SCHLESINGER DE LAAN UITGESTUURD Drastische veranderingen in Amerikaanse veiligheidstop I I Londense advocaat niet gedood bij bomaanslag Rockefeller stopt in '76 Vinger aan de pols ontwikkelingen in tensieve veehouderij PORTUGESE MILITAIRE OEFENING UITGESTELD Mislukte overval op Haagse kazerne een miljoen gulden aan prijzen New York Times: V.S. (reden uit I.LO. n Philips Hoogtezon zorgt o.a. voor weerstand binnenland en over isrekening CE S I Menin gsverschii Molukkers in hoger beroep Bestuursmutalie in JOVD Kamer over werkgelegenheid voor 100.000 boeren PHILIPS Angola Timor Instemming met federatie vakcentrales Twee doelen bij bankoverval in Paramaribo Dt STEM VAN DINSDAG 4 NOVEMBER 1975 kening hebt, j om er een aan te taat voor iedereen s. woon de onder- itgiro. r postzegel or, LeeuwardenJ BRUGSTRAAT 3. -130650 ADVERTENTIE) Philips batterijen^ een van die dingen die vandaag de dag nog lang meegaan. nE vorige week in Midden- Portugal uitgebroken cholera heeft tot gisteren zes mensen- Tevens geëist. In de ziekenhui- ten van het gegroffen gebied ,ijn 300 mensen opgenomen,- van wie vermoed wordt, dat tij de ziekte opgelopen heb ben. De epidemie komt in het bijzonder voor in het mon- dingsgebied van de rivier de Mondego. (Van onze correspondent) LONDEN Een 33-jarige Londiense advocaat ontsnapte gisteren op miraculeuze wijze aan de dood toen hij in zijn straat nabij Marble Arch in zijn grijze Mercedes stapte, zijn veiligheidsgordel om snoerde en de contactsleutel omdraaide. Op dat moment vloog zijn wagen in de lucht. Het rijtuig smakte onderstebo ven in het midden van de smalle straat (zie foto). Toegesnelde voorbijgangers stelden vast, dat het slachtof fer Richard Charmley, een vrij gezel die werkt op een Lon- dens advocatenbureau, nog leefde. Hij zat met de benen in het dashboard gekneld. Het bloed stroomde over zijn ge laat. Toch verkeerde hij niet in shocktoestand. Zijn veilig heidsgordel en zijn sterke wa gen waarvan de voorzijde oompleet ingedrukt was, had den zijn leven gered. Achteraf bleek de advocaat slechts een gebroken been en wat snij wonden aan het gelaat opgelopen te hebben. Zijn be vrijding uit het wrak was moeilijk, maar toen men hem later vroeg hoe hij het maak te, antwoordde mr. Charmley in het ziekenhuis: „O, het gaat wel". Twee andere personen, die zich op het moment van de explosie vlak bij zijn wa gen bevonden, waren zo ge schrokken dat zij in hetzelfde ziekenhuis tot bedaren ge bracht moesten worden. De Londense politie heeft uitgemaakt, dat onder de mo tor van Charmley's wagen een bom van vijf tot zeven pond gelegd was. Londenaren die gisteren voor korte tijd voor de explosie uit het metrostati on van Marble Arch kwamen, verklaarden dat zij daar een roodharige jongeman opge merkt hadden, die er verdacht uitzag en een groene tas droeg. De bom was van hetzelfde soort als die welke op 23 okto ber in de wijk Netting Hill ontplofte voor het buis waarin Caroline Kennedy, de 18-jari- ge dochter van wijlen de Amerikaanse president, ver bleef. Die bom kostte toen het leven aan prof. Gordon Hamil ton, Fairley, een bekende Brit se kankerspecialist. Aan ge zien advocaat Charmley niet aan politiek doet, meent de politie, dat de terroristen zich ditmaal vergist hebben. In Charmley's huis woonde vroe ger een conservatieve lager- huisaifgevaairdigde, John Gorst, die er zes weken geleden ver trok. Melsori A. Rockefeller (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Vi ce-president Nelson A. Rockefeller (67) heeft bekendgemaakt dat hij bij de presidentsverkie zingen van 1976 geen kandidaat wil zijn voor het vice-presidentschap onder president Ford. In een brief aan Ford zegt Rockefeller: „Na lang beraad heb ik be sloten dat ik niet wens dat mijn naam door u wordt overwogen terzake de komende republikein se nominatie van een kandidaat voor het vice- presidentschap. Naar verluidt heeft Rockefeller kort geleden ruzie gehad met Ford over eventuele federale steun aan New York, dat in ernstige financiële moeilijkheden zit- Advi seurs hebben er bij de president op aangedron gen Rockefeller te laten vallen om diens conser vatieve repuhlikeinse te genstanders te bevredi gen. Rockefeller zelf maakte geen melding van enige onenigheid. Ford heeft Rockefeller bijna een jaar geleden gekozen als vice-presi dent, na het aftreden van president Nixon. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Ford van de V.S. brengt drastische veranderingen aan in de top van de Amerikaanse veiligheids- staf. William E. Colby, directeur van de CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst, wordt volgens nog onbevestigde berichten uit betrouwbare bron opgevolgd door George Bush, de hu dige vertegenwoordigr van de V.S. in China. De minister van defensie, James R. Schlesinger, is eveneens de laan uitgestuurd en zai, volgens dezelfde bronnen, worden opgevolgd door Donald Rumsfeld, stafchef van het Witte Huis. Aar Henry Kissinger is verzocht af te treden ais hootd van de nationale veiligheidsraad. Hij zal wel aanblijven als minister van buitenlandse zaken, maar wordt in de nationale veilig heidsraad vervangen door luitenant-generaal Brent Scowcroft van de luchtmacht. De grote reorganisatie in dei nationale veiligheidsraad was althans voor Schlesinger eenj grote verrassing, aldus zegslie den. Hij werd op het Witte Huis ontboden en was zich volkomen onbewust van de op handen zijnde gebeurtenissen en werd vervolgens ontsla gen. Schlesinger werd een aantal andere functies aangeboden, waarbij enkele ambassadeur schappen, aldus zegslieden. Hij weigerde echter alle aan geboden functies. Volgens on bevestigde berichten zijn ook Colby enkele functies aange boden die hij eveneens wei gerde. Ford en de regering hebben elk commentaar ge weigerd. Democratische leden van het Congres schrijven Schlesingers heengaan toe aan oude me ningsverschillen met Kissin ger Deze leden ge-loven, dat Schlesinger als overwinnaar uit het geschil te voorschijn is gekomen. Op Colby is voor zijn lei ding van de C.I.A. veel kritiek geleverd, hoewel vele van de wantoestanden in deze dienst, waarvan hij de schuld kreeg, zich hadden voorgedaan voor dat hij directeur werd. Naar verluidt hebben Kis singer en Schlesinger me ningsverschillen over de mate van detente met de Sovjet- Unie en over de Amerikaans- Russische besprekingen ter bespreking van de strategische bewapening. Enkele functiona rissen van het departement van buitenlandse zaken heb ben Sehlesiniger verweten dat hij de nieuwe overeenkomst tot beperking van de bewapening tegenhoudt, ARNHEM „Het was niet onze bedoeling tot de koningin door te dringen, wij wilden alleen een demonstratie voor het paleis." „Wij wilden de koninigdn er buiten laten, want wij wisten dat we anders het Nederlandse volk tegen ons kregen". Met deze en andere verklaringen hebben gisteren de vier hoofdverdachten in de Molukse „gijzelingszaak" te gen de koningin geprobeerd aan te tonen, dat zij veel te zware straffen gekregen had den- Drie van de vier waren in juni van dit jaar veroor deeld tot vijf jaar gevangenis straf. Samen met acht anderen waren ze in hoger beroep ge gaan. Hun zaak diende giste ren en dient ook vandaag en morgen bij het Arnhemse Ge rechtshof. Vandaag worden vier andere kopstukken achter de mislukte door iedereen als amateuristische betitelde, gij zelingspoging door het Hof verhoord; Molukkers die ook al hoge straffen gekregen heb ben van vier maainden, vier jaar of vijf jaar. (ADVERTENTIE) Voor wie 't nog niet weet Philips batterijen gaan heel lang mee. MILITAIREN hebben de ambtswoning Van president Khondker Moesjaque Achmed van Ban glades j omsingeld en strategische punten in Dacca, de hoofdstad van Bangladesj, bezet. V.l.n.r.: Donald Rumsfeld, die minister Schlesinger van defensie gaat opvolgen, George Bush, die William Colby als directeur van de CIA vervangt en luitenant-generaal Brent Scowcroft, die minister Kissinger als voorzitter van de nationale veiligheidsraad verdringt. NEW YORK (AFP) De New York Times weet te mel den dat de V.S. nog deze week zullen bekendmaken dat zij hun lidmaatschap van de Internationale Arbeidsorgani satie (ILO) in Genève zullen opzeggen. Het blad, dat zich voor dit nieuws beroept op hoge Ame rikaanse regeringsfunctionaris sen, zegt dat het besluit om uit de internationale arbeid sorganisatie te treden het ge volg is van „een opeenstape ling van Amerikaanse grie ven". Zo is de Amerikaanse regering het niet eens met het besluit van de organisatie, in juni genomen, om een verte genwoordiger van de PLO (de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie), als waarnemer toe te laten. Voorts verwijten de Amerikaanse regering en de Amerikaanse vakbonden de internationale arbeidsorganisa tie dat ze weigert de normen die ze hanteert bij haar offi ciële veroordelingen van de activiteit van bepaalde niet- comm-unistische landen, toe te passen bij haar beoordeling van het optreden van bepaalde communistische landen. De jaarlijkse begroting van de in ternationale arbeidsorganisatie beloopt circa 50 miljoen dollar. De V.S. nemen daarvan een kwart voor hun rekening. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - EL- LECOM Op het jaarcongres van de JOVD, afgelopen week einde, in Ellecom, is Ed Nij- pels afgetreden als landelijk voorzitter, maar werd hij di rect daarna benoemd tot inter nationaal secretaris van de JOVD. Twee jaar leidde hij de JOVD, waarvoor hem veel lof werd toegezwaaid. Heeft u ze o-k al gezien? De automobielen, voorzien van splinternieuwe kentekenplaten in sprekend geel-zwart. Bij bosjes rijden ze rond. En niet alleen gemonteerd op nieuwe automobielen, maar ook op ou de (re). Als u het mij vraagt vind ik ze wat aan de grote kant. •Cr Ze domineren zogezegd de gehele achterkant of voorkant, zo u wilt. Maar ik moet er weer aan wennen, altijd moet ik aan zoiets wennen. Het heeft ook daaagen ge duurd, voordat ik in Luxem burg in de gaten had dat er niet alleen maar les-wagens rondreden! Er heerste hier gisferen een misverstand over de vraag of het nu gisteren dan wel van daag ..hupkesdag was-is. Nou, toevallig is dat een mooi mis verstand. Want eigenlijk was het gisteren hupkesdag, maar vanwege de vreemde speling van het lot viel allerzielen op een moeilijke datum, zodat hupkesdag in een aantal paro chies ook vandaag aan de markt is. t-Is maar dat u het weet. (De Luxemburgse automo bielen dragen dus een L, dus). We stappen even terug in de vorige week, toen de Eerste Kamer stemde over de onaf hankelijkheid van Suriname. Ongewild heeft de senaat toen de geschiedenis teruggedraaid tot 1863. De senatoren aanvaardden het wetsontwerp met 53 tegen 11 stemmen. In 1863 werd het wetsontwerp tot afschaffing van de slavernij in Suriname eveneens met 53 tegen 11 stemmen goedgekeurd. De historie vermeldt niet of het toen ook de liberalen wa ren die tégen stemden. (Trou wens: de (echte) liberalen van toen zullen toen wel voorge stemd hebben). „Wat is een gezond bedrijfs leven Dat is meer dan een bedrijfsleven waar alleen maar behoorlijke winst wordt gemaakt. Het is een bedrijfs leven, waar die winst ook eer lijk verdeeld wordt. Een be drijfsleven waar de mensen zich in hun werk kunnen uit leven. Een bedrijfsleven waar uit maatschappelijk oogpunt zinvolle dingen worden ge maakt. Aldus, ter overdenking, woorden van Wim Spit, voor zitter van het KNV. En wat heb ik dan nog te vertel len? MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Iweede Kamer vindt dat het kabinet de vinger aan de pols moet hou den bij de stormachtige ont wikkeling van de fn'ensieve veehouderij. Niet alleen moet landbouw minister Van der Stee oppassen, dat die ontwik keling naar de verkeerde kant doorschiet (te veel investerin gen in deze sector), hij moe» ook oppassen dat de zoge (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) LISSABON In Portugal zijn militaire manoeuvres uit gesteld nadat het comité voor revolutionaire waakzaamheid van de Portugese strijdkrachten had gewaarschuwd dat rechtse militairen van plan zijn nog Voor vitamine D en energie "n Philips Hoogtezon is qoed voor ij en uw kinderen Philips Hoogtezon. voor een zomerse kleur in de winter Raadpleeg vooraf uw arts, deze week een staatsgreep tel plegen in Portugal. In een verklaring van dit comité wordt gezegd dat dei staatsgreep zou worden ge-I pleegd tijdens de militaire' manoeuvres die van 7 tot 9 november in heel Portugal wor den gehouden. Het comité zegt in de ver klaring ook dat de aanslag gepaard zou gaan met een ac tie van de Portugese troepen tegen de MPLA, de volksbe weging voor de bevrijding van Angola. Portugese kerntroepen die nog in Angola zijn, zouden tijdens de actie de centra van besluitvorming in Loeanda en alie radiostations en kranten die door de MPLA worden gecontroleerd, uitschakelen. MPLA-minister van Voor lichting Rui Monteiro in Ango la heeft ontkend dat een be stand is bereikt met het FNLA en Unita, de twee an dere bevrijdingsbewegingen. De FNLA en Unita hebben inmiddels wel besloten tot vorming van gemengde poli- tiek-militaire commissies. De Sovjet-Unie heeft laten weten een eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring van de