Gallagher en Coyle worden afgeluisterd Goed sparen is: hoge rente en hetere voorwaarden. Ons Spaar- Trouw systeem hijvoorbeeld. SST Sadat ontvangen in :0RMATIE dr. herrema zwaar verkouden verlaten Libanon 700 JAAR GELEDEN Bomaanslagen in drie VS-steden door Portoricanen Recreatie: 170.000 arbeidsplaatsen rijzen irtikelen „GEEN UNIFORME RICHTLIJNEN KATHOLICITEIT" Filippijnse minister vermoord Green Spot zonder prik Green Spot zonder prik 159 185 99 119 115 69 295 295 425 Kamer: meer geld voer fietspaden Militair tuchtrecht volledig afschaffen kleurentelevisie gemeery barsnerfis3r6Ci iGé srdeel. 119 rwtensoep^QQ ïasi Goreng 89 tastaif225 pi» «139 ep 230189 65 55 »ht kado- j Gever. VVDM: VERKOUDEN Evan Lanschot Suriname-debat in Eerste Kamer VS. DOEN GEEN TOEZEGGINGEN Twintig jaar voor Eddy v. d. L. Geen uitzicht op oplossing in Potugal Eindhovenaar sterft aan overdosis heroïne een miljoen gulden aan prijzen JËB gemeente Ternes, ingang van 31 oktoC I nd, op het stadhuis v:| oor iedereen ter 1 mingsplan „Koud^l lde termijn van le gemeenteraad scy'l -n tegen bovenvei 975. lemd, MEER BIJ ggjj 1938 srs 139 178 is 206 148 gram 138 e175cc 129 imiliezak aas of pinda 85 geuren 125 340 665 e bus 665 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meer derheid van de Tweede Ka mer Is van mening dat er lij de komende jaren meer geld m0et worden uitgetrokken voor de aanleg van fietspaden dan op dit gebied doof de regering is voorgesteld. Vol gend jaar wil het kabinet f 25 miljoen voor vermeerdering van het aantal fietspaden in ons land uitgeven, terwijl hiervoor in 1977 en 1978 res pectievelijk 30 miljoen en 35 miljoen is uitgetrokken. Tijdens een openbare verga dering van de Kamercommis sie voor Verkeer en Water staat over de begroting van het rijkswegenfonds voor 1976 dienden KVP, ARP en CHU een motie in waarin om meer geld voor fietspaden wordt ge vraagd. PvdA, PPR en D'66 lieten er- geen twijfel over be staan deze motie te zullen steunen. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) noemde de motie overigens een ondersteuning van zijn be leid, gericht op een toenemen de scheiding van auto's en fietsers. MONASTFREVIN - Op de zevende dag van het „beleg" In Monasterevin, is de Ierse politie in staat alle gesprekken af te luisteren tussen de twee ontvoerders van de Nederlandse industrieel Tiede Herrema. hoest. Herrema was zwaat verkouden toen hij 25 dagen geleden in Limerick werd ont voerd. UTRECHT (ANP) De Vereniging voor dienstplichti ge militairen VVDM eist een volledige afschaffing van het militair tuchtrecht. De vereni ging heeft dit verklaard naar aanleiding van de behandeling door het Europese Hof voor de rechten van de mens van klachten van vijf voormalige dienstplichtige militairen, vandaag en morgen in Straats burg. De VVDM zegt altijd al de strafbevoegdheid van militaire commandanten te hebben aan gevochten. „De tot straffen be voegde commandant is geen onafhankelijk rechte-r, hetgeen soldaten in het tuchtproces in een onmogelijke situatie brengt", aldus de VVDM. In de nacht van zondag op maandag is namelijk een zeer gevoelige microfoon geplaatst op het dak boven de woning, waarin Eddie Gallagher en zijn medeplichtige Marion Coyle zich hebben verschanst. Deze zijn erin geslaagd de halfsteensmuur door te bre ken, waarachter een badkamer en toiletten zich bevinden. Hierdoor zullen de bijzonder slechte hygiënische toestanden, die sinds het begin van het beleg op 21 