Economisch belang remt milieupolitiek De duidelijke extra's van de grote voorraadpot Moccona. 6.98 WONEN OP mm i msssssa Melkhandel moet geholpen worden CAMFH ONTEVREDEN OVER MINISTER VORRINK: Nederlandse stemont- houding VN Slijters willen nieuwe kansen: L STEW VAN DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 Nerveus klimaat in Portugal „Philips moet actief blijven in Luchtverdediging zeven vliegbases wordt vernieuwd Tweede nationale luchthaven niet meer aanleggen Sacharov [wakke beurt een miljoen gulden aan prijzen CDA-kiezer: liever VVD dan PvdA Teleurstelling Moccona, lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. Drie jaar geëist wegens DDR-spionage PvdA-werkgroep: Wat kipt al jaren bij hoest? Koireloploskoffie inde Gulden Reuzenpot f5,20 teurige greep PO— -ou, 41,- -84r— 42,- -285ü=- 178,— ■325-r— 210,— 1525^- 1165,— 770,— 4650^- 2465,— 1485?=— 965,— 1380^ 785,— 3&25r— 2780,— 3650r— 2475,— 2350^- 1435,— 3350^- 2265,— 26-9-1-12 ««nmentaar |nr mag sinds de vijftiger jaren in de Sovjet-Unie veel ver- it-1 anderd zijn, aan de manier waarop dissidente medeburgers Lo oen aangepakt heef, men blijkbaar nog niet gesleuteld. [Natuurlijk steekt het de jongens in het Kremlin, dat uitgerekend Je recalcitrante Andrei Sacharov, beroemd door zijn nucleaire rres'aties, de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen, want )e /ou iemand die kritiek heeft op het Sovjet-systeem de (reoe kunnen dienen, nietwaar? Die ergernis moet men kwijt en een vakbondsblad is er go,u voor. Met dezelfde weloverwogen lastertaal als waarmee Stalin in 1948 de rebelse Tito liet verketteren, wordt Sacharov de c,rond in gestampt, ps schrijver van het artikel in Troed heeft niet alleen iets [en Sacharovs kritiek op hef systeem, hij heeft ook iets >gjn de man persoonlijk. Sacharov is ook een lafaard geweest in dn tweede wereldoorlog en een aanhangr van nazi-'.deeën. Hij b bovendien getrouwd met een hooghartige burgertrut, die let 'e goed vindt om door Sovjet-artsen te worden behandeld Sjifiarov zelf zal er wel boven staan. De belangstellende tulterstaai der echter herinnert zich scheldpartijen in exact ..rteifde jargon tijdens de zuiveringsprocessen in 1937, daai- ja is de dagen van het zogenaamde dokterskomplot na de iricg en, vrij kort geleden, tijdens de inval van de Sov|ets [in fsiechoslowaki|e. Schelden en verdacht maken als politieke strategie. Hoopvol >r een echte democratische ontwikkeling in de Sovjet-Unie her allemaal niet. ie uitval van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt naar zijn collega-regeringsleiders in de EEG op de Frame president Giscard na is in de Europese regeringscentra rat"jrliik pijnlijk aangekomen, maar veel verder dan ergernis Je onco'legialiteit en tactloosheid in de uitval van Schmidt za' de verontwaardiging wel niet gaan. Wat wil de man ook? lijn verwijt dat de overige economisch zwakkere partners Inlet voldoende bereidheid tonen tot verdere integratie In de tb kan vrijelijk vertaald worden in ergernis over de geringe eradheid ven de kleineren in de gemeenschap om zich te egen naar een EEG naar het model dat Schmidt en Giscard, febp. de twee sterksten in de gemeenschap, West-Duitsland en Trankrtjk, voor ogen staat. Schmidt vindt het kennelijk gek dat de Benelux zich gepas- jse'" voelt wanneer Schmidt en Giscard op eigen houtje een jpp? ;»enkomsf met de VS en Japan organiseren. Schmidt ergert aan het feit dat de zwakkere partners, Engeland, Ierland, Jlta'.e, in feite een blok aan het Duitse been zijn, even vergetend fda' niet de sterkste maar de zwakste schakel de kracht van jeei ketting bepaalt. Het is duidelijk dat Schmidt om redenen van binnenlandse onieke aard zo hard naar buiten staat te schreeuwen, len- |*iot'e zijn er volgend jaar in de Bondsrepubliek