r WIJZE KEUZE I ZAAK NEDERHORST Lesurentabel wordt (nog) niet gewijzigd 6 Soorten r Rijkspostspaarbank edingfcs- VOORTGEZET ONDERWIJS T ransportbegeleider vrij na ellendig ver blijf in Turkije „Illusies in ontwapeningsnota TWEEDE KAMER VRAAGT ZICH AF: Inde Van y natuuriijk. Re jarige Schorpioen aast onverzettelijk op'n Prisma. 93 SO 49 19 99 w S0"""® Heeft kabinet nog vertrouwen in Rijnconferentie? door Piet van Zeil RIS wmmmtmm ns Jamin. ioit. U moet r die geweldig it en chocola, de Sint: bij een r Jamin). laantjes pakki vulde aas -T45 binnenland buitenland Katten Teleurgesteld Auteur Kex Stout overleden VREDESBERAAD EN PAX CHRISTI: êi Looptijd 7 jaar, vaste rente 83/»% Looptijd 6 jaar, vaste rente 81/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 81/4% Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Vraag uitvoerige informatie I uw nationale spaarinstelling IMPS DE STEM VAN DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 .98 ND, eën (J conoTENs Zat. nov. I7lanka"arie, kneu- susbastaards6 donkere 8.50 poPo"" puttersbastaards 15^ 3 de mannen popPen 1?pr£ dieprode schimmel ma„. 11 dieprode schimmei pen 10 p. st. zebravinC meeuwen 4.50 PD brengen AXEL 9-'10Tls Benelux Nieuwendiii, OOSTBURG 11.15-12 J Windt Zuidzandsestr MIDDELBURG 1.30-2,.' Traas K. Noordstraat 37 GOES 3-4 uur Opril f' Markt 8 ingang Vuilnisstr Autoverz. per kwartaal MetAÓ procent no-claini Wi gr- kaart alarm*™,ce réchtsbijstand. Bij sch slechts 20 procent noS verlies .40 procent wordt h,,, 20 procent. Bel. ass. kant. Cat. Wa af W. de graaf, 5000 45 i0 Sportlaan 6, 6000 49 M'burg, tele- 7000 49 uj foon 01180. 8000 51 28035 (4 1.) 9000 52 13 Directe dekking per telef [I5> 15 19 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer vraagt zich af of het kabinet-Den Uyl nog wei enig vertrouwen heeft in het inter- natiftnaal overleg inzake het schoonmaken van de Rijn, vooral na de recente uitspraak van minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) dat de Riinconferentie weinig zinvol lijkt. Tijdens het debat In de Ka mer over de begroting van mi lieuhygiëne lieten vrijwel alle fracties zich uitermate pessi mistisch uit over dat Rijnover- leg. De CH-fracties: Het zou van weinig realiteitszin getui gen minister Vorrink het mis lukken van de Rijnconferentie in de schoenen te schuiven. Wel is het duidelijk, dat het internationaal overleg nog meer moet worden aange zwengeld Overigens moet Ne derland blijven streven naar het wel zinvol maken van dat overleg. De KVP-fractle vraagt zich af of het niet mogelijk is in Internationaal verband er voor te zorgen dat de gebieden langs Rijn (en ook Maas) tot een speciale zone worden verklaard om die rivieren op die manier sneller schoner te krijgen. Men verwijst naar hetgeen met de Middellandse Zee gebeurt, waar in het ka' der van de Verenigde Naties' aan schoonmaakplannen wordt gewerkt. De AR-fractie tenslotte vraagt zich af of de Neder landse regering niet teveel streeft naar een totale oplos sing van de Rijn-perikelen en of het beslist beter zou zijn bij stukjes en beetjes te stre ven naar een geleidelijke schoonmaak. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG Minister Van Kemenade (Onderwijs en weten schappen) overweegt op het ogenblik niet de lesurentabel voor hel voortgezet onderwijs ingrijpend te wijzigen. Geruchten daarover oerusten op een verkeerde uitleg van een onderzoek da. op het ministerie wordt ingesteld naar uitgaveposten waarop nog bezuinigd zou kunnen worden. De voorzitter van de Alge mene Vereniging van School leiders, de heer Th. Hoogber gen. heeft dinsdag op een re gionale vergadering van zijn organisatie in Oost-Brabant gezegd bij geruchte gehoord te hebben dat de minister van plan zou zijn de lesuren van voortgezet onderwijs te bren gen van vijftig op vijfenveer tig minuten. Het ministerie ontkent niet dat er plannen zijn in de toe komst uit bezuinigingsoverwe gingen de exploitatievergoe ding voor het voortgezet on derwijs drastisch te verande ren. Daarbij wordt gedacht aan een gelijktrekking van die vergoeding voor de mavo- scmilen (die krijgen al jaren muider), en de havo- en vwo- setiolen.. De vergoeding van de twee laatst genoemde schooltypen zouden dan wor den verlaagd. Het ministerie zegt dat alle departementen op het ogenblik lijsten maken met posten waarop eventueel bezuinigd zou kunnen worden. Dait ge beurt op grond van een motie van de fractievoorzitter van de (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Dinsdagavond kon mevrouw K. van de Boom gaard haar man Rinus weer in haar armen sluiten. Aan het vier en een halve maand durend gedwongen verblijf van de Heer- lense transportbegeleider in Turkije is een eind gekomen. Na een vermoeiende reis met vliegtuig, trein en bus, arriveerde hij gisteravond bij zijn ouders aan de Vlotstraat in Heerlen. Van de Boomgaard werd in Turkije eind juni gearresteerd op verdenking van het bin nensmokkelen van een vracht wagen. Maandag werd hij ech ter door de reentbank vrijge- aproken. Rinus van de Boomgaard heeft geen goed woord over voor de behandeling in de Turkse ge vangenis. „Het was onmense lijk. Omdat ik werk weigerde, ben ik een paar keer door zes bewakers in elkaar geslagen. Ze mishandelden me dusdanig, dat ik geen verwondingen op liep- Ik werd bewusteloos in een kerker gegooid. Toen ik bijkwam lag ik in mijn eigen braaksel. Geen hond keek "aar je. Ik mocht immers werk weigeren, ik zat in hech- 1 tenis en was dus geen gevan gene". Tijdens de eerste veertien da gen in de 500 jaar oude ge vangenis in Idirna kreeg Ri- hus een voorhoofdsholte-ont steking door ondervoeding, „Injecties en medicamenten werden me gegeven door een mede-gevangene. Ik kon geen brok voedsel door mijn keel krijgen. Zelfs de katten, die overal rondliepen, vraten het niet. De taferelen die ik daar he° meegemaakt, zijn onbe schrijflijk. Er waren gevange nen die al maandenlang in dezelfde kleren rondliepen. Mensen met schurft scheen daar normaal te zijn. De be wakers lieten een Engelsman, die epilepsie-patiënt was, ge woon liggen als hij weer een aanval kreeg", zegt Rinus van de Boomgaard. Bij zijn arres tatie werd Rinus opgesloten in een politiecel met een Turk, die even tevoren een taxi chauffeur had vermoord- „Ik neb de hele nacht geen oog dicht gedaan. Ik dacht: v weet maar nooit met die ke rel", vertelt hij. Een maand geleden kwam Ri nus op borgtocht vrij. Hij moest 900 gulden betalen. Iet wat teleurgesteld in de Neder landse hulp, blikte hij terug op maand „vrijheid". Die maand „vrijheid" was psy chisch zwaarder dan de weken in de cel. „Je bent vrij, maar je voelt het zelf zo niet. Toen ik in Istanboel arriveerde, was de Nederlandse consul niet be reikbaar. Ik vind trouwens dat ik een beetje aan mijn lot ben overgelaten door de Neder landse instanties. Twee dagen na mijn aanhouding had ik pas contact met de consul. Na derhand heb ik hem nog drie keer gesproken", zegt de tran sportbegeleider. Ondanks alles wat hij heeft meegemaakt, weet hij nog