MPLA te zullen erkennen. Dit heeft Moskou gemeld aan president Idi Amin van Oeganda. Portugal heeft gezegd Op korte termijn een bijeenkomst te zullen beleggen met verte genwoordigers van alle politie ke groeperingen op Portugees Timor om te proberen een eind te maken aan de burger oorlog. V naamde bio-chemische indu strie het milieu gaat bederven. De vaste kamercommissie bespr-ak gisteren de nota, die minister Van der Stee enige tijd geleden over de intensieve veehouderij bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Vrij wel alle fracties uitten veel waardering voor deze nota, hoewel men wel vindt dat het een soort inventarisatie is van bestaande toestanden in deze sector. Men mist node een dui delijk uitgestippeld beleid. Minister Van der Stee er kende dat de nota een situa tieschets is, maar zei, dat men goed moet weten hoe de inten sieve veehouderij is opge bouwd, voordat men een goed beleid kan formuleren. Het is nodig voorzichtig te zijn. On genuanceerde beleidsvoorne mens bedreigen de werkgele genheid van minstens 100.000 boeren. Voor alles wil de re gering zorgvuldig zijn. De meerderheid van de Ka mer had daar wel begrip voor, evenals trouwens voor de boe ren in deze sector, die vaak niet anders kunnen handelen dan ze nu doen, met alle scha delijke gevolgen voor én de consument én het milieu. De misstanden in de bio-chemi- scne „industrie" worden naar de mening van de Kamer te vaak op de rug van de boer geschoven. De regering zal het opnieuw verwerken van afvalproduk- ten, zoals bijv. pulp, sterker moeten stimuleren. Deze wens heeft een deel van de kamer neergelegd in een motie, inge diend tijdens deze openbare vergadering van de commissie van landbouw over de nota intensieve veehouderij. Indie ner was Tolman (Ch). (Van onze redactie binnenland) WOERDEN - UTRECHT De bondsraad van de Blauw hond SVV heeft unaniem in gestemd met de voorgenomen samenwerking van NVV en NKV in de „Federatie Neder landse Vakbeweging". Uit gangspunt van de bondsraad daarbij was, dat deze samen werking op de duur moet uit lopen op een fusie tussen de twee centrales en tussen de aangesloten bonden. Voorts is de bondsraad van de Voe dingsbond NW akkoord ge gaan met het ontwerp-arbeids- voorwaardenbeleid voor 1976 van de drie vakcentrales. De voedingsbond keurt ook de totstandkoming van een feder atie tussen de vakcentrales NVV en NKV per 1 januari 1976 goed. Deze NW-bond hecht grote waarde aan de uit kering van vaste bedragen per procent prijscompensatie. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Twee gemaskerde mannen hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag een mislukte overval gepleegd op het wachtgebouw van de Alexan- derkazerne aan de Van Alke- ma-delaan in Den Haag. De Legervoorlichtingsdienst heeft dat gisteren bekend gemaakt. De twee mannen zijn vermoe delijk op het kazerneterrein gekomen door over het hek te klimmen. Ze kwamen het wachtlokaal binnen, bedreig den de wachtcommandant met een pistool en eisten wapens en munitie. Zijn ongeladen dienstpistool pakten zij af, evenals een ongeladen kara bijn, die daar stond. Op het lawaai kwamen twee soldaten van de wacht binnen, die achter het lokaal lagen te slapen. Twee anderen keerden terug van patrouille. Naar de marechaussee aanneemt, zijn de twee toen gevlucht wegens „de overmacht aan mensen' en de weigerachtige houding van de wachtcommandant. Het dienstpistool en de krabijn lie ten zij achter. De wacht zette met geladen pistool de achter volging in, maar kon de twee niet meer te pakken krijgen. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek, in samen werking met de Haagse ge meentepolitie. Van de overval lers ontbreekt nog elk spoor. PARAMARIBO (ANP) Bij een bankoverval en daar opvolgende achtervolging zijn gisteren in Paramaribo twee doden gevallen. De chef van het overvallen bankfiliaal werd door een van de drie gewapende en gemaskerde jonge overvallers doodgescho ten. Later tijdens een achter volging op de rovers vond een van hen de dood- Een politie man schoot hem neer. Beide andere overvallers zijn aange houden na een wilde achter volging. Olga brengt Het Rijke Slapen nu in totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is; Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij 1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16, Leiden. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9