98 WIJK 12 Feyenoord ontkent contacten met IF Noordieren verslaan Noorwegen Ex-uurrecordhouder Slaats: „SCHUITEN MOET SNEL STARTEN" Vrijspraak na gooien bierfles LUBBERS VOL VERTROUWEN WINST VOOR JAN TIMMAN "\foor ons ondernemers is 1980 gisteren al begonnen'' "De NMB ontwikkelde een financieringsplan gericht op onze mogelijkheden van moigenf geen licentie voor Jansen De NMB denkt met u mee. Probeer't. sport IN ROSÉ je Vucht) t! Wind hindert Roy Schuiten Zege Pijnen en Haritz Met het oog op de toekomst bouwen we nu een nieuw pand, waarin wij jaren vooruit kunnen en de noodzakelijke schaalvergroting kunnen realiseren. De middelen die we nodig hebben voor onze toekomstplannen hebben wij samen met de NMB afgestemd op de te verwachten rentabiliteit. Daardoor werd het een haalbare kaart. De NMB kent onze bedrijfstak. Ze bestudeer den niet alleen onze huidige situatie maar ook de mogelijkheden van morgen. Dat is belangrijk voor de continuïteit van het bedrijf. Bij het overleg over onze lange-termijn-lening wees men ons en passant op mogelijke kostenbesparing bij de loonadministratie en het wagenpark. Kijk, dat doen ze bij de NMB. Ze begeleiden je in je ondernemerschap. Als kreatieve bankiers zijn ze echte gesprekspartners, die inbreng hebben bij het bespreken van plannen, waar je mee bezig bent. Dat komt omdat ze meedenken. En dat is voor ons heel wat meer waard dan alleen geld. Praat ook NEDERLANDSCHE eens met de NMB. MIDDENSTANDSBANK DE STEM VAN DONDERDAG 30 OKTOBER 19 :23 4,95 biedingen zijn geldig lot 16 november 1975 (Van onze sportredactie) BOTTERDAM - Feyenoord wil voorlopig niet officieel reageren op de uitlatingen van mr. Max Tripels, bestuurslid vaa de sectie betaald voetbal van de KNVB, over de transfer van Nico Jansen naar de Rotterdamse club. Volgens de Maas trichtse jurist zal de KNVB aan Jansen geen licentie ver strekken om voor Feyenoord te gaan voetballen. Tripels is van mening dat het bemiddelingsbureau Inter Football, wiar enkele maanden geleden een veto over werd uitgespro- ken door de sectie betaald voetbal, daadwerkelijk heeft ge- helpen bij het tot stand brengen van de transfer. Er is dus tejen de regels die I.F. verbieden te bemiddelen gezondigd en dearom wil Tripels zaterdag tijdens de bondsvergadering in Zeist deze zaak ter tafel brengen met als eis dat er geen licentie zal worden verstrekt. BELFAST - Noord-Ierland heeft gisteren in Belfast zijn laatste, kleine, kans gegrepen om zich te scharen bij de laatste acht van het toernooi om het Eu ropese voetbalkampioenschap voor landenteams. Door doel punten van Sammy Morgan, Sammy Mcllroy en Bryan Ha milton werd met 3-0 van Noor wegen gewonnen. Bij de rust was de stand 2-0. Slechts 8.000 toeschouwers woonden de wed strijd bij. Door dit resultaat is Noord-- Ierland, met alleen de wedstrijd Joegoslavië - Noord-Ierland nog te spelen, de Joegoslaven tot op twee punten genaderd. Alleen als de Ieren deze ontmoeting met twee of meer doelpunten ver schil in hun voordeel afsluiten gaat de ploeg kwartfinales. over naar de Stand groep 3: Joegosl. 5 4 N.-Ierl. 5 3 Zweden 6 3 Noorw. 