1st FQQ Vertrouwen herstellen binnen Navo" Marechaussee gaat vrouwen in dienst nemen O.R. moet voorkomen dat geld over de balk wordt gesmeten KANSELIER SCHMIDT mag Tsjechoslowakije niet uit Nederlandse gggsp riend kamer hekelt beleid 55 Hevige strijd rond parlementsgebouw P1 BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV Pil die goed is voor één jaar mHBLomrjt /oonjfvmm, Wieó1^ rente wenst zonder boete of opzegtermijn neemt de... Ford prijst moed van Sadat Ondergrondse kernproef in VS Vara aanvaardt aanbod van Rudi Carrell Ook in senaat blijkt tegenstelling in staten van - werk DE OORLOG" IN LIBANON Hypocriet VREDELING IN BEDREIGDE BEDRIJVEN ffH BOUWBOND CNV: Koopkracht handhaven is 't minste Ontslag voor 1500 man bij Elcoma? Van der Stoel wil terugkeer helpen bevorderen Resei ve-geldrekening 6'A Spaar bij de Banque via uw bank-, post-, of gemeentegirorekening. DE STEM VAL JSDAG 29 OKTOBER 1975 .sn 36 t/m 56 gaat "ien Negante dameskonfekfo 16-134965. en van nu en morgen at om grotere eer, het herkennen, n van ziekten, of om en van de boer eten? Vraag dan de t denkt vooruit". onderstaande bon in teerde envelop aan ing Voorlichting, am. )etekenis van de dan de imie is overal" o/TV-gids. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ministers van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Vredeling (Defensie) hebben zich tijdens het Kamer- deba' over het regeringsbeleid jegens de Navo fel moeten verweren teoen de kritiek van zowel de regerings- als de oppositiefracties. De Kamer was van mening dat vooral de gecfwaardigheid en betrouwbaarheid van Nederland in hef bondgenootschap zwaar is aangetast. Men deed een beroep op dè regeling het geschonden vertrouwen te herstellen. gebracht aan de Nederlandse positie in de Navo. Hij ont kende ook, dat er niet meer naar Nederland geluisterd zal worden in de Navo. Over de keuze tussen recht se en linkse dictaturen zei mi nister Van der Stoel, dat de regering niet aan selectieve verontwaardiging doet. Heide soorten dictaturen wijst de re gering at. KOPENHAGEN (AP) Als de laatste proefnemingen een gunstig resultaat hebben dan zouden er binnen twee jaar anti-conceplieve „pillen" op de markt kunnen komen die vrouwen gedurende een jaar voor zwangerschap vrij waren, is in Kopenhagen dinsdag meegedeeld door prof. Mogens Osier. Het is eigenlijk geen pil maar een zachte en poreuze capsule die de dikte heeft van een lucifer die onder de huid wordt aangebracht en daar een jaar blijft. Met het voorbehoedmiddel Is gedurende een jaar geëx perimenteerd in twee ziekeu- huizen te Kopenhagen en een te Helsinki en in samenwer king met de bevolkingsraad van de stad New York. In die tijd zijn er proeven genomen met 100 vrouwen en het resultaat was dat er slechts drie hunner zwanger werden. De nevenverschijn selen werden „minimaal" ge noemd. Het inbrengen van de cap sule betrof een eenvoudige ingreep die door een huisarts kon worden verricht. De socialist Dankert noemde I het beleid inzake de Neptunes en de Zeven Provinciën ,.rond-| uit slecht". Hij vroeg zich af waarom je de bondgenoten voor 20 miljoen tegen je „in het harnas" kunt jagen als je van diezelfde bondgenoten de instemming nodig hebt om voor 500 miljoen meer te be zuinigen op Defensie. De christen-democraten Van Eisen (KVP), Van Leeuwen (ARP) en de liberaal De Koster noemden het een onju-st be leid als Nederland de kritieke fsse waarin de Navo z'ch be vindt nog meer bemoeilukt door eenziidig tot t.qak""izi- glrg over te gaan. Van Etsen (KVP1 hoont, dat ministei Vrn der Stoel, tfe een goede naam he°ft oDteb-uwd m lan den eis