Russisch blad valt Sacharov fel aan effen ploegstoffen APEKLIEREN VOOR DE ZIEL Italiaanse moordenaar (in vrijheid) gestorven „VOORSTANDER VAN KAPITALISME" Ipswich heeft z'n lommerd terug Fiets-atlas voor Vondeling Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. amro bank binnenland zitten er in de maris reeks! Maris is een effen gordijnstof met een breedte van 120 cm., gemakkelijk te wassen en krimpvrij dankzij de speciale easy-care behandeling. Maris heeft een grote toepasbaarheid en is uitstekend te kombineren met vele bedrukte en transparante stoffen uit de ploegkollektie. De 99 kleuren maris plus de kombinatiemogelljkheden kunt u van 27 okt. -15 nov. zien bij: europameubel van rooyen vroom en dreesmann hensen van tichelt grote markt 50 bred a winkelcentrum hoge vucht 36 breda karrestr. breda molenstraat 14 zundert Veroordelingen in gijzelings zaak Soestdijk Dienstenbond AKV vooi federatie Onafhankelijk heidskinderen een miljoen gulden aan prijzen I /T r jf papi«p uw pen Werkloosheid De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50. Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als welkom f2,50 op z'n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg tenminste een maand blijft- staan, maar dat kunnen we wel afspreken, nietwaar?). DE STEM VAN WOENSDAG 29 OKTOBER 1975 12 MteateallilMKI' - urNtitffi—fr GENUA CAP) Een van «Ie door de Italiaanse politie meest gezochte misdadigers, een Siciliaan die wegens het doden van 11 politiemensen tweemaal tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld, is gisteren in Genua in een luxe-kliniek overleden. He laatste 30 jaar van zijn leven wist niemand wie hij in werkelijkheid was, behalve zijn weduwe die dinsdag de politie meedeelde dat Vincen- zo Buccheri, of Rocco Buccheri zoals hij eigenlijk heette, was gestorven. Kuccheri was in de jaren 1940 tot 1946 een van de ge vaarlijkste bandieten van Sici lië geweest. Toen was hij naar hev vasteland gevlucht plus de papieren van zijn jongere broer Vincenzo, wiens identi teit hij aannam. In Genua werd hij bouwvak arbeider en tussen de bedrij ven door nachtwaker en leidde een leven waarop niemand Iets aan te merken had. „Hij ls nu dood", zei mevrouw Buccheri, „en is 69 jaar gewor den. Hij heeft nog nooit ach ter de tralies gezeten. Nu kan tic eindelijk de waardeid ver tehen". Van Rocco Buccheri is be kend dat hij behalve 11 poli ticmensen te hebben gedood een groot aantal andere misda den heeft gepleegd, 35 in to taal, zoals inbraken, roofover vallen en ontvoeringen. Hij vernet zijn eiland kort nadat een van zijn voornaamste ben' deleden, Rosarlo Avila, werd doodgeschoten onder omstan digheden die nooit precies zijn verklaard. i (ADVERTENTIE) MOSKOU (UPI, Reuter) De Sovjetrussische stantspers heeft de campagne tegen Nobelprijswinnaar Andrei Sacharov ver scherpt met een persoonlijke aanval in het vakbondsblad Troed. In een commentaar van twee kolom wordt de dissidente na tuurkundige als landverrader en voorstander van het kapitalisme bestempeld en nauwelijks verhuld wordt hij ervan beticht tijdens de tweede wereldoorlog een lafaard geweest te zijn en aanhanger van nazi-denkbeelden. Het westen heeft hem be taald voor zijn tegen de Soa .iet gerichte activiteit met een No belprijs. „Het valt moeilijk te schatten hoeveel dit waard is in verhouding met de dertig zilverlingen die in oude tijden aan Judas zijn betaald", aldus het blad. Ook de vrouw van Sacharov, Yelena Bonner, die nu na een oogoperatie in Italië herstel lende is, wordt in het artikel aangevallen. Zij zou zich te hoog gevoeld hebben voor de Russisene artsen, die haar vol gens het blad een behandeling hadden aangeboden. Het arti kel is ondertekend door Zino- vy Azbel, voor waarnemers in Moskou onbekend. Sacharov was tot 1968 bij het atoomwapenprogramma van zijn land betrokken. In het begin van de jaren 195U was hij de spil waarom de vervaardiging van de water stofbom draaide. Troed repte er met geen woord over. Tijdens de oorlog studeerde Sacharov natuui- kunde