in Japanners WK judo klasse apart KNETEMANN EN KUIPER DERDE Italiaanse zege in Trofeo Baracchi TOPSPELERS MET KNBB AKKOORD Timman derde Buitenlanders in honk balcompetitie Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. iramma ampsna Bestuur schaakbond treedt en bloc af amro bank sport rAMPINA OCOLADE' MELK Rusland: 2 titels Sercu/Thurau aan leiding De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f 2,50. Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als welkom f2,50 op z'n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg tenminste een maand blijft - staan, maar dat kunnen jve wel afspreken, nietwaar?). ,,'n Mooi gebaar, ai zeg ik net zelf!" Erika Belle kampioene een miljoen gulden aan prijzen nFRDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 27 OKTOBER >eeldag van de tweed, losgemaakt van de uit Lijstaanvoerder VVV m wonnen gisteren t„ te vier punten met d. n. len Groningen en Wa ambuur van Veendam" ia SC en won HaarlenJ ijden was weer redeliit VVV trok tegen Dord! ihtmeting tussen Veen n bekeken. Willem li Hing, maar haalde toch '1 Kreft 0-1, 89 Mulder u. Toeschouwers: 35oo i (0-0)-56 Stegen 1-n' 600. 0-0 - Scheidsrechter huwing voor Marcel iding). 12 Billy Bond 0-1, gj Toeschouwers: 3l'oo 1-3 (0-1) - 15 Prauser ser 1-3. Scheidsrechter - 49 Dubbeld 0-1,57 er Ram. Toeschouwers wegens het neerleggen (FC VW) wegens ruw Van de Berg 1-0, 74 p3-., 81 Van denBerc rs: 4100. 8 - 58 Wieringa 1-0,90 Toeschouwers: 6500 -1) - 11 Kerlin 1-0 3200. 4 11 7 3 1 17 22-10 11 7 2 2 16 20-11 10 4 4 2 12 15-9 11 4 4 3 12 19-14 11 4 4 4 12 11-12 10 4 3 3 11 21- 8 10 3 5 2 11 17-12 10 4 3 3 11 12-7 il 4 3 4 11 21—15 11 4 2 5 10 12-12 10 4 1 5 9 7-11 10 3 3 4 9 11-21 10 1 6 3 8 8-13 10 3 1 6 7 7-14 10 3 1 6 7 14-27 11 3 1 7 7 9-16 11 2 2 7 6 14-23 10 1 3 6 5 9-23 periode 2 2 0 0 4 3-1 2 1 1 0 3 4-1 2 1 1 0 3 3-1 2 1 1 0 3 3-1 2 1 0 1 2 3-2 2 0 2 2 3-3 2 1 0 1 2 2-2 2 0 2 0 2 2-2 2 1 1 2 2-2 2 1 0 1 2 1-1 2 1 0 1 2 2-3 2 1 0 1 2 1-2 1 0 1 0 1 1-1 1 0 1 0 1 1-1 2 0 1 1 1 1-2 2 1) 1 1 1 14 2 0 1 1 1 0-1 2 0 1 1 1 2-4 2 0 1 1 1 2-5 E DIVISIE RAMMA ïond Sport; FC Groninge n - Wageningen; SC A FC Dordrecht - FC Vlaai 'VV; SC Cambuur - Haar endam; SVV - Heracles. 5Atlas P - Luctor P1-1- len 5: Blauw Wit P2 - 3 0-1; Swift P3 - Zuid- P2 3-0. len 6: Seolto P2 - Ondo Swift P4 - Stormvogels len 7: All Ready P2 P 1-1; Tjoba P4 P2 0-0. TB AL - GlasgowTïar- eeft zaterdagmiddag l,: mpden Park te Glasgow Jtse league cup veroverd adgenoot Celtic met 1-J laan. Er waren 70.000 luwers. Het doelpunt n de 68ste minuut ge- door Alex Mac Donald 1 kopbal. 'ER LITERFLES :/m 1/11. 0 natuurlijk lekker UTRECHT (ANP) - De Ko ninklijke Nederlandse Schaak Bond heeft sinds zaterdag geen bestuur meer Tijdens de bonds raadsvergadering te Utrecht is het bestuur van de schaakbond in zijn geheel afgetreden. Inleiding tot de niet ver wachte stap van het bestuur tij dens de gebruikelijke najaars vergadering was een amende ment van de noordelijkse schaakbond bij de behandeling van de begroting. De KNSB heeft een begroting van rond 700.000 gulden na een zo krap mogelijke samenstelling in ver band met een schuldenlast van ongeveer 100.000 gulden. Tij dens de behandeling van de be groting kwam de Haagse schaakbond met een tegenbe- groting, die met een grote meer derheid werd afgewezen. De vergadering aanvaardde echter een amendement van de noord elijke schaakbond, waarin ge vraagd werd om een besnoeiing van nog eens 25.000 gulden. Het bestuur schorste de ver gadering voor een kwartiér en keerde daarna terug met de me dedeling dat er en bloc