STUURGROEP VOOR OOSTERSCHELDE GEÏNSTALLEERD EIGENLIJK HEB IK TOCH DOM GELEEFD Voorlichting over milieuhygiëne Honoré Colsen 90 jaar Opklaringen In Westhoek van Schouwen kan geen toerist meer bij h Philips Hoogtezon zorgt o.a.yooreen zomerse kleur in de uinter ZEELAND DOET MEE Natuur- en recreatiebelangen Profijt Begeleiding Raadslid Sluiskil /Vrije Veren PHILIPS DE STEM VAN DONDERDAG 6 NOVEMBER (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De provin cie Zeeland zal waarschijnlijk mee gaan doen aan het geven van voorlichting over milieuhy giëne. Het plan daarvoor wordt momenteel door een werkgroep voor alle Nederlandse provin cies uitgewerkt. Gedacht wordt aan het laten maken van een film en dia's en het verspreiden an lessen voor het onderwijs. De kosten van het totale project worden geraamd op 653.000,- en naar rato van de bevolkings aantallen zal Zeeland daarvan f 15.887,- moeten betalen. G S. van Zeeland zullen Pro vinciale Staten tijdens de ver gadering van 19 december voor stellen om dat bedrag voor dit doel beschikbaar te stellen. Het plan om van de kant van de pro vincies meer aan voorlichting over milieuhygiëne te gaan doen, is ontstaan doordat de voorlichtingsdiensten van de provincies steeds meer verzoe ken om informatie over milieu hygiëne kregen, terwijl nauwe lijks actueel en zinvol voorlich tingsmateriaal beschikbaar was. Men was van mening, dat het best de provincies gezamenlijk voor dat materiaal zouden kun nen zorgen. Dat materiaal moet aan hoge eisen voldoen en dat betekent tevens, dat de kosten niet gering zijn. Vandaar de in terprovinciale samenwerking, die snel gestalte kreeg in de op richting van een speciale werk groep, die een plan heeft samen gesteld en een begroting heeft gemaakt. Wat dat voorlichtingsplan be treft, wordt de informatie zoda- nig, dat vooral de taken van de provincie op het gebied van mi lieuhygiëne extra worden be licht, evenals de problemen, die de verschillende provincies op dit terrein hebben. Met name komt bat tot uitdrukking in de dia-series, die men wil laten maken. Het is de bedoeling twee dia series te maken van elk ongeveer zestig beelden. De eerste serie is voor elke provincie gelijk. De tweede serie zal voor elke pro vincie afzónderlijk worden ge maakt en daarbij kunnen dan de problemen van elke provincie uitvoerig aan de orde komen. Verder wordt er gedacht aan het maken van een korte film van maximaal vijftien minuten, In die film komt er een algemene inleiding, daarna wordt aan dacht besteed aan de steebs ver anderende relatie van de mens ten opzichte van elementen als water, bodem en licht en aan het eind krijgt men een indruk van het werk, dat milieuhygiëne voor de provincie oplevert. Tenslotte is het de bedoeling om speciaal voor het onderwijs lessen en handleidingen voor docenten te gaan drukken. Voor meer algemene voorlichtingsac tiviteiten moeten dan folders en posters worden vervaardigd. Om aandacht aan de proble men in de verschillende provin cies te kunnen schenken is dat materiaal per provincie anders. G.S. van Zeeland staan volledig achter de opzet. In het kaber van be milieuwetgeving meent dit college, dat het van groot belang is goede voorlichting te kunnen geven. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Op dit moment kan over de inrichting van de Oosterschelde als natuur- en recreatiegebied nog weinig concreets gezegd worden. Keuze van soort en type-vormen van recreatie kunnen nog niet gemaakt worden omdat het primaire gegeven van wijze van afsluiting en wijze van compartimentering van de Ooster schelde nog niet bekend zijn. Ten aanzien van de Ooster schelde bestaat maar één zeker heid en dat is dat de zeearm in 1978 nogniet afgesloten zal zijn. ,,Los van de vraag waarop het tenslotte zal uitdraaien staat vast dat de ontwikkelingen in en rond de Oosterschelde als natuur- en recreatiegebied die nen te worden begeleid, omdat bij het ontbreken daarvan on gewijzigde situaties zouden kunnen ontstaan. En het kan al leen maar goed zijn dit tijdig te onderkennen en zich niet te la ten overrompelen". Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur. Opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Maximum tem peraturen ongeveer 10 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon 1 tot 6, min. temp.omstreeks 4 gr., max. temp.: omstreeks 10 gr., kans op een droge periode ran minstens 12 uur 80 procent, kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon 1 tot 7, min. temp., om streeks 3 gr., max. temp.: om streeks 10 gr., kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent, kans op een geheel droog etmaal 70 procent. De waterhoogten van woens dagmorgen. meegedeeld door Rijkswaterstaat Konstanz 300 MIN 3 Rheintelden 191 min 4, mtersdorl 324 min 6 Maxau 380 min 4, Plochingen 128 min 4 Mannheim 192 min 7 Steinbach 117min 4 Mainz2l5 min 2 Bin- gen 91 min 2 Kaub 130 min 2, loer 233 min 1. Koblenz 132 mm 2, Keulen 83 min li Ruh- KM 241 plus 4 Lobith 863 plus 4 rannerdense Kop 841 plus 2, Nijmegen 655 onv., IJsselkop 818 plus 2 Eelde IJssel 340 plus - Deventer 217 min 3, Kater- veerspooidersluis 13 min 4, •mioSitï 54a8 P'us 4 Boigharen 3783 plus 17 Beliëld JU93 plus 3 Grave beneden de Sluis 495 onv Dit zei gistermorgen commis saris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien in zijn installa tiereden van de stuurgroep Natuur- en recreatiebelangen Oosterschelde in het provincie huis te Middelburg. Naast twee provinciale vertegenwoordigers hebben hier zitting in vertegen woordigers van de gemeenten die grenzen aan de Oosterschel de. fi il«t Morgen vrijdag 7 nov. erger, op Zoom 6 03-18.11- Hanswi Ternei eert 5 06 17 30 uzen 4 29 16.52 vjissingen 4.00 16.22 Wemeldinge 5.54-18.09 De heer Boertien meende dat de nieuwe stuurgroep profijt zou kunnen trekken van de er varingen, opgedaan rond het Grevelingenbekken, waaraan enkele jaren van moeizame be sprekingen zijn voorafgegaan. „Als die jaren voor wat de Oos terschelde betreft kunnen wor den gewonnen, is dat in elk geval bereikt"aldus de heer Boertien. Hij sprak de wens uit dat natuur- en recreatiebelangen elkaar niet zouden bijten. Dat hoefde volgens hem ook niet als men let op de enorme opper vlakte van de Oosterschelde en op de lange kustlijn. Hij wees erop dat in het gebied al diverse aanzetten zijn gedaan en dat de opgave is de komende ontwikke lingen in goede banen te leiden. „Met versnippering of chaoti sche toestanden als gevolg van het ontbreken van een duide lijke lijn is niemand gediend. Die duidelijke geluidslijn kan slechts worden getrokken als in de sfeer van de overheid moge lijke prestige-overwegingen geen ruimte krijgen en het parti culier initiatief tijdig weet waar het aan toe is". Volgens de heer Boertien zal de Oosterschelde een belangrijke nationale en in ternationale rol spelen in het re creatiepatroon en daarbij de druk van andere gebieden aflei den. Voorzitter A. Geesbergen van de stuurgroep zei in zijn toe spraak dat de werkzaamheden van de stuurgroep in eerste aan leg in het teken van onzekerhe den staat. De beslissing nu reeds een stuurgroep in te stellen vond hij juist omdat met de voorbe reiding van de inrichting en het beheei van een gebied veel tijd gemoeid is. De gang van zaken rond het Grevelingenbekken, waai pas jaren na afsluiting een inrichtingsschets verkregen werd noemde hij in dit verband een wijze les. Op korte termijn zal de stuur groep tot een inventarisatie moeten komen van thans al be kende plannen en visies die bij de verschillende overheden ten aanzien van de functie van de Oostei schelde als natuur- en openluchtrecreatiegebied be kend zijn Een andere belang rijke taak noemde hij de bege leiding van de op handen zijnde waterstaatkundige werken, „De stuurgroep zal daarbij attent moeten zijn op de natuur- en re creatiebelangen. Gewaakt moet worden voor onnodige aantas ting van natuurterreinen en be- plen kan worden dat bepaalde recreatieve voorzieningen in watei staatkundige werken worden meegenomen" zo zei de gedeputeerde ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - In de Wes thoek van Schouwen kan er ei genlijk geen toerist meer bij als men niet teveel schade meer wil toebrengen aan de landschappe lijke en natuurwetenschappe lijke waarden van dit gebied. Dat betekent, dat een aantal van 95.000 slaapplaatsen in deze streek, een aantal waar op basis van het huidige streekplan naar gestreefd wordt, niet haalbaar In plaats van 95.000 slaap plaatsen moet nu gemikt wor den op een aantal van 58.000 hetgeen betekent, dat in dit ge bied niet meer van een groot scheepse recreatieve ontwikke ling sprake kan zijn, maar eer der van een afbouw van de toe stand, zoals die nu is gegroeid. Dit alles staat in de nota Wes thoek Schouwen-Duiveland, het resultaat van een nadere be studering van de wegenstruc- tuur Bij de behandeling van het streekplan Schouwen- Duiveland in september 1972 werd besloten die wegenstruc tuur nader te onderzoeken. In de nota, die nu is verschenen, wordt eerst gekeken naar het geen op het gebied van de re creatie voor de Westhoek ge wenst is en daai wordt dan de wegenstructuur - althans op pa pier - aan aangepast. Voor het oplossen van huidige verkeersknelpunten in en rond de dorpskernen en bij de strand- toegangen door het verbreden van wegen en aanpassen van kruispunten voelen de samen stellers van de nota niet veel. Het karakter van het gebied wordt daardoor aangetast en de drukte op de wegen zal nog gro ter worden. Wel moet er een scheiding worden aangebracht tussen het autoverkeer en de fietsers en voetgangers. De samenstellers van de nota zijn voor de aanleg van een z.g. recreatieverdeelweg tussen Scharendijke en Haamstede, waardoor het doorgaande ver keer niet meer door dorpskernen rijdt, de oppervlakte strand be ter wordt benut en het gebied ten noordwesten van de Lage Zoom wat minder verkeer te verwerken krijgt, hetgeen ten goede komt aan landschap en natuur Beperking van de aanleg van nieuwe wegen kan volgens de nota bereikt worden door het samenvoegen van traces. MIDDELBURG - Commissa ris der Koningin in Zeeland dr. C. Boertien heeft gistermorgen in het Provinciehuis de stuur groep Natuur- en Recreatiebe- lang Oosterschelde geïnstal leerd Alvorens zijn installatie reden uit te spreken keek hij even in het rond en zag dat met de aanhef „Mijne Heren" kon worden volstaan. Dames waren in geen velden of wegen te be kennen. Typisch Zeeuws", zo constateerde de heer Boertien. Honoré Ce^en SLUISKIL - Het zal - he laas - weinig mensen gege ven zijn op hun 90e ver jaardag nog actief in het le ven te staan. Nauwlettend de signalen uit de samenle ving te volgen, zonodig met een felle brief in de kranten je mening kenbaar te ma ken. Daarnaast nog volop bezig te zijn met wat je je hele leven hebt gedaan om dè kost te verdienen en daarbij voor je zaken nog wekelijks op pad te gaan. De man die dit allemaal nog doet wordt 10 novem ber 90 jaar. Zijn naam zal bij menigeen een reactie oproepen want Honoré Colsen heeft zijn licht nooit onder de koremaat laten schijnen. Hij woont op zijn eentje, daarbij een handje geholpen door erg goedwillende buren, in de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil. „Ik ben niet van plan hier weg te gaan. In een be jaardentehuis laat ik mij niet opbergen, want dan ben ik mijn vrijheid kwijt. Nu kan ik gaan en-staan waar ik wil, ik kan eten wanneer ik wil, kor tom ik ben eigen baas." In zijn kleine, huiselijke kamer - waar een plattebuis gezellig staat te snorren - han gen de bewijzen van de vele ac tiviteiten, die hij in zijn leven gepleegd heeft. De oorkonde behorend bij het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau, een Delftsblauw bord van de Bond van Veehandelaren, ge geven toen hij 50 jaar actief in aeze organisatie bezig was een oorkonde van het bejaarden comité Sluiskil, waarin mee gedeeld wordt, dat hij be noemd was tot ere-voorzitter na 40 jaar lang het comité ge leid te hebben. En buiten de woning nog meer bewijzen, onder meer de eerste paal van de electriciteit in