Het kwartje dat zich steeds meer waard voelde KATTEKWAAD UITHALEN INDE HERFST ITALIË TREFT NIEUWE SALMONELLEN EPIDEMIE Kerk en Franco zijn ver uit elkaar gegroeid FRANCO NOG GEEN „RECORDHOUDER" SCHUI GROT IS sc ZY HANS T< OPSTELLEN VAN ZESDEKLASSERS MONTREAL OP TIJDSCH. Een kwartje Brand De drie kabou ters Overval Carpentier overleden c DP STEM VAM WOENSDAG "d OKTOBER "a.v.-•-M-c.h.?-;»*'.:.-» kleine BSSSIHÉp ■>■>11 "1 Ui'1 DE STEM VAN WOENSDAG 29 OKI Aan zesdeklassers van de ba sisschool St. Marie in Huyber- gen werd gevraagd een opstel te schrijven. De leerlingen moch ten zelf een onderwerp uitkie zen, maar er werd wel gevraagd de fantasie de vrije loop te laten. Voor enkele opstellen die zo ont stonden hebben we een plaatsje ingeruimd. Er was eens een blinkend kwartje, dat kwartje was in Utrecht gemaakt door een ma chine. Het kwartje kwam bij een hele rijke mijnheer terecht. Die rijke mijnheer keek het kwartje niet eens aan en stopte het in zijn portefeuille. Op Nieuwjaar kwam er een leuk jongetje voor de deur van de rijke man zingen. De rijke man gaf die arme jongen het blinkende kwartje. Dat vond het kwartje erg leuk. De jongen poetste het kwartje nog eens goed. Hij stopte het kwartje in zijn spaarpot. Het kwartje lag boven de centen, stuivers en dubbeltjes zodat hij bij zijn eigen dacht: „Ik ben nou de baas van de spaar pot". En hij pronkte. Toen het eenmaal vaderdag was, draaide de jongen zijn spaarpot om. Met dubbeltjes en zijn éne kwartje stapte hij naar de sigarenwinkel. De jongen vroeg: „Hoeveel sigaren kan ik kopen voor vijfenvijftig cent?" De man achter de toonbank zei tegen de kleine jongen: „Eigen lijk drie sigaren", „Dat is niet zo veel". „Maar voor wat is het?", vroeg de man. De jongen ant woordde „Voor Vaderdag". „Dan krijg je er zes voor". Toen het kwartje dat hoorde, dacht hij bij zichzelf: „Óóóóóóóóh nou ben ik veel meer waard"... en begon opnieuw te blinken. De jongen stapte vrolijk naar huis. En het kwartje, dat nu rook naar tabak, vond zichzelf heel kostbaar. En hij leefde nog lang en gelukkig tussen de andere geldstukken. ROBERT GROEN ze gingen slapen. Het was al acht uur ze maakten elkaar wakker en gingen eten. Maar wat was dat, allemaal stonden ze aan de grond genageld. Het was een bosbrand. Het boontje vroeg „gaan we nu dood?" „Ja", zei den de anderen, nu gaan we dood. Laten we elkaar vasthou den dan zijn we bij elkaar, maar intussen was de brand veel dich ter gekomen. Ze hielden elkaar stevig beet. En dit was het einde van onze vrienden. FRANK VAN POSTEL- BERGHE verballen bij. Als je één toverbal in je mond neemt dan verander je in een tijger. Alle drie namen ze een toverbal in. Toen gingen ze de kamer binnen en alle ro vers bang van die tijgers. Er was één baas bij, want die was ook al zo bang. De rovers vonden het, AfTlSti© gek dat er tijgers meens binnen kwamen vallen. Eén van de drie tijgers zei tegen de baas: waar zijn de geldkisten? De baas ant woordde: nee dat zeg ik toch niet". Zeg het want anders bijt ik je been eraf". „Goed... goed... zei de baas „in de kelder". „Ro vers allemaal mee naar de kei het middag, ze deden een nylon kous over hun kop, en gingen de bank binnen. En toen de bankier aan een deftige dame geld wou geven, klonk er opeens halt!" Handen onhoog en niet bewegen of ik schiet. De mensen schrokken toen ze het pistool zagen en deden, net als de bankier heel vlug de han den omhoog. Toen nam de ene al het geld terwijl de andere boef de mensen onderschot hield. En ze namen ook nog drie mannen mee als gijzelaars, en gingen er vlug vandoor En daar startte de bestelwagen weg. De bankier was overstuur en wist niet wat hij moest doen. Enkele mensen zeitien: „De poli tie waarschuwen. Een 5 minuten later was het volle gesprek be zig. En toen dat klaar was klonk er een paar minuten later de si rene van de politie en de politie ging de boeven achterna en1 eindelijk, na twee uur speuren zagen ze de bestelwagen staan, voor de brug en toen nam de po litie de boeven mee naar het bu reau. Toen ze de gijzelaars za gen, mochten de gijzelaars vrij. Het waren toch maar gewone mensen die niets gedaan hadden en ze kregen hun geld weer terug dat de boeven of misdadigers hadden gestolen. De zaterdag moesten ze alles bekennen. Ze hadden 50.000,- gestolen en twee mensen gedood. En ze kre gen allebei 10 jaar gevangenis straf. RUD1 COONE Er was eens een vrouwtje die heel arm was. Ze zat net een vuurtje te maken met strooi en kolen. Een kooltje viel van het vuur af, maar intussen viel er ook een strooitje en een boontje uit de pot. Ze vielen boven op elkaar. Opeens kregen ze been tjes en voetjes en liepen heel hard weg. Toen ze weer bij el kaar waren liepen ze weer heel hard weg tot ze bij een klein be ekje kwamen. Ze zaten er een hele tijd van te piekeren, tot het strooitje een idee kreeg. „Hij zei", ik blijf drijven zei het strooitje jullie kunnen op mijn rug zitten, ik blijf drijven. „Dat doen we", riepen de anderen. Ze kwamen heel goed aan de overkant van het beekje. Ze stopten op de kant en gingen verder tot ze bij een hele grote boom kwamen. Hier gaan we slapen zeiden ze tegen elkaar en In een paddestoel midden in het bos. Daar woonde drie ka boutertjes. Als het donker was, gingen zij altijd spelen in het bos. En dan kattekwaad uitha len. De kaboutertjes zagen de ro vers met geldkisten dragen in het bos. En ze gingen in de rich ting het kasteel want daar woonden de rovers. „Toen gin gen de rovers naar binnen met hun geldkisten, want ze brach ten de geldkisten naar de kelder in een oude kamer. De drie kaboutertjes zaten 'nog steeds achter een struik. In eens zagen ze een raam open staan van het kasteel. De rovers zaten binnen in een kamer wijn te drinken. De drie kaboutertjes gingen' naar binnen door een raam, want de deur was op slot. Eindelijk waren ze binnen in één van de achterkamers. Ze kwa men uit, bij een lange gang van het kasteel. Ze hoorden de ro vers allemaal dansen en feesten van het geld dat ze hadden ge stolen. „Toevallig had één van de drie kabouters een paar to- der". „Twee tijgers liepen achter de rovers aan. Eindelijk zagen de tijgers de geldkisten. Ze zet ten de geldkisten der uit. Er was ook een gevangenis in de kelder en daar stopten de tijgers de ro vers in. De gevangenis ging op slot en ze namen de geldkisten mee naar buiten. „Maar eerst toverde de drie tijgers zich weer in gewone echte kabouters. Ze gingen weer terug naar het bos en ze verstopten ergens de gel dkisten onder de grond. Even la ter gingen de drie kabouters weer terug naar hun paddestoel. „En ze leefden nog lang en ge lukkig. JEAN-PIERRE FRANCKEN Er waren eens twee boeven die op zoek waren op geld". Eén van de boeven zei: „Zullen we een overval plegen?". Mij best zei de andere boef, maar hoe zullen we het doen?". Nou we zullen een overval moeten plegen op ie mand die heel rijk is. En toen ze 's nachts iemand hadden over vallen, gingen ze de andere dag een pistool kopen. Op een andere dag waren ze weer wat van plan, ze zouden vanmiddag in de St. Jorisstraat een bank overvallen. Toen was Ik heb een deftige naam luis ter maar. Ik heet.... Amatie de Trompet. Je zal waarschijnlijk niet weten waar ik vandaan kom. De trompet Amatie wordt gemaakt in Japan. Zo komt het dat ik zo'n rare naam heb. De mooiste trompetten gingen in een auto en kwamen aan op het vliegveld om per vliegtuig naar