oktober heersten In de ruimte waarin dr. Herrema en zijn ontvoer ders zich bevinden, snel ver beteren. Tot dusver hadden de twee ontvoerders geen gebruik gemaakt van de toiletten bui ten het door lien bezette ap partement, die gelegen zijn bulten dit appartement en waarvoor men een trap op moest, die door de politie wordt bewaakt Volgens de Ierse politie wil len de ontvoerders van Herre ma thans wel regelmatig van voedsel voorzien worden en zij zijn nu veel minder nei- veus dan in hel begin van het beleg De politie gelooft niet, dat Rerrama's ontvoerders ove-r een radio-ontvanger beschik ken. Zij zijn in elk geval op de hoogte gesteld van de op roep van zondag, die uitging van Rory O'Brady, hoofd van de Sinn Fem. de politieke vleugel van het Ierse Republi keinse Leger, de IRA. O'Brady verzocht de entvoerders, hiun gijzelaar onmiddellijk vrij te jaten Ruim drie weken na de ont voering te Limerick van Hei- rema 'meent de Ierse politie met, dat een ontknoping voor de deur staat. De ontvoerders, die thans alles hebben wat nodig is voor een langdurig beleg, schijnen vastbesloten, geen enkele concessie te doen. Medische deskundigen die Herrema's gezondheidtoestand in de gaten houden via elektronische apparatuur, heb ben verklard dat de Neder lander moeilijk ademt en flink (ADVERTENTIES) Een rente van 63/4% terwijl u toch direkt over uw geld kan beschikken. Neemt u geld op dat kost u dan i over het opgenomen bedrag. Maar bij Van Lanschot ontvangt u altijd een basis rente van 4 Zo heeft Van Lanscho 15 verschillende aantrekkelijke spaarmogelijkhedcn. Een uitvoerige brochure over al deze spaar- vormen ligt voor u klaar. Op aanvraag zenden wij u deze gaarne toe. Breda, Veemarktstraat 44, tel. (076) 125844. Roosendaal, Mulen-iiraat 8, tel. (01650) 40970/40971. s-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Hilversum, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam, Tilhurg, Vught. Ook de gezondheid vain me vrouw Elizabeth Herrema geeft enige reden tot -bezorgd heid. Zij is veelvuldig misse lijk en niet in staat vast voed sel tot zich te nemen. Me vrouw Herrema logeert bi] functionarissen van de Neder landse ambassade in Dublin. De Ierse politie heeft giste ren geprobeerd de ontvoerders van dr. Herrem-a ervan te overtuigen dat zij niet zullen worden doodgeschoten als zij hun gijzelaar die nu ail 25 dagen in hun macht is, vrijla ten. „Zij zijn bang dat wij hen zullen dóód-schieten als hij naar buiten komt", aldus poli tiekringen die een uiteenzet ting gaven van de laatste moeilijkheden bij de onder handelingen. In de t.v.-uitzending van TROS-Aktua beweerde Hugh Dygah dat de groep IRA-leden die in Ierland Herrema heb ben gegijzeld, van plan waren nog twee mensen te ontvoeren. Ze wilden twee functionaris sen van de Britse ambassade in Ierland gijzelen, om de vrijlating af té dwingen van Joe Cockland, die een gevan genisstraf van twaalf jaar uit zit wegens het beramen van een bomaanslag. Volgens Ak- tua is Dygan een van de zeven IRA-leden die betrokken wa ren bij de ontvoering van Her rema. NIJMEGEN (ANP) Het college van bestuur van de katholieke universiteit in Nij megen acht het „in de gege ven omstandigheden" niet juist uniforme richtlijnen uit te geven voor het benoemings- be.eid in relatie tot het katho lieke karakter van de Nij meegse universiteit Dit wordt gezegd In een „voorlopig standpunt" dat be kend ls gemaakt. Het college stelt zich wel voor de betrok ken organen