Sluiskil (de stroom haalde ik m 1926 naar Sluiskil) en de inmiddels verdwenen muur langs het oude kanaal Gent - Terneuzen neergezet nadat 5 mensen waren verdronken in het kanaal die de noodzaak van een afscheiding - waar- >voor Honoré Colsen toen al lang pleitte - nog eens extra onderstreepte. En verder leveren Zeeuwsch-Vlamingen, die met de veerboten over en weer va ren, dagelijks het bewijs. Zij krijgen reductie op hun vaar- tarieven, verkregen nadat Col sen duizenden Zeeuwsch- Vlamingen meesleepte in zijn actie „Vrije Veren". Goed, de veren werden dan niet vrij, maar de reducties leveren toch besparingen op. „Zeker een miljoen per jaar", zegt Honoré Colsen. die zich jaarlijks via de Provinciale griffie op de hoogte laat houden van het aantal vervoersbewijzen dat Zeeuwsch-Vlamingen kopen. „Dat doet mij deugd", zo zegt hij. „Mijn hele leVëh heb ik hard gewerkt, zowel vobrmijn zaak ik was slager en veehandelaar als voor de gemeenschap. Mijn vrouw zaliger en ik konden nooit weg, want altijd was er wel een vergadering. Voor de gemeenschap was ik veel in de weer, maar ik heb ook erg veel kritiek gehad. Als ik er zo op terug kijk, heb ik eigenlijk veel te veel gedaan. Nooit geen tijd voor onszelf. Eigenlijk heb ik dom geleefd." „Natuurlijk, iedereen zou iets voor de gemeenschap moe ten doen, maar ik heb het mij altijd te veel aangetrokken. Als ik het nog eens over mocht doen deed ik het anders, met wat meer tijd voor onszelf." Zijn gemoed schiet vol als hij zich de kritiek herinnert, die hij in 1926 kreeg toen hij na 3 jaar raadslid te zijn geweest voor de katholieken in de raad van Terneuzen erin slaagde om op 15 augustus voor het eerst de kermis naar Sluiskil te ha len. „Ze hadden 's nachts mijn deur zwart geteerd, toen heeft de vrouw veel geschreid. Ze gingen met handtekeningen lijsten rond en hoewel mijn naam vanaf de preekstoel niet werd genoemd, kwam ook daar vandaan veel kritiek. Ik mocht-ook niet meer in de Ka tholieke Kiesvereniging zit ten, hoewel ik daar voorzitter van was. Maar bij de eerstvol gende verkiezingen kreeg ik twee vrije zetels in de gemeen teraad, dus gewaardeerd werd mijn werk wel." In totaal 32 jaar was hij lid van de gemeenteraad. En al die tijd stond hij op de bres voor Sluiskil. „Sluiskil is altijd de melkkoe en het stiefkind van Terneuzen geweest", zo zegt hij. „Met de burgemeesters kon ik altijd goed opschieten, maar met de rest van de raad was het maar zo zo. Of ze moesten onze twee stemmen hard nodig hebben, maar daar profiteerde ik later ook van natuurlijk." Honoré Colsen vindt van zichzelf, dat hij geen gemakke lijke is. Met pretoogjes vertelt hij drie bijnamen gehad te hebben. „Op de lagere school in Terhole noemden ze mij „de sterke", omdat ik mijn kop al tijd overeind stak. Later in Be- lgië, waar ik het slagersvak en de veehandel leerde was ik „de kaaskop" en hier in Sluiskil noemen ze mij „de burgemees ter". Honoré Colsen werd op 11 november 1885 geboren in Terhole. Een grote deugniet, zoals hij zegt, die eigenlijk volgeps de bovenmeester moest doorstuderen. „Maar ja, daar was geen geld voor. Ik ging in Dendermondè het sla gersvak leren en kwam bij een grote slager en veehandelaar terecht, die 5 knechten had. Op mijn 18e was ik daar meester gast en moest - toen mijn baas ziek werd - naar de markt in Brussel. Dat was wat, want ik sprak geen woord frans. Maar ach, het lukte toch." De vooruitzichten in Den- dermonde waren goed. Hij werd lid en in een mum van tijd voorzitter van de ook daar ontluikende Vlaamse Bewe ging. Zijn werkgever had geen kinderen en hij dacht goed te zitten. Jammer genoeg lootte hij zich in militaire dienst en moest in 1905 onder de wape nen. Bij zijn terugkeer in Den- dermonde was zij n plaats door een familielid van ae baas in genomen en besloot hij zich te vestigen in Sluiskil, waar hij tot op heden nog woont. In 1907 was hij bij de feeste lijke opening van de brug over het kanaal. „Die brug was een zegen voor Sluiskil, want daardoor kwamen de fabrie ken