onder leiding van de beste geleerden. Daarna begon hij aan de H-bom te werken, waarmee nij in 1947 de orde van Lenin verdiende, 26 jaar oud Troed vergelijkt hem nu met de rest van zijn generatie die „in 1941 de aanval van de fascisten afsloeg.... terwijl Sa charov in vrede zijn hogere opleiding volgde. Hij had geen neiging zich te haasten om deelgenoot te worden van het heroïsche lot van zijn „genera tie", aldus het blad. Sacharov meende dat het westen een harde politiek te gen de Sovjet-Unie zou voe ren en het gedeeltelijke her stel van het kapitalisme zou eisen en ontbinding van de federatie van 15 republieken waaruit het land bestaat. Twee bekende dissidente schrijvers zijn dinsdag tegeti de beschuldiging van 72 ge leerden ingegaan, die volgens nen met beschouwd kan wor den als uiting van de openbare mening iin de Sovjet-Unie. „Degenen die deelnemen aan de vervolging van nun collega zijn waard veracht te woraen, wat hun officiële en wetenschappelijke verdienste ook mge zijn", aldus Wladi- mir Woinowitsj en Wladi- mir Kornilov. In hun verkla ring. die aan journalisten is uitgereikt, zeggen zij volledig achter het bes'uit van de com missie voor de Nobelprijs te staan „en met die commissie Andrei Sacharov te beschou wen als de stem imp het ge weten der mensheid". Gistermiddag is aan Kamer voorzitter Vondeling hst eerste exemplaar van de Grote Fiets- atlas aangeboden door de di recteur van de uitgeverij (Klu- werpers), mr. N. Schoitens Naast de atlas ontving de heei Vondeling ook nog een fiets, die hij zei te willen ruiten voor een rijwiel ten behoeve van cte leden van de Tweede Kamei. ARNHEM (ANP) De rechtbank in Arnhem heeft gistermorgen wederom enkele uitspraken gedaan tegen Zuid- moltikkers die betrokken wa ren bij de plannen voor de gijzelingsaffaire Soestdijk. Daarbij werd Leo D. uit Eist veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf, zijn broer M.C. D. tot vijf maanden en David L. eveneens uit Eist, tot een Jaar gevangenisstraf met af trek Vier van de Delfzijlse groep, nameiijk A.A.S. en de drie gebroeders S. zijn vrijgespro ken na een eis van acnt maan den. Dit is voor het eer9t fat deze zeer uitvoerige zaak, dat de rechtbank het dubbele van de eis van de officier van justitie heeft opgelegd aan een der verdachtea Tegen Leo D. had de officier namelijk een jaar gevangenisstraf geëist. (Van onze parlementaire redactie UT4ECHT Zoals was te verwachten, heeft de bonds vergadering van de diensten bond NKV zich gisteren uitge sproken voor de vorming van de federatie Nederlandse vak beweging. Het voorstel daartoe Werd met 905 stemmen voor en honderd tegen aanvaard. De tegenstemmende afgevaar digden kwamen ondermeer uit Bergen op Zoom en Venlo. Een aantal voorstemmers Wd» ook niet zo ingenomen met de federatie. Afgevaardig den van Roermond en Breda vielen uitspraken van NVV- voorzltter Wim Kok aan, die gesteld had dat ^Limburgers de socialisten haten" en kardi naal Alfrink „hypocriet" heeft genoemd (met betrekking tot de relativerende oomerkingen die de kardinaal enkele weken ge'eden hepft gemaakt over de situatie in Soanie). liet NKV had Kok daarvoor op de vinvers moeten tikken, zo vonden ze. De Bredase af gevaardigde stelde dat Kok niet aanvaardbaar is als voor zitter van de FNV. wanneer hij zich steeds discriminerend over de katholieken uitlaat. Dienstenbond-voorzitter P M. A. Bruis merkte on diat als er iedere keer wat ond°r druk van emoties wordt g°zeed. ie mand officieel on de vin vers moet worden getikt m°n over tien jaar nov over de fed®r°tie aan het bekvechten is. „We moeten aan elkaar wennen en we moeten met elkaar leren leven" zo zei hij. Men schrijft ons van geachte zijdei Al sinds geruime tijd, enige weken of maanden, verschij nen in „De Stem" opvallend grote advertenties, waarin men wordt uitgenodigd tot het bijwonen van introductie-le zingen ter kennismaking met de transcendente meditatie, zoals geleerd wordt door Ma- harishi Mahesh Yogi. Als ik deze advertenties aandachtig doorlees, is het rond uit verbijsterend, wat