binnen de univer siteit te verzoeken naar eigen inzicht en mogelijkheden met dit aspect rekening te hou den. Het katholieke karakter van de Nijmeegse universiteit en de vraag in hoeverre dat karakter dient mee t spelen bij benoe mingen van medewerkers, is breedvoerig binnen de universi teit besproken. Uit die discussie zegt het college van bestuur af te leioen dat „diegenen, die hun mening hebben gegeven, het in verregaande mate eens zijn met het standpunt van het col lege, oat van ieder personeels lid kan worden gevraagd dat men het katholieke karaktei van de universiteit tenminste lesoecteert dan wel zich loy aal o-ostelt om aan dat karak ter gestalte te geven". ivraar er worden ook ver schillen van inzicht geconsta teerd, zoals de vraag ot een verdergaande afstemming van het benoemingsbeleid op dat katholieke karakter van de universiteit in de geveven om standigheden wenselijk en mogelijk is. ZONDAGAVOND is de 73- Jarige A. Huizing-a uit Eindho ven tijdens een huiselijke twist overleden ten gevolge van een hartaanval. De politie vond de man dood in de gang van de woning. Op dat mo ment was de huiselijke ruzie, waar onder meer een 27-jarige zoon bij was betrokken, nog in volle ganig. BEIROET (AF-ANP) In Beiroet hebben felle straatge vechten de hele maandag ge duurd. Een aantal ambassades waaronder de Amerikaanse, de Britse en de Nederlandse, hebben hun burgers aangera den zich voor vertrek gereed te houden. Veel westerlingen verlaten Libanon reeds en de wegen naar het vliegveld van Beiroet waren gisteren overvol. Op de luchthaven werden slechts zij toegelaten die reisbiljetten konden tonen en wier reservt- rirag kon worden bevestigd. Zondagavond was in Liba non het zoveelste bestand van de laatste weken ingegaan ma-ar reeds na een uur of wat kon men in Beiroet alweer het ratelen van zware machine-ge weren en het ontploffen van granaten horen. Het zwa-arst is gisteren ge streden tussen rechtse christe nen en linkse moslims die ge steund werden door Palestijn se verzetsstrijders, in de ar mere oostelijke delen van de stad waar nu al met enige onderbrekingen zeven maan den lang wordt gevochten. Maar gaandeweg is die strijd zich ook gaan verplaatsen naai wijken waar de meer weige ste ld-en, onder wie vele bui tenlanders, wonen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na de Tweede Kamer gaat ook de Senaat in meerderheid ak koord met de onafhankelijk heid van Suriname. Dat bleek al bij het begin van het debat, -gisteravond. Evenals de Twee de-Kamerfractie van de WD heeft ook de senaatsfractie echter ernstige bedenkingen. Haar woordvoerders, oud-mi nister Polak en mevrouw Van Someren Downer lieten blij ken, dat de fractie niet voor de rijkswet zal stemmen, als er tijdens het debat geen dui delijke garanties komen, dat de mensenrechten in Suriname ook na de onafhankelijkheid veilig zullen zijn. Burgemeester Samkalden van Amsterdam heeft gister morgen op het stadhuis in de hoofdstad een beschuit van 70 cm doorsnee In ontvangst ge nomen, waarop met muisjes het wapen van Amsterdam en het Jaartal 700 was afgebeeld. Vandaag is het precies 700 |aar geleden dat Amsterdam werd gevestigd. MANILLA (UPI) Het Fi lippijnse kabinetslid Guiller- mt» de Vega, assistent van pre sident Ferdinand Marcos, is gisteren in het presidentiële paleis Malacanang in Manilla doodgeschoten. Volgens offi ciële zegslieden zat hij In zijn kantoor op de derde verdie ping toen hij doot drie kogels werd