REORGANISATIEVOORSTEL Raad dienstverlening wordt uitgebreid VIERLANDENWEDSTRIJD HENGELEN IN CADZAND zeeuws SURINAMERS NAAR „HET HAVENTJE Waterpijp en buikdanseres zorgen voor verstrooiing stad Wisselvallig Organen Steeds meer wachtenden bij veer ponten Minaretten wennen Mierenhoop Instrument Buikdanseres q£ STEM VAN VRIJDAG 31 OKTOBER 11 Momenteel wordt hard gewerkt in „Het Haventje" te Breskens, om deze accommodatie geschikt te maken voor de huisvesting van de groep Surinamers die tot op heden is ondergebracht op de cam ping Zeebad Breskens. Zoals bekend heeft de rijksdienst voor spreiding van rijksgenoten in Den Haag „Het Haventje" voor een periode van 14 maanden gehuurd. Een vijftal woonblokken komt ter beschikking van de Surina mers, waarvan vier voor huisvesting. Het vijfde blok gaat dienst doen als centrale was- en doucheruimte, keuken en voor plaatsing van de centrale verwarmingsketels. De overige blokken worden op deze centrale verwarming aangesloten. De toekomstige bewoners zijn thans bezig met het schoonmaken van het eerste blok dat zijn opknapbeurt al achter de rug heeft. „De mensen komen daar mooi te wonen", aldus Zeebad-directeur J. Daleman, die zich sinds de komst van de Surinamers naar zijn camping intensief met hen heeft beziggehouden. Vermoedelijk zal volgende week vrijdag de camping gesloten kunnen worden en hebben de Surinamers een andere huisvesting. Naar verluidt kun nen zij overigens niet allemaal terecht in „Het Haventje". Een oplossing hiervoor zou al gevonden zijn; gewacht wordt slechts op enkele officiële toestemmingen. DE rokers in Italië zullen het moeilijker krijgen. Krachtens een thans aanvaard wetsont werp zal de blauwe rook in alle gesloten openbare ruimten ge weerd worden. Daaronder valle vervoermiddelen, ziekenhuizen, scholen, musea, bioscopen, theaters en zelfs danslokalen en tenslotte de wachtruimten op stations en luchthavens. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur. Overgang naar wisselvallig weertype met lagere middag- temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 5, mm. temp. om streeks 9 graden; max. temp. omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Voor zondag; aantal uren zon 0 tot 6, min. temp. omstreeks 1 graden; max. temp. omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. waterstanden Konstanz 312 min 1, Rhein- felden 209 min 4, Plittersdorf 344 min 3, Maxau 398 min 5 Plochingen 135 plus 4, Mann heim 211 min 1, Steinbach 125 plus 7, Mainz 222 min 10, Bingen 100 min 7,Kaub 139 min 7, Trier 233 plus 4, Koblenz 143 min 6, Keulen 99 min 7, Ruhrort 251 min 3, Lobith 877 min 2, Pan nerdense Kop 854 min 2, Nijme gen 679 min 5, IJsselkop 827 plus 2, Eefde IJssel 350 min Deventer 229 min Katerveer-Spooldersluis 18 min 4, Monsin 5436 min 2, Borgha ren 3780 plus 2, Belfeld 1088 min 3, Grave beneden de sluis 493 min 3. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De organisatiecommissie van de Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverlening, die medio dit jaar in het leven werd geroepen, is gereed gekomen met een voorstel tot een enigszins andere samenstelling en opzet van de raad. Dit reorganisatievoorstel wordt bespro ken op de vergadering van de raad op maandag 3 november in het gebouw van de stichting Zeeland te Middelburg. Volgens het voorstel van de organisatiecommissie zou de raad in totaal 28 leden/advi seurs moeten gaan tellen: zes le den afkomstig uit het algemeen maatschappelijk werk en de ge zinsverzorging, met