Ophogen dijken stopt als gatendam niet mogelijk is Scholenplan voor Zeeland zeeuws Delta-miljoenenkarwei Druk op regering moet aanhouden ■mm Minder koud m* sSfïteï streek C.B.T.B.-V OORZITTER: WATERSCHAPPE HULST HET ADRES Waltmans naar PPR- vergadering Zeeland f DE STEM VAN DONDERDAG 30 OKTOBER (Van een onzer verslaggevers) GOES - De druk, die de geor ganiseerde landbouw heeft ui- geoefend om tot een betere si tuatie in land- en tuinbouw te komen, is niet tevergeefs ge weest. De toezeggingen, die de regering tot nog toe echter ge daan heeft, zijn in feiten alleen maar kruimeltjes. De georgani seerde landbouw moet dan ook met kracht blijven aandringen op maatregelen ter verbetering van de agrarische sektor. Dit verklaarde voorzitter A. Biesheuvel van de C.B.T.B.- West-Nederland onlangs op een bestuursvergadering. Hij voegde eraan toe, dat de land bouw zal zorgen dat de ketel on der voldoende druk blijft staan. Het bestuur besprak de land bouwbegroting en de geactuali seerde cijfers van het Landbouw-Économisch Insti tuut (L.E.I.).Up belastinggebied was de regering de landbouw te gemoet gekomen op twee pun ten: de oudedagsreserve en de vrijstellingsgrens voor de ver mogensbelasting. Op sociaal ge bied had de regring wel gul ge daan, maar weinig concreets toegezegd. Ook op het meer landbouwkundige vlak had de regering in haar begroting ver schillende toezeggingen gedaan. Maar al met al ting het om bijza ken, zij het niet onbelangrijke bijzaken. Het grote gebrek aan de landbouwbegroting is, dat het markt- en prijsbeleid nage noeg buiten beschouwing is ge bleven. En daaruit moet de land- en tuinbouw zijn inkomen halen. Over het markt- en prijs beleid hadden van minister Van der Stee aandacht en voorstellen verwacht mogen worden en zijn visie op het toekomstige beleid, oordeelde C.B.T.B.-voorzitter Biesheuvel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het versterken van de dijken rond de Ooster- srhelde zal worden stopgezet als de regering eventueel besluit de Oosterschelde volgens het oorspronkelijke Deltaplan af te sluiten. Dit zeggen G.S. van Zeeland op een van de vele vragen, die de statenleden in verband met de Zeeuwse begroting voor volgend jaar hebben gesteld. In totaal moet rond de Oosterschelde, als de storm- stuwcaissondam inderdaad kan worden aangelegd, ongeveer 130 kilometer dijk worden verhoogd of verbeterd. Dit jaar is al aan tien kilometer dijk begonnen. Het werk moet in de zeventiger jaren worden uitgevoerd en omdat 1979 wordt beschouwd als „uitloop jaar" zal het werk voornamelijk moeten worden geklaard in de jaren 1976 tot en met 1978. Voor volgend jaar staat de verbetering van veertig kilometer op het programma. Verdere verbetering van de dijk tussen Baalhoek en Paal (in 1973 is dat stuk provisorisch verbeterd) gebeurt volgens G.S. waarschijnlijk tussen 1978 en 1980. De plannen, waarin deze termijn wordt genoemd, moeten nog door de minister van ver keer en waterstaat worden goedgekeurd. Dijkversterking langs het land van Saeftinge zal volgens deze plannen geschie den tussen 1981 en 1985. „Deze plannen houden geen rekening met de aanleg van het Baal- hoekkanaal", aldus G.S. Vragen zijn er door statenle den ook gesteld over de huidige verkeerssituatie bij Kruiningen nu de Vlaketunnel in gebruik is genomen. Volgens G.S. komt er een goede oplossing van het hui dige probleem als de vaste oe ververbinding wordt aangelegd. Dan komt er een directe verbin ding tussen deze oeververbin ding en rijksweg 58. Gaat de aanleg van de vaste oeverver binding niet door, dan wordt er een nieuwe weg aangelegd van rijksweg 58 naar de veerhaven van Kruiningen. Op een andere vraag delen G.S. mee, dat rijks waterstaat nu bekijkt of ook de verkeerslichten bij de toe gangsweg naar de veerhaven aan de nieuwe situatie moeten worden aangepast. Over de reorganisatie van de waterschappen zijn door de sta tenleden heel wat vragen ge steld. Die zaak komt uitvoerig aan de orde, zo delen G.S. mee, De vooruitzichten voor vrij dag en zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Overwegend droog met opkla ringen. In net algemeen iets ho gere temperaturen. De weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: I tot 7, min. temp. omstreeks 6 graden; max. temp. omstreeks II graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, gkans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp. om streeks 7 graden, max. temp. omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 11 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. tijdens de statenvergadering van 8 december. Behandeld wordt dan onder meer het rap port van de z.g. diepdelver- scommissie en de mening van G.S. over deze materie. G.S. la ten bij de beantwoording van de vragen duidelijk merken voor standers te zijn van samenvoe gen van waterschappen. Men zegt die zaak nog te bestuderen. Verder deelt dit college mee het eens te zijn met het plan van de regering om de wet van 1870 op de calamiteuze polders met ingang van 1 januari 1977 te la ten verdwijnen. In het voorjaar van 1976 krijgen de statenleden daarover een voorstel van G.S. en tevoren kunnen de water schappen hun mening daarover kenbaar maken. Ook inspraak garanderen G.S. voor de bevolking van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen als het nieuwe streekplan voor dit gebied op tafel komt. Het nieuwe ontwerp zal aan de streekcommissie worden voor gelegd en er worden enkele hoorzittingen gehouden. Over het onderwijs waren er ook tal van vragen. Uit de ant woorden van G.S. blijkt onder meer, dat overlegd wordt met het ministerie over- de vestiging van een sociale academie en een h.e.a.o.