Aardbevingen steeds beter te voorspellen De eerste Krullebak KORT Jeugdjournaal Zeehonden Winterduik Burgemeester AMERIKAANSE UITVINDING JOEGOSLAVIË: r V' 3eruQu» -—r~^zsSsès. 4 lv4M/WfAZZ^^r2^EZSe*5^. WMB/aC* '-' VA,c,la^toaSEÉ K MME'xAMUZ/£Hy^^rZZZ^=Z AO<® Vx— «'Campo&asso i^.~7PP— —±\LAnuM J •Mouss t~r-4-U-' v-/i N^-~ :r^r±S^CM«>4«r,earii^^ ffllCttlSC l^a'e,no\Poienza «y^z^ ^basjucatazzI Catanivo- Palermo cartoon cartoon Na jarenlang praten hebben kinderen van 10 tot 12 jaar nu eindelijk hun eigen televi sie-journaal. De NOS zendt dit jeugdjour naal dagelijks via Ned. I om 18.30 uur uit. Het journaal is een nieuws programma, maar bij de keuze uit het algemene nieuws wordt vooral gelet op de betekenis en het belang van de onderwerpen voor kinderen. Daarnaast pro beert de redactie van het jeugdjournaal elke dag één of meer gebeurtenissen uit te zenden die met kinderen te maken hebben. Erwin van de Voorde, Gerry van de Voorde en Gaby van Kerkvoorde verzamelden 1700 handtekeningen in Oostburg en Zuidzande. Zij zijn tegen de jacht op jonge zeehonden die elk jaar weer in Canada wordt gehouden. Ze vroegen de inwoners van hun woonplaats hun handte kening te zetten op een lijst, om daarmee de Canadese re gering duidelijk te maken dat er een eind aan die jacht moet komen. De burgemees ter van Oostburg heeft be loofd de handtekeningen door te sturen naar de Cana dese ambassade en Green peace. Iedere dag duiken de 13-jari- ge Ingeborg Rotte en Colette van der Veen in het zeewater bij Oostkapelle. Ze deden dit al sinds maart van het vorig jaar en slaan geen dag over. In de zomer is de tempera tuur van het zeewater best aangenaam. In de winter is er voor zo'n duik echt moed nodig. Het zeewater is dan erg koud. Ziek zijn de dames er nog niet van geworden. In tegendeel. Ze zijn zelfs nooit meer verkouden geweest. Voor het eerst is in Neder land een blinde man tot bur gemeester benoemd. Het is de 36-jarige mr. A. Bestman, Hij wordt vrijdag 16 januari burgemeester van Abcoude. WASHINGTON/ROME - Onderzoekers van de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA hebben een uit vinding gedaan waardoor in de toekomst bij een aard beving de mensen in het getroffen gebied vroegtijdig kunnen worden gewaarschuwd. Voordat zich een- aardbeving voordoet veranderen de afstan den tussen bepaalde plaatsen op aarde, maar die veranderingen zijn zo klein, dat ze tot nu toe niet te meten waren. De NAS A-geleer- den hebben nu dankzij de sterren kunde een manier gevonden die zo nauwkeurig is, dat veranderin gen van één centimeter over een afstand van duizend kilometer kunnen worden gemeten. Italië Hoe belangrijk zo'n voorspel lingsmethode zou kunnen zijn bleek kort geleden in Italië. Nog onder de indruk van de gevolgen van de enorme natuurramp in Al gerije, werd de wereld op 23 no vember opnieuw geconfronteerd met een aardbeving, waarvan de gevolgen afschuwelijk waren. In het gebied ten zuiden van Na pels, tussen de steden Salerno en Potenza waren de schokken het ergst voelbaar. Toen de eerste be richten uit het rampgebied bin nenkwamen werd pas duidelijk welk een enorme ramp Italië had getroffen. Schatte men het aantal dodeneerst op enkele honderden, al heel gauw bleek dat er meer dan 3000 waren. Naast de naar schatting 5000 gewonden zijn er door de ramp tussen de 200.000 en 300.000 mensen dakloos gewor den. Tragisch waren de verhalen van de overlevenden. In het dorp Balvano haalde men 60 doden, van wie de helft kinderen, onder het puin van de kerk vandaan, die op zondagavond was ingestort tij dens de mis. „Het was een angstaanjagend ge luid toen de aarde trilde. Het dak stortte in en je kon geen hand. voor de ogen zien vanwege het ve le stof. Je hoorde de gewonden en stervenden schreeuwen om hulp. Ik zal het mijn leven niet verge ten", aldus het verhaal van een overlevende. Hulpverlening De hulpverlening kwam slechts heel langzaam op gang. De men sen in het getroffen gebied waren hierover bijzonder kwaad en ga ven de regering in Rome de schuld. De president van Italië, Pertini, gaf de schuld aan de mi nister van binnenlandse zaken. Hij kreeg zelfs het advies om af te treden. Het lag echter niet alleen aan hem: treinverbindingen waren verbroken en ingestorte wegen en bruggen hadden tot gevolg dat grote delen van het rampgebied de eerste dagen alleen per heli copter bereikbaar waren. Om de mensen in het rampgebied VLISSINGEN - Na een jaar van