elk twee le den, het overheidsmaatschappe- lijk werk, de overheidsadvi- seurs, de reclassering, de kin derbescherming en de zwakzin nigenzorg en verder een lid na mens onder andere de Zeeuwse Vrouwenraad, de kindercentra, de samenwerkingsorganen en het Centrum voor Deskundig heidsbevordering. Het organisatieschema, dat de commissie heeft opgesteld, voorziet in de instelling van een vijftal organen van de raad. Dat zijn een begeleidingscommissie provinciaal consulent kinder centra Zeeland, een beleids groep gespecialiseerd maat schappelijk werk, een beleids groep algemeen maatschappe lijk werk en gezinsverzorging, een beheerscommissie centrum voor deskundigheidsbevorde ring en werkgroepen ad hoe. De permanente beleidsgroe pen en commissies krijgen onder meer tot taak inhoud te geven aan het beleid op bepaalde ter reinen van de maatschappelijke dienstverlening. Ze moeten ook dienen als een kader voor over leg en samenwerking tussen in stellingen, organen en personen die verantwoordelijkheid dra gen voor bijzondere aspecten van de maatschappelijke dienstverlening. Supervisie De beleidsgroepen en com missies verrichten hun taak on der supervisie van de Raad voor Maatschappelijke Dienstverle ning. Door deze vernieuwde op zet komt er onder meer grotere duidelijkheid in de positie van de reeds bestaande secties ten opzichte van de raad. Het aantal secties wordt in de nieuwe opzet uitgebreid, waardoor meer za ken gedelegeerd kunnen wor-j den. Een ander verschilpunt is.1 dat de Raad voor Maatschappe lijke Dienstverlening behoorlijk wordt uitgebreid, met name met deskundigen die tot nog toe niet in de raad aanwezig waren. VLISSINGEN (ANP) Het ver voer met de Zeeuwse Provin ciale Westerscheldeveren is het afgelopen jaar opmerkelijk toe genomen. Tot eind augustus 1975 werden er 5.719.482 passa giers overgezet bij de veren Kruiningen-Perkpolder en Vlissingen-Breskens. Dat zijn er ruim een miljoen meer dan vorig jaar. Er werden 138.993 meer personenauto's overgezet dan vorig jaar, namelijk 1.723.301. Augustus is een drukke maand geweest voor de Provinciale Westerscheldeveren. In die maand werden 918.808 passa giers en 268.214 auto's overge zet. Hierdoor moesten heel wat auto's blijven wachten. Er wordt namelijk in halfuurdien sten gevaren. Ruim 17.000 au to's werden op deze wijze in au gustus genoodzaakt hun reistijd met een wachttijd van een half uur tot een uur te verlengen. Morgen, zaterdag 1 nov. Bergen op Zoom 1.18-13.42 Hansweert 0.36-12.59 Terneuzen 0.04-12.28 Vlissingen 11.59 Wemeldinge 1.09-13.33 CADZAND - Een gedeelte van de Noordzee en de West- Zeeuwschvlaamse kust nabij Cadzand zullen op zaterdag en zondag 15 en 16 november het toneel zijn van een internatio nale zeehengelwedstrijd tussen Duitsland, Zwitserland, Luxemburg en Nederland. In deze vierlandenwedstrijd is ook de traditionele Nederland- Duitslandwedstrijd - die dit jaar voor de negende maal plaats vindt - ingebouwd. In totaal zullen 30 deelnemers strijden om de beschikbaar ge stelde prijzen waaronder de wisselbeker Nederland- Duitsland, die thans in het bezit van onze oosterburen is. De Ne derlanders hebben goede hoop de beker weer te veroveren, want, zo zegt organisator W. De Meijer, tot nu toe is steeds het land winnaar geworden waar de viswedstrijd wordt gehouden. „En we zijn nu dus in Neder land." De heer de Meijer verwacht dat tijdens het zeehengelwee- kend menig visje verschalkt kan worden. „Het is een reuzetijd voor de kabeljauw",zo zegt hij. De wedstrijd