Helft Nederlandse vrouwen vindt zich te zwaar Ministers steunen eis Enka-bonden Macabere taferelen in Franco's sterfkamer Conflict over ambulance vervoer op Bevelanden BOUWDIVISIE (4000 MAN) NEDERHORST BEHOEDEN Strijdkrachten op alles voorbereid bij dood Franco Met drs. Westerterp door weer en wind Groenevelt vliegt Lubbers in de haren HENNEKENS ELS Latera de weldadige kruidenbitter Bromfietser dodelijk verongelukt in IJzendijke VANDAAG Terugkeer Vrees Internationaal overleg hervatten SANCTIES? VOORWAARDE T-Fordje wellicht hij rallyi in wak gereden Y ervoersbonden VBN vraagt surseance aan „MINISTER GEEFT EEN SCHOP NAAR DE ARBEIDERS" DirecteurDr W A.J M Harkx Hoofdredacteur; L. Leijendekker Bortactie- en administratie-adres: Miouwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 VRIJE DINSDAG 28 OKTOBER 1975 Gironummer 1114111 c ta.vi Uitgeversmaatschappij De Sti Reigerstraat 16, Breda. 27 jaargang No. 1979 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. DEN HAAG Minister drs. Westerterp zou er iets voor over hebben als in Nederland, door medewerking van het particulier initiatief, iets gedaan zou kunnen worden aan de verbetering van de kleding voor fietsers. Ook in ons ruwere klimaat zou dan gedurende langere tijd van de fiets gebruik gemaakt kunnen worden, aldus de minister van Verkeer tijdens de openbare commissievergadering over het rijkswegenfonds in de Tweede Kamer. Mochten initiatieven voor zon weer-en-windpak opkomen dan is de minister zeker bereid om die financieel te steunen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Vieren veertig procent van de Ne derlandse vrouwen willen lichter worden. Dit blijkt uit een nationale steekproef die het NIPO in oktober geno men heeft onder 1030 vrou wen en mannen, 46 procent van de vrouwen wilde op hetzelfde gewicht blijven terwijl 6 procent zwaarder wilde worden en 4 procent de vraag niet beantwoordde. Voor de mannen waren deze cijfers respectievelijk 27 pro cent, 62 procent, 7 procent en 4 procent. De groep beantwoordde ook vragen over het eigen ge wicht. Van de vrouwen woog X procent minder dai 55 kg, 16 procent tussen de 55 en 59 kg, 21 procent tussen de 69 en 64 kg, 20 procent tus sen de 65 en 69 kg, 14 pro cent tussen de 70 en 74 kg, 8 procent tussen de 75 en 79 kg. 5 procent tussen de 89 en 84 kg en 4 procent 85 kg of meer. Voor de mannen waren deze cijfers 1, 2, 9, 13, 22, 23, 14 en 12. Van mannen cn vrouwen gaf 4 procent geen antwoord op deze vraag SPAANSE LEGER PARAAT (Van onze speciale verslaggever Jan Drummen) MADRID He) Spaanse militaire opperbevel heeft de eerste fase van een waakzaamheids- en beveilingsplan met de code naam Lucero (morgenster) discreet in werking gesteld. C ze eerste fase is de zogenaamde waakzaamheidsfase Waarin de militairen in- paraatheid gehouden worden en in de kazernes blijven (in Spanje bestaat het gebruik dat mili tairen indien zij nabij de garnizoenen wonen de nacht thuis dooturengen). De volgende drie' fasen zullen in werking gesteld worden in dien de situatie na het overlij den van Franco dat nodig mocht maken volgens het oor deel van het opperbevel. Dit ■zou het geval zijn indien de dood van de dictator onlusten of pogingen tot een machts gree tengevolge hebben. De tweede fase bestaat in het op roepen van de reservisten, die derde in het leggen van een ring rond Madrid waardoor de stad van de rest van het land geïsoleerd zal worden en de laatste fa9e zal bestaan uit het afkondigen van de staat van beleg. Intussen raken de poli tie e waarnemers in de Si mse hoofdstad er steeds meet van overtuigd dat het leger als zodanig achter Don Juan Carlos, de door Franco aangewezen opvolger die de eerste Spaanse koning irn 44 jaar zal zijn, staat De uiterst rechtse elementen bij de oude re officieren blijken weinig talrijk en niet in staat een determinerend gewicht in de schaal te leggen, terwijl de jongeren naar een soort Nasse- riaans socialisme hellende of- rustig weer Veel bewolking, maar droog. Kans op mist. Hooguit 9 graden. stad en streek Zigeuners naar Schoondijke. Pagina 3 binnen- en buitenland Bomontploffingen in Amerikaanse steden. Pagina 9 Gaat Sadat er met de bruid vandoor? Pagina 10 Golda Meir: aan de wieg en bijna aan het graf van Israël. Pagina 11 radio en televisie „O-show": parodie op de hitparade Pagina 7 sport Feijenoord blij met „lieverdje" Nico Jansen. Pagina 13 merijntje ficieren, voor zover dat thans te zeggen is, niet de kans zullen krijgen of zullen probe ren te grijpen hun ideaal tr verwezelijken. Intussen schijnt het leger een voorzichtig psy chologische actie te voeren om duidelijk te maken dat het achter de wettelijke oplossing, dus achter de machtsovei dracht aan prins Juan C-arlos staat, die inderdaad hoogst waarschijnlijk de enige ma nier is om conflicten en pogin gen tot geweldadige overname van de macht van uiteenlopen de richtingen te voorkomen. 