WEER MEER AUTOMOBILISTEN MET „GLAASJE OP" Twee schepen in mist gezonken [centraal akkoord springt af op prijscompensatie Gesprek tussen werkgevers li werknemers stukgelopen e Spaans Sahara-leger in staat van alarm franco's uren geteld A J .JU Regering geschokt door ophanging Nederlander in Irak VN-commissie wil olie-embargo tegen Zuid-Afrika Zes doden onder gesmolten ijzer Winst C.S.M. ruim 10 pet. hoger ma iJS# VANDAAG Reukloos gas naar huis waar Herrema vastzit Scheefgroei Meerjarenplan Volgens dokters: Kettingbotsingen in mist op weg Antwerpen-Gent L. Dr. w A.J M Harkx Redacteur: U Leyendekker en administratie-adres: Ql, Terneuzen, teL (01150) - 79 20 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1975 I^XgeTersmfatscliappij De Stem B.V. Kjgersttaat 16, Breda. Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. 27e jaargang no. 1985 I DEN HAAG In het eer ste halfjaar na de inwerking treding van de zgn. alcohol- wet op 1 november van het vorig jaar is het aantal ver keersongelukken waarbij al cohol in het spel was, bedui dend gedaald. Daarentegen moet echter geconstateerd worden dat er langzamer hand weer een toename valt waar te nemen van het alco holgebruik door automobilis ten. Dit bleek gistermiddag in Den Haag waar tijdens een persconferentie van Veilig Verkeer Nederland, het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat, het Gerechtelijk La boratorium en de Centrale Politie Verkeerscommissie, het effect van de nu 1 jaar oude alcoholwet werd bespro ken. Aan de hand van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd be kend gemaakt dat het aantal verkeersongelukken met let sel waarbij alcoholgebruik is geconstateerd, tussen 1 no vember vorig jaar en 1 mei dit jaar 1252 bedroeg. In een vergelijkbare periode een jaar eerder (1 november 1973 - 1 november 1974) be- dioeg dit aantal bijna het dubbele, namelijk 2407. Het aantal verkeersonge vallen met dodelijke afloop waarbij alcohol in het spel was, daalde tussen 1 novem ber vorig jaar en 1 mei dit jaar ln vergelijking met het half jaar tussen november 1973 en mei 1974 van 169 tot 96: een vermindering van bijna 44 pet. Uit de gepleegde onderzoe ken blijkt ook dat het aantal automobilisten dat „meer verantwoord" gaat rijden be slist helemaal niets of niet meer dan 2 glazen alcoholi sche drank te nuttigen voor men de auto instapt, nog steeds toeneemt. In oktober 1974 (een maand voor dat de wet in werking trad, bedroeg het percentage „voorzichtige rijders" 28 in mei 1975 was dit percentage gestegen tot 35 en in oktober jl. tot 45. Merkwaardig Is echter het feit dat anderzijds ook het aantal automobilisten dat roekelozer wordt („met 7 glazen bier kan ik ook nog best rijden") toeneemt. In oktober vorig jaar bedroeg dit aantal 17 pet. daarna daalde de categorie „zelfver zekerden" tot 9 pet., maar nu is 14 pet. van de Nederland se automobilisten van me ning dat veilig rijden na ze ven of meer glazen alcoholi sche drank mogelijk is. Vei lig Verkeer Nederland noemt dit „bijzonder teleurstel lend". Ook uit cijfers van opge maakte processenverbaal of opgelegde rijverboden bij al coholcontroles door de politie blijkt dat het aantal automo bilisten dat zonder bezwaar na flink wat alcoholgebruik gaat rijden, weer toeneemt. Hierbij moet echter wel worden opgemerkt, dat de daling in het aantal rijverbo den en processenverbaal in de eerste maanden na 1 no vember vorig jaar zo fors was, dat er nu ondanks de stijging van de laatste maan den toch nog van een positief resultaat ten opzichte van de periode voor 1 november 1974 kan worden gespro ken. Op Westerschelde en bij Sluiskil ■4 U MEER BEWOLKING Toenemende bewolking. Vrijwel overal droog. Middag temperaturen rond 10 graden. stad en streek Sloegebied volgens milieuvereniging aan ramp ontsnapt. Pagrna 3 BINNEN. EN BUITENLAND Kamer vreest snelle stijging woningnood. Pag na 9 Podium: Henk Koning over de Europese Gemeenschap. Pagina 11 kleine stem Actie tegen roken op basisschool. Pagina 14 sport Gesprek over transter Nico Jansen op komst. Pagna 15 radio en televisie Rudi Carrell terug op Nederlandse buis. Pagina 7 merijntje loonsverHOLAging? NEW YORK (Reuter) De speciale politieke commissie van de Verenigde Naties heeft opgeroepen tot een olie-em bargo tegen Zuid-Afrika. De oproep was vervat jan een resolutie tegen de apartheid die met 83 stemmen werd aangenomen. 