6 1 11-4 8-4 8-9 5-15 In Bratislava werd voor groep 1 van de voorronden de ontmoe ting Tsjechoslowakije - Enge land gespeeld. Na 17 minuten moest de wedstrijd wegens de mist worden gestaakt. De stand was toen 0-0. De ploegen zullen vandaag vroeg in de middag op nieuw in actie komen. De Ierse Republiek nam de leiding in groep 6 door met 4-0 te winnen van Turkije. De rust stand van de ontmoeting in Du blin was 3-0. Ierland, dat is uit gespeeld, heeft een punt voor sprong op Rusland, dat echter nog Zwitserland en Turkije moet ontmoeten en vrijwel zeker is van een plaats bij de laatste acht. Alle vier treffers kwamen op naam van Don Givens. Er waren 25.000 toeschouwers. Stand groep 6: Ierl. 6 3 Rusl. 4 3 Turkije 5 1 Zwitserl. 5 1 11-5 6-4 4-10 4-6 Tripels: „In publicaties in di verse bladen is beschreven, dui delijk geworden dat Cor Coster niet als een persoonlijk adviseur van Jansen is opgetreden, maar dat I.F. als bemiddelend orgaan heeft gefunctioneerd. Een klare zaak, net is een overtreding van de regels, die het sanctioneren van aeze overgang onmogelijk maakt". Feyenoord-manager Guus Brox stelde gisteren echter nuchter: „Ik weet niet precies wat er aan de hand is. Als er za terdag iets in Zeist wordt be sproken, horen we dat wel. We laten de zaken maar rustig op ons af komen, officieel weten we tenslotte nog van niets. We zul len daarom beslist nog geen ju ridisch advies gaan inwinnen". Volgens Brox is de rol van Cos- ter wel degelijk louter advise rend geweest. „Coster is wel va ker als adviseur van andere spe lers van ons opgetreden in het verleden, dezelfde procedure is, ook nu gevolgd. Met I.F. hebben wij als bureau geen enkel con tact gehad. In de kranten mag dan wel gestaj(i hebben dat Jan sen de afgelopen weken bijna dagelijks bij I.F. over de vloer kwam, mij persoonlijk is daar van niets bekend. Maar mis schien komen er nog wel dingen tevoorschijn die we waarschijn lijk nu nog niet weten". Brox vervolgt met: „Ik had vandaag nog aan Coster ge vraagd waarom I.F. er nu plotse ling bij betrokken is. Volgens Coster is de verklaring eenvou dig. Hij is na het tekenen van het contract door Nico Jansen in Amsterdam voor de deur van I.F. afgezet. Binnen zaten de journalisten al te wachten. Een krant schreef vandaag dat I.F. zijn nut nu wel heeft bewezen en door dit soort uitspraken zijn de problemen nu geschapen". Desondanks zegt Brox: „Voor ons is er nog niets aan de hand. Zodra we weten op welke gron den er geen licentie zou worden verstrekt, en dat moet ik eerst nog eens zien, zullen we verder gaan met deze zaak. Voorlopig zie ik niet dat er iets tegen de regelementen is gebeurd". De reactie van Nico Jansen zelf was gistermiddag even nuchter: „Ik sta nu verder bui ten die zaak. De clubs en de KNVB moeten het verder maar uitzoeken. Ik heb het contract getekend en daarmee is voor mij de zaak af". Nico Jansen (rechts op de foto; naast hem Van Hanegem), wiens trainer transfer wordt aangevochten door mr. Max Tripels, trainde gisteren voor het eerst bij Feyenoord. MAASTRICHT - Op de erelijst van het werelduurrecord, dat morgen in Mexico door Roy Schuiten wordt aangevallen, staat één Nederlander, Frans Slaats uit Waalwijk. Hij bracht in 1937 te Milaan het record op zijn naam. Slaats reed 45 kilometer en 588 meter. Eigenlijk heeft de Eindhovenaar Jan van Hout recht op een plaats op de erelijst. Hij reed in 1933 te Roermond een nieuw uurrecord, dat echter niet officieel erkend werd. Tegen de achtergrond van de poging van Schuiten dook onze ver slaggever in de geschienis. MAASTRICHT Omdat hij vond dat scheidsrechter Jonker de wedstrijd MW - FC Utrecht op 13 april niet behoorlijk leidde, gooide een 54-jarige supporter van MVV van de tribune af een leeg bierflesje naar het hoofd van de scheidsrechter, die overigens