'ets voor op de fier.,. Zuidwesterterp. De communisten rekenen blijkbaar nog óp een soort tri omfantelijke terugkeer van hun lei-der Santiago Carillo uit Frankrijk en zij hopen dat de ze een soort onthaal zal krij gen ais Alvaro Cunhal destijds in Lissabon. Het wordt even wel weinig waarschijnlijk ge acht dat dat inderdaad het ge val zal zijn. In Catalonië zou den ultra-rechtse Francistische kringen aan 17 vooraanstaande figuren uit het gebied van Barcelona de raad gegeven hebben het land te verlaten wegens h,un liberalistische en democratische tendensen. Deze ultra-fascistische beweging wil daarmee blijkbaar een anti- Enikse psychlogische druk uit oefenen om spontane acties van linkse bewegingen bij voorbaat de kop in te druk ken. Het is namelijk moeilijk denkbaar, dat, terwijl iedereen er van overtuigd is dat de dood van Franco i-n elk geval een liberalisering en democra tisering ten gevolg zal hebben, de ultra-rechtse kringen nog een reële hoop koesteren op een versterkt Francisme in een na-Franco-tijdperk. De al gemene vrees voor een moge lijke herhaling van de burger oorlog, de vrees het pas ver worven begin van een zeker materieel welzijn op te moe ten offeren achten degenen die de overgang met een zeker optimisme tegemoet zien als positieve elementen voor hun mening. Algemeen Is men van oordeel dat de toestand de eerste daigen na het overlijden van het Spaanse staatshoofd- rustig zal blijven. Niemand, zo heet het, zal vermoedelijk de verantwoordelijkheid durven nemen voor het eerste schot, een eerste slag, het opnemen van de eerste steen. Daarna echter zijn verwiiikikeliimgen en moeilijkheden van politieke aard zeker niet uitgesloten, en deze kunnen zich op algemeen plan voordoen en eveneens op politiek technisch terrein bij de vo-rming van een nieuwe regering. Intussen besteedt de Spaanse pers sedert maandag meer aandacht aan de ziekte en het verwachte einde van generaal Franco, terwijl ook de bevolking zich levendiger voor het gebeuren begint te interesseren, waarbij men ech ter de indruk krijgt dat dit gedeeltelijk het gevolg is van de grote belangstelling waar mee het buitenland de doods strijd van de oude dictator volgt. DEN HAAG De ministers Boersma (Sociale Zaken) en Lubbers (Economische Zaken) zijn met de Enka-bonden van mening dat internationaal overleg over de problemen bij Enka- Glanzstoff en Akzo opnieuw en wel zo snel mogelijk weer o-p gang moet komen. De ministers beraden zich nog over de vraag hoe dat overleg moet worden gevoerd. Op langere termijn willen zij met Akzo praten over de mo gelijkheden voor het concern om vervangende werkgelegen heid te scheppen. Boersma wilde zich - na af loop van gesprekken die hij en minister Lubbers gisteren met vertegenwoordigers van de drie industriebonden en de Urn BLHP en de centrale on dernemingsraad van Enka had - niet uitlaten over mogelijke sancties als de Akzo-top nee blijft zeggen tegen internatio naal overleg. „Een van de gro te problemen gaat dan worden wat er dan aan ontslag wordt voorgedragen", aldus mi nister Boersma die er verder op wees dat ontslagaanvraag een zaak is voor de directies van de gewestelijke arbeids- bureau's. De bonden nebben de ministers gevraagd druk uit te oefenen op de Akzo-top om de gesprekken te hervat ten. De minister had uit de ge sprekken van gisteren ge proefd dat de vakorganisaties verder willen praten met Enka en Akzo, maar dan wel betref fende de tweede fase van de sanering: het stadium van het plannen maken. Lubbers en Boersma waren het met de bonden eens dat een gezamc lijke aanpak van de proble (ADVERTENTIE) men, ook ln internationaal vemand, de voorkeur neeft. Voor de bonden blijft als voorwaarde voor hervatting van het internationaal overleg dat de huidige plannen Dein- vloedbaar