15 Landen stem den tegen en 13 onthielden zich. Tot de tegenstemmers behoorden de meeste Westeu- ropese landen, waaronder Ne derland. (Van onze redactie buitenland) MONASTEREVIN De Ierse politie zou het liefst gas willen gebruiken om de twee ontvoerders van de Nederland se industrieel dr. Tiede Herre ma Reddie Gallagher en Ma rian Coyle - te overweldi gen. (Vso onze sociaal-economische redacteur) DEN HAAG Er komt geen centraal akkoord voor het af sluiten van c.a.o.'s tussen werkgevers en werknemers. Gister avond is het overleg daarover in de Stichting van de A'beid vastge'open. Het breekpunt was, wat al werd verwacht, de prijscompensatie (aanpassing van de lonen aan de prijsstij gingen) per 1 juli 1976, die de drie vakcentrales als voor waarde stelden. Sfeerbeeld van het Marokkaanse tentenkamp in de buurt van Tarfaya, aan de rand van de woestijn. Zand- en stofstormen geven alies dezelfde kleur en de meeste vrijwilligers voor de mars door Spaans Sahara zoeken beschutting in hun tent, totdat koning Hassan hen, naar ver pachting deze week, voor zal gaan in de „vredesmars" van 350.000 mensen. EL AJOEN Een algemeen uitgaansverbod is afgekondigd voor het gehele gebied van de westelijke Sahara en alle Spaanse troepen sijn in staat van alarm gebracht en gecon signeerd in hun kazernes. Dit is vernomen in welingelichte kringen in de hoofdstad El Ajoen. De maatregel houdt verband met de start (naar verwach ting deze week) van de „vre desmars" die honderdduizen den Marokkanen naar de Spaanse Sahara willen onder nemen om dit gebied bij Ma rokko in te lijven. De Marokkaanse premier, Achmed Osman, door koning Hassan naar Madrid gestuurd om te praten over het conflict, heeft geen versoepeling van het Spaanse standpunt bereikt, aldus welingelichte Spaanse zegslieden. De premier verklaarde dat de Marokkaanse „vredesmars" naar de Spaanse Sahara door gaat, maar dat ook de onder handelingen voort worden ge zet. Spanje blijft erbij dat de onderhandelingen alleen kun nen worden voortgezet wan neer Marokko de mars afge last. De secretaris-generaal van de V.N., Waidlheim, heeft een afkoelingsperiode van zes maanden voorgesteld als op lossing voor de crisis om de Spaanse Sahara. Tijdens deze periode zou de V.N. het be stuur over het gebied tijdelijk kunnen overnemen. Volgens zegslieden heeft dit plan bijgedragen tot het ove rigens onbevestigde, besluit van koning Hassan de Marok kaanse vredesmars naar het gebied uit te stellen. Gezegd wordt, dat er bussen met gas naar de parterre van het huis zijn gebracht, waar Herrema wordt gegijzeld. Het gas zou reukloos zijn en bin nen drie seconden de ontvoer ders van dr. Herrema bewus teloos maken. De Ierse minis ter van justitie, Patrick Coon- ey, heeft echter (nog?) geen toestemming gegeven voor ge bruik van dit gas. De toestand voor Herrema en zijn ontvoerders wordt steeds moeilijker. Gisteren hebben Gallagher en Coyle om hoofdpijntabletten verzocht, die ze ook hebben gekregen, 's Nachts daalt de ten»eratuur tot het vriespunt, zodat de drie waarschijnlijk niet veel slaan krüren. Het vuil hoopt zich t jk steeds meer op. Werkgevers-voorzitter nir. C. van Veen heeft gisteravond minister Lubbers (Économi sche Zaken) van het stuklopen van de onderhandelingen op de hoogte gesteld. De werkge vers hadden voorgesteld gela- menlijk de regering te vragen behulpzaam te zijn bij het vinden van een oplossing. De werknemers wilden van zo'n verzoek niets weten. De ver gadering eindigde in een zeer geprikkelde stemming. Wim Kok, voorzitter van het over legorgaan van de drie vakcen trales zei dat de regering nu maar eens moet kijken wat er moet gebeuren. Zelf dacht hij aan het afsluiten van C-A.O.'s per bedrijfstak. De dirie vakcentrales stelden een prijscompensatie per 1 juli 1976 als eis. Die compensatie moest er zo uitzien: de helft in procenten en de helft in centen met een minimum van 245 gulden per procent prijs stijging. Zonder prijscompen satie gaat de werknemer met twee kinderen en een inkomen van 23 duizend gulden er 7,6 procent op achteruit. Dat per centage is de te verwachten prijsstijging voor 1976. Dit bleek voor de werkge versorganisaties onverteerbaar. Prijiscompensatie zou de totale loonstijgingen