ernstig conflict bij tilburgse hogeschool VADAAC BEGINT MARS SPAANSE SAHARA libelle Aantal werklozen in bouw sterk gedaald Miljoenen verdeeld in strijd tegen werkloosheid PROEFRITJE IN ELECTROBUS Sauzenfestijn in het Smulboek DREIGENDE TAAL HASSAN GRUYTERS SLAAT ZICH OP DE BORST mantels Voor miljoen gestolen Felle strijd in Angola Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. DREIGING STAATS GREEP PORTUGAL binnenland buitenland Ook grote maten met en zonder bont President Bangladesj afgetreden Huursubsidies De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50.* Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als welkom f2,50 op z'n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg tenminste een maand blijft staan, maar dat kunnen we wel afspreken, nietwaar?). „'n Mooi gebaar, al zeg ik het zelf amro bank OIL< ivi—o HUVD/VYBtK IV/O (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG Er dreigt in de Tilburgse Hogeschool een ern stig conflict tussen de Hoge schoolraad en het College van Bestuur. Aanleiding van het meningsverschil is een belang rijke procedurekwestie. Die betreft de manier waarop door j,et College de kandidatuur wordt voorbereid voor de be noeming van een nieuwe se cretaris van de Hogeschool. De huidige secretaris, dr. Th. Stoelinga, is met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot voor zitter van de Raad voor het Hoger Beroepsonderwijs. De Hogesahoolraad staat in feite bij de benoeming van een secretaris buitenspel. Het College van Bestuur moet een voordracht opstellen van door dit college geschikt geachte kandidaten. Het bestuur van de Stichting Hoge School Til burg heeft de taak de nieuwe secretaris te benoemen. De Hogeschoolraad heeft er op gewezen dat het College van Bestuur de sollicitatiemo- geüjkheid wil openstellen zon der dat er een functie-om schrijving, of een profiel van de te benoemen secretaris hij neemt in de topleiding van de Hoge School een sleutelpo sitie in bestaat. Dat is, zo zegt de Hogeschoolraad, in strijd met de gebruikelijke procedure, die bij het aantrek ken van technisch en admini stratief personeel bij de Hoge School steeds wordt gevolgd. De Hogesahoolraad heeft het College van Bestuur in een motie gevraagd de sollicitatie procedure pas te openen als er een functie-omschrijving is opgesteld. De raad wil ook dat die omschrijving in de daar voor in aanmerking komende organen van de Hoge School kan worden besproken. De raad wenst tevens, dat ook kandidaten voor de benoe ming kunnen worden voorge dragen aan de selectiecommis sie door direct brj de benoe ming betrokken organen en personen. Ook wil de raad kennis nemen van het eind rapport van de selectiecom missie. Het College van Be stuur wenst de in de motie gedane aanbeveling echter niet zonder meer uit te voeren. TARFAYA (Marokko) In Marokko, waar duizenden mensen wachten op het begin van de Vredesmars naar de Sahara, viert de verveling hoogtij. Iedere gebeurtenis wordt met twee randen aangegrepen om wat te zien of wat te beleven. Hier wordt de aarkomst van een vliegtuig met zo'n enthousiasme begroet, dat de wolken fijn stof hoog in de lucht vliegen. (Van onze redactie buitenland) RABAT - Koning Hassan van Marokko heeft gisteravond in een toespraak gezegd dat de mars naar de Spaanse Sarara vandaag zal beginnen. „Als men op u schiet, ver volgt dan vastbesloten en vol ONGEVEER 25.000 man per soneel van de Belgische verze keringsmaatschappijen is gis teren in staking gegaan. De staking wordt gesteund door de vakbonden. Het personeel weigert te werken omdat er niet langer gesproken wordt over nieuwe arbeidsvoorwaar den. DE voedingsbonden van NW, NKV en CNV hebben meege deeld dat ze geen verantwoor delijkheid nemen voor de be zettingsactie bij DAM-Chips in Hoofddorp. De bonden hebben wel be grip voor het ongeduld van de oud-werknemers van het fail liete bedrijf. VAN alle treinpassagiers op binnenlandse trajecten koopt 91,8 procent iets te eten of te drinken, aldus is gebleken uit een door Wagons-Lits