voorbereidingen is het dan zover: de PZC komt als één van de eerste kranten in Nederland uit met een aparte kinderkrant, De Krullebak. Ze zal iedere maand verschijnen als aparte inlegkrant in de PZC en ze richt zich op lezers van tien tot dertien jaar. De naam Krullebak is gekozen naar aanleiding van de manier waarop sommige mensen elkaar groeten: ,.Nou, de krul oór". Dat betekent zoiets als het beste, tot ziens. De mensen van De Krulle bak (de redactie) werken bij de PZC en in het onderwijs. Ze willen geen kinderachtig krantje, maar een krant die kinderen serieus neemt. Het belangrijkste doel is: oudere kinderen een echte krant geven met nieuws, informatie over hob by's, zoals lezen, muziek, koken, knutselen, sport en nog veel meer. Er is ook een vaste rubriek 'Jonge lezers schrijven'. Daarin worden brieven van kinderen opgenomen die ze schrijven naar De Krulle bak. Net als in een echte krant is er ook een advertentiepagina voor de jonge lezers. Bovendien komt er iedere maand een onderwerp- (thema) aan bod waar alle kinde ren wel eens mee te maken heb ben. In deze eerste Krullebak is dat het onderwerp 'eten'. De mensen van De Krullebak denken dat de kinderkrant ook op school in de klas kan worden gebruikt. Ze zijn het meest be nieuwd naar wat de jonge lezers zelf van De Krullebak vinden. Uit hun reacties zal blijken of de nieu we kinderkrant bevalt en of de taal niet te moeilijk of te 'kinder achtig' is. Schrijven maar De redactie rekent er dan ook op dat veel kinderen zullen schrijven naar de Krullebak. Het is tenslot te hun krant. Misschien komen ze zelf met kritiek en ideeën waar de redactie bij het maken van de vol gende Krullebakken gebruik van kan maken. Als De Krullebak aanslaat, komt er misschien ook voor andere ge bieden van Zeeland een kinder krant. Voorlopig ontvangen al leen de kinderen op Walcheren De Krullebak. te helpen werden in vele landen geld en goéderen ingezameld. Ne derland reageerde bijzonder spontaan. Het Rode Kruis stuur de medicijnen en tenten. Mevrouw M. F. Boerwinkel uit St.-Laurens opende een giroreke ning voor 'Italië'. Mede dankzij de medewerking van de kerken is er 30.000 binnengekomen. Haar dochter, Anneke, bracht in een volkswagenbusje hulpgoederen en geld. ingezameld door de be volking van St.-Laurens, naar Italië. Maar ondanks alle hulp zullen de gevolgen van de ramp in het getroffen gebied nog lang merkbaar blijven. VLISSINGEN - De Vlissingse bi bliotheek wil door uitgebreidere controle het vernielen van boe ken verminderen. Door automa tisering krijgt het personeel van de bibliotheek meer tijd voor controle. Gedurende de kerstvakantie leende de bibliotheek geen strip boeken uit. Als reden gaf de bi bliotheek op, dat er steeds meer strips worden gestolen, er steeds meer strips moeten worden weg gegooid omdat er namen met vilt stift in worden gezet, en er steeds meer met strips wordt gegooid. Daarom houden wij de stripboe ken 14 dagen achter", schreef de bibliotheek voor dè kerstvakan tie. Men kwam tot deze maatregel vanwege het steeds toenemende 'boekenvandalisme'. Per jaar ver nielt de jeugd voor zo'n zeven- tot achtduizend gulden, waarbij vooral de stripboeken het moeten ontgelden. Vooral de lezers tus sen 8 en 18 jaar zijn hieraan schul dig. Aangezien deze leeftijdsgroep de bibliotheek steeds vaker bezoekt vooral op vrije middagen en bij slecht weer, kwam de maatregel extra hard aan. Vooral in de bi bliotheek worden veel stripboe ken gelezen. De leiding van de bi- biliotheken hoopt, dat dit de be langstelling voor het lezen van andere boeken zal stimuleren. Overal Het probleem van het 'boeken vandalisme' is niet tot Vlissin- gen beperkt. In vrijwel elke bi bliotheek heeft men met het pro bleem te kampen. Behalve boe ken en tijdschriften worden ook wel muren en kasten beklad. In Vlissingen werd zelfs een casset terecorder meegenomen. Voortdurende controle, waardoor de schuldigen bekend zouden worden is met de manier van werken op dit ogenblik niet moge lijk. Het personeel van de openba re bibliotheken komt al bijna handen te kort om boeken uit te lenen en de teruggebrachte boe ken in de kasten te brengen. Au tomatisering bij het uitlenen van boeken moet uitkomst brengen. Voorlopig hoopt de bibliotheek in Vlissingen de situatie te verbete ren door deze actie en door een tentoonstelling, die aan dit on derwerp is gewijd.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1981 | | pagina 1