Schiphol te gaan in Euro pa. Daar gin ik dan met nog ineer trompetten. Toen we hal verwege waren kwam er een man aan die mij wou kopen. Ik zat als maar te spartelen maar het hielp maar niets. Maar op een gegeven moment kreeg ik een idee. Ik zette al mijn kracht in en blies zo hard ik kon: Toèèèèè- èètEn die man schrok zo erg dat hij achterover tuimelde en ik en mij mede genoten pak ten hem vast. Toen we hem ste vig vast hadden, pakten we een paracut en deed hem aan de ka per vast en gooide toen de man uit het vliegtuig. Twee uur later landden we op schiphol. Ze pak ten mij op en brachten mij naar Den Haag naar de muziekwin kel van Dorst, en daar stond ik dan in de etalage. Na drie dagen werd ik gekocht, ik werd in pa pier gedaan en toen namen ze mij mee. De volgende week kwam ik op de televisie. En ik heb daar zo veel beleefd dat ik het bijna niet kan vertellen. Meneer van Dorst stond te kijken en hij zei tegen zijn vrouw. Nou vrouw, „Amatie speelt erg goed. GEERT-PAUL SLEE Lianne Dekkers tekende deze zeeman. Elsje was een meisje dat herfst een hele mooie tijd vond. Toen de herfst begon mocht Elsje voor haar moe der voor het eerst naar de bakker om lekkere koeken en een lekker broodje te halen. Elsje: zei haar moeder, „verlies je centjes niet hoor!" „Nee hoor, mam, dat zal ik echt niet doen." Maar in de klas bij Elsje zat een grote jongen die erg veel kattekwaad uithaalde. En die heette Tom de Boer. Ook nu kwam Elsje hem tegen. Ze zei niets en liep verder. „Moet je kijken," zei Tom, „de blaadjes vallen van de bomen." En dat wou ze graag zien. Ze keek omhoog. En toen ze dat deed, pakte Tom de centen. En Elsje liep huilend naar huis. HEINKENSZAND Claudia Traas Eindredactie Rieja van Aart (Van onze correspondent) ROME - Drie babies van en kele dagen oud zijn kort na el kaar in Noord-Italië overleden aan salmonellen-besmetting. Meer dan veertig zuigelingen vertonen eveneens verschijn selen van deze epidemische ziekte, maar voor hen bestaat geen accuut levensgevaar. In de Noord-Italiaanse stad Bolzano ziin ook de tientallen jonge moeders van de besmette babies opgenomen en geïso leerd. De salmonellen- besmetting is levensgevaarlijk voor pasgeboren kinderen; de bron van besmetting is meestal bedorven voedsel. De oorzaak van deze nieuwe salmonellen-epidemie in Italië is hoogstwaarschijnlijk be dorven en besmette melk. Nog geen maand geleden stierven meer dan twintig ba- bies in en rond Napels aan deze ziekte. Het „excuus" was toen, dat Zuid-Italië een halve eeuw achterloopt op medisch gebied. In het zuiden zou zich een dergelijke epidemie ge makkelijker kunnen ontwik kelen. Nu is het bergachtige, toe ristische en moderne gebied bij Bolzano en Cortina d'Am pezzo getroffen. De nieuwe epidemie brak een week gele den uit in een kliniek in Bruni- co. Veel van de besmette kin deren zijn daarna naar Bol zano gebracht, waar ze thans verpleegd worden. De me dici zeggen de situatiè onder controle te hebben, al moeten de tientallen babies en hun moeders voorlopig nog ge scheiden van elkaar in het zie kenhuis blijven. Tussen de dramatische epi demie van Avellino en Napels in september en de jongste epidemie in het noorden nu, is ook alarm geslagen in Rome. De grote studentenmensa van de hoofdstad moest gesloten worden vanwege salmonellen-verschijnselen. Tot op heden zijn de 12.000 vaste eters van deze mensa op andere horeca-bedrijven of op zich zelf aangewezen. Veel ernstiger zijn de nog steeds niet opgehelderde ge ruchten dat in diverse zieken- huizen en klinieken van Rome sinds januari van dit jaar in totaal bijna twintig zuigelin gen gestorven zouden zijn aan salmonellen-vergiftiging. De meeste slachtoffertjes zouden