getroffen. De moordenaar van Guiller- mo de Vega is journalist ge weest. Het is Antonio Arceo. Het motief voor de aanslag ls niet bekendgemaakt. Wel leg gen regeringskringen de na druk op het feit dat Arceo een goede vriend was van Primiti ve Mij ares, die president Mar cos ervan beschuldigd had dat deze hem door bemiddeling van het slachtoffer had willen omkopen. KONINGIN Juliana heeft gis termiddag op de dag dat Am sterdam officieel 700 jaar ge leden stadsrechten kreeg, een informeel bezoek gebracht aan een woonwagenkamp in Am sterdam-Osdorp. NEW YORK (AFP) De bomaanslagen die gisteroch tend vroeg in New York, Was hington en Chicago zijn ge pleegd, zijn het werk van een groep Portoricaanse separatis ten, die zich de strijdkrachten voor de nationale bevrijding (FLAN) noemt. Bij de aanslagen zijn geen slachtoffers gevallen. In Was hington werd schade aange richt aan het gebouw van het Amerikaanse bureau voor in ternationale ontwikkeling. In New York ontploften kort na elkaar bommen bij de Ameri kaanse missie bij de Verenig de Naties, twee filialen van de Chase Manhattan Bank en een bijkantoor van de First City National Bank. De schade was gering. In Chicago deden zich ontplofftoge-n voor bij de Sears Tower, het grootste ge bouw in de Verenigde Staten, de Illinois Continental Bank en een woon- en winkelcen trum, bekend onder de naam Marina City. In het gebouw van Standard Oil werden vijf stoven dynamiet gevonden die niet tot explosie waren ge bracht. Tot de doelen in Chi cago hoorden ook IBM en de Federal Reserve Bank. De FLAN was ook verant woordelijk voor aanslagen ln april en in januari jl. De ac ties waren voornamelijk ge richt tegen bankgebouwen, waarbij in totaal ongeveer 51) gewonden en vier doden vie len. Deze laatste slachtoffers waren bezoekers van Fraunces Tavern, een bekend restaurant In de omgeving van Wall- street, dat in januari jl. het delwit was van een bomaan slag. De FLAN die zich revolutio nair en nationalistisch noemt, Ijvert niet alleen voor de onaf hankelijkheid van Porto Rico, maar ook voor de vrijlating van verscheidene politieke gevangenen die van dit eiland afkomstig zijn. Enkele van de- zie gevangenen, onder wie de bekende Lolita Lebron, zitten al vast sinds een mislukte aanslag op president Harry Truman een kwarteeuw gele den. WASHINGTON President Anwar Sadat is gisteren ln Washington aangekomen voor een staatsbezoek van tien da gen aan de Verenigde Staten. Hij is het eerste Egyptische staatshoofd dat officieel Ame rika bezoekt. De besprekingen die Sadat na zijn aankomst per auto uit Williamsburg (Virginia) be gon, worden van grote beteke nis geacht voor de toekomstige betrekkingen tussen de twee landen. Ook voor de positie van de Egyptische president in eigen land en in de internatio nale politiek is het verloop van het overleg zeer belang rijk. Het is zeker dat hij Ce Amerikanen om aanzienlijke economische en militaire steun zal vragen. Wat de economi- scne bijstand betreft, heeft Kissinger al laten weten dat de regering in Washington daar welwillend tegenovei staat. Zij stelt zich echter ge reserveerd op tegenover de EgVDtische verlangens op het gebied van militaire hulp tei waarde van verscheidene mil jarden dollars. Maar Kissinger heeft mee gedeeld is Washington voome- reid op een „algemene discus sie" over de wapenwensen van Cairo- die volgens welingelich te kringen betrekking hebben op gevechtsvliegtuigen, elee tronisch materiaal en raketten