deze mensen beweren te kunnen bereiken door middel van (ik citeer): „een eenvoudige, sys tematische, natuurlijke tech niek". Aan u en mij wordt in uit zicht gesteld (citaat): „Harmo nische ontwikkeling, diepe rust, dynamische activiteit, op lossing van spanningen, groter concentratievermogen, meer helderheid van waarnemingen op „alle" ervaringsni veaus", ja zelfs: een beter leefklimaat met verlaging van misdaad en ziekteeiifers". Een soort van Vibra-Fit gor del voor de ziel dus. Als ik zoiets lees, vraag ik me wel even af, waarom slankere tail le en versteviging van de bus ten er eigenlijk niet bij ge noemd worden- Vanze'fsnrekend wilde ik met dit psychologisch wonder Ook wel eens ke-nlsmaken, dus heb ik een tweetal avon- de opgeofferd ter nadere oriën tatie. Nu ben ik al zo'n dikke twintig jaar geïnteresseerd in allerhande opvattingen aan- gaande filosofische en psycho logische stellingen uit het Ver re Oosten, dus hoewel zeer zeker geen deskundige, toch ook niet helemaal een vreem deling in dit transcendente Je ruzalem. Op gezegde kennis makingsavonden bleek mij dan ook al vlug, dat hier niets nieuws onder de zon wordt gebracht. Alleen de manier waarop, de verpakking zoge zegd, was iets commerciëler, en de inhoud iets wateriger dan tot dusverre gebruikelijk. Waar het systeem van de T.M. in wezen op neer komt, ls toepassing van de duizenden jaren oude meditatie-techniek jaren oude meditatie-techniek van de herhaling van de man tra, die in dit geval door de gevolmachtigde van de Maha- rlshi in een persoonlijk onder houd wordt vastgesteld, uiter aard onder de gebruikelijke seml-mustieke poespas met kaarsen, wierook, bloemen etc. Deze techniek zou leiden tot een tot rust komen van het alledaagse bewustzijn, om daarna te leiden tot contact met de creatieve intelligentie, waaruit dan alle eerder ge noemde voordelen zouden voortvloeien. Op zienzelf schuilt hierin niets kwalijks, evenwel de wijze waarop deze zeer oude wijn wordt verpakt in moder ne plastic zakken, geeft mij toch aanleiding tot verontrus ting. Zoals ieder, die zich wat langer met dit onderwerp heeft beziggehouden ongetwij feld weet, is enig resultaat van deze techniek alleen te verwachten voor hem, die be reid en in staat is deze geeste lijke training geruime tijd vol te houden. Zonder volharding, dagelijkse training, maanden lang, misschien jarenlang, is het resultaat namelijk volko men nul. Indien evenwel het beoogde doel wordt bereikt, moet de beoefenaar zich terdege reali seren, dat hij bezig is de deur te openen naar gebieden in de eigen persoonlijkheid, waar van hij tot dusverre het be staan niet kon vermoeden. Zonder in detail te treden, wil ik er op wijzen, dat alle bevoegde leraren, scholen, re ligies, die van de meditatieve technieken gebruik maken, met de grootste ernst aandrin gen op voorzichtigneid, strikt positieve levenshouding en morele hygiëne. Deze zogeheten creatieve In telligentie is op zichzelf even neutraal als de elektrische cprgie, die uit het stopkon- le'ct komt en zich even kri tiekloos laat gebruiken voor uw strijkijzer als voor de elektrische stoel- Hierin schuilt één van mijn bezwaren tegen popularisering en onse lectieve toepassing van deze technieken. Om maar een voorbeeld te noemen: Eén van mijn mede bezoekers op de genoemde in troductie-avond verzekerde mij in het pauzegesprek, be slist van plan te zijn deze cursus te volgen, maar in geen geval uit ethiscne of religieuze overwegingen, uitsluitend om beter ongewassen te zijn tegen zakelijke problemen. Maar wat voor soort zaken? Makrobiotische groenten of patentgeneesmiddelen? Is het de organisators niet duide lijk, dat verhoogde creativiteit en dynamische activiteit zon der morele waarborgen even gemakkelijk ten goede als ten kwade kunnen worden aange wend? Er wordt van zeer zeer deskundige zijde ernstig ge waarschuwd tegen dit soort toepassingen van psychologi sche technieken. Samenvattend kunnen we dus stellen, dat óf de oefening, bij onvoldoende doorzettings vermogen geheel waardeloos