fenoteerd zijn in het grote inderziekenhuis van „Het kindje Jezus". Medische en juridische on derzoeken in dit ziekenhuis zijn vrijwel onmogelijk, omdat liet ziekenhuis op Vaticaans grondgebied staat, mede gefi nancierd wordt uit Vaticaanse bronnen en derhalve geen rechtstreekse controle van Ita liaanse instanties hoeft toe te staan. Aanvankelijk zouden de di verse onderzoeken via het Ita liaanse ministerie van buiten landse zaken hebben gelopen, zoals in het concordaat tussen Italië en het Vaticaan is be paald. Wel zouden medische inspecties in de poliklinische en kinderafdeling mogen wor den gehouden, maar de medici van het ziekenhuis van „Het kindje Jezus" hebben niet de medische bescheiden van de gestorven kinderen overlegd. De geneesheer-directeur heeft ontkend dat alle sterfgevallen aan salmonellen te wijten zou den zijn geweest. (Van onze redactie buitenland) MADRID - Ondanks de in het verleden innige banden tussen het Franquisme en de rooms ka tholieke kerk, zijn beide institu ten de afgelopen jaren steeds verder uit elkaar gegroeid. Nu Franco stervende is, zijn de verhoudingen slechter dan ooit. Waar het Franquisme zich star en onbeweeglijk bleef vast klampen aan de bastions der macht, boog de Spaanse clerus, eerst de praktische zielzorgers, allengs ook het episcopaat, zich toe naar een volk dat er steeds feller naar hunkerde de poli tieke bakens te verzetten. Een pijnlijk proces, want de kerk had tijdens de burgeroor log, met name door de 'kruis tocht' van 1937, partij gekozen voor de nationalisten van Franco en tegen de linkse volks frontregering. Zeker 6000 pries ters, broeders en nonnen kwa men in de burgeroorlog om, op het slagveld of bij linkse fusilla des. De banden tussen Madrid en het Vaticaan werden in 1953 be zegeld met het concordaat dat Franco belangrijke voorrechten toekende. De Caudillo had het recht bisschoppen kandidaat te stellen in de Spaanse diocessen en uit hun rijen het drietal prela ten te kiezen dat zitting had in de 'Cortes', het Spaanse schijn- parlement. In ruil daarvoor kreeg de Spaanse kerk grote economi sche en fiscale voordelen die de staat gemiddeld vijf miljard pe setas per jaar kostten. Hierdoor kon de kerk zich in materiële zin herstellen en een prominente plaats in de maatschappij ver krijgen, terwijl het Franco regiem beschikte over 'morele rugdekking' van kerkelijke zij de. Montserrat Als de Spaanse maatschappij door de economische ontploo iing der vijftiger- en vroege zes tiger jaren gaat gisten, ontstaat er ook binnen de kerk beweging. De katholieke actie en de bis schop van Malaga sluiten zich aan bij ca. 400 priesters Uit Bar celona en bij de abt van Mont serrat, vanouds de geestelijke leidsman van Catalonië, in een openlijk protest tegen het re giem waarvan wezenlijke struc tuurveranderingen worden ge ëist. Na het tweede Vaticaans con cilie, waar een geest heerst door de Caudillo en zijn oude ge trouwen der Falange met bitter heid word ontvangen, raakt het protest binnen de Spaanse kerk in een stroomversnelling. De priesters gaan tot actie over en bekennen kleur tegen het re giem, met name in die streken waar wordt gestreefd naar zelf bestuur zoals in Baskenland en Catalonië. Zij worden in de ge vangenis geworpen, krijgen ho ger geldboeten opgelegd. Men vervolgt hen en probeert ze in discrediet te brengen wegens preken waarin het staatshoofd en zijn ministers te fel over de hekel gaan. Dan, in 1970 wordt de kloof gapend wijd. In de gevengenis van Zamora, de in het concor daat aangewezen gevangenis voor priesters dip iets hebben misdreven, komen zes katho lieke zielzorgers in opstand. 