verkiezlngei m Schmidt met zijn SPD-FDP-coalitie wil best als redder en èrdsdiger van het Wirtschaftswunder uit de stembusstrijd J»men. Dat het gebrek aan Europese gemeenschapszin veet aan de kant van de Westduitsers te zoeken is de jteikde heet» immers ook de grootste verantwoordelijkhe'o - Stoeien de overige EEG-leiders Schmidt maar eens duidelijk naken op de volgende informele EEG-top-babbel aan een ot ndar knappend haardvuur, waar zijn „compagnon" Giscard [zo 1uk op U. O/erigens lijkt het verwijt dat zijn collega's zelfs een tram Imaatschappij binnen de kortste keren failliet zouden laten gaan, oo- een socialistische bondskanselier een zwakke beurt, als I |e kijkt naar de enorme staatssubsidies die ook het Duitse openbaar vervoer, incluis de Deutsche Bundesbahn, jaarlijks uit de rode cijfers moeten halen. (ADVERTENTIE) 396 Zareska prijzen: 198 kruissteekkussenpakketten met een winkelwaarde van ca. 19,- en 198 kruis- steekloperpakketten met een winkelwaarde van 35,60 per stuk. Kom pleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo Hengelo (O)". Ta winnen In He Nationale Puzzelactie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Evenals voorgaande jaren heeft de Iweede Kamer gisteren weer een stortvloed van kritiek geloosd op minister Vorrink van Milieuhygiëne. Ging het in het verleden meestal om het ontbreken van wetten de bewindsvrouwe is meermalen laksheid verweten deze keer maakt de Kamer zich we! erg druk over de tanende invloed van minister Vorrink op het totale kabinetsbeleid. Ronduit gezegd, de meerder heid vreest dat er niet veel terecht zal komen van de fraaie schoonmaakplannen, die de bewindsvrouwe na zoveel aarzelingen toch heeft opge steld. Haar invloed op het fi nancieel en sociaal-economisch beleid van het kabinet Den Uyl blijkt zo gering, dat mi nister Lubbers (economische zaken) meer in de milieu-pap te brokkelen heeft dan Vor rink. Het conflict tussen de beide bewindslieden dateert overi gens al van af het indienen van de begroting 1976. Vor rink toonde zich daarin erg trots over alle wetten, waar de Kamer al jaren om vraagt en die zij nu eindelijk heeft inge diend, Lubbers laat het bij de constatering dat er en te wei nig geld is om ons milieu voor 1980 helemaal schoon te ma ken en dat bovendien het be drijfsleven dat niet kan beta len. Met andere woorden: de schoonmaakplannetjes van Vorrink zijn ondergeschikt aan het economisch belang. En zo'n argument doet het wel in de recessietijd vreest de Ka mermeerderheid. Zowel de PvdA als de KVP DEN HAAG (ANP) Ne- Herland heeft zich in een com missie van de v-n.-assemblee van stemming onthouden over een resolutie over het recht op zelfbeschikking, spoedige he- eindiging van net kolonialisme en het uitoefenen van de fun damentele rechten van de mens. Het deed dit, zo bleek uit de stemverklaring van de Neder landse afgevaardigde, omdat het beleid van de NAVO-lan- den wordt veroordeeld. Ook de veroordeling van re geringen „die niet het recht op zelfbeschikking en onafhanke lijkheid erkennen van volke ren onder koloniale en vreem de overheersing, met name de volkeren van Afrika en het Palestijnse volk", stuitte op Nederlandse bezwaren. OEN HAAG (ANP) De kiezers van de in het Chris ten Democratisch Appel samen werkende partijen zien liever de VVD in een nieuwe rege ring dan de Partij van de Arbela. Dit is een van de conclusies die een in opdracht van de WD door bureau-Lagendijk uregevoerde steekproef onder 640 Nederlanders heeft opge leverd. Voor een kabinet met de VVD voelt 38 procent van ae ondervraagde CDA-kiezers, 26 procent geeft de voorkeur aan de PvdA, 36 procent heeft geen voorkeur. hebben minister Vorrink ech ter te weinig tegenspel verwe ten. Al kost het schoonmaken van het miiilieu nog zoveel geld (en zo'n 11.000 werklozen