is, óf bij langdurige en conse quente training beslist niet on- gevaarliik, noch in persoonlij ke, noch in maatschappelijke zin. Nog een ander aspect trok miln aandacht. Geheel afgezien van de in houdelijke risico's werd ik on aangenaam getroffen door de verkoontechniek, die door T.M. wordt toegepast. In enke le uren wordt de luisteraar bedolven onder voor hem nietszeggende en oncontroleer bare statistieken en grafieken, die aan net geheel een veel kleurige wetenschappelijk tintie geven. Eerst aan het eind wordt dan meegedeeld dat inschrijving on deze cur sus, die persoonliik op een viertel opeenvolgende avonden wordt pegeven. afhankelijk van de financiëte draagkracht, zo tussen de 75,- en 350,- gaat kosten. H;er wordt dus een eeuwenoude techniek, waar van ieder kan kennisnemen in een Zee van hpeteqndp lectuur, voor een stevige priis ver kocht- Medicijn voor de ziel, die óf onwerkzaam is, óf niet zonder gevaren, maar bepaald niet gratis. lioeveel mensen gaan er dit Jaar deelnemen? In augustus 1975 werd gesproken (voor Nederland) 60 leraren, 120 in opleiding, 7500 T.M.-ers. Daar uit volgen toch wel relevante bedragen. Men vraagt zich at: Mag dit zomaar? Als ik de witte doktersjas aantrek en zonder enige De- voegdheid of met een ondefi nieerbare buitenlandse titel kruiden of andere geneesmid delen aan de man breng, tot vermeend heil van de lichs melijke mens, wacht mij een niet onaanzienlijke gevange nisstraf. Maar als ik de baard laat groeien en een jurk aan trek, mag ik ineens wél tot Iedere door mij bedongen prijs sleutelen aan de menselijke geest. En hnevee' Swami's Goeroe's, Rishi's, Maharishi's, Yogi's. Lama's en ga zo maar door, zijn er in de laatste Ja ren niet afgedaald uit evenzo veel Ashrams op Hoge Berg- tonnen, in grote Mercedessen geklommen, om op puur Ame rikaanse commerciële wiize hun „zaligheid-in-a-nutsnell al glimlachen^ en zegenend aan de goedgelovige massa te verkopen? Zonder overigens de goede trouw van wie dan ook in discussie te willen stellen, meen !k tnch dat de prontste voorzichtigheid voor dit soort „Anpkheren vnnr de ziel" sys temen ln acht genomen dient te worden. BREDA L. FRANCOOYS (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De inwoners van het Engelse Ipswich, een industriële stad die vroeger niets dan welvaart ken-e, kunnen weer iets bij Ome Jan brengen. Het is een teken des tijds, want Ipswich heeft tien jaar lang geen lommerd meer gehad. Vroeger zag je in alle Britse steden 't bekende uit hangbord piet drie koperen ballen van de pandjeshuizen. Ze verdwenen in de jaren '60, maar niet voorgoed. Nu zijn de tijden zo slecht, dat sommi ge Britten in de lommerd moeten staan. Pandjesbaas John Stewart vertelde deze week waarom hij er mee begonnen was. „Wij hadden een paar jaar twee tweedehands verkoophui zen in Ipswich," zei hij. „De laatste tijd hebben de mensen het daar moeilijk. Sommige lieden kwamen ons dingen verkopen om hun rekeningen te kunnen betalen herinner ik me een kerel, die werkloos was en ons anderhalve maand lang wekelijks iets uit zijn huishouden verkocht, de ene keer zijn t.v„ de volgende maal zijn stereo-installatie. Hij zou er veel liever geld op geleend hebben. Dus dachten wij, waarom worden wij geen lommerdhouder voor mensen, die gewoon een beetje geld nodig hebben?" In de vreselijke depressie jaren na de eerste wereldoorlog brachten uitgehongerde Brit ten hun kleren naar Ome Jan. Vandaag de dag wordt vooral geld geleend op hifi-installa ties, tv-toestellen, bontmantels en elektrische keukenappara ten. John Stewart is niet bang, dat hij met dergelijke panden zal blijven zitten. „Er is nog geld onder ae mensen," zegt hij. „Sommigen kunnen hun rekeningen vooi gas en elektriciteit niet beta len, maar anderen stormen hier vaak binnen en vragen: heb je toevallig niet twee boxen voor 100 pond? Vooral de middenstand koopt graag tweedehandse kerstcadeaus, zoals fietsen voor kinderen of volwassenen". PARAMARIBO (ANP) Alle kinderen die op 25 no vember 1975 - onafhankelijk heidsdag - in Suriname gebo ren worden krijgen van de overheid een certificaat en een spaarbankboekje met een be- ginsaldo van SF 10-0. De ou ders van deze kinderen zullen worden uitgenodigd voor de officiële uitreiking van het certificaat en het spaarbank boekje door minister Ooft van binnenlandse zaken, Verwacht wordt dat op 25 november on geveer 40 kinderen worden geboren waarvan ruim de helft in Paramaribo. (ADVERTENTIES) Voor ƒ1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder de super-de-luxe machine van Singer. De allesdoener, type 760 van Singer, winkelwaarde 1.179.