van het type Hawk. In een periode van tien jaar zou Sa dat materieel ter waarde van vijf miljard dollar willen ont vangen. Kissinger heeft even wel te kennen gegeven, dat er (Van onze correspondent! DEN BOSCH Het Bos sche gerechtshof heeft gisteren de 20-jarige Eddy van der L. uit Eindhoven, conform het vonnis van de Bossche recht bank en de eis van de advo caat-generaal veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter bescnikkingstelling van de regering. Hij stond op 13 oktober jongstleden in hoger beroep terecht wegens doodslag, vrij heidsberoving en moord. Op 12 februari 1974 had hij de winkelierster P. van den Big- gelaar bij een overval in haar winkel zodanig met een mes gewond dat zij aan de verwon dingen overleed. Op 20 augus tus van hetzelfde jaar ontvoer de en gijzelde hij de vijfjarige Oarolientje Pessers uiit Eind hoven die hij op 21 augustus heeft vermoord. DEN HAAG (ANP) —Dl 1973 is aan recreatie in Neder land elf miljard gulden uitge geven. Die bestedingen hiel den 170.000 arbeidsplaatsen in stand. Van elke gulden, uitge geven aan recreatie, ging 31 cent naar de fiscus. Dit staat In „recreatie en economie", een studie van dr. M.C. Tide- man, adviseur voor horecaza ken en toerisme voor de stich ting Recreatie. In die elf miljard zitten naast uitgaven voor vakanties en dagtochten in Nederland ook kosten als de aanschaf van een caravan, tent of van fotomateriaal. Van de elf mil jard is veertig procent besteed tijdens dagtochten. Buitenlan ders namen vijftien procent van dat bedrag voor hun reke ning De 170.000 arbeidsplaat sen die aan toerisme en recre atie zijn gebonden, liggen dui- boven die in handel en verzekeringswezen delijk bank- (141.000) of de 117.000 in de chemische-, rubber- en kunst- stofverwerkende industrie. Telt men de uitgaven van Nederlanders in het buitenland op hij de uitgaven voor recre atie in eigen land, dan blijkt, dat 13,5 procent van alle ver- bruiksuitgaven van een gezin aan recreatie is besteed. Daar van ging slechts 17,5 procent naar café's en restaurants. Vijf procent was vcw logi-es. Dr. Tideman verwacht, dat het cijfer van elf miljard m 1980 is aangegroeid tot 16,5 miljard gulden (in huidige prijzen): een toename met de helft Daarvoor zijn volgens hem investeringen nodig van 2,4 miljard. tijdens het huidige bezoek niel gerekend mag worden op vas te toezeggingen en dat de le veringen waarschijnlijk niet voor de presidentsverkiezin gen van 1976 kunnen begin nen. Ford noemde in zijn wel komstrede Sadats bezoek „een symbool van de nieuwe di mensies van onze vriend schap". Hij legde er de nadruk op dat de V.S zullen blijven streven naar een vrede in het Midden-Oosten die aanvaard baar is voor alle partijen, ln dit verband prees nij het tus sentijdse troepenscheidingsak- koord tussen Egypte en Israël vor de Sinaï, ma-ar voegde er aan toe dat er ook vorderingen moeten worden gemaakt op andere fronten en ten aanzien van andere kwesties. In zijn antwoord zei Sadat dat Egypte en Amerika altijd samen zullen streven naar vrede. Dit zou echter wel een vrede op basis van rechtvaai- digheid moeten zijn. LISSABON (AFP) —Presi dent Da Costa Gomes van Por tugal, die zaterdag in Portugal terugkeerde van bezoeken aan Italië en aan Joegoslavië, heeft sinds gistermiddag een bijeen komst van de Raad van de Revolutie gepresideerd, die naar alle waarschijnlijkheid hoofdzakelijk gewijd is aan de binnenlandse politieke situatie in Portugal en aan de