valt in twee on derdelen uiteen. Zaterdag wordt vanaf de boot gevist. Vertrokken wordt dan vanuit de haven van Breskens om 08.30 uur. In totaal zal 5 uur gevist worden. „Mocht het onverhoopt slecht weer zijn, stormweer of zo, dan wordt bin nengaats gevist, maar hopelijk wordt dat ons bespaard", aldus de heer de Meijer. Zondag wordt vanaf de wal gevist, een wed strijd die duurt van 07.00 tot 10.00 uur 's morgens. De deelnemers kunnen vrij dagmiddag proefvissen, om wat aan het Noordzeewater te wen nen. Om 19.00 uur worden zij, met de organisators van de wed strijd, verwacht op een officiële ontvangst die door B. en W. van Oostburg op het gemeentehuis wordt gehouden. Tijdens de wedstrijddagen worden de deelnemers onderge bracht in appartementen in Cadzand Bad. De inwendige mens zal tijdens die dagen ver zorgd worden door restaurant Zeebad, waar ook het wegen van de vangsten en de prijsuitrei king zullen plaatsvinden. De Nederlandse deelnemers aan deze wedstrijd zijn gekozen aan de hand van de standenlijsten van het Nederlands kampioen schap 1974. De deelnemers - waarbij deze keer toevallig geen West-Zeeuwsch-Vlamingen zijn J. de Koek Halsteren (Neder lands kampioen), J. Verbeek Halsteren, J van Zuilen Den Haag, C. Meijer Krabbendijke, H. Degens Kapelle, J. Krikke Hippolytushoef, H. van Zanen Den Haag, J. Bol Den Haag, C. van Gorsel Sint Maartensdijk en G. Prijs Den Haag. In een van de vorige Zeeuwse Dagboeken heb ben wij de Aardenburgse wereldreiziger" Paul Pa- ridaen - die met een drietal Australische vrienden in een volksbusje via Europa, Azië en Afrika Kaapstad wil bereiken- achtergela ten bij de Grieks-Turkse grens. Het gezelschap heeft zijn reis onverdroten voor- tegezet en hieronder vol gende de belevenissen in het Europese deel van Tur kije. Sinds de interessante ge schiedenislessen, die ik op St.-Eloy in Oostburg kreeg, hebben de Turken mij altijd geïmponeerd. Dit volk heeft bij de vorming van onze be schaving een grote rol ge speeld. Tussen de Turken en de Grieken heeft het nooit erg ge boterd en nog steeds dragen zij elkaar geen warm hart toe. De Grieken zijn wat geprikkeld door het feit, dat Trukije een stukje Europa, waarin Kon- stantinopel, thans Istanbul, lag, op hen heeft veroverd. Cy prus en een deel van de Egeï- sche zee zijn nog steeds in het geding. Het verwonderde ons dan ook niet, dat aan weerszijden van de Grieks-Turkse grens uitgebreide troepenconcentra ties voorkomen. Niet dat de toeristen daarvan hinder on dervinden, maar over de droge rivierbedding van de Merig houden de beide legers elkaar haarscherp in de peiling. De hoofdweg naar Istanbul, die door het glooiende Turkse landschap leidt, is van een be hoorlijke kwaliteit, men moet echter niet gek staan kijken, wanneer een kudde koeien tussen de auto's door kalmpjes de weg oversteekt. De kust langs de zee van Marmora is weinig comfortabel, maar voor toeristen zeker de moeite waard. Het Turkse volk bestaat voor 98 procent uit Islamieten. Als men de stad Istanbul na dert is dat goed te merken aan het woud van minaretten, dat het stadsbeeld beheerst. Iedere moskee behoort een of meer dere minaretten te hebben. In Istanbul spant de Sultan Ah med Moskee (de zgn. Blauwe moskee, vanweg het blauwe glas-in-lood werk) de kroon met 6 van die ranke torentjes, van waaraf de gelovigen 5 maal per dag tot gebed worden opgeroepen. Behalve deze mi naretten dient elke moskee een wasplaats te hebben, waar de gelovigen zich voor het gebed kunnen wassen, een of