boven de tien procent brengen, terwijl de werkgevers niet boven de ne gen procent uit willen komen, maar liever nog onder de 8 procent blijven. Werkgevers voorzitter Van Veen consta teerde droogweg dat het om beleidsopstellingen ging die niet met elkaar verenigbaar zijn. Van Veem zei verder dat er de laatste jaren een zekere schreefgroei van de loonkosten heeft plaatsgehad. Die schreef groei moest worden gecorri geerd en daarom hielden de werkgevers aan hun standpunt vast. „Het zou het gezonde bedrijfsleven verder aantas ten", stelde Van Veen. Wim Kok spraik zijn twijfel uit of een gematigde loonkos- tenontwikkeling wel bijdraagt tot het handhaven van de werkgelegenheid. Hij vroeg zich af waar de garanties voor de vermogensaanwasdelinig nu blijven alsmede de voorgesta ne beheersing van de niet CAO- inkomens. Hij constateerde kortweg: „De basis voor het vinden van overeenstemming is ontvallen, doordat de werk gevers van geen prijscompen satie willen weten. Het afbreken van het eerste gesprek over de arbeidsvoor waarden voor volgend jaar heeft het meerjarenplan, dat de werkgevers aan het begin van de vergadering om vier uur gistermiddag aanboden, wat in het vergeethoekje ge zet. De werkgevers stellen daarin dat de inkomens van de werknemers kleiner moe ten worden en dat de druk van de collectieve sector moet worden bijgesteld. Zij willen met alle middelen de stijging van de arbeidskos ten terugdringen om arbeids plaatsen te behouden en nieu we te scheppen. Zij denken zelf aan een percentage van telkens 2,5 procent in een pe riode van vier jaar. De werkgevers stellen in het meerjarenplan voor een teveel aan arbeidskosten van het vorig jaar, de sociale las ten en de niét CAO-loonsverho- 'gingen af te trekken van een vast te stellen loonsomstijging. Wat blijft, is het percentage loonsverhoging voor de collec tieve arbeidsvoereenkomsten. Als de cijfers over de arbeids kosten afwijken dan moet de norm worden verhoogd, in ge val van het tegendeel worden verlaagd. Ook d« prijscompensatie moet hierin worden verre kend. De werkgevers achten herbezinning nodig over de ontwikkeling vain het mini mumloon en de koppeling van de overdrachtinkomems (uitke ringen wegens werkloosheid, bijstand en AOW) aan het net- tominimumiloon. Bovendien moet men zich herbezinnen op de nivellering en de arbeids voorwaarden. Voor de laagste inkomens moeten voorzienin gen worden getroffen buiten de loonsfeer. Ook willen ze af van de arbeidstijdsver kor ting. (Van onze redactie buitenland) MADRID Na zijn maago peratie en een transfusie van 7,5 liter bloed heeft Franco gisteren het bewustzijn op nieuw herkregen. „Maar het is slechts een kwestie van uren en zijn levenskansen zijn een op honderd", aldus de chirur gen die hem behandelen. Politieke waarnemers zeg gen, dat iedere dag dat Franco leeft, zijn conservatieve aan hangers de tijd krijgen voor een debat over hervormingen en eventuele moeilijkheden, die Spanje wachten na Fran co's dood. Twee verboden politieke partijen, de socialisten en christen-democraten, somden haar eisen op in ondergrondse communiqué's die circuleerden toen Franco gistermorgen toch nog opnieuw tot bewustzijn kwam. DE overgrote meerderheid van de Tweede Kamer heeft er geen enkele behoefte aan dat de regering een milieu-politie in het leven gaat roepen. SCUNTHORPE (RTR) Doordat er water uit een koel systeem in een lorrie met ge smolten ijzer vloeide, zijn gis teren in een staalfabriek in Scunthorpe, Engeland, zes ar beiders om het leven geko men. Vier waren dadelijk dood, twee stierven in het zieken huis. Er zijn twaalf gewonden, van wie drie zeer ernstig. BRUSSEL (ANP) Als gevolg van mist hebben zich dinsdag op de E-S, tussen Lo keren en Waasmunster, een drietal kettingbotsingen voor gedaan, waarbij ln totaal zes tig auto's betrokken waren. Tien mensen werden ge wond van wie drie ernstig. On der hen is een 20-jarige Ne derlander uit Maassluis. Het sohip „Angelina" na de aanvaring te Sluiskil, hangend aan twee sleepboten. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Dl dichte mist zijn gisteren in Zeeland twee binnenschepen overvaren en gezonken, een op het kanaal Gent-Terneuzen, en een op de Westerschelde. Op het kanaal van Gent naar Terneuzen is gisteren het Belgische binnen vaartschip Angelina door een coaster geramd en gezonken. Het ongeluk gebeurde rond elf uur 's morgens in dichte mist ter hoogte van Sluiskil. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Schipper J. Jager had zijn Angelina vastgelegd met het oog op de mist. De Marianne komend vanaf Terneuzen raakte de Angelina aan de bakboordzijde in het achter schip, en boorde zich twee meter diep in de met kolen geladen Angelina. Na de botsing draaide het binnenschip ongeveer 180 gra den rond en zonk vrijwel on middellijk, schuin tegen de onderwateroever van het ka n-aal. Op het moment van de aanvaring was de schipper al leen aan boord. Zijn vrouw en zijn zwangere dochter had hij met het oog c»p de mist voor alle veiligheid in Sas van Gent aan wal gezet. In het Nauw van Bath on de Westerschelde is in dichte mist het Nederlandse binnen schip Rojana gezonken na twee aanvaringen, eerst door de Nederlandse coaster Helga Smits, groot 624 ton uit Delf zijl, daarna nog een keer door het Noorse vrachtschip Justi nian, 9966 ton. De vrouw van de schipper is opgepikt door de Helga Smits, terwijl de schipper door een andere boot werd ge-red en naar de haven van Bath over gebracht. Daarna is de schip per met een beenwond en een shock overgebracht naar het Bergzichtziekenhuds te Goes. De veerdiensten op Kruinin- gen en Perbpolder en later in de avond in Vlissingen en Breskens werden vanwege de mist uit de vaart genomen. VIERVERLATEN NV Centrale Suiker Maatschappij (CSM) verwacht dat de resul taten van het, op 1 oktober begonnen boekjaar 1975-76 niet zullen achterblijven bij die van het vorige boekjaar. De directie baseert dit op de te verwachten recordproduktie van suiker en het tot nu toe gunstige verloop van de huidi ge campagne- In het op 30 september af gesloten boekjaar 1974-75 is de winst, naar het zich laat aanzien, met 10 a 15 pet. ga- stegen. Dit zei de hee»- J. Nieuwenhuyse, lid van de di rectie van CSM, tijdens een persexcursie naar de grootste suikerfabriek van CSM (8.000 ton suikerbieten per dag) in het Groningse Vierverlaten. De huidige campagne ver loopt gunstig en alle fabrieken van de CSM hebben door de droge herfst van de eerste campagnedag af over voldoen de aanvoer van bieten kunnen beschikken. DEN HAAG Minister Van der Stoel van buitenland se Zaken heeft gisteren de ambassadeur van Irak ontbo den om hem de geschoktheid van de Nederlandse regering over te brengen over de te rechtstelling (ophanging) van de Nederlander Leon Aaron- Maandag werd in Bagdad bekend dat de man onder de naam van Alexander Haroen op 11 oktober al ter dood was veroordeeld, nadat hij op 24 maart door de Iraakse strijd krachten was gearresteerd on der verdenking van „spionage voor de zionistische vijand". Het ministerie in Den Haag werd op 18 juli van dit jaar door de vader op de hoogte gesteld dat zijn zoon in Koer- distan vermist was. Van de autoriteiten in Irak werd taal noch teken vernomen op het Nederlandse verzoek te kijken of de man zich in Irak op hield. Het ministerie van buiten landse zaken is er bij de zoek actie naar Aaronsen van uit gegaan dat hij Nederlander was. Eind augustus is op ver zoek van de ouders een offi cieel verzoek bij de Iraakse autoriteiten ingediend om na te gaan of er in Irak een Nederlander gevonden was. Daar kwam geen reactie op, evenmin als op een officiële nota van half oktober. Het bericht van de executie kwam maandag als een com plete verrassing voor het mi nisterie, dat ook onbekend was met een naturalisatie tot Israëli van Aaronson, zoals Irak nu zegt. De ouders van Leon Aaron son, die in Amsterdam wonen, hebben het bericht van de te rechtstelling via de radio nieuwsdienst vernomen. Zijn in Siegerswoude (Groningen) wonende vrouw werd door een arts op de hoogte gesteld- De familieleden achten het uitge sloten dat Leon als spion voor Israël heeft gewerkt. Zijn moeder: „Zijn enige doel was om vluchtelingen en kinderen te helpen. Hij is in 1954 een paar weken met va kantie in Israël geweest. Dat is alles. Hij was altijd op pad naar mensen die in nood wa ren. Hij heeft in Gabon bij Albert Schweitzer gewerkt. Hij was in India en Biafra. Hij is vorig jaar naar Irak vertrokken, toen hij op de te levisie een reportage over Koerdische vluchtelingen had gezien."

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1