Portugal, Griekenland en Turkije zijn invloed zei aanwenden om de krachtsoosd- tie van de Navo te verster ken. Algemeen was de Kamei van oordeel dat Nederland al les moet doen om ook de atoomwapens bij de ontwaoe- ningsgesnrekken tussen Navo en Warschaupact te betrekken om met het oostblok tot wei keliik afdwingbare vermin dering van wanens te komen. Van Mierlo (D'66) pleitte voor een hernieuwde opzet van de Navo, gezien de verzwakte zuidflank (Turkije. Grieken land, Italië en Portugal). Hij waarschuwde ook voor toene mende machtspositie van West- Duitsland. Minister Van der Stoel be streed de stelling dat door dit regeringsbeleid schade is toe- commentaar rpros Aktua TV had maan •*- dagavond een primeur waarnaar iedere journalist zijn vingers aflikt: een interview met een van de zeven mensen die betrokken zijn geweest bij de ontvoering van dr. Herrema. Het was duidelijk dat de man alleen wilde praten wan neer hij de zekerheid had dat hij onbekend zou blijven. Er was ook alles aan gedaan om aan die voorwaarde te vol doen. Hij was in een deken ge huld. Alleen de interviewei kon zi|n gezicht zien. Een schoolvoorbeeld van een geval waarin de journalist zijn bron nier prijsgeeft. De presentator van hef pro gramma maakte er echtet triomfantelijk melding van dat Tros Aktua er in geslaagd was de identiteit van de man, die notabene door een van haar eigen verslaggevers werd ge ïnterviewd, te achterhalen. De naam van ae mart werd ge noemd. Zijn naam en toto weroen tijdens het Interview enkele keren in beeld ge bracht. Hypocrieter kon het niet. hen schaamteloze schen ding van vertrouwen. Wég was de glans van de primeur Nieuws opsporen is één. Er verantwoord mee omgaan is twee. Tros Aktua heeft bewe zen tot dat laatste niet in staat te zijn. Minister Vredeling Roti De Koster er niet van overtuigen, dat Nederland niet tot een eenzijdige afstoting van de Navotaken zal overgaan zolang het ontwapeningsgesprek geen positief resultaat heeft opgele verd. De Koster vroeg in een motie bevestiging hiervan. Vredelmg erkende dat de aanvankelijke regeringsbeslis- ning om de Neptunevliegtui- gan uit de dienst te nemen en de kruiser de Zeven Provin ciën op te leggen achteraf geen „gelukkige" is geweest. „We zaten met de ijzeren wet van Prinsjesdag in de trechter van de besluitvorming", zo verontschuldigde minisiter Vre deling zich. De minister wilde niet voor uitlopen op de studie vooi herziening van de Defensieno ta. Die herziening is noodzake lijk wegens de slechte econo mische situatie. „Het moment van drastisch ingrijpen in de defensieuitgaven is dichterbij gekomen dan in de defensie nota voor de jaren na 1979 is aangekondigd", aldus de mi nister. (ADVERTENTIE) .ang niet gezien, neef! 'et ze in de bloemen, al Jie lieve mensen. dei bij uw leurop bloemist It het Bloemboek1 iet 175 voorbeeldige .rrangementen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Sadat van Egypte heeft tijdens eet diner te zijner ere in Washington gezegd dat er nog steeds gevaar voor een crisis Is tn het Midden-Oosten. Htj zei dat Egypte van de VS verwachtte dat zij zich zullen blijven beijveren voor de defi nitieve vrede in het Midden- Oosten. President Ford verklaarde dat Sadat zich een plaats in de geschiedenis had veroverd door de moed die hij toonde bij net streven naa-r een nieuw Smai-akkoord met Israël, bur gemeester Abraham Beame van New York, heeft gewei gerd op te treden als officiële gastheer van president Sadat wanneer deze zijn stad be zoekt. Beame zei dat het schijnheilig zou zijn als hij een staatshoofd zou ontvangen wiens land heeft bijgedragen tot de aanvaarding