inge steld onderzoek. Vorig jaar was dit percentage 83,6 pro cent. ONGEVEER 35 mensen zijn in verschillende delen van Joe goslavië gearresteerd wegens ■cominformistische" activiteit (het streven naar politieke en economische centralisatie en lidmaatschap van het Sovjet- blok). IN Jakarta is bekendgemaakt dat er op Java 114 mensen om het leven zijn gekomen als gevolg van het eten van ver giftigd voedsel. DE Viking 2, een van de twee Amerikaanse sondes die op weg zijn naar de planeet Mars om vast te stellen of daar vormen van leven voorkomen, fy' "voeilijkheden met de elektriciteitsvoorziening, aldus vertrouwen uw weg. Uw leger zal u verdedigen", zo sprak de vorst tot de deelnemers aan de mars. Ook uit de Spaanse Sahara klonk dreigende taal. „Het Spaanse leger zal zijn plicht doen en de deelnemers aan de mars niet toestaan om ook maar een meter over de grens te komen", aldus generaal Go mez de Salazar, de gouverneur van de Spaanse Sahara. Spanje heeft gisteren gedreigd de Marok kaanse mars naar de Spaanse Sahara te zullen verhinderen door „verschrikkelijke mijnen velden". De militaire commandant van de Spaanse Sahara, luite nant-generaal Federico Gomez Salazar, verklaarde tegenover verslaggevers in El Aaioen: „U kunt er zeker van zijn dat de mars zal beginnen en ein digen aan de militaire grens die wij hebben getrokken bij ons operationeel centrum. Als zij proberen ook maar een me ter verder te trekken, dan zul len zij belanden in verschrik kelijke mijnenvelden". ien militaire woordvoerder heeft bevestigd, dat reeds tien Marokkanen en inwoners van de Sahara zijn omgekomen bij botsingen aan de grens tussen Marokko en de Spaanse Saha ra. De „militaire grens", of blokkade, welke Spanje heeft getrokken ligt op twaalf kilo meter van de oorspronkelijke grens. Bij de commandopost in de woestijn van waaruit de ope raties van het Spaanse leger geleid worden, zijn naar schat ting 12.000 Spaanse militairen samen getrokken. In El Aaioen zelf dat 90 km van de grens ligt, was de toe stand kalm maar gespannen. Sinds een week is er een uit gaansverbod van zonsonder gang tot zonsopgang van kracht. In heel de Spaanse Sa hara is de noodtoestand afge kondigd. De hoofdstad telde 30.000 inwoners. Ongeveer 2500 Spanjaarden zijn reeds geëvacueerd, maar anderen hebben geweigerd te vertrek ken. De bevolking van de Spaanse Sahara wordt zoals eerder gemeld op 74.000 ge schat. Deze week in Libelle: Alwéér zo'n overheerlijke aflevering van ons eindeloze Smulboek. Boordevol geurige, smakelijke, geraffineerde en eerlijke sauzen. Al die tientallen makkelijke recepten vindt u gezellig bijeen in het hart van de nieuwe Libelle. En in de volgende Smulbijlage: Wild en gevogelte! Mmmmm let maar op Libelle! overal te koop - 1.35 (ADVERTENTIE) zelfs tot maat 58 Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153 hoek Van Coothplein Breda - Tel. 076-134965 's Maandags de gehele dag ge sloten ook op koopavonden gesloten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Gruyters (Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening) vindt dat hij en zijn departement een „enorme prestatie" hebben geleverd door er voor te zorgen dat het aantal werklozen in de bouw sterk is gedaald. Waren er vorig jaar omstreeks deze tijd nog 35.000 tot 40.000 werklozen in de bouwsector, de laatste cijfers spreken van 29.000 werkloze bouwvakkers. Vergeleken met het begin van dit jaar is dat aantal met ruim 14.000 gedaald en dat mag bijna helemaal op het conto van de regering worden geplaatst, aldus een wel zeer optimistische bouwminister. Dat was een ander geluid ring 5000 woningwetwoningen dan de kamer bij de behande- ,aar\ <Je, bewoners te slijten" in het kader van de bevorde- ling van Gruyters begroting liet horen: de meeste partijen vrezen een nieuwe ernstige woningnood, nu de bouwmarkt is ingezakt. De minister ont kende dat fel: de leegstand is nog even groot als een jaar ge leoen en dat wijst bepaald niet op een ernstige woningnood. Bovendien, zo stelde hij, de laatste