per jaar gelooft Lubbers met het centrale planbureau) de be windsvrouwe mag niet met de handen in de schoot gaan zit ten. En dat doet ze nou wel, getuigen en troonrede en mil joenennota, waarin het stem pel van minster Lubbers toch wel zwaar drukt. Men vindt minister Vorrink wel te ris kant in baar uitspraken: ver schillende beloften over bij voorbeeld de Rijnmond en het schoonmaken van de Rijn moeten haastig door haar wor den Ingeslikt Een armer algemeen en Jaar lijks terugkerend verwijt aan net adres van minister Vor rink is de onsamenhangend heid, waarmee zij de milieu problematiek te lijf gaat. En dan kan, zo stelt de AR-frac- tie, de minister-president nog wel zo'n fraaie brief sturen over het coördinatiebeledd waarmee hij de bewindsvrou we belast, in de praktijk komt er geen barst van terecht! De teleurstelling loopt overi gens door alle partijen heen, want hoewel de linkse rege- ringsaprtijen dan nog wel be reid zijn minister Vorrink te prijzen over wat ze tot nu toe in de Kamer heeft ingediend over het totaal bezien blijft het maar „slap gedoe" (PvdA), „teleurstellend" (PPR) en „het wekt illusies" (1766). (Van onze redactie buitenland) LISSABON Bomaansla gen, de spoedige terugkeer van de Portugese strijdkrach ten uit Angola op 11 novem ber, geruchten over een op handen zijnde staatsgreep van links of rechts en de voortdu rende onrust in het leger heb ben een nerveus klimaat ge schapen in Portugal. Het luchtmacht- „comité van revolutionaire waakzaamheid' gaf woensdag een communique uit waarin „de meest reactio naire elementen" in de lucht macht beschuldigd werden van het voorbereiden van een con trarevolutionaire staatsgreep. Het comité wees in dit vei band oip ongewone activiteit op bepaalde luchtmachtbases, zoals het bewapenen van ge woonlijk onbewapende lichte vliegtuigen en de concentratie van oorlogsvliegtuigen, troe pen en munitie op een NAVU- basis in het conservatieve noorden. Luchtmaehtschef generaal Jose Morads Silva bevestig de deze berichten, maar vei- klaarde dat de maatregelen waren getroffen om de rege ring te beschermen tegen een aanval van links of rechts. Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 Gulle koppen pittige korrelkoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voor waarde volle geschenken. Roodmerk 200 gram 3 17 (Van onze kunstredactie) HELMOND Aan de Euro- paweg in Helmond zijn giste ren deze drie zogenaamde paalwoningen, van architect Piet Blom, officieel in gebruik genomen. Het zijn proefwonin- gen ter realisering van een nieuw hart voor Helmond. Het is de bedoeling om een zestigtal van deze woonkubus- sen te bouwen rond het speel huis (ontmoetingscentrum) in de binnenstad. In binnen- en buitenland bestaat zeer grote belangstelling voor deze schepping van Blom. Voor een bezoek aan deze koopwonin gen (f 110.000 per stuk) zijn reeds 5000 kaarten aange vraagd (tel. 04920-35801). Drie maanden zijn ze te bezichti gen. „Enthousiasme en tegen spraak roe-pen deze woningen op. Dat is een goed teken", zei burgemeester mr. J. Geukers. Hij reageerde op de afwijzen de houding van negen Hei- munds architecten, die menen, dat deze woningen niet moe ten worden gebouwd, omdat o.a. het wonen aan de vorm zou zijn opgeofferd. „Loze kreten", noemde de burge meester hun protest. Piet Blom bestreed ook deze opvat ting en sprak de hoop uit dat deze proefwoningen een sti mulans mogen zijn voor ae totale stedebouwkundige ont wikkeling van Helmond, waarbij ook Helmondse archi tecten betrokken moeten woi- den. De woningen zijn niet groot, hebben een inhoud van 250 kubieke meter. Maar met ae Inhoud kan op een verbluffen de manier gespeeld woraen; hetgeen twee woninginrichters ln twee kubussen tonen. We Komen daar uitgebreider op terug. Piet Blom - die met dit project voortborduurt op zijn kashtoawoningen in Hengelo-: „Ik ben zeer zwaarmoedig geweest over deze proefwo ningen, maar nu ik ze inge richt heb gezien, wil ik er zelf wel in wonen". Onder de be zoekers wordt een enquête ge houden. ,,'t Gaat ons iin d!e eer ste plaats om reacties van mensen, die wonen moeten en niet van architecten", zei bur gemeester Geukers. 