van de VN-resoiutie die het zionisme in één adem noemt met ra cisme. IN EEN ruzie tussen twee ri valiserende linksradicale stn- dentengroenen on de campus van de universiteit van Tokio is een student met stalen bul zen doodgeslagen. De 22-jarige Yorihiko Oemeda was bet ne gentiende slachtoffer dit jaar van handgemeen tussen linkse studenten in Japan. (Vervolg van pag. I) Tot voor kort waren de eco nomische motieven doorslagge vend. Maar volgens PvdA-Ka- merlid Wierenga (voorzitter van de commissie Economische Zaken) is dat beleid nu radi caal omgedraaid: de sociale as pecten worden het belangrijk ste. Dat kan in de praktijk bete kenen dat de overheid finan ciële steun gaat verlenen aau bedrijven met een zeer lage ot zelfs negatieve rentabiliteit. Het behoud van werkgelegen heid (het voorkomen van mas sa-ontslagen zoals bij Neder- horst) is dan van doorslagge venae aard, aldus beide be windslieden tegen de Ka mei. De regering zal bij haar overwegingen inzake steun verlening aan bedrijven steeds vaker uitgaan van de moge lijkheid tot participatie m die bedrijven vooral als het om middelgrote ondernemingen gaat. De regering wil dat vla twee mogelijkheden realise ren- rechtstreeks via kapitaal deelnemen in bedrijven of het verstrekken van achtergestel de kredieten, die later kunnen n orden omgezet in aandelen. De grote concerns zijn hiervan uitgesloten. Als een bepaalde dochteronderneming van zo'n concern in moeilijkheden ver- keeit (Akzo-Enka) dan is hei vo.gens de regering allereerst de taak van het concern om ervoor te zorgen dat er vol doende krediet komt om die dochter te „redden". Tenslotte heeft de regering de Kamer toegezegd dat de ondernemingsraad meer bij al deze zaken moet worden be trokken. Mogelijk zal al in de komende wijziging van öe wet op de ondernemingsraden wor den bepaald, dat de onderne mingsraad wordt belast mei het „toezicht" op de door de overheid verstrekte steungel den. Met andere woorden: „De u-nueinemmgsraad moet voui- komen dat het geld over de balk wordt gesmeten", aldus Wierenga. Ook moet de raad tij iig worden ingeschakeld als de directie met reorganisatie plannen komt. Het mag niet meer voorkomen dat een on derneming al lang met Ecoiu- imsche Zaken tn onderhande ling is zonder dat de raad er ooit maar iets van af weet (zo als bij DAF). Tijdens een bijeenkomst in de Koning Willem lll-kazerne In Apeldoorn werden enkele nieu we aanwinsten van de mare chaussee getoond. Daarbij hei voorlopig ontwerp van het uni form voor de volgend jaar te werven vrouwelijke mare chaussees, nieuwe gepantser de personeelsvoertuigen en een van de nieuwe motoren van het korps. (Van onze redactie bui enland) BEIROET In Beiroet zijn de gevechten tussen moslims en christenen gisteren verder uitgebreid. Er werd slag gele verd voor het parlementsge bouw. Daarbij werd een lijf wacht van de leider van de Libanese falangisten, Pierre Gemayel, doodgeschoten. De gevechten hebben gisteren on geveer vijftig mensen het le ven gekost. Andere gevechten spelen zich af rond enkele grote ho tels in het centrum van de stad. De moslims zitten nog steeds in een in aanbouw zijn de torenflat, v>an waaruit ze een groot deel van het cen trum kunnen bestrijken. De rechtse falamigisten die twee posten van de veiligheidstroe- I>en en talrijke andere gebou wen hebben bezet, bestoken de wolkenkrabber van ver schillende kanten. Het 500 ka mers tellende Holiday Inn-ho- tei stond gisteren in brand. Naar aanleiding vam de ge vechten voor het parlements gebouw werden de afgevaar digden met pantserwagens in veiligheid gebracht. Premier Rasjied Karami zei in een ra dioboodschap dat hij een groep van negen gaat vormen die moet gaan werken aan het definitieve bestand. In deze groep zouden alle politieke en godsdienstige groepen verte genwoordigd zijn. Op de luchthaven van Bei roet stonden gisteren lange rijen mensen die het land wil len verlaten. Alleen Air Fran ce, British Airways, Middle East en enkele kleinere maat schappijen vliegen nog op Bei roet. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft laten weten, dat de Belgen die tijdelijk in Lebanon verblij ven, beter het land k urnen verlaten. „De oorlog" in Libanon heeft naar schatting aan meer dan 6.000 mensen het leven gekost. De strijd wordt, sinds april vooral gestreden tussen rechtse christelijke en linkse mohammedaanse elementen. De laatste groep wordt sinds enige dagen gesteund door le den van Palestijnse verzetsor ganisaties. Rechtse christelijke groepen zijn de strijd begonnen, omdat ze een einde willen maken aan de staat-in-de-staat ge vormd door de Palestijnse verzetsorganisaties. De mos lims eisen dat in Libanon eco nomische hervormingen inge- voerd worden en dat het christelijke volksdeel de macht over het land ontnomen wordt. I (Van onze redactie buitenland) rAHUTE MESA De Ver enigde Staten hebben dinsdag een ondergrondse kernproet gehouden, hun dertiende dit jaar. De kracht van de explo sie lag tussen 200 kiloton en een megaton. Het kernwapen werd 1.265 meter onder het proefgebied in de Nevada woestijn (in het westen van de Verenigde Sta ten) tot ontploffing ge bracht. UTRECHT (ANP) De handhaving van de koopkracht van de gemiddelde werknemer in 1976 is het minimaal aan vaardbare. Met deze uitspraak van de bondsraad van de Hout- en Bouwbond CNV, dinsdag aan het eind van een congres ln Driebergen, heeft de CNV- bond zich achter de concept nota arbeidsvoorwaardenbeleid 1976 van de drie vakcentrales gesteld. De bond betreurt, dat de standpunten van de bij het overleg betrokken partijen zo ver uit elkaar liggen. De hoop wed uitgesproken dat men bij de komende besprekingen tot een gezamenlijk standpunt kan komen. HILVERSUM (ANP) De VARA heeft dinsdag besloten het aanbod van Rudi Carrell om een televisiespellenshow te komen presenteren, aangeno men. De show zal met worden gebasseerd op de quiz. „Een van de Acht". Paren die el kaar dagelijks in hun werk ontmoeten, zuilen tegen elkaai uitkomen. In de laatste ronde zal een spel met flipperauto- maten de winnaar aanwijzen. De eerste van de vierweke- lijkse uitzendingen is op za terdag 24 januari 1976. (Van onze correspondent) MAASTRICHT/HEERLEN De vakbanden maken zich ernstig zorgen over geruchten met betrekking tot een moge lijk collectief ontslag van 1200 tot 1500 personeelsleden ln hoofdindustriegroep Elcoma (Electronic components and materials), onderdeel van het Phili-psconcern. Het overgrote deel van de EIcoma-bedrijven bevindt zich in Limburg, in Heerlen en Heer, samen onder een directie in Heerlen, en verder in Sittard en Roer mond, elk onder een aparte directie. (Vervolg van pag. 1) De Westduitse kanselier dreigde dat West-Duitsland geen rooie cent meer voor Eu ropa zal uitgeven als het niet tot een verdere integratie komt. Schmidt zei dat de kous niet af is met het opstellen van EEG-verordeningen en reglementen, maar, pragmati cus als hij is, drong hij aan op topinspanningen niet alleen van de rijkere maar ook van de zwakkere EEG-broeders. Schmidt wees op het grote be lang van het bestaan van de Euronese muntslang (dat is het handhaven van een be paalde marge waarbinnen de Europese munten mogen schommelen om te grote koersverschillen tegen te gaan) en hij onderstreepte het grote belang van Frankrijks deelname aan deze muntslang. Bonn zal binnenkort dan ook een zestig nagina's tellend boekwerk publiceren met aan leurop Inlerflora garandeert uw bestelling oningmnegracht 135, Den Haag. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister Van deT Stoel is bereid al het mogelijke te doen om een spoedige terugkeer van me vrouw J. Poolstra-Vojackova vanuit Tsjechoslowakije naar Nederland te helpen bevorde ren Bij herhaling is reeds bij de Tsjechische autoriteiten aangedrongen de vrouw naar ons land te laten vertrekken, evenwel zonder resultaat. Dit blijkt uit het antwoord van de bewindsman op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamer- lid van Marion (BP). Mevrouw Poolstra, geboren ln Tsjechoslowakije en ge huwd met een Nederlandei, vertrok ruim twee jaar gele den vanuit haar woonplaats Rotterdam naar haar geboorte land, omdat haar moeder ziek was. Na haar aankomst in dat land werd haar emigratiepas poort ingenomen, aangezien zij naast de Nederlandse ook de Tsjeehoslowaakse nationaliteit bezit Het Nederlandse pas poort gaf de vrouw in bewa ring bij de Nederlandse am bassade te Praag. De Tsjeehoslowaakse autori teiten zijn, aldus minister Van der Stoel, nie' bereid tot te- iuggave van het emigratiepas poort. Zij hebben geweigerd mevrouw Poolstra een uitreis visum te verstrekken. Bij Her haling is vanwege de Neder landse ambassade, door middel van démarches bij het minis terie van buitenlandse zaken te Praag, alsmede bij nota, er op aangedrongen de vrouw naar Nederland te laten ver trekken. bevelingen met wat er in Eu ropa allemaal moet verandc- Zoals bekend heeft West- Duitsland de laatste maanden zowel in Luxemburg als ii. Pmssel steeds krachtig stel ling genomen tegen naar 't oor deel van Bonn te hoge of on verantwoorde EEG-uitgaven. Kort gezegd komt de Duitse houding hierop neer: wij ver tikken het om nog langer op te draaien voor de zwakke broeders, waarmee Bonn spe ciaal Italië, Engeland en lei- land bedoelt. Ten aanzien van de verbete ringskansen voor de economie van deze zwakke EEG-broe ders, speciaal ten aanzien van Italië, zijn de verwachtingen niet hoog gespannen. Ver wacht wordt zelfs dat de Duit se welvaart in de jaren t ach tg mogelijk het dubbele van die in Italië zal zijn en de grote vraag is hoe een dergelijke situatie überhaupt binnen een Europese constellatie als de EEG mogelijk is en mogelijk zal kunnen blijven. Bonn heeft echter nu al te verstaan gegeven niet als de suikeroom van de zwakke broeders te willen gaan functi oneren, zeker niet als die zwakke broeders zelf nauwe lijks inspanningen verrichten en hun inflatie jaarlijks zo'n 25% laten bedragen tegenovei een Duits inflatiepercentage van nauwelijks zes procent. Bonn heeft ook tegenover Ne derland en België te verstaan gegeven dat zelfs een inflatie percentage van tien tot twaalf procent, zoals dat in deze lan den de laatste jaren gebruike lijk is, op den duur niet te tole reren is. DEN HAAG (ANP) Ook in de Eerste Kamer is de te genstelling tussen de rege ringscoalitie en de oppositie in de Surinaamse staten duidelijk aan het licht getreden. Tijdens het debat over Surinames on afhankelijkheid herhaalden de leden van de oppositie dinsdag in de senaat hun kritiek op de wijze waarop zij huns inziens bij de totstandkoming van de grondwet buitenspel worden gezet. Opoositieleider Lartimon zei, ewnals vorige week in de Tweede Kamer, bezwaar te heb ben tegen de Nederlandse op vatting dat het maken van een grondwet een interne Suri naamse aangelegenheid is. Nooitmeer (NPK een re geringspartij) zette