hier. Daarom begrijp ik die actie tegen het Baalhoek kanaal niet, want zo'n kanaal betekent werkgelegenheid, be tekent welvaart, zegt hij. Tijdens de Eerste Werel doorlog schreef hij als soldaat brieven naar Den Haag omdat vrouwen van gehuwde solda ten geen steun kregen. „Het werd 50 cent per dag, toch wel goed dat we schreven." Daarna zijn raadlidmaat- sehap. De kermiskwestie zit hem toch wel hoog, want: „Kom ik daar een keer in Goes enzitdeman, die hier in Sluis kil met de handtekeningenlijst tegen de kermis rondging met 'vrouw en kinderen in de stoomcaroussel. Logisch dat ik mij daar even duidelijk liet zien." Terneuzen had stroom, Sluiskil niet. Een audiëntie werd aangevraagd bij het PZEM-bestuur en een aanslui ting kon komen met 7500- afname werd gegarandeerd. „Kerstmis 1926 brandde er licht in de r k.-kerk, terwijl de gemeentelijke lampenist de petroleumlantaarns nog aan stak. Het bleek, dat wij het eerste jaar bijna voor 10.000 gulden stroom afnamen, be wijs, dat onze actie toch een goede was geweest." Het af scheid van de raad prikt hem nog steeds een beetje. „Andere raadsleden, die na 25 jaar weggingen, kregen een invita tie voor hun vrouwen, maar toen ik na 32 jaar wegging was dat er niet bij, maar „allez". Zijn grootste - landelijke - bekendheid kwam met de Vrije Veren-actie. „Daar ben ik ziek van geweest. Bij de au diëntie met minister Algra ging het niet allemaal even ne tjes, maar ja hij was een Fries en ook bij de Bond van Veeh andelaars heb ik met Friezen nooit goed overweg gekund." Via allerlei manipulaties werd hij tijdens de demonstra tie in Den Haag weggehouden van „zijn mensen". „Ze vrees den een opstand of zo. Ook mocht ik Hulst niet binnen, waar wij nog een persconfe rentie zouden geven. Maar via een omweg kwam ik toch bin nen." De laatste jaren is het rustig om hem geworden. Na meer dan 65 jaar huwelijk ontviel zijn vrouw hem. „Maar de jon gens zijn er nog alle drie en ik ben trots op ze", zegt hijwij zend naar een jeugdfoto van het drietal. Zo nu en dan komt er nog eens een heel oude be kende binnen, zoals een in middels tot Amerikaan gena turaliseerde Joodse vluchte ling, die in de oorlog als koei endrijver van Colsen de Wes- terschelde kon oversteken. „Hij is nu volgens mij miljo nair, want hij was met zijn ei gen jacht naar Knokke geko men. Toen hij wegging legde hij een gulden op tafel, want die had ik hem gegeven toen hij in Terneuzen aangekomen verder trok. Een luchtfoto van Sluiskil was de dank van een Engelse piloot voor hulp die hij in de oorlog heeft gekregen. Dat zijn toch leuke dingen zegt Honoré Colsen. „Maar van de gemeenschap heb ik weinig waardering gekregen en daarom heb ik eigenlijk dom geleefd." Op een wei achter zijn wo ning grazen nog een twintigtal koeien. „Dat is altijd mijn lust en mijn leven geweest, 's Win ters verveel ik mij weieens, maar 's zomers kan ik uren op een bank in de wei naar die beesten kijken. Dan zeg ik zo tegen mijzelf je hebt nu toch maar een best leven." R. V.D. HELM Rotterdam gebruikt steeds minder Mater ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam wordt steeds minder water gebruikt. De omzet van het waterleidingbedrijf is in middels gezakt tot het peil van bijna zeven jaar geleden. Er wordt nu ruim 110 miljoen ku bieke meter water per jaar afge nomen. Dat is 15 miljoen minder dan in het topjaar 1971. IN HET KADER van de ge meentelijke gezondheidszorg wordt in Middelburg op 19 no vember begonnen tnet een on derzoek naar baarmoederhals kanker. Dit onderzoek zal om de drie jaar herhaald worden waardoor eventuele kwaadaar dige afwijkingen tijdig kunnen worden opgespoord en mis schien nog volledig kunnen worden genezen. Deze maand komen de in woonsters aan bod die geboren zijn in de jaren 1927, 1921, 1933 en 1939. ADVERTENTIE Voor vitamine D en weerstand in de winter, 'n Philips Hoogtezon is goeo voor u en uw kinderen Philips Hoogtezon voor n zomerse kleur in de winter Raadpleeg vooraf uw arts

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3