niet of hij ooit naar Turkije zal teruggaan met een transport. „Je weet net maar nooit. Maar voorlopig heb ik de hals vol van dat land", zegt hij onder luid pro test van zijn vrouw en vader- KVP, de heer Andriessen. Die motie, ingediend bij de alge mene beschouwingen en door de Kamer aangenomen, vroeg minister van Financiën Dui- •enoerg zulke lijsten te laten maken. „Het is mogelijk dat voor ons ministerie ook de poel lerarenlestabel staat. Maer dat wil niet zeggen dat het de bedoeling is die bezui niging te gaan doorvoeren". r»e heer Hoogbergen zegt dat zijn organisatie niet bij voorbaat alle bezuinigings voorstellen van het ministerie van Onderwijs van de hand wijst. Maar de schoolleiders eisen wel dat ze van te voren over die voorstellen hun me ning kunnen geven. Onlangs zijn ze met betrekking tot een door de minister doorgevoerde verlaging van het aantal leer lingen per klas en groep in kleinere en middel scholen Vovr voortgezet onderwijs pas gehoord toen de beslissing al was gevallen. Ik zou een verdere aantas ting van de rechten en de financiële positie van de lera ren een hoo gston gelukkige zaak vinden. Ik maak mij ver der ongerust over het feit dat al dit soort geruchten de sfeer m het onderwijs nog verüet bederven". De voorzitter van het Ne derlandse Genootschap van Leraren, drs. F. Roefs, acht het niet uitgesloten dat het gerucht toch op waarheid be rust. „Men zoekt, zo weten wit, bij het ministerie van On derwija en Wetenschappen Voortdurend koortsachtig naai mogelijkheden te bezuinigen. Dat gaat in toenemende mate ten koste van de leerkrachten en het onderwijs zelf. Aan de ene kant worden door het mi nisterie herhaaldelijk met veel tam-tam onderwijsvernieu- wlugsplannen gelanceerd. Aan de andere kant breekt men het onderwijs van nu voor de kinderen van nu steeds verder af en la-at het verkommeren. En dan gaat men aandringen op vernieuwing, omdat het huidige onderwijs zo slecht zou zijn. Dat is een tactiek die lk afwijs". (ADVERTENTIE) en nog acht andere lekkernijen In royale familiezak. D ANBURY (UPI) Rex Stout, de Amerikaanse schrij ver van detectiveboeken rond de corpulente speurder Nero Wolfe, is op 88-jarige leeftijd In zijn huis in Danbury ln Connecticut overleden. in septe-mer was Souts 46ste Wolfeboek „A family af fair vecscnenen. Van Stouts boeken zijn ei meer dan 45 miljoen exempla ren in 22 talen verkocht. RUSSISCHE archeologen heb ben in het Russische kustge bied in het Verre Oosten de overblijfselen gevonden van een 4.00-0 jaar oude neolithi- sche nederzettingen, zo meldt Tass. (ADVERTENTIE) Dezer dagen wordt er heel erg veel gesproken over de beslissing van de regering om mee te werken aan de oprich ting van een nieuwe bouwon derneming in samenwerking met Ogem. De bedoeling hier van is om de bouwbedrijven, die thans -nog onderdeel uit maken van het grote Neder- horst-concern, in deze nieuwe bouwonderneming in te bren gen. Voorts ligt het in de be- doeling, dat in deze bouwon derneming ook worden inge bracht de bouwbedrijven, die nu zijn ingedeeld in de zoge naamde bouwdivisies van Ogem. Daarmee ontstaat een bouwgigant, die zijn vergelijk in ons lieve vaderland niet kent. Het is de bedoeling, dat de overheid 50 procent van het aandelenkapitaal van de nieu we onderneming voor haar re kening neemt en dat Ogem de overige 50 procent van het aandelenkapitaal inbrengt. De Ogem zal voorts de verant woordelijkheid voor de leiding van de nieuwe bondsonderne- ming op zich nemen. Het is niet uitgesloten, dat