niet werd getroffen. De politie arresteerde de supporter en maakte proces-verbaal tegen hem op. Gisteren stond de r^an voor de politierechter in Maastricht te recht op beschuldir an poging tot zware mishandeling, die de officier van justitie :en achtte en waarvoor hij een geldboete van 500,- eiste en c weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter sprak de verdachte echter vrij, omdat niet vast stond dat de scheidsrechter zwaar gewond zou zijn geraakt wan neer het bierflesje doel had getroffen en poging tot gewone mishan deling niet strafbaar is bij de wet. REYKJAVIK (RTR) - Jan Timman heeft in de zesde ronde van het zoneschaaktoernooi in Reykjavik gewonnen van de Belg Van der Broeck. De Neder landse grootmeester koos op nieuw voor de Pircverdediging. Timman, die met zwart speelde, nam snel het initiatief. Bij de 22ste zet verloor de Belg een pion. In tijdnood maakte hij de ene fout na de andere. Na de 39ste zet gaf Van der Broeck zich gewonnen. Na zes ronden staat de Israë liër Liberzon op de eerste plaats met 4'/2 pnt. De Noor Zwaig be zet de tweede plaats met 4 pun ten en een afgebroken partij. Timman deelt met de IJslander Olafsson de derde plaats met vier punten: Uitslagen zesde ronde: Olafs son (IJsl) - Poutiainen (Fin) 1-0, Liberzon (Isr) - Laine (Gue) 1-0, Van der Broeck (Bel) - Timman (Ned) 0-1, Thorsteinsson (IJs) - Murray (Ier) %-Vi, Parma (Joe) - Ostermayer (W. Did) V2-V2. Afgebroken partijen vijfde ronde: Liberzon - Thorsteinsson 1-0, Ostermeyer - Jansa (Tsj) V2-V2. SCHIPHOL (ANP) - Vol ver trouwen is Rudi Lubbers gis termiddag in gezelschap van zijn broer Jan en manager Henk Rubling van Schiphol naar Tu rijn vertrokken. In het sportpa leis van de Italiaanse stad ont moet Lubbers vrijdagavond de Europese kampioen in het half- zwaargewicht, Domenico Adi- nolfi. Volgens de zeer rustige en goed afgetrainde Lubbers is het gevecht om het Europese kam pioenschap in het halfzwaarge- wicht zijn laatste grote kans. „Ik fa naar Turijn om Europees ampioen te worden. Dit is mijn laatste grote kans. Gaat het hier mis dan zal ik mij voortaan te vreden Moeten stellen met par tijen en gages op een lager ni veau. „Aan stoppen na een even tuele nederlaag denkt Lubbers dus niet. „Deze partij is echt niet de laatste die ik boks, ongeacht de afloop. Ik heb mij op het duel met Admolfi goed voorbereid. Ik heb zeker zo hard getraind als voor de partijen tegen Joe Bur ger en Mohammed Ali. Het feit dat de partij tegen Adinolfi nu fias plaatsvindt, is voor mij al- een maar gunstig. Ik had lange tijd niet gebokst en was daar door ruim boven de 50 kilogram gekomen. Dat moest er allemaal af, toen ik werd aangewezen als uitdager in het halfzwaarge- wicht. Ik heb in ruim twee maanden dertien kilo moeten af trainen". Ten aanzien van zijn gewicht behoeft Rudi Lubbers zich geen zorgen te maken. „De afgelopen weken woog ik tijdens de trai ning 79 kilogram. Dat is nu een kilo meer. Ik behoef dus nog maar een pondje te verliezen. Dat haal ik er in Turijn wel af' Hoewel hij er van overtuigd is zich zo goed mogelijk te hebben voorbereid, is Lubbers toch niet tevreden. „Ik heb bij Willy Schagen goed getraind. Ik heb echter alleen maar kunnen spar ren met amateurs. Dan moet je altijd toch wat oppassen". Rudi Lubbers weet zich vrij dagavond in het sportpaleis van Turijn gesteund door bijna hon derd supporters. Hoewel er aan vankelijk vrijwel geen belang stelling bestond, kon gisteren