moeten zijn. Dit overleg werd afgebroken toen een meningsverschil ontstond, waarover het overleg moest gaan. De industrlbond NW zal niet deelnemen aan het ge sprek op 30 oktober met de Akzo-top over de derde fase van de sanering, de uitvoe ringsplannen, zoals ze in het McKinsey-rapport (eerste fa se) zijn oogenomen- De indus triebond CNV sluit zich hier bij aan, onder de voorwaarde dat het internationaal overleg wordt hervat. De Unie BLHP wil voorhands praten over net plannen maken en niet over de uitvoeringsmaatregelen, terwijl de betrokken leden van de industriebond NKV nog geen besluit hebben geno men. LELYSTAD Mogelijk Is de T-Ford, die verleden week bij landbouwwerkzaamheden In de Flevopolder te voor schijn kwam, in 1929 bij een rally over het Zuiderzeeijs in een wak gereden. Een tiental mensen hebben de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders Ia- ten weten zich zoiets te herin neren- De T-Ford zal donder dagmiddag om 14.00 worden gelicht. (Van onze redactie binnenland) GORINCHEM Ruim 3000 werknemers van de vier in Gorinchem en Arkel gevestig de Nederhorst-bedrijven heb ben maandagmiddag met in woners van deze plaatsen ge demonstreerd tegen het uit blijven van een beslissing over de toekomst van het Ne- derhorstconcern. Hierbij zijn 8.000 arbeidsplaatsen in het geding in de vier regionale bedrijven Nederhorst Staal Drenta Radiatoren, de Vries Robbé ramen en Betonbak Arkel. Drieduizend demonstranten, die samen ruim een derde van de mannelijke beroepsbevol king in de regio Gorincnem uitmaakten trokken van een van de Nederhorst- vestigingen naar de binnen stad van Gorinchem waar een telegram verstuurd werd naar premier Den Uyl. Hierin on derstreepten de ongeruste werknemers dat de sluiting van de N-ederhorstbe drijven rampzalige gevolgen zal heb ben voor de werkgelegen heid. De UTRECHT (ANP) - vervoersbomden van NVV en NKV, die 1 januari 1976 een „zware" federatie aangaan, menen dat hun twee vakcen trales op den duur zullen moe ten gaan fuseren. Dit blijkt uit een ontwerp-beleidsplan, dat eerst in de twee bonden en daarna in de federatieraad zal worden besproken. (Van onze speciale verslaggever MADRID ln het pa leis van het Pardo in Madrid spelen zich de macabere taferelen af van een onwerkelijk lij kend middeleeuws to neel. Men beschikt ui teraard niet over concre te gegevensmaar de ge ruchten en enkele indis creties zijn van dien aard, dat er geen twijfel meer atv bestaat, dat rond het sterfbed van Franco in zijn zoge naamde bunker vreemde dingen gebeuren en dat er intriges en enscene ringen plaats vinden. Sommigen gacrn zelfs zo ver te beweren dat de generaal al politiek en klinisch dood is, maar dat die door zijn omge ving geheimgehouden wordt zolang de bittere strijd tussen de familie en de diverse tendensen voor de opvolging nog niet uitgevochten is. Dit is ongetwijfeld niet juist maar de hallucinerende sfeer waarin Franco de wereld aan het verlaten is roept herinneringen op aan het Spanje van de duistere eeuwen. In de sterfkamer waar Do- na Carmen (de 73-jarige echtgenote) tekeer gaat tegen prinses Sophia, de echtgenote van Don Ju an en „gevaarlijke" moeder, koningin Fre- derica, sluipen de schim men rond van enkele stokoude prelaten die uit de schilderijen van El Greco gestapt konden zijn. In de sterfkamer was de meest gehate man van Spanje, de markies van Villaverde, de schoonzoon. Stokoude generaals uit de Burger oorlog steunen op hun paradezwaarden en de super-fascisten Blaz Pi- nar en Giron kijken in de schijn van flakkeren de kaarsen naar het gro te schouwspel van Span je: de eeuwige en ter gende wurgende over winning va/n de dood, waarvan dit volk in een fanatieke en alleen hier te begrijpen leuze schreeuwt: „Viva la Mu- erte" (Leve de dood). (Van een onzer verslaggevers) GOES Tussen de afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering van de Ge neeskunst en de Ambulance dienst Bevelanden is ernstig meningsverschil ontstaan over de organisatie van het ambu lancevervoer op beide Beve landen. De artsenorganisatie verwijt de directie van de ambulance dienst dat deze gedane belof ten over informatie vooraf en Inspraak betreffende beslissin gen over het ambulancever voer niet is nagekomen. Het geschil is zo hoo.g opgelopen dat de afdeling van de KNMG afstand neemt van iedere ver