-school in Zeeland. Beide aanvullingen van het Zeeuwse onderwijspakket moeten echter gekoppeld worden aan be staande vormen van hoger be roepsonderwijs, anders gaat hét feest niet door. Meer kans is er voor de komst van een m.e.a.o.-school in Ter- neuzen, ofschoon een beslissing van de minister daarover niet voor oktober 1976 wordt ver wacht. Die school zou dan bij de m.t.s. moeten worden ongerge- bracht en het geheel zou dan moeten worden omgezet in een stichting voor middelbaar be roepsonderwijs. Het gesprek over een school voor slechtho renden en mensen met een spraakgebrek in Zeeland ver keer nog maar in een beginfase. Aandacht besteden G.S. ver der aan de grensoverschrijdende luchtverontreiniging. Wat de si tuatie in het Antwerpse en op de linkeroever betreft, is er nu een voortdurend contact tussen de gedeputeerden van Zeeland en de provincie Antwerpen. De stank bij Waarde blijft volgens G.S. nog wel even aan houden. Totale zuivering van het afvalwater, dat daar vanuit Brabant de Westerschelde in gaat, zal voor 1982 achter de rug moeten zijn. Morgen, vrijdag 31 oktober Bergen op Zoom 0.07 - 12.44 Hansweert 11.51 Terneuzen 11.23 Vlissingen 10.56 - 23.34 Wemeldinge 12.35 (ADVERTENTIE) voor oon good* BRIL Leverancier voor alle ziekenfondsen (ADVERTENTIE) (Van onze parlemen taire redacteur) DEN HAAG - Donderdag 30 oktober - staatssecretaris De Jong van onderwijs heeft in zijn scholenplan voor 1976-1978 een aantal Zeeuwse scholen aangewezen, die het volgend jaar voor het eerst in aanmerking zullen komen voor bekostiging uit 's rijks kas. Het gaat daarbij om de volgende scholen met tussen haakjes het aantal leerlingen, dat op deze scholen wordt verwacht: e MIDDELBURG: de afdeling voor de opleiding voor kinder verzorging en jeugdverzorging (70) aan de middelbare huishoud- en nijverheidsschool van de Zeeuwse CBTB. Deze af deling stond reeds op het scho lenplan van twee jaar geleden maar komt pas op die van vol gend jaar in aanmerking voor subsidie. (ADVERTENTIE) De damesmantel met stijl (Van een onzer verslaggevers) GOES - De PPB-Zeeland houdt op dinsdag 4 november een provinciale ledenvergade ring in caM De Landbouw in Goes. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst spreekt het PPR- Tweede Ka merlid H. Waltmans over de be stuurlijke reorganisatie. Kamer lid Waltmans bepleit voor Zee land onder meer de realisering van 20 gemeenten in plaats van 30 zoals voorzien in het ontwerp-wet bestuurlijke reor ganisatie. VLISSINGEN: avondschool voor Havo (125) van de ge meente Vlissingen. e GOES: de afdelingen voor op leiding tot inrichtings assistente van de middelbare huishoud- en nijverheidsscho len van de Zeeuwse CBTB (20) en van de vereniging tot voor tgezet onderwijs (20). De eerste opleiding staat al sinds 1972 op het scholenplan, zonder echter subsidie te krijgen. De tweede opleiding staat sinds 1973 op het scholenplan. TERNEUZEN: de afdeling voor opleiding van inrichtings assistente aan de middelbare huishoud- en nijverheidsschool (15) van de Mij. tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord- Brabant. Deze opleiding staat sinds '72 op het scholenplan. TERNEUZEN: de school voor lager economisch en admini stratief onderwijs van dezelfde Mij. (185). Deze school staat voor het eerst op het scholen plan. HULST: de afdeling inrichtings-assistente (25) aan de middelbare huishoud- en nij verheidsschool van de rooms ka tholieke vereniging tot bevorde ring van huishoud- en industrie-onderwijs voor Hulst en omgeving. Deze school stond twee jaar geleden ook al op het scholenplan. ST.-MAARTENSDUK: de af deling motorvoertuigen techniek aan de lagere techni sche school van de gemeente Tholen. Hoewel deze afdeling (te verwachten aantal leerlingen 40) wel op het scholenplan voor volgend jaar staat, komt de school nog niet in aanmerking voor een rijks-subsidie. «V r life, JillS? tttlfe l: i a ■i- xf i In het kader van de Deltawet is enige maanden geleden een begin gemaakt met het op hoogte brengen en verzwa ren van de Westerscheldedijken in de Molenpolder, de Kievitspolder en de Perkpolder in het werkgebied van de Calamiteuze Waterkering Walsoorden. Het gigantische karwei, dat voor een bedrag van f 6.537.000 wordt uitge voerd door Van Oord Utrecht NV, zal ongeveer twee jaar in beslag nemen. De directie over het werk wordt uitgevoerd door de Provinciale Waterstaat. De verzwaringen in de Molenpol der en de Perkpolder vinden aan de binnenzijde van het oude dijklichaam plaats, terwijl de verzwaring in de Kie vitspolder gebeurt aan de buitenzijde. Met welk een gigan tisch apparatuur men een dergelijk werk te lijf gaat wordt hier in de twee bijgaande foto's van Cor J. de Boer duide lijk geïllustreerd.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3