- En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Brieven voo» deze rubriek me* volledige neem en adre» word»), ondertekend Bij publikatte zullen dtn vermeld worden. Slechts bij hog# zondering zal van deze regel wordm afgeweken. Naam en adres zijn dsn bt de redactie bekend Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent n« dat de redactie Het in alle gevild eens it met inhoud, c.q. strekking. Onlangs ging drs. Hogendjj) tijdens zijn wekelijkse com, mentaar in op allerlei aspecten van de huidige werkloosheit Hij deed dat op navrante ma. nier en in bloemrijke stijl, maar desondanks gaf hij daar- blij bliflik van grote naïviteit, nog gr oter onkunde op het speciale terrein van de sociale wet. geving en bleef steken in a( overbekende rechtse kretol» gie, die momenteel „in" schijnt te zijn. Hij ging er (met anderen) van uit dat in de werkloov heidswet het begrip „passenfli arbeid" nodig moet wurden aangepast. Hieruit bleek mij al dat hij eigenlijk weinig van die wet begrijpt, want „paj. sende arbeid" is nu eenmaal geen begno, kan ook nooit een vastomlijnd begrip worden. Het is iets ijls, niet sluitend beschrijfbaar en geval tot ge. val moet met veel omzichtig, heid worden beoordeeld. Eenmaal op zijm praatstoel kwam de heer Hogendijk aan. dragen met een m.i. niet be staande en onbestaanbare werk. loze timmerman, die werk zou hebben geweigerd, omdai het werkobject gelegen was op 50 km. van zijn woonplaatt Let wel zo'n afstand is in 3) tot 45 minuten overbrugbaat per auto of zelfs per trein. Dal besteekt geen enkele werklos; timmerman, omdat hij daarbij er zeker van kan zijn dat zijn uitkering W.W. direct wordt Ingetrokken. De Zweed dit zich hierover verwonderde heeft zich dus terecht verwon derd, omdat het verhaal(tje) van H. wel goed in het gehoor ligt, maar volstrekt onhoud baar is. Hoewel ik de tong niet wil onderschatten, zat toch ook deze keer het venijn pas goed in de staart. Aan het eind van zijn commentaar wijdde de heer H. breedvoerig uit over het zo fervent besproken en beroddelde misbruik, waai ook hr- Wiegel al eens ovet filosofeerde. Die kreeg toen de kous op de kop van ex-minis- ter Roolvink, die wél onder zoek had laten plegen en het misbruik en oneigenlijk ge bruik schatte op slechts 0,8 pro- mille, dat is 8 op 10.000. Niet iets om je over op te winden dus, als je het bekijkt tegen de èls je het bekijkt tegen de achtergrond van het veel gra ter misbruik dat wordt ge maakt van de belastingwetge ving. Maar daar kan een loon- arbe'der so wie so niet. aan meedoen. Dit voorrecht ii meer weggelegd voor handela ren, werkgevers, kooplieden dus en ook wel voor ongere gelde, maar hoger gekwalifi ceerde werknemers, zoals de heer H. Ik wil ook eens een hypothese opwerpen: Stel, heer H. ontvangt van zijn diverse werkgevers-opdrachtgevers pakweg 1200,per maand voor eten onderweg, dus in gerenommeerde restaurants en op basis van hors d'oeuvret garnalencocktail en ossehaai met madeirasaus. Maar nu ij heer H, ondeugend en listig en hij koopt stiekum frites met ma yonaise en 'n gehaktballetje aan een stalletje. Dat scheelt een hap om een kadetje (zou Sou- neveld gezegd hebben). Ik zeg niet dat de heer H. dit doet, maar het zou toch kunnen en mag ik dit a-u.b. veronderstel len, waar hij ten opzichte van ons van at'es en nog wat ver onderstelt? ROOSENDAAL J. VAN HAS- SEL. „'n Mooi gebaar, al zeg ik het zelf

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 12