zou wor den afgetreden omdat een ver dere beperking van de begro ting, nadat al de grootst moge lijke zuinigheid was betracht, een verantwoord bestuursbeleid niet meer mogelijk maakt. BELGRADO - Rusland is zo wel bij de dames als bij de heren met grote overmacht Europees kampioen volleybal geworden. De Russische heren werden ge volgd door wereldkampioen Po len en het verrassend sterk spe lende Joegoslavië. Bij de dames werd Hongarije tweede en Oost-Duitsland derde. De Ne derlandse teams moesten ge noegen nemen met de negende plaats bij de heren en de elfde plaats bij de dames. De Nederlandse heren hebben in hun laatste wedstrijd van het toernooi een regelrechte wan prestatie geleverd. Van het toch echt niet te sterke Frankrijk werd vernederend verloren met 0-3. De setstanden: 7-15, 9-15, 7-15. In deze wedstrijd kwamen eerst goed de tegenstellingen binnen de selectiegroep aan net licht. Enerzijds waren daar de Starliftspelers, die de overigen niet of nauwelijks meer accep teerden, en anderzijds werd ae houding van deze Starliftkern door de overigen ook niet langer meer aanvaard. Bondscoach Kryszik had he laas niet de macht om hiertegen adequaat op te treden. Hierdoor was er tijdens de wedstrijd nauwelijks sprake van enige in zet en lieten de mannen die in het veld stonden, de bajlen links en rechts om hun oren slaan. Ook wissels hielpen niet meer, omdat het vertrouwen in eikaars kunnen weg was. Starlift- spelverdeler Chris Schmidt riep boos: „Ik geloof dat Kryszik met zijn vreemde opstellingen steeds geprobeerd heeft om het moreel van de Starliftspelers te breken. Wij hebben tijdens dit toernooi nauwelijks in onze eigen ver trouwde opstelling gespeeld". Hoofdrolspeler Johnny Groen was een geheel andere mening toegedaan: „Kryszik heeft naar mijn mening veel te veel met de Starliftspelers geopereerd. Ook als deze als oude kranten ston den te volleyballen. Neem nu Frank Constance. Tegen de Fransen presteerde hij helemaal niets. Maar wisselen ho maar". Het stond dus bol van de tegen stellingen bij deze laatste wed strijd en de spelers keken elkaar aUemaal boos aan. Bondscoach Kryszik verdedigde zich met de woorden: „Het is voor mij-alle- maal erg moeilijk geweest. Ik heb in de voorbereiding nauwe lijks de kans gehad om enige op stelling uit te proberen. Ik moest dus wel kiezen voor de Starlift kern, omdat ik daar tenminste van wist dat ze op elkaar inge speeld waren". Ondanks deze vervelende za ken kon worden gesteld dat Ne derland over het geheel geno men een goed toernooi heeft ge speeld. De knappe overwinnin gen op België, Italië en Honga rije getuigen hiervan. WENEN (ANP) - De laatste dag van de wereldkampioen schappen judo in Wenen, is een volledig Japanse dag geworden. Zowel bij de lichtgewichten als in de groep alle categorieën, ging de eindstrijd tussen Ja panse deelnemers. Minami pro longeerde, ten koste van Kashi- wazaki, zijn wereldtitel. Nino- miya raakte zijn kampioen schap kwijt aan Umura, die in BRESCIA (ANP) - De Trofeo Baracchi, tijdrit voor kop pels, blijft een typisch Italiaans evenement. Hoewel voor de rit over 109 kilometer grote sterren als Schuiten, Merckx en De Vlaeminck ontbraken, stonden de tifosi toch met tiendui zenden langs de route van Bergamo naar Brescia. Zij zagen hun favorieten, Francesco Moser en Giambattista Baron- chelli, vertegenwoordigers van de nieuwe generatie Itali aanse wieiersterren winnen. Moser behaalde trouwens voor de tweede keer in successie de overwinning, vorig jaar triom feerde hij met Roy Schuiten voor Martin Rodriguez en Gösta Pettersson. Bedroeg de marge