'In het land bestaat noch recht, noch waarlijk vrede' verklaart de Spaanse comissie 'Justitia et pax'. Tientallen priesters die so lidair zijn met de zes gevangen zittenden collegas verlaten hun parochies. Een aantal bisschop pen, onder wie mgr. Mendez Asensio van Navarra kruist de kromstaf met het zwaard van de provinciale gouverneurs. De Spaanse kerk wil niet verder aan geloofwaardigheid inboeten bij een bevolking die van me ning is dat het regiem in het ver leden toch al te vaak kritiekloos is gesteund. In februari 1974 zendt de aartsbisschop van Bilbao, mgr. Anoveros, zij befaamde herder lijk schrijven rond over de rech ten van het Baskische volk. De paus stelt zich in een boodschap achter de bisschop, terwijl deze verdere steun krijgt van radio Vaticana en een lovend hoofdar tikel in de Osservatore Roma. De breuk tussen het Fran quisme en de katholieke kerk is bijna volledig. Franco weet zich nog slechts door enkele plelaten gesteund, zoals de aartsbis schoppen van Toledo, mgr. Gon zales Martin en vooral de bis schop van Cuenca, mgr. Querra Campos. Men fluistert dat het Vaticaan heeft geweigerd in een bood schap te protesteren tegen de moord op Franco's eerste pre mier, admiraal Luis Carrero Blanca, daarmee een direct ver zoek van Madrid negerend. Tenslotte bereiken de gespan nen verhoudingen tussen kerk en staat een nieuw dieptepunt als Franco vorige maand vijf ac tivisten terechtlaat stellen. Mgr Iniesta, de hulpbisschop van Madrid laat in zijn diocees een herderlijk schrijven voorlezen waarin hij protesteert tegen de nieuwe anti-terreur wetten Ruim 800 priesters appelleren tegen de gehandhaafde dood vonnissen. Ook in Rome betreurt men de executies. Deze zijn door Franc" gelast ondanks een persoonlijk verzoek van paus Paulus om clementie te betrachten. Maar niemand,-wereldopinie noen kerk,- blijkt invloed te hebben op de oude man in het Madn- leense Pardopaleis. (Van onze redactie buitenland) MADRID - Wanneer men de datum aanhoudt waarop hij door de Spaanse nationalisten tot 'Caudillo' werd uitgeroepen, 1 oktober 1936, Is generaal Franco een man die zeer lang onafgebroken zijn stempel heeft gedrukt op de hedendaagse ge schiedenis. Recordhouder wat dat betreft is hij echter niet. De enige die hem qua politieke 'le vensduur' hebben overtroffen Maarschalk Tsjang Kai- Tsjek, sinds maart 1926 leider van de Kwo Min-Tang beweging en sinds 1948 president van de nationalistisch Chinese repu bliek Taiwan, die in april van dit jaar overleed, na 40 jaar lang de macht te hebben uitgeoefend. 99- Tweede is de in augustus over leden ex-keizer van Ethipië, Haile Selassie, die zijn land 44 jaar bestuurde, gerekend van zijn troonsaanvaarding tot 1974 toen hij door zijn strijdkrachten werd afgezet. Na Franco volg den: Sjah Reza Pahlevi, 56, al 34 jaar keizer der Perzen. Rafael Trujillo, die in 1961 werd vermoord na 31 jaar dicta toriaal bewind over de Domini caanse republiek. Maarschalk Tito van Joegos- N lavië, 83, reeds 30 jaar president evenals Enver Hodja, 67, staats hoofd van het buurland Albanië. Stalin, die sinds het overlijden van Lenin in 1924 secretaris generaal van de Sovjet- Russische communistische par tij was tot aan zijn eigen dood in 1953, dus 29 jaar lang. De thans 82-jarige Mao Tsc- Toeng, sinds oktober 1949. du» 26 jaar China's 'grote roergan ger'. Jomo Kenyatta, naar men aanneemt 84 jaar oud, al 23 jaar lang president van Kenya en de thans 63-jarige generaal Al fredo Stoessner die 21 jaar gele den in Paraguay de macht greep. PARUS (AFP) - De Franse bokser Georges Carpentier die in 1921 om de wereldtitel zwaargewicht vocht met Jack Dempsey, is dinsdag in Parijs op 80-jarige leeftijd na een har taanval overleden, aldus heeft het persbureau AFP bekend ge