meer dere koepels, die het firma ment symboliseren, alsmede een nis voor de voorganger, die aan de zijde van Mekka moet zijn aangebracht, zodat de ge lovigen volgens de voorschrif ten, in de richting van deze hei lige Arabische stad kunnen bidden. De buitendeuren van de moskees die ik tot nu toe ge zien heb, waren zware neer hangende leren lappen, een goede remedie tegen het veel voorkomende euvel van pie pende en krakende kerk deu ren. Aangezien het bidden op de grond gebeurt, is de vloer PAUL PARIDAEN: ..Moeilijkheden met ja en nee... bedekt met tapijten en moet men de schoenen buiten uit doen. Hiermee wordt tevens bereikt, dat het ip de moskee doodstil is, zodat men zich vol ledig op het gebed kan concen treren. De Islam heeft 5 hoofd geboden. In de eerste plaats is het de aanhangers niet toeges taan in meer dan één god te geloven, welk geloof moet worden beleden volgens de ko ran. De Islamieten zijn ervan overtuigd, dat Jezus van Naza reth, evenals Muhammed, een gewone profeet was, die het al leen niet zo scherp zag als deze laatste. Onze Turkse vriend Nuri, die u in dit artikel nog meer zult tegenkomen, is van me ning, dat alle jongens en meis jes ter wereld tot en met hun achttiende jaar muhamme- daans zijn. Daarna zijn ze groot genoeg om zelf hun ge loof te bepalen. Het tweede gebod van de Is lam is de plicht om 5 maal per dag te bidden. Een kwestie van wennen. Oorspronkelijk werd het tijdstip voor het gebed be paald aan de hand van de zon nestand. Tegenwoordig wordt vanaf de minaretten op vaste tijden opgeroepen tot gebed. In de loop der tijd hebben luid sprekers de gebedsoproeper óp de minaret vervangen. Op zich is de bidplicht niet zo'n pro bleem, ware het niet, dat men zich telkens voor het bidden dient te wassen. Dit derde ge bod is destijds door Muham med ingesteld om redenen van hygiëne. In hygiënisch opzicht hebben de Islamieten lange tijd een voorsprong gehad op de westerse wereld. Het vierde gebod hebben ze in Turkije la ten vallen. Dat is namelijk de plicht, om tenminste eenmaal van z'n leven Mekka te bezoe ken. Het is voor een arm land ten enen male onmogelijk om van elke burger te verlangen dat hij de verre bedevaart stocht naar de heilige stad on derneemt. Ik vraag me ook af, of iedereen zich nog aan het vijfde gebod houdt. Dat is na melijk de plicht om 30 dagen per jaar te vasten. Dat wil zeg gen van zonsopkomst tot zon sondergang mag niets worden genuttigd. Na zonsondergang mag naar behoefte gegeten, gedronken, gerookt enz. Het doel van deze vasten is, om de gelovigen op honger en ar moede te wijzen en de waarde van het dagelijks brood aan te tonen. Istanbul met zijn 1.750.000 inwoners, is een mierenhoop van bedrijvigheid. De dage lijkse straatmarkten brengen een gezellige drukte teweeg. Het is ook in Nederland een bekend verschijnsel, dat men sen soms onwillekeurig ezels imiteren; hier gaan ze zelfs zo ver, dat ze de ezels vervangen. Dat gebeurt door dragers, die het sjouwwerk verrichten. Ongelooflijke ladingen ziet men af en toe door de wrieme lende massa voortploeteren. Er blijkt wel een of ander toe zicht te zijn op de handel. Bij de haven werd een jongen ge dwongen zijn waren op de grond uit te stallen, omdat de reinigingsdienst zijn karretje in beslag nam. Hij had geen standplaats betaald. Door de opschudding deed de jongen echter uitstekende zaken. Een omstander vertelde me, dat hij door het betalen van 100 Liran aan steekpenningen had kun nen voorkomen, dat zijn kar retje werd meegenomen. Schijnbaar