antwoordelijkheid betreffende het ziekenvervoer door de am bulancedienst. De heer M.F Boogert, directeur van de am bulaneedienst Bevelander» wijst de klachten van het af delingsbestuur van de KNMG van de band. Anderzijds geeft hij in een nota aan het be stuur van de ambulancedienst opening van enkele kwalijke zaken die zich de afgelopen maanden bij het Bevelandse ambulancevervoer hebben voorgedaan. (Zie ook pagina stad en streek) IJZENDIJKE Maandag morgen is bij een verkeerson geval te IJzendijke de 16-jari- ge bromfietser M.L. Kuijl uit die plaats dodelijk veronge lukt. Het ongeval ontstond toen de jongeman op de kruising Klakbaan - Scherpenheuvelse- weg - volgens de politie - geen voorrang verleende aan een vrachtwagencombinatie bestuurd door H. V. uit Zuid- zande. Kuijl kwam frontaal met de vrachtauto in botsing en liep hierbij een schedelba- sisfractuur en andere verwon dingen op. Dokter Van der Pas verleende eerste hulp en liet het slachtoffer naar een zieaenhuis in Brugge over brengen. Daar is hij in de loop van de middag overleden. Bij een ontwijkingspoging kwam de vrachtwagen in een sloot terecht. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Verenig de Bedrijven Nederhorst (Ne derhorst United) N.V. en eni ge van haar dochteronderne mingen, t.w. Nederhorst Staal B.V., Montinex - Holvrieka B.V. en Nebig B.V. zullen sur séance van betaling aanvra- gei. De VBN heeft dit maan dagavond in een communique meegedeeld. Het Ministerie van Economi sche Zaken heeft de regering na ruggespraak met de advies groep „Nederhorst" besloten mee te werken aan de oprich ting van een nieuwe bouwon derneming in samenwerking met Ogem. De opzet van deze gezame- lijke onderneming tussen overheid en Ogem zal zijn dat Ogem de verantwoordelijkheid voor het management op zich zal nemen, dat de verhouding in het aandelenkapitaal zal zijn 50-50. Ogem verkrijgt on der een aantal voorwaarden op het 50-procent-pakket van de overheid een optie van 30 pro cent, waarbij de overheid zich het recht voorbehoudt 20 pro- celt te behouden. (ADVERTENTIE) DINSDAG EN WOENSDAG BIJ Al RFRTHFIJN (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT „We moeten eens kijken of we minister Lubbers straks de schuld van de andere tweehonderdduizend werklozen in ons land kunnen geven", zo reageerde Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond NVV, gisteren op het bondscongres op een uitlating van minister Lubbers (Economische Zaken). De mi nister deed zijn uitspraak het afgelopen weekeinde op een bijeenkomst van AR-jongeren In Noordwijkerhout, waar hij letterlijk zei: „Als ik mij net zo karikaturaal zou uitlaten als hij (Groenevelt) op zulke momenten doet, zou ik kunnen zeggen: Groenevelt is verant woordelijk voor ongeveer hon derdduizend werklozen., Het zou verstandiger zijn geweest wanneer de minlstet naar Philips was gestapt en daar had gevraagd hoeveel mensen eruit moeten en wat het beleid is. Maar het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan: minister Lubbers houdt de hand boven het hoofd van de ondernemers en geeft een schop naar de ar beiders. 't Is een schandelijke, verwerpelijke zaak", zo zei Groenevelt. De minister wees er In zijn Inleiding tot de AR-jongeren op, dat de werkloosheid niet alleen wordt veroorzaakt door de daling van de rendementen en de technologische ontwik keling, maar ook door psycho logische factoren. Lubbers noemde In dit verband de naam van Groenevelt, van wiens uitspraken hij zei, dat ze nooit te bewijzen zijn. „Het zijn verdachtmakingen, die een zeker beeld oproepen. Maar juist hierin zit het ge vaar," vond de minister. Lub bers ging met name In op de kritiek op Philips, die Groene velt na een congres van de Internationale inetaalbewer- kersbond in Tokio voor VARA-radioprogramma Rooie Haan had gespuid. het De Groenevelt had daar gezegd dat het vervelend is. dat een Nederlandse multinationale onderneming zich conformeert aan het bewind in Chili en Spanje. „Het is beschamend te horen hoe Philips zich ge draagt in gebieden, waar men sen het meest weerloos zijn", zei hij gisteren op het bonds congres. „In Hongkong is door Philips een hypermodern fit- tingbedri.if gesticht, dat sterk geautomatiseerd is. De gevol gen voor de arbeidsmarkt hier zullen we straks merken".

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1