in 1974 slechts een handvol seconden, gisteren lag er bijna een minuut tussen de winnaars en hun naaste concurrenten, de „fland- riens" Freddy Maertens en Mi chel Pollentier. De Belgen heb ben trouwens langdurig een voorsprong gehad, die rond de halve minuut schommelde. Pas in het laatste kwart van de wed strijd, bij Iseo na 82 kilometer, kwamen de Italianen op kop, waarbij zij in de kaart werden gespeeld door een val van Pol lentier. Het Belgische duo ver speelde door die val bijna een halve minuut. Nadat Pollentier weer in het zadel zat, bleek dui delijk dat het ritme van het ver rassend sterk rijdende tweetal was gebroken. Hennie Kuiper en Gerrie Kne- temann eindigden op de derde plaats met een achterstand van iets meer dan drie minuten. We reldkampioen Kuiper toonde in Noord-Italië opnieuw aan dat hij pas na een langdurige in spanning zijn beste vorm be reikt. Kuiper en de als tijdrijder meer gelauwerde Knetemann reden anderhalf uur te midden van de naamlozen, maar in het laatste gedeelte had het Neder landse koppel nog voldoende re serves over om van de zesde plaats op te rukken naar de der de. UITSLAG: 1 Moser/Gianbat- tista BaroncheUi Ita 109 kilome ter in 2 uur 18 minuten en 8 se conden (gemiddelde snelheid 48.041 km/uur), 2 Maertens/Pol- lentier Bel. op 51.4 seconden, 3 Kuiper/Knetemann Ned. op 3 minuten 1,2 seconden, 4 Lauren- Moser (links) en Baronchelli (tweede van links) passeren Henny Kuiper en Gerrie Knetemann t/zPerret Fra. op 4.16.2, 5 Gian- carlo BaroncheUi/Parsani Ita. op 5.26.4, 6 Rodriguez Col./Fuehs Zwi. op 6.43.2. De Italianen Pizzoferrato/M- ausi waren de snelste amateurs met een tijd van 2 uur 19 minu ten 57.8 seconden, waardoor zij slechts 1 minuut 49,8 seconden verloren op de winnaars bij de profs. AMSTERDAM (ANP) - De buitengewone bondsvergade ring van de KNBSB, die zater dag in Amsterdam is gehouden, is bijna een flop geworden. Nauwelijks tweederde van het aantal stemgerechtigde leden had het de moeite waard gevon den om naar het RAl-gebouw te komen om daar over enkele be langrijke voorstellen te beslis sen. Van de 56 stemgerechtigde leden waren er slechts 38 komen opdagen. Men was blijkbaar reeds aan de winterslaap be gonnen. Voorzitter Guus van der Hey- den had de zaak bijzonder goed in de hand en ondervond weinig moeilijkheden. Het meest inte ressante, de toelating van bui tenlanders (Amerikanen) tot de competitie, ondervond hier en daar enige tegenstand. Maar het voorstel van het bondsbestuur, die buitenlanders die zes maan den in ons land zijn als Neder lander te beschouwen, hetgeen inhoudt dat zij dan ook als wer per of achtervanger mogen op treden, kreeg toch een overwel digende meerderheid: 29 voor, 6 tegen en 3 blanco. Bovendien mogen er nog twee buitenlan ders per ploeg worden ingezet, indien zij zich minstens 72 uur voor de eerste competitiewed strijd hebben laten inschrijven als lid. Zij mogen dan echter niet als werper of vanger worden op gesteld. Het tweede voorstel, de nieuwe structuur in de bond, lokte enige discussie uit. Enkele sprekers stonden nogal huiverig tegenover enkele punten van deze nota. De nota beoogt een delegeren van bestuurlijke ta ken op het terrein van het wed strijdwezen en de technische scholing aan het sectiebestuur, waardoor de verenigingen meer betrokken zouden worden bij het bondswerk, hetgeen de ont wikkeling van het honkbal en softbal zou kunnen bevorderen. Enkele sprekers waren be vreesd dat het moeilijk zou zijn voor deze beperkte taken men sen aan te trekken. Het zwaar tepunt was vooral de opleiding en de begeleiding van de ver