was het mannetje van corruptie nog niet op de hoogte. De manier waarop men in Turkije een ontkenning ken baar maakt, heeft ons hoofd brekens gekost. Als men een knikkende beweging met het hoofd maakt, dat een beetje op jaknikken lijkt, betekent dat „neen". Meestal gaat het gep aard met het woordje „Jok". In griekenland betekende deze beweging wel „ja", maar daar zei men er „ne" bij, zodat ook dit tot misverstanden kon lei den. Een cafeetje in de stad trok onze aandacht vanwege een vreemd soort instrument, dat iedereen daar leek te bespelen. Zo'n 30 mannen zaten met het gezicht dezelfde kant op met een instrument tussen de lip pen; er was echter geen geluid te horen. Dichterbij gekomen begrepen we, dat deze mannen al waterpijprokende naar de televisie zaten te kijken. Na een kort vraaggesprek be stelde een van de mannen, die buiten zat voor ons ook zo'n instrument; en die man was de eerdergenoemde Nuri. In het bovenstuk van de waterpijp wordt een groot soort sigaar gezet, die met gloeiende kool tjes aangehouden wordt. Door een, op een uiteinde van een brandweerslang lijkend, mondstuk, zuigt men de rook door de waterfles in een ruim te, vanwaaruit het dan verder wordt opgezogen. Nuri is een welgesteld Turks aannemer met een imponerende gestalte en kleine pretoogjes. Zoals de meeste Turken sprak hij Turks, maar daar bleef het dan ook bij. Met het woordenboek in de hand kwamen we deson danks een heel eind. Hij wilde ons eens komen opzoeken. Aangezien wij nooit be zwaar hebben tegen een ver zetje, ontmoetten we Nuri drie dagen later in het restaurant van de camping, waar wij ver bleven. Hij had nog drie vriendjes meegenomen, waar van er een toevallig de eige naar van de camping was. De halve stad leek de invloedrijke Nuri te kennen. Al snel begre pen we, dat we in plaats van gastheren, gasten waren en dat was maar beter, want wat de heren bestelden was niet ge ring. We genoten een maaltijd, die de hele avond heeft ge duurd, rijkelijk vergezeld van alcoholica, en, tot onze stomme verbazing, van zan gers en zangeressen, een buik danseres, een goochelaar en een komiek. Ook uit het pu bliek trad af en toe iemand voor het voetlicht, zoals Cea- sar, die met een glas boordevol Raki (nationale anisdrank) op zijn hoofd een paar buikdan sen uitvoerde, zonder een druppel te morsen. Ook Nuri droeg zijn steentje bij en dan ste met onze q leen Julie op zijn Turks. Voldaan rolden we die avond onze tent in en kwamen er niet meer uit voor de volgende middag, om ons vervolgens gereed te maken om de Bosporus over te steken en Azië in te trekken. PAUL PARIDAEN De wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen, die een groot aandeel heeft gehad in het van de grond krijgen van de nieuwe liefhebbers-categorie van de KNWU, heeft zich op nieuw ingezet voor de liefheb bers. Een organisatiecomité, be staande uit enkele bestuursle den van de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen heeft voor de wintermaanden in sa menwerking met enkele lief hebbers een competitie op home-trainers op touw gezet voor deze categorie. Het pro gramma voor de rollencompeti- tie ziet er als volgt uit: Zaterdag 1 november: Philip pine in café Marinet; Zaterdag 8 november: IJzendijke in café Hofzicht; Zaterdag 15 novem ber: Terneuzen in café La Belle Vue; Zaterdag 29 november: Biervliet in café Willem Be- ukelsz; Zaterdag 13 december: Aardenburg in café De Zwaan; Zaterdag 20 december: Schoon- dijke in café-bar Kary; Zater dag 10 januari: Hoofdplaat in café Martens; Zaterdag 17 ja nuari: Slotavond in Sluiskil in hotel-café Atlanta. De wedstrij den beginnen telkens om 19.00 uur. HULST - DE KONING VAN ENGELAND. Wegens ver bouwing zijn er deze week geen filmvertoningen. TERNEUZEN - LUXOR- THEATER. SEXSPEL MET BRAVE BORSTEN, wordt vertoond van vrijdag tot en met dinsdag, elke avond om 20.00 uur en zondag ook om 16.30 uur. Zoals de titel al dui delijk aangeeft, een sexfilm, maar dan wel pikant en erg ondeugend. Toegang: 18 jaar. De beroemde stripfiguur Kuifje en zijn onafscheidelijke vriend kapitein Haddock be leven zondagmiddag om 14.00 uur weer heel wat spannende avonturen in KUIFJE EN DE BLAUWE SINASAPPEL. Een gezellige en tevens vrolijke film voor de gehele familie. Toegang; Alle leeftijden. OOSTBURG - LEDEL- THEATER. FLOSSIE DE VENUS UIT ZWEDEN wordt voor de vierde week vertoond. Het verhaal van het meisje Flossie, dat met haar humor en schoonheid het sexuele leven in al zijn bijzonderheden leert kennen, wordt hier breed uit de doeken gedaan. Vrijdag om 20.00 uur, zaterdag om 21.15 uur, zondag om 16.30 uur en 20.00 uur, maandag en dins dag om 20.00 uur. Toegang; 18 jaar. KARATE KOLOS LEE KUNG is, zoals de titel al doet vermoeden, een geweldige ka- ratefilm, waaraan de bewon deraars van deze sport hun hart kunnen ophalen. Zater dag om 19.00 uur en zondag 14.00 uur. Toegang: 14 jaar. VLISSINGEN - AL- HAMBRA DE NONNEN VAN SANT ARCANGELO. Een Ita liaans klooster in de 16e eeuw, op het ogenblik dat een aantal kloosterlingen vecht om moeder-overste te worden, daar de huidige op sterven ligt. Lesbische verhoudingen, in triges, gifbekers en martelin gen om de zusters tot een be kentenis te dwingen zijn er niet van de lucht. Donderdag, vrijdag, maandag en dinsdag om 20.00 uur, zaterdagen zon dag om 19.00 en 21.30 uur. Toegang: 18 jaar. HET DUIVELSMASKER VAN TANG is een gruwelijke karatefilm, die zich afspeelt op het eiland Bali, met Shang Kuan Ling Fung, Lenny Mar- lina, Deddy Sutome en ande ren. Vrijdag om 23.00 uur (nachtvoorstelling). Toegang: 18 jaar. HERCULES CONTRA KA RATE wordt zondagmiddag om 15.00 uur vertoond en is ook alweer een karatefilm. Toegang: alle leeftijden. GOES - GRAND THEA TER. EMMANUELLE, de film van Just Jackin met de Neder landse Sylvia Kristel, Alain Cuny en Marika Green. De eerste grote film van Sylvia Kristel, die door deze film haar roem in korte tijd geweldig zag stijgen. Donderdag, vrijdag, maandag en dinsdag, elke avond om 20.00 uur. Zaterdag en zondag om 19.00 uur en 21.15 uur. In EEN MAAGD VAN 18 KARAAT, ondervindt Lilian (Anne Grethe) remmingen in haar sexuele leven. Zij stelt zich onder behandeling van ene dokter Petersen, die haar op reis stuurt om die ervarin gen op te doen en die zij daarna op schrift moet stellen. Als haar reis door Europa beëin digd is, heeft zij wel het een en ander ervaren. Een uitermate vrijmoedige Scandinavische sexfilm, dat heeft u ondertus sen al wel begrepen. Vrijdag om 23.00 uur (nachtvoorstel ling). Toegang: 18 jaar. DE VROLIJKE PIRATEN VAN SCHATEILAND is een Nederlands gesproken teken film van Robert L. Steveson. De stemmen zijn van Coen Flink, Piet Ekel, Jules Croiset e.a. Een vrolijke avonturen film van drie jongens, die met een door hen zelf gebouwd schip naar een eiland varen, waar een schat verborgen is, die zij, na heel wat spannende avonturen eindelijk vinden. Zondag om 14.30 uur. Toegang alle leeftijden. eindredactie: rein van der heim

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3