te zijner tijd de overheid 3/5 van haar aandeel aan de Ogem over draagt. Velen hebben zich de laatste dagen afgevraagd hoe het toch mogelijk is, dat zo'n grote on derneming als Nederhorst met haar plm. 14.000 werknemers en een jaarlijkse omzet van 1300 miljoen gulden in zulke grote moeilijkheden kan ko men. Weer anderen hebben zich afgevraagd of het wel een juiste weg is dat de overheid zich rechtstreeks met zo een grote bouwonderneming gaat bemoeien. Deze mensen vre zen dat daarmee een mogelijk heid wordt geschapen voor het vervalsen van de concurrentie hetgeen op haar beurt zou kunnen leiden tot het ln moei lijkheden kunnen komen van andere bedrijven. Nog weer anderen hebben bepleit dat de overheid, hoe dan ook, zou moeten zorgdragen voor het in standhouden van de werkgele genheid in het Nederhorst- concern. Zo riet u maar, welke as pecten een rol kunnen spelen als het om zo'n belangrijke beslissing gaat (en dan hebben we ln het bovenstaande nog tal van andere aspecten niet eens genoemd). Een overweldi- geno spanningsveld dus voor de ministers Lubbers van Eco nomische Zaken, Boersma van Sociale Zaken en Duisenberg van Financiën, maar ook een spanningsveld voor die kamer leden die zich ln hun fracties bezighouden met economische zaken en sociale zaken. En in alle bescheidenheid mag wor den gezegd, dat zo een span ningsveld in heel bijzondere mate aanwezig is voor collega Peijnenburg en mijzelf die met instemming van de KVP- fractie het voorliggende pro bleem reeds vorige week in de kanier aan de orde hebben ge steld en daarover deze week in de Tweede Kamer discus sieerden met de ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken. Onze uitgangspunten daarbij zijn, dat naar onze mening de overheid de verplichting heeft om in die bedrijfsonderdelen van het concern van Neder horst, die in zichzelf gezond zijn en hopelijk slechts tijde lijk in moeilijkheden zitten, te helpen. Dat is dan een bijdra- go aan het behoud van de reHetrvoofmomenTen (Tweede-Kamerlid hopelijk ook voor de nabije en wan rip KVP I verdere toekomst. Die hulp zal echter zodanig moeten worden verstrekt, dat er geen sprake is van het vervalsen van de concurrentie. Immers daardoor zouden andere en gelukkig nog gezonde bedrijven straks ln moeilijkheden komen. Ten aanzien van die bedrijfs onderdelen van het concern van Nederhorst, die misschien zo ziek rijn dat overheidshulp ook niet meer kan helpen, zal, hoe ongaarne ook, een beslis sing moeten worden aanvaard die gericht is op het zo gelei delijk mogelijk sluiten van deze bedrijfsonderdelen. Die geleidelijkheid biedt dan na melijk de mogelijkheid om uit te zien naar andere passende mogelijkheden voor de werk nemers, die door de sluiting zouden worden getroffen. Het spreekt vanzelf dat we een pleidooi zullen voeren om, als het maar even kan, zo weinig mogelijk sociaal leed te ver oorzaken. Alles beziend wordt ook nu weer eens gedemon streerd, dat grote bedrijven op zich evenmin een garantie kunnen bieden voor het be houd van de werkgelegenheid. Ook die bedrijven hebben te kampen met de teruggang in Onze economie, met sterk stij gende concurrentie en ook zij kunnen beoordelingsfouten maken. Gelet echter op de grootte van het bedrijf komen problemen wat harder en meei sprekend tot ons. Ik wil in dit verband nog eens herinneren aan wat ik 3 weken geleden heb geschreven toen ik er voor pleitte dat wij ln Nederland samen de moed moeten willen opbrengen om vast te stellen dat wij gedacht hebben tot