bouwcijfers wijzen er op dat het produktieniveau van woningen dit jaar bijna even hoog zal zijn als in 1974. Overigens maakt de be windsman zich nog wel wat zorgen over de sterke terug gang in de sectoren premie- en particuliere bouw. Uit de jongste cijfers blijkt dat het aantal begonnen woningwet woningen is gestegen van' 27.200 naar 30.492, in da pre miesector is dat aantal echter gedaald van 37.910 naar 35.852. Desastreus is de ont wikkeling in de niet gesubsi dieerde particuliere bouw: een daling van 21.907 naar 15.495. De regering is niet bereid in te gaan op de suggestie van de AR-fractie om nog meer subsi dies beschikbaar te stellen voor eigenaarbewoners. In de eerste plaats probeert de rege- NEW DELHI, India (AP) President Khondakar Mushta- que Ahmed van Bangladesj is gisteren afgetreden, nadat eer der de subalterne Iegerofficie ren waren weggezuiverd die hem drie maanden geleden door een staatsgreep aan de macht hadden gebracht. Het radiostation Bangladesj maakte bekend, dat Am Sy- eem, de president van het hooggerechtshof van Bangla- deel vandaag de ambtsead als het nieuwe staatshoofd van liet land zal afleggen. Takkod- din Ahmed en Mansoor Ali, beiden eertijds premier van Bangladesj, zijn, evenals Say- ed Nazrul Islam, de vroegere vice-president, en H.M. Ka- muzzuman, voormalig minister van Handel, kortgeleden bij incidenten in de gevangenis sen waar zij vastzaten om het leven gebracht, zo is door een welingelichte Indiase bron be kendgemaakt- ring van het eigen woningbe- ziit. Dat zal volgens Gruyters niet meevallen, omdat vele be woners van woningwetwonin gen eerst een psychologische drempel moeten overschrijden. Maar daar ligt wel het accent van de regering, die blijft weigeren woningen uit de wo ningwetsector naar de premie sector over te hevelen. Via de gemeenten zijn tot heden 238.000 aanvragen voor individuele huursubsidie ont vangen. Wekelijks stijgt dit aantal met 7.000 a 8.000 stuks. Verwacht mag worden dat uit eindelijk in totaal 300.000 a 350.000 huurders een subsidie verzoek zullen indienen- Staatssecretaris Van Dam deelde tijdens het debat over de begro-ting van volkshuis vesting mee dat 50.000 a 60.000 aanvragen betrekking hebben op individuele subsi die, die rechtstreeks via de verhuurder in mindering op de huur wordt gebracht. Van Dam zag geen reden zich over deze regeling bijzondere zor gen te maken. Er moet iets uitzonderlijks gebeuren wil de regering van deze pijler van het huur- en subsidiebeleid af stappen. De staatssecretaris kondigde voorts de instelling aan van de werkgroep huungadragsregels. Voorzitter hiervan wordt mr. J.F. Glastra van Loon, oud-i staatssecretaris van Justitie, De werkgroep krijgt onder meer tot taak te onderzoeken, of er aanleiding is voorschrif ten te geven over de wijze waarop huurders en verhuur ders van woningen zich onder ling verstaan. Overigens zal de regering er waarschijnlijk niet in slagen nog voor het einde van deze kabinetsperiode (mei 1977) bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in te dienen, dat een soepeler procedure re gelt bij inspraak en beroeps mogelijkheden ten aanzien van projekten, die belangrijk kun- ren zijn voor de bouw. In dit bij de kamer in te dienen, wetsontwerp zullen ook de planologische kernbeslissingen worden geregeld- Het gaat om een totale herziening van be staande wetgeving, aldus mi nister Gruyters. ROERMOND (ANP) In brekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag acht schilderijen en drie Perzische tapijten meegenomen uit een woning in Maasbracht. Vol gens de rijkspolitie bedraagt de waarde van de buit onge veer een miljoen gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de voortgezette strijd tegen de werkloos heid heeft de regering bekendgemaakt op welke wijze zij een deel van het in de troonrede aangekondigde extra stimu leringsprogram van f 3 miljard denkt te bestemmen. Besluiten zijn genomen ovei-| de bestemming van 550 mil joen voor maatregelen tot be houd en uitbreiding van de werkgelegenheid in de indus trie, de dienstensector en de landbouw en van 350 miljoen voor maatregelen die met na me gericht zijn op betere on derlinge aanpassing van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. De uitwerking van het maat regelenpakket a 650 miljoen ter bestrijding van de werk loosheid in de bouw zal op korte termijn bekend worden. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG KINS- JASA De belangrijkste An golese havensteden Benguela en Lobito zijn door eenheden niet-geïdentificeerde troepen, die thans van Noord- naar Zuid-Angola trekken, bezet, aldus meldde de „Johannes burg Star". De aanvallers beschikken over gepantserde voertuigen. Lobito is de havenstad, waar het in Zambia en Zaire ge wonnen koper per spoorweg wordt aangevoerd voor ver scheping overzee. Voorts wordt in de Angolese enclave Cabinda fel gevochten tussen strijdkrachten van de MPLA en die van het front voor de bevrijding van Cabin da (FLEC), die een onafhan kelijk Cabinda wil, aldus het Zairese persbureau AZAP. Het persbureau zegt van vluchtelingen te hebben ver nomen dat Kongolese troepen het olierijke gebied zijn bin nengetrokken. zolang de voorraad strekt In hun brief aan de Tweede Kamer delen de ministers Boersma (Sociale zaken), Lubbers (Economische Zaken) en Duisenberg (Financiën) de ze maatregelen mee: Steun aan individuele be drijven ƒ350 miljoen (aanslui tend op het programma 1975 dat ƒ400 miljoen omvat). Af zonderlijke aandacht zal wor den gegeven aan versnelling van overheidsorders, waarbij met name gedacht wordt aan het opstellen van raamcontrac ten. Voor lopende begroting van Economische Zaken wordt nog 100 miljoen extra ge vraagd om hulp te verlenen aan bedrijven die door afzet- problemen in acuut gevaar dreigen te komen, hoewel zij produkten vervaardigen waar aan in ontwikkelingslanden grote behoefte bestaat. Ter versterking van het sector-structuurbeleid 130 miljoen. Voor exportfinanciering 50 miljoen. Voor verhoging van het programma ontwikkelingskre dieten 20 miljoen als hulp bij het verruimen van de in vesteringsinspanning in het bedrijfsleven. In het samenstel van deze maatregelen wordt het accent gelegd op een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van de werkgelegenheid over de ver schillende groepen van de be roepsbevolking (rijksgenoten, ouderen, gehandicapten, jeug digen en vrouwen). Voorst ko men er nog verspreide maatre gelen 135 miljoen), waaron der uitbreiding van opvang-, begeleidings- en trainingsacti viteiten voor rijksgenoten 15 miljoen). Rijksgenoten die daarvan geen gebruik ma ken zullen dat wil minister Boersma bevorderen voor een gewenningsperiode tijde lijk bij werkgevers geplaatst kunnen worden zonder dienst verband en met behoud van de bijstanduitkering (werkge ver krijgt ƒ25 per dag per geplaatste). De wachtkamer voor de dood is niet voor iedereen even groot. Franco bijvoor beeld heeft een hele mooie, met pluche en misschien wel een hemelbed, en met heel veel dokters die hem met alle macht vasthouden en niet wil len laten gaan. Toch is er maar één uitgang, en daar moet-ie alléén door. Deze weak was er nog iemand in die gevreesde wachtkamer, of liever hij hing er, ergens in Irak. Daar waren geen dokters bij en geen we reldpers, maar de man had dan ook niet zoveel historische (wan)daden verricht. Volgens zijn vrienden en ouders, en die kunnen het we ten, was Leon Aaronson een goeie vent, die in zijn leven overal heentrok waar volgens hem mensen in nood waren. En zo zat hij nu bij de Koer den, een volk zonder land, dat keer op keer de strijd verliest en vluchten moet. Een vreem de, rusteloze vogel misschien, maar met een hart vam goud of ik moet er erg ver naast zitten. Dat die eenzame man, ster vend in zijn Pardopaleis, een hart heeft, moest het Spaanse volk eigenlijk merken aan de infarcten. i5r Wat stelt het voor, de dood. vam. de caudillo Is het al die krantekolommen waardDe pagina's met zijn biografie lig gen op alle kranten klaar, de terugblikkende tv-portretten staan op de