75 DO 09/2 (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De overheid, staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken heeft vori ge maand de melkhandel en de zuivelfabrieken tegen el kaar uitgespeeld. Hij deed dat toen er onderhandelingen wer den gevoerd over de mini mumprijs van de consumptie- melk. De staatssecretaris wei gerde de slijters een extra verhoging van hun marge toe te staan. En dat terwijl onder zoekingen hebben uitgewezen dat de nood in die tak van de kleine middenstand zeer hoog is gestegen. De heer F. Mik kers, voorzitter van de Alge mene Vereniging voor Melk- voorziening in Zuid-Neder land, zei dit gisteren op de jaarvergadering van de vere niging, die in Tilburg werd gehouden. Drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel wees erop dat in de Verenigde Staten en Groot- Brittannië de huis-aan-huisbe- zorgtng van melk en melkpro' dukten vrijwel is verdwenen, In ons land is het nog lang niet zover. Er zijn aanwijzin gen die er op duiden dat het huis-aan-huis-bezorgen in ons land nog kansen heeft. Vast staat wel dat de melkslijters nooit meer vrijwel de hele consumptiemelkmarkt in han den zullen krijgen, zoals tien Jaar geleden nog het geval was. Hij vroeg de overheid, de zuivelindustrie en de melkde- tailhandel om samen maatre gelen te nemen die de kleine (Van onze correspondent) DEN BOSCH De 33-jan- ge fritesbakker W.L. afkom stig uit het Westduitse Alsdorf thans wonend te Brunssum heeft woensdag door de advo caat-generaal van het Bosscne gerechtshof mr. A. Pfeil we gens spionage ten gunste van de DDR drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorai- rest tegen zich horen eisen. De man was door de Maastrichtse rechtbank veroordeeld tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek om dat hij in de jaren 1974 en 1975 gegevens over het NA- TO-hoofdkwartier Afcent in Brunssum zou hebben doorge speeld naar Oost-Duitsland Zowel de officier van justitie die tegen hem drie jaar ge vangenisstraf met aftrek haa geëist als verdachte zelf wa ren tegen het rechtbankvonniï in hoger beroep gekomen. ondernemers in de melkdetail- handel en de slijters, weer enige kans op overleven geeft Hij deelde voorts mee dat in opdracht van het produktschap op het ogenblik een onderzoek wordt ingesteld naar de situa tie in de grootwinkelbedrij ven die melk vaak tegen stuntprijzen kunnen verkopen. Het produktschap van zuivel is van plan nog voor het eind van dit jaar met de minister van Economische zaken, drs. Lubbers over die situatie te gaan praten. Hij vertelde dat als allen In öe zuivelwereld het met el kaar eens zijn over de maatre gelen die genomen zullen moeten worden om aan die oneerlijke concurrentie een einde te maken, de kans groot is dat er voor de levering aan de grootwinkelbedrijven een hoge minimumprijs wordt vastgesteld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Voor öe luchtverdediging van zeven vliegbases van de koninklijke luchtmacht, waaronder Gilze- Rijen, Volkel en Welschap, is gekozen voor een combinatie van de verbeterde Hawk- vuureenlieden en veertig mm- luchtdoelkanonnen, voorzien van Nederlandse vuurleidings- apparatuur. Dit heeft staatsse cretaris van Defensie (mate rieel), mr. A. Stemerdink, gis teren per brief meegedeeld aan de vaste commissies voor defensie uit de Tweede en Eerste Kamer. Bij de Hollandse signaalap paraten B.V. in Hengelo (O-) zullen daartoe „Flycatcher"- radarinstallaties