schillende vertegenwoordi gende ploegen. Deze begeleiding wordt nu weer ondergebracht in een commissie, terwijl men daar jaren geleden van was afgestapt en voor ieder vertegenwoordi gend team aparte coaches en be geleiders werden benoemd. Met slechts twee stemmen tegen werd het nieuwe structuurplan aangenomen. FRANKFORT (SID) - De Westduitser Didi Thurau en de Belg Patrick Sercu hebben hun eerste plaats in de zesdaagse van Frankfort behouden. Ruim 10.000 toeschouwers waren aanwezig. De stand na gistermiddag: 1. Thurau/Sercu (WDl/Bel) 149 punten, 2. Kemper/Hempel (WD1) op 1 ronde, 3. Fritz/Peff- gen (WDI), 4. Bugdahl/Tschan (WDL), 9. Stam/Bal (Ned) op 4 ronden. DEN HAAG (ANP) - Tijdens wedstrijden voor de zwemcom- petitie, die gisteren in de Mor genstond in Den Haag zijn ge houden, heeft Enith Brigitha een nationaal record op de 200 meter vrije slag (25 meterbanen) gevestigd. Zij rea liseerde een tijd van 2.02. Het oude record stond reeds sinds vorig jaar december op haar naam met 2.02,4. UTRECHT (ANP) - Na een aanvankelijke sceptische hou ding tegenover de onlangs opge richte vereniging van topspelers heeft de Koninklijke Neder landse Biljart Bond (KNBB) in een bespreking met deze vereni ging nu toch een goede basis voor samenwerking gevonden. De vereniging liet er namelijk in een bespreking in de Jaarbeurs hallen te Utrecht geen enkel misverstand over bestaan dat het de bedoeling is samen met de KNBB te komen tot de oplossing van problemen in het belang van het geheel. Bij de bond heerste in het begin de vrees dat ageren tegen beslissingen de drijfveer voor de oprichting was geweest. Nu beide partijen de zaak in een goede sfeer hebben kunnen uitpraten, is het volgens de bond zelfs niet ondenkbaar dat er te zijner tijd een commissie top sport wordt opgericht, waarin de drie partijen (dagelijks be stuur, technische commissie en vereniging van topspelers) even redig zijn vertegenwoordigd. Aangezien in het seizoen 75/76 het wereldkampioen schap pentathlon niet zal wor den verspeeld, werd in de verga dering besloten ook het Neder lands kampioenschap niet te or ganiseren. Wel is het de bedoe ling dat deze titelstrijd, die in 70/71 voor het laatst werd ge houden, het volgende seizoen wel zal worden afgewerkt. De KNBB stelde nog eens nadruk kelijk dat voor elk Europees kampioenschap een tweede Ne derlander zal worden inge schreven. De bond wil dit alleen al om de nationale kampioen schappen zo lang mogelijk aan trekkelijk te houden. Het idee van Bert Teegelaar voor de in voering van een „Nederlands systeem" voor het indelen van de partijen, dat een afwijking van het bekende avé-systeem (sterk tegen zwak) inhoudt, werd volmondig afgewezen. Naar aanleiding van het NK 47/1 in Wychen, waar alle spe lers klaagden over het materi aal, werd nog eens uitvoerig ge sproken over de eisen waaraan het materiaal moet voldoen. De bond zal na overleg met de TC en de importeur van ballen een on derzoek houden naar de onder linge gelijkheid. Het gewicht per bal zal ongeveer 214 gram mo gen bedragen en het verschil per set niet meer dan 1 gram. Vooral op de elasticiteit zal sterk toe zicht worden gehouden. Nadat de organisatie van de top-teamcompetitie, waaraan acht team6 zullen meedoen, was rondgekomen, werd van de zijde van de spelers nog de automat! sche plaatsing van 47/2-spelers voor het 47/1 en/of 71/2 aan de orde gesteld. Het dagelijks be stuur, dat zelf ook zijn twijfels over deze gang van zaken heeft, zal dit probleem nog nader be kijken. (ADVERTENTIE) OOSTERBEEK (ANP) - Erika Belle is de eerste Nederlandse tiener-kampioene