burger lijke en militaire situatie. Volgens de hoogste autori teiten vain de beweging der strijdkrachten ligt de sleutel tot de oplossing der crisis in een overeenkomst tussen de socialistische en de communis tische partij. Hoewel waarne mers het gevoel hebben, dat aan beide kanten de wil be staat, geen bruggen af te bre ken, lijkt het erop, dat de weg na-ar een oplossing moeilijk zal zijn en zeer lang Evenals de afgelopen week zal waarschijnlijk deze week zal waarschijnlijk deze week weer overleg gevoerd worden tussen Sores, zijn communisti- scne tegenhanger Alvaro Cun- hal en de Portugese president ln aön-wezigheid van vertegen woordigers van de revolutio naire raad. De wetenschap komt als maar dichter naar de gewone mensen als u en ik toe. In pocketboekjes, kranteverhalen en televisie-interviews vertel len steeds meer geleerden, profs of deskundigen hoe al lerhande vorken in hun stelen zitten. ■fit Veel uit het grijze grauw van jan publiek omhooggeval len wetenschappers zien ech ter alleen maar kans in een zogeheten proefschrift - bij de samenstelling waarvan ze dan ook vaak een jaar of twee op de punten van hun tenen heb ben gelopen enige kennis- verrijkende mededelingen te doen, maar daarna blijft hel stil. Nu stop ik met mijn plage rij, aangezien ik weinig zin heb in een studentenbezetting van mijn bureau. Tenslotte lukt het zelden iemand van een proefschrift in leven te blijven, de kersverse dr. of ii. moet zorgen voor brood op de plank en broodschrijvers zijn er ook al genoeg. Dit alles slaat echter niet op de jongste promovendus ir. A. Darwinhel uit Lelystad, die ik immers helemaal met ken, mam die zojuist in Wagenin- gen is gepromoveerd op een onderzoek naar veevoer. Hij is tot de ontdekking gekomen dat in oude bladeren veel ni traat zit, vak teveel, hetwelk tot zg. nitraatvergiftiging kan leiden. •fir Nou èn hoor ik u al roepen. Nou, nou, zeg ik dan, heb wat geduld. Wat concludeert de promo-vent dus? In veevoer moet veel jong blad zitten. Waatr ik dan aan toe kan voegen, dat reecis van oudsher bekend is dat zelfs de oudste bok graag een jong, groen blaadje lust. ■fr Enka: A'k zo moet werke, loos ik er liever wat. „(Jnze cultuur is ziek. We zenlijke menselijke waarden worden ln toenemende male ondermijnd: door geweld, door egoisme van ouders en door Verminderde solidariteit". Dat ls een zin uit een toe spraak die prof. J. Tinbergen zaterdag in Leiden hield, waarin ik de meest opmerke lijke woorden vind: door egoïsme van ouders. Da's weer eens wat anders dan „die jeugd van tegenwoordig". In Den Haag is een groepje In Den Haag is een yroepje jongens aangehouden die kans hebben gezien met één sleu teltje 43 Ford-Cortina's te ste len. Wat je noemt automaten. Groetjes. MERIJN EINDHOVEN (ANP) De 25-jarige Reinder Zoggel uit Eindhoven is in de nacht van zondag op maandag in zijn woonplaats overleden ten ge volge van een overdosis heroï ne. Het slachtoffer was op be zoek bij een vriendin. Om on geveer drie uur ontdekte het meisje dat haar vriend was overleden. (ADVERTENTIES) 'e damesmantel met stijl Ti *1| .v-J' de gelukkige I winmi.ir hent I vjii di-.'c fantastische Philips kleuren-onlvanger 1' geniet I \m hel royale 66 cm gronlbccld.de naluurgeirouu.'kleuren. I het krisialheldi re geluid en de uiiersi comfortabele bediening. I I Du is pas échl TV Dcve luxe Philips all-iransisior heeft een 1 winkelwaarde san 2.545.- _J Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9