worden ge kocht en gecombineerd met 40 mm-luchtdoelvuurmonden uit voorraden van de koninklijke landmacht. De bases zullen te zijner tijd beveiligd zijn door elkaar aanvullende luchtverdedi gingssystemen. Die HawK-een- heden worden samengesteld uit het materieel dat over eni ge jaren ter beschikking komt wanneer drie Hawk-squadrons geleide wapens uit Duitsland naar ons land worden terugge trokken. DEN HAAG De Neder landse overheid vindt het voorlopig wenselijk, dat Phi lips een zo volledig mogelijk informatiepakket kan aanbie den. Volgens de Arnhemse districtsbestuurder van het NYV in Gelderland J. van Stekelenburg is dat naar voren gekomen tijdens een gesprek van de „commissie van der tien" in Den Haag met verte genwoordigers van de ministe ries van Sociale en Economi sche Zaken. In deze commissie hebben zitting vertegenwoor digers van werknemersorgani saties, betrokken bij de voor genomen herstructurering van de computeractiviteiten van Philips. (Van onze parlementaire) redactie) DEN HAAG Een werk groep van de PvdA, die een nieuw verkiezingsprogramma ontwerpt, wil dat de tweede nationale luchthaven er niet komt. Mocht echter onver hoeds blijken dat de luchtha ven er op langere termijn toch zou moeten komen, dan moet de beslissing daarover tenmin ste vier jaar worden uitge steld. De PvdA moet volgens de werKgroep ook stelling kiezen tegen de uitbreiding van het aantal regionale vliegvelden. Volgens het ontwerpver-kie- zingsprogramma moet Defen sie in de jaren na 1977 dtras- tiscn worden ingekrompen. Bij een stijging van de overheids uitgaven maig Defensie er niets bij krijgen. Standaardi satie, afstoten en concentratie van taken dienen in het de fensiebeleid voorop te staan. De PvdA-werkgroep heeft o.m. de volgende inkrimpingen op het programma staan: tota le denuclearisering van de Ne derlandse strijdmacht, het niet vervangen van de NF-5, in krimping van het aantal vlieg bases. opheffing van het korps mariniers en vermindering van de directe paraatheid van de strijdkrachten. (ADVERTENTIE) nooit publiekelijk gezegd dat Helmut het als tramconducteur niet slecht zou doen. Nou dam. Waarom tramt dit matt dan zo door. Helmut dat nou? Texel, Vlieland, Terschel ling, Janeeland, Schiermonnik oog-.-. it Tussen haakjes, lk heb een aardig woord ontdekt. In het ketelhuis van het op de ontwerplijst voor Monumen tenzorg geplaatste Ir. Wou- da-gemaal in Lemmer staan vier (houdt u vast)- Werkspoorvuurgamg- vlampijpketels (Wedden dat u ook probeert het drie of vier keer snel ach ter elkaar te zeggen?) 'it De marechaussee gaat 25 vrouwen in dienst nemen. Wat worden dat nou: mairechaus- seuzes? Of mamarechaussees? Ik maak het kort vandaag, want er is veel nieuws. Nog even een mopje dat on ze speciale verslaggever dezer dagen in Madrid heeft ontvan gen. Minister-president Arias Navarro heeft de ministerraad officieel van het overlijden van generaal Franco in kennis gesteld en vraagt dan: „Wie van de heren durft naar bin nen te gaan om het de caudil- lo te vertellen?". Vooruit, nog eentje. Dit mopje voert het zoontje van „kroonprins" Juaai Carlos Fe lipe, ten tonele. Felipe vraagt zijn vader: „Pappie, als mijnheer Franco doodgaat moet ik dan toch naar school?" Pa denkt van niet. „En als jij dan koning wordt, krijgen we dan ook een vrije dag?" Ja hoor, ook dat lijkt don Juan Carlos wel waarschijnlijk. „En als je moet aftreden, pappie, dan hoef ik toch zeker ook niet naar school?" De va der geeft ietwat onthutst toe dat het hem waarschijnlijk voorkomt dat zo'n groot ge beuren ook wel een vrije dag zal opleveren, waarop het prinsje dansend van plezier uitroept: „Sjongejonge, dat wordt een fijne week!" Tja. MERIJN (ADVERTENTIES) tijdelijk van f5,70 voor 75KO01/B

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13