je er later dankbaar voor zijn. Trouwens, gisteren is een meisje met frietkoorts opge nomen. Bij gewone koorts krijg je een hoogrode kleur. Zij 'werd helemaal geel. Ze klaagde over een 'zakkerig' gevoel. Toch vreemd. „Mam, wat eten wij van daag?" Die vraag heb je vast al vaak gesteld. En kreeg je dan ook wel eens het ant woord: „Husse met je neus ertussen"? Vast wel. Dat antwoord is al zo vaak gegeven dat het in de loop van de tijd-een bekende uit drukking is geworden. Br bestaat een variatie op: Husse met rikken. Er bestaan ongelooflijk veel van dit soort uitdrukkingen. Zo veel dat er zelfs een boekje van is uitgegeven. Daar staan uitdrukkingen in rond alle mogelijke onderwerpen. Wij houden ons deze keer bij het onderwerp 'eten'. Een aantal voorbeelden: - eten wat de pot schaft - je moet er nog van groeien - je komt heus niets te kort - kinderen die vragen, wor den overgeslagen - lekker is maar één vinger lang - eerlijk zullen we alles de len; ik een beetje meer dan jij - het lijkt wel of ze je achter na zitten Deze voorbeelden komen uit het boekje: Ik zeg maar zo, ik zeg maar niks. Samengesteld door Inez van Eijk. En uitge geven in de Prisma-serie. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: M. van den Boogaart, A. van den Doel, C. de Jonge, J. Louws, H. Mooibroek, E. Rein- dersma, G. Sanders, J. Smee- kens, I. Timmerman, W. Ver- stuijf en W. Wisse. Adres: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 toestel 40. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen," of afgeven aan het PZC-kantoor in Vlissingen (Walstraat 56-60) of in Middel burg (Markt 51).

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 2