meer in staat te zijn dan bewaarheid kan wor den. Anders gezegd, wij zullen met elkaar, de sterksten voorop en het meest, een stapje terug moeten om weer in staat te zijn te concurreren met andere bedrijven van buiten onze grenzen waar de fiscale lasten en de sociale kosten niet zo sterk zijn gestegen als bij ons. ons. Het is overigens wel opval lend, dat door de snelle ont wikkelingen in en rondom de problemen van het Neder- horst-concern het overleg met de ondernemingsraden in dat concern en met de vakorgani saties niet zo heeft kunnen plaatsvinden als wij dat met elkaar ln ons land, in deze tijd, gewend zijn. Op vragen van ons zal de regering dat ook wel willen toegeven. Men stond echter voor de keuze met overleg nog meer moei lijkheden in het concern van Nederhorst en dus meer kans op ontslagen dan wel overleg minder vooraf en meer achter af met als gevolg minder moeilijkheden en hopelijk ook minder mensen zonder werk. Het zal ongetwijfeld een moei lijke keuze zijn geweest. De regering heeft echter ook naar onze mening de meest wijze weg gevolgd door het kiezen rot» zo min mogelijk moei lijkheden met zo min mogelijk sociaal leed. Ik ga er graag vanuit, dat Öe lezers en lezeressen van deze rubriek het mij niet kwalijk nemen dat ik in dit artikel ook nog het een en ander zeg over Suriname. Zo- we! door mijn bezoeken aan Suriname in mijn vroegere functie van vakbondsbestuul - der als door de bezoeken in de acnter ons liggende jaren ln het raam van mijn lidmaat- scnap van de kamer-commissie voor de zaken ten behoeve van Suriname en de Nedei- landse Antillen, heb ik een ruime plaats in mijn denken en doen Ingeruimd voor Suri name. Een land dal sinds 1954 geen kolonie meer is, maar samen met Nederland -en de Nederlandse Antillen het Ko ninkrijk der Nederlanden vormt en dat op 25 november 1975 onafhankelijk zal worden. Van de nog plm. 300.000 mensen, die in Suriname woonachtig zijn, zijn er zo'n 30.000 a 40.000 Boslandcreolen, vorderen. 30.000 e 40.00 Boslandcreolen. Het zijn deze mensen vooral die nog in omstandigheden en verhoudingen leven die wij ons ternauwernood kunnen voorstellen. De aanstaande on afhankelijkheid zegt hun dan ook niet zo veel. De missie en de zending staan hij deze groepen van Inwoners van Suriname erg hoog aangeslagen. Immers, de ze instanties verzorgen al tien tallen jaren het onderwijs en de volksgezondheid. Maar dat niet alleen. Missie en zending hebben ook veel gedaan aan het lenigen van materiële nood en het bijbrengen van kennis van en inzicht in landbouw, tuinbouw, veeteelt en andere handwerkactiviteiten. Het is ook daarom dat met name de vertegenwoordigers van de Indianen en de Bos landcreolen, die ik de afgelo pen zomer sprak tijdens een bezoek aan het binnenland van Suriname, alsmede die welke als lid van de Suri naamse delegatie vorige week ln de Tweede Kamer en deze week in de Eerste Kamer het woord hebben gevoerd rondom de onafhankelijkheid van Su riname, met klem er op heb ben aangedrongen, dat een flink gedeelte van de door Ne derland in de komende jaren te verstrekken ontwikkelings hulp aan de missie en zending ter beschikking wordt gesteld. Wij hebben dit pleidooi van harte onderstreept. Gelet op de ervaring is er dan een maximale zekerheid dat het ontwikkelingsgeld niet wordt misbruikt, maar dat het volle dig ten goede komt aan de mensen In het binnenland van Suriname, die ook de aller armsten ziin. Daarom gaat het ook bij onze ontwikke lingshulp in het algemeen en ln Suriname in