films. Maar ver gist u niet, de belangstelling geldt niet zozeer Franco, maar het volk dait hij 40 jaar lang in de houdgreep heeft gehou den, en dat straks met een onzalige erfenis blijft zitten. Maar taai is-t-ie, Franco. Dat illustreert het mopje, dat de Madrilenen elkaar dezer dagen vertellen kennelijk goeie moppentappers daar in Madrid en dat onze corres pondent heeft opgevangen. Generaal Franco op zijn ziekbed in het Pardopaleis hoort het lawaai van duizen den Spanjaarden, die zich voor de poorten van het paleis heb ben verzameld. Hij vraagt aan zijn minister-president Arias Navarro, die juist op bezoek is: „Wat willen die men sen V' ■ir Navarro: „Dat is het volk van Madrid dat afscheid van u komt nemen". Waarop Franco antwoordt: „Oh, dat is prach tig. Waar gaan die mensen naar toe Tussen haakjes, zouden ze in Spanje ook steevast met sinaasappelen komen aanzet ten als ze op ziekenbezoek ko men Ierland: Nog Monasterevin geduld. En dan de laatste: Feye- noord heeft na de wedstrijd van zondag naar wij ver nemen twee Zweedse spe lers aangekocht: Heugneudig en Breudneu- dig. Groetjes. MERIJN Van onze redactie buitenland) LISSABON De dreiging van een machtsovername in Portugal is ook gisteren weer van alle kanten aangewak kerd. Politieke en militaire groeperingen schudven elkaar om het hardst dergelijke in tenties in de schoenen. Ver scheidene leden van de mili taire revolutionaire raad ach ten een communistische staats greep „onvermijdelijk", zo meldde het blad Expresso gis teren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat en minister Gruij- ters van Ruimtelijke Ordening hebben gisteren in de prille morgen een ritje met een ge ruisloze bus gemaakt. Het uit Manchester overgekomen voertuig was zorgvuldig met witte stroken beplakt, zodat de Hagenaars niet de indruk konden krijgen dat de be windslieden zich voor het pu- bliciteitskarretje van de batte rijenfabrikant Chloride lieten spannen. Want daar was het tenslotte om te doen: om ook de Neder landse beslissers in het open bare vervoer te laten zien wat een elektrische bus zoa;l ver mag. De Nederlandse C.hlori- de-directeiur ,A. van Dorp, had werkelijkheidszin genoeg om de beperkingen van de „Silent rider" groot ge wicht bij geringe actieradius en relatief lage snelheid niet te ver bloemen. Daar staan tegenover lagere energiekosten, een sch one motor en op stro at minder lawaai, des een milieu welgezind /oertuig. Bovendien telt een aantal nadelen van de „stille rijder" niet als hij, zo als in Manchester sinds april het geval is, wordt toegapast in het spitsverkeer. De gemid delde snelheid van een traditi onele bus komt dan ook niet hoger dan vijftien kilometer per uur en haar actieradius blijft binnen de ruim zestig kilometer die de „silent rider" op één stel batterijen kan af leggen. Het opladen kost veel tijd: drieëneenhalf uur en dat gebeurt dus tussen de spitsu ren en 's nachts. Blijft voor busexploitanten de belangrijkste vraag: hoe staat het met de exploitatie kosten? Daarover bonden de mensen van Chloride eigenlijk nog geen zinnig woord zeggen. Zeker: de batterij stroom zal wel (veel) goedkoper zijn dan gasolie met als bijkomend voordeel dat bij het remmen stroom wordt teruggevoerd naar de batterij en de bus geen energie kost als ze stil staat maar chassis en caros- serie moeten veel zwaarder worden uitgevoerd. Over af schrijvingstermijnen voor electromotor en laadinstallatie valt evenmin nog iets defini tief te zeggen. Voor het overige verliep de proefrit naar genoegen, zij het dat het begrip „geruisloos" meer op straat dan in de bu - wordt gerechtvaardigd: daar denkt mor. eerder in een tram te zitten, en natuurlijk: ze stinkt niet en verspreidt geen walm. JOOP T ARTMAN Dit is de Britse elektrische autobus, de „Silent Rider" mee de ministers Westerterp en Gruyters een tochtje Den Haag hebben gemaakt. De bus loopt op accu's en plaats aan 49 passagiers. In Manchester wordt hij al jaar met succes gebruikt.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13