toch nog een chartervlucht wor den geregeld. VOETBAL - In een wedstrijd voor de Europese groep 2 van het kwalificatietoernooi voetbal voor de Olympische Spelen heeft Oost-Duitsland gisteren in Erfurt gewonnen met 1-0 van Oostenrijk. (Van onze sportrecdactie) ROERMOND/WAALWIJK - Jan van Hout was in het begin van de jaren '30 een befaamd achtervolger. Hij verkeerde in topvorm, toen hij in augustus 1933 besloot het toen 19 jaar oude wereld-uurrecord van de Zwitser Oscar Egg aan te vallen. Van Hout koos daar voor de zeer snelle wielerbaan van Roer mond. die eigenlijk in Maas- Niel lag. Op 24 augustus 1933 ver scheen van Hout voor het eerst op de piste, vergezeld van enkele journalisten, tijdwaarnemers en juryleden. Het weer was niet gunstig, er stond een vrij harde wind. Van Hout besloot toch aan te vallen, maar hij moest na 22 kilometer zijn poging opgeven. De volgende dag startte van Hout voor zijn tweede poging. Deze maal was het vrijwel wind stil en van Hout slaagde. Hij reed 44 kilometer en 588 meter en verbeterde het uurrecord van Oscar Egg met 313 meter. Nog die zelfde avond werd het i nieuws in Europa bekend ge- maakt. Oscar Egg reisde onmid dellijk af naar Roermond en ar riveerde daar in het gezelschap van een Parijse journalist. Met een duimstok begon de Zwitser de baan na te meten en kwam tot een heel andere uitkomst. De baan was vóór de recordpoging van van Hout door landmeters van het kadaster tot de centime ter nauwkeurig nagemeten. De landmeters kwamen tot 205 me ter en 90 centimeter. Oscar Egg mat met zijn duimstok enkele meters minder en daarop bracht de Parijse boulevardpers in grote oplaag het verhaal dat het record van Jan van Hout niet kon'worden erkend. Er is nog een tweede oorzaak waarom Jan van Hout niet op de officiële recordlijst voorkomt. Vier dagen na zijn meesterlijke race, op 29 augustus 1933, ver beterde de Fransman Maurice Richard te St.-Truiden het re cord van van Hout met 189 me ter en toen vond het hoofdbes tuur van de KNWU het niet noodzakelijk om alsnog de offi ciële papieren over de record race van Jan van Hout voor er kenning aan de internationale wielerbond te zenden. Jan van Hout werd in de oorlogsjaren in eindhoven door de nazi's opge pakt. Hij stierf in het concentra tiekamp Neuengamme. De be kende wielerspecialist Gerard sillen (61) uit Roermond, was in 1933 één van de honderd getui gen van de recordrace. Hij zegt: er is van Hout onrecht aange daan, het record was geldig". Intussen herinnert niets meer aan het werelduurrecord van Jan van Hout. De snelle piste te Maas-Niel is tijdens de oorlog gesloopt omdat de mensen de latten als brandhout gebruik ten. Tevoren was de tribune ver kocht aan de voetbalclub Val- kenswaard. Jan van Hout is dood, maar zijn naam leeft voort dank zij het werelduurrecord. Vier jaar en een maand na van Hout waagde een tweede Neder lander Frans Slaats, in Milaan een poging. Slaats had in Am sterdam de achtervolgingsfinale om het Nederlands kampioen schap tegen J an Pijnenburg ge wonnen. Hij reed de vijf kilome ter in 6.25. En enkele dagen later in Utrecht kwam Slaats in de re vanche tegen Pijnenburg zelfs tot 6 minuten 21 seconden. Op die dag nam hij zich voor het werelduurrecord aan te vallen, dat nog altijd in het bezit van Richard was. Frans Slaats, die nu 63 jaar is en op dit moment in het zieken huis van Waalwijk verpleegd wordt, vertelt: „Ik moest alles zelf betalen, dus zocht ik een gunstige