zich af tegen de bezorgdheid die dt- VVD-Eerste-Kamerleden van Someren-Downer en Polak ten aanzien van de democratie in Suriname hadden geventi leerd. Men moet niet de voorstel ling wekken dat Suriname aan het leeglopen is. Er is geen enkel belang mee gediend tl beweren dat er een volksver huizing gaande zou zijn, aldus premier den Uyl. De minister-president vei- strekte de jongste cijfers over de trek naar Nederland vanuit dit deel van het koninkrijk. Vorig jaar kwamen na de on afhankelijkheidsverklaring van de Surinaamse regering 15.674 migranten naar Neder land. Dit jaar aanvaardden tot cn met augustus 19.682 perso nen de reis naar ons land. Het laatst bekende bevolkingscij fer van Suriname dateert van 1972, 384.001). Tenminste twee leden van de VHP-fractie (oppositie) m de staten van Suriname zijn bereid zonder voorwaarden vooraf en zonder voorafgaand fractieberaad, mee te wer ken aan bijeenroeping van de statenvergadering. Mogelijk sluiten zich in de loop van deze week nog andere VHP- statenleden aan bij deze groep. Rustig blijven en gewoon lo pen, niet hard, vooral niet dra ven. Weet je wat er gebeurt als je hardloopt of sukkel- draaft? „Don kom je op je hielen terecht en scnvif je je rug in elkaar als een accordeon". Die wijsheid bracht dr. J. Beninson te berde op een gis teren gehouden vergadering Van artsen in Milwaukee. Da's weliswaar ver weg, om niet te zeggen, een heel eind lopen, maar goede raad is ook moei lijk te krijgen. Talm dus niet langer, maar loop. Loop heen, voor mijn part. Volgt nu een mededeling die ons gisteren bereikte: Bij een specificatie van de macro-toeristische vraag is het gebruikelijk om socio-econo- inische variabelen als klassifi- catiecriterium te hanteren. Da's nou wetenschappelijke taal. Goed, nè. Da's spreiding van kennis door de drs'en en zo. En kennis heet macht, nietwaar? En dam te weten dat het over uw en mijn vakamtie gaal. Die zin stond in een rapport van het NRIT, dat i het Nederlands Research Insti tuut voor Toerisme en Rekrea- tte. "ir Mag Ik voorts wijzen op het gruwelijk gebruik van de k in die zin, waar de voorkeurs spelling nog altijd een c prefe reert? Afskhuwelijk.. Nederhorst: Hoge Ogen gooie-n. U herinnert u ongetwijfeld nog de zonnebloemwedstrijd die in deze kolom enige jaren geleden fors ui( de hand liep en die tenslotte als de hoogste zonnebloem een exemplaar van om en nabij de 5 meter 20 opleverde. Ondanks veler ver zoek hebben wc in deze kolom ook deze zomer weer kunnen weerstaan aan de verleiding een wedstrijd te houden. El ders is er echter wel flink gekweekt en hel resultaat mag verbijsterend heten. De heer Frank Kalland, 66 jaren oud, heeft alle records gebroken, zo meldden gisteren de wedstrijdorganisators tn het Britse Ëxeter. Zes mets? en 53 centimeteri Sr En dat voor één zonne bloem! TCr De heer Kelland vertelde gisteren bij de prijsuitreiking dat hij de laa'ste maand drie maal daags op een ladder naar boven klom om zijn bloem te inspecteren, hetgeen hem niet meeviel, omdat hij hoogte vrees had. Naar verluidt gaat hij van de zonnebloempitten over op maanzaad Ik zwaai af, loop weg, zoge zegd. V merijn (ADVERTENTIE) Zonder opzegtermijn kunt u bedragen op nemen tot f 3000,-per maand. Voor bedragen boven f 3000,- per maand geldt een opzegtermijn van 1 maand. In ieder geval berekent de Banque géén retour-rente over opgenomen bedragen PARIBAS Van Coothplein 16 - Breda - tel- 076-1429 50 Amsterdam - A'dam Buitenveldert - Arnhem - Breda - Den Haag - Dordrecht - Eindhoven - Groningen - Haarlem - Heerlen - Maastricht - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9