het bijzon der. Het doet dan ook deugd om te kunnen melden, dat de Ne derlandse regering heeft toe gezegd bereid te zijn een flink gedeelte van de ontwikke lingshulp via missie en zen ding te laten lopen. De Suri naamse regering zal dat echter moeten voorstellen. Gehoopt en verwacht wordt dat de Suri naamse regering dat ook zal doen.Het past namelijk in de doelstellingen die zij met haar beleid in de komende periode wl! realiseren. Voor zoveel no dig zullen de leden van de staten van Suriname In hun komende vergaderingen in Su riname zelf daar ook nog wel op aandringen. Het moet na melijk een geweldige voldoe ning geven als je zo vanuit de politiek iets tastbaars en iets wezentiffes voor je eigen land en volk kan doen. Wij, als leden van de Nederlandse Tweede Kamer, en dat geldt in het bijzonder voor de leden van de christen-democratische fracties, zullen de ontwikke ling van het binnenland en van de zorg voor de allerarm sten met meer dan gewone belangste'lbi" vo'ven »n in de mate van het mogelijke, be- DEN IIAAG (ANP) Arm aan creativiteit en rijk aan illusies noemen het interker kelijk vredesberaad (IKV) en de katholieke vredesbeweging Pax Christi de ontwapenings nota, die vrijdag wordt be sproken tijdens een openbare hoorzitting .an de Kamercom missie voor buitenlandse za ken. In een uitvoerig comment aal stellen beide vredesorganisa ties dat de nota niet uitgaat van de centrale vraag naar de werkelijk te verwachten en te vrezen conflicten. Aan de NA VO en het afschrikkingseven- wicht wordt door de nota eeu wigheidswaarde toegekend. Het huidige beleid wordt in de nota niet volmaakt, doch wel bevredigend genoemd. Voorbijgegaan wordt aan het feit, dat de kernwapens niet zo maar een gevaar vormen dat tegen andere gevaren moet worden afgewogen. Het gaat om de menselijke overleving in letterlijke zin. Volgens IKV en Pax Christi pleit de nota gemakkelijk voor op zich wenselijke zaken ver van ons bed, maar houdt de regering de boot af, zodra de veiligheid dichtbij huis in het geding Is. De grondlijnen van de bijbel geven aan dat veiligheid en vrede niet kunnen berusten op het vertrouwen op geweldsys- temen en het dreigen met ver gelding. „Wie zich van dat kwaad afhankelijk maakt, gaat eraan ten gronde". Het af- schrikkinigssysteem, de hoek steen van de nota, kan leiden tot de totale vernietiging van andere volken. Om uit dit im morele systeem los te komen moet men risico's aanvaarden, waar men met luchthartig overheen mag lopen. Daarom pleiten IKV en Pax Christi voor kleine, eerste stappen weg van de gewelddadige zelfverzekerdheid". De afschrikkingsstrategie, hoe geloofwaardig ook voorge steld, kan falen. „Met de oor log die men niet kan voeren, kan men ook niet afschrik ken". Volgens de vredesorga nisaties stelt de nota dit pro bleem niet serieus ter discus sie. Ondanks een strategie van uiterste beheersing, wordt de keuze van een eerste en vroegtijdig gebruik van tacti sche kernwapens opengehou den. Spaardeposito met 8%%rente Waarom? Omdat elk Prisma horloge een perfekte vormge ving heeft. Omdat er een Prisma is voor elke prijs. Omdat 'n Prisma gemaakt is met \lf iv Moderne kwaliteitshor] ongelooflijke precisie. En hierom: Schotpioen-ifficht cadeau van Uw Prisma Juwctter. Als u in de periode van 23 oktober t/m 22 november een Prisma koopt. Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. - Naam Straat Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Amsterdam.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15