gelegenheid uit om op de snelle Vigorellibaan te Mi laan te rijden. Die gelegenheid deed zich voor eind september 1937". „Gerrit Schulte, Kees Pelle- naars en ik reden toen in serie een kriterium. Na afloop reisden Pellenaars en ik door naar Mi laan, waar het weer slecht was. Ik moest enkele dagen wachten, alvorens ik een poging kon wa gen. Rond het middaguur op de 29e september, waaide het hard, maar tegen half vijf keken we naar de grassprieten in het sta dion en die stonden toen behoor lijk stil. Ik doe het, zei ik tegen Pellenaars". „Op mijn gewone fiets, die 13 14 kilo woog, begon ik te rij den. Er zaten tweeduizend Ita lianen op de tribune. Italië telde toen in die crisistijd honder dduizenden werklozen en daarom waren er tweeduizend mensen in de Vigorellibaan, die elk twee lire entree hadden moe ten betalen". „Spoedig lag ik 40 a 50 meter voor op het schema van Richard en die voorsprong heb ik langzaam uitgebouwd tot 160 meter winst na een uur. Van de Italianen kreeg ik minuten lang een ovatie. Bij thuiskomst in Waalwijk werd ik op fantasti- (ADVERTENTIE) MEXICO STAD - Roy Schui ten, die morgen in Mexico Stad een aanval zal doen op het we relduurrecord van de profs heeft gisteren slechts kort op de Olympische wielerbaan ge traind. De harde wind maakte dat de wereldkampioen al na enkele rondjes afstapte. Peter Pist heeft daarna zijn pupil meegenomen naar het autod- rome van de Mexicaanse hoofd stad. Daar heeft Schuiten een 100 kilometers getraind. Vandaag zal de Nederlander als de weersomstandigheden gunstiger zijn een half uur op de wielerbaan rijden om vergelij kingsmateriaal te verkrijgen. Ad Gevers zal maandag 3 no vember op. dezelfde baan een poging ondernemen het werel duurrecord bij de amateurs scherper te stellen. Dat is met een afstand van 47,553 km. in bezit van de Columbiaan „Co chise" Rodriguez. sche wijze gehuldigd. Het record bracht mijn geen geld op. Ik had in Milaan alles zelf moeten beta len, mijn hotel, het eten, alles. En van de Magneetfabrieken, waarvoor ik reed, kreeg ik een premie van slechts honderd gul den". Hoe oordeelt Frans Slaats over de kansen van Roy Schui ten in Mexico? „Ik geloof wel dat hij een kans maakt het record van Merckx te verbeteren", antwoordt Slaats, „maar men moet daar toch niet te licht over denken. Op de weg rijdt Schui ten fantastisch. Daar kan hij zijn eigen tempo regelen. Op de baan wordt je echter het tempo opgedrongen door het tijdsche ma, en dat is heel anders." „Ik heb Schuiten de vorige week het advies gegeven: start zo snel mogelijk. Hij is, net als ik des tijds, een langzame starter. Het record van Merckx staat echter zo scherp dat Schuiten in het begin wel eens achterop kan ra ken. En in dat hoge tempo is een achterstand nauwelijks weg te werken". Morgen, als Schuiten in Mexico rijdt, zal Frans Slaats op zijn ziekbed de recordpoging volgen. Tussen Slaats en Schui ten liggen 38 jaar. Er is veel ver anderd in de wereld, maar vol gens Slaats is het uurrecord nog altijd dezelfde inspanning. „In dat uur moet je ongelooflijk lij den, dat kan zich geen mens voorstellen", zegt hij. FRANKFORT - De zesdaagse van Frankfort is geëindigd in een overwinning voor het Ne derlands/Duitse koppel René Pijnen en Günter Haritz. op zeven ronden: 7. Cees Stam/Cees Bal (Ned) 155, op negen ronden: 8. Puschel/Sa- vary (Dld/Zwit) 90, op 32 ron den 9. Küster/Gerry Fens (Dld/Ned) 97.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 19