maakt. Carpentier is in de woning van ziin dochter Jacqueline overle- den Tot op het laatst is hij goed gezond geweest. Maandagavond had hij de hond nog uitgelaten. Toen hij terugkwam klaagde hij dat hij zich niet lekker voelde. Twee uur later stierf hij. Car pentier, die als vlieggewicht met boksen begon op 14-jarige leef tijd, heeft tijdens zijn carrière alle klassen doorlopen, tot hij de strijd om de wereldtitel zwaar gewicht tegen Demsey verloor Het was de eerste bokswedstrijd welke een recette opbracht van een miljoen dollar. SCHAKEN - KARLOVY (CETEKA) - De Nederlandse schaakster Corrie Vreeken heeft dinsdag in de 17e en laatste ronde van het Europese zone- toernooi te Karlovy Vary (Joe) een ndederlaag geleden tegen de Tsjechische Polanova. Corrie Vreeken plaatste zich niet voor het interzone-toernooi. Voor het interzone-toernooi hebben zich geplaatst: Katarine Jovanovic (12 punten), Brigitte Hofmann (11,5 punten), Petra Feustel (11 pnt.) en Gertrud Baumstark (10,5 pnt.) Nona Gaprindasjvili (Sov) heeft dinsdag in Pitsoenda de vierde partij voor het wereld kampioenschap schaken voor dames gewonnen van haar land genote Nana Alexaneria. Ga prindasjvili is titelhoudster. Ml Schu laat hoof< dinst train Mexi prof) dank voor kerei „Ik were dat il tijdsi zal, i hede BR veml delsr spra. Rijm over; plots tijde Brug zakti stilst zeer lever Ni voor nadi trair beek onde wer< ders ronc gau\ met Rijn en d een De t een in ei MONTREAL - Precies een week na het begin van hun derde staking, binnen een jaar, die weer ruim 200.000 verloren ma nuren betekende, zijn de 3500 arbeiders aan de Olympische in stallaties in Montreal weer aan het werk gegaan. De meesten van hen gingen echter niet aan het werk met de Olympische ge dachte in het achterhoofd, maar met de vuist gebald in de zak ken. De laatste weigering van de 300 staalwerkers om geen over werk meer te doen, bewijst op welke zwakke pijlers de ar beidsvreugde in Montreal steunt. De arbeiders keerden pas weer op hun werk terug, na dat het stadsbestuur had toege zegd om 150 van de in totaal 300 namen die op een „lijst van her rieschoppers" voorkwamen, te schrappen. Maar nu er nog 150 man „gediscrimineerd" worden, doet dat het ergste - bijvoorbe eld een nieuwe, nog grotere, sta king - vrezen. Een andere con cessie, die het stadsbestuur deed, was het terugtrekken van een op compagniesterkte aan wezige politiemacht, om, zoals een vakbondsleider zei, „de ar beiders niet langer het gevoel te geven in een concentratiekamp te moeten werken". Er is nog maar weinig tijd te verliezen, wanneer inderdaad de opening volgens plan op 17 juli 1976 moet geschieden. De bouw van het zwembad, dat aan de voet van de Olympiatoren - die inmiddels al als afgeschre ven beschouwd kan worden - loopt zes weken op het tijd- sche dion cisie situ: verv laats riod bou' deu: plar vele rek) (Van onze sportmedewerker) lxH HULST - Het zaalvoetbal- en team van Hans Boehlé uit Hulst ten heeft in sporthal „Den Dullaert" Pa; in Hulst het eerste „Staf de voc Feber-wisselbeker" zaalvoetbal vo< toernooi gewonnen. Het won wa alle poulewedstrijden. Tweede Cli werd het team van de organise- Bo rende vereniging Staf de Feber, Bo dat in de eindstand drie punten be: achterstand telde. scl Staf de Feber begon al niet spi best, want het kwam tegen Ra- de pide/De Clipper niet verder dan wc een 0-0 gelijkspel. Hans Boehlé scl startte heel wat beter. Het ver- va sloeg in zijn eerste wedstrijd (l: Rijschool Saman uit Hulst met M. 6-0. H. Urgert (lx), M. Buys (2x), de R. Taelman (lx) en A. v. Cad- be sand (2x) zorgden voor de doel- da punten. De Feber deed het tegen Bc

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 14