in het dames schaak. De negentienjarige speelster uit Velp verdrong za terdag favoriete Carla Bruinen berg van de eerste plaats. Erika BeUe, bezig aan haar derde titeltoernooi, vorig jaar vijfde, won zaterdag in de slo- tronde van mevrouw mr. De Klerck. Carla Bruinenberg, met zwart, verloor haar slotpartij van Jeannette Mulder na acht uur schaak. Een overwinning zou de titel bij Carla Bruinen berg gebracht hebben. Een re mise had haar ten minste een herkamp met Erika Belle opge leverd. Jeannette Mulder kwam aanvankelijk in een positie die duidelijke winstkansen in zich had. Carla Bruinenberg echter kreeg daarna toch nog de moge lijkheid op ten minste een half punt, maar onder de druk van de zekere overwinning van Erika belle, liet zij de remise en haar kans op het kampioenschap uit de vingers glippen. Uitslagen negende ronde: Hanneke van Parreren - Mieke van Eist V2-V2, Jeannette Mul der - Carla Bruinenberg 1-0, El- lis de Graaf - Cora van Gent V2-V2, mevrouw De Klerck - Erika Belle 0-1. Eindstand: 1 Erika Belle 5Vi punt, 2 Ada van der Giessen en Carla Bruinenberg 5,4 Hanneke van Parreren, Jeannette Mulder en Ellis de Graaf 4 pnt., 7 Cora van Gent en mevrouw De Klerck 3 pnt., 9 Mieke van Eist 2 V2 pnt., Fenny Heemskerk trok zich tij dens het toernooi terug. de vierde ronde een eind had gemaakt aan de reeks overwin ningen van Jan Bosman. Bosman slaagde er in Wenen in iets van de geschonden Neder landse judoreputatie te herstel len. Na drie overwinningen in de categorie „open" werd hij ge stuit door de 24-jarige Japanner Umura, die ten slotte de sterkste zou blijken in de belangrijkste van de zes kampioenschappen In de herkansing, die voor Bos man de weg open liet naar brons, moest hij op de mat met de Ge- örgiër Tsjotsosjvili, de Olympi sche kampioen in het half- zwaargewicht. Ook tegen hem was Bosman niet opgewassen. De 6000 toeschouwers die de Wener Stadthalle vulden, heb ben het meeste plezier niet aan de finales beleefd. Meer genoe gen hadden zij aan de Italiaan Mariani, die ten koste van de Westduitser Leibkind de bron zen medaille veroverde en daarmee voor het eerst bij we reldkampioenschappen een me daille voor zijn land binnen haalde. Nog enthousiaster werd de zaal toen de Zweedse licht gewicht Lars Flygh een verras sende overwinning behaalde op de Koreaan Jong Kim en het hoogtepunt was zonder twijfel de krachtmeting tuseen de Itali aan Mario Daminelli en de enorme Koreaan Jong Pak. Het publiek kreeg zijn zin, David versloeg Goliath, slimme tech niek won het van de massa. In de finales is er geen serieuze test geweest op een mogelijk kwaliteitsverschil in de tech niek. Wereldkampioen Minami en Kashiwazaki zochten geen van beiden de strijd. Na een ge vecht zonder hoogtepunten werd het kampioenschap der lichtgewichten opnieuw toege kend aan Minami. De laatste twee in de rubriek alle categorieën, Umura en Ni- momiya stonden in 1973 te Lau sanne ook met elkaar op de mat. Ninomiya (29) en vijf jaar ouder dan zijn landgenoot, die als zijn leerling mag worden be schouwd, kennen elkaar door en door. Daardoor werd het duel gevuld met voornamelijk af wachten. Tenslotte gaf de scheidsrechter de titel aan de jongere Umura, die niet alleen iets meer talent, maar ook iets meer aanvalslust had gedemonstreerd. sport In 'f Kort RUGBY - Australië heeft de wereldbeker voor landenteams veroverd. De Australiërs won nen hun voorlaatste wedstrijd van Frankrijk met 41-2 en zijn nu met 13 punten uit 7 wedstrij den onbereikbaar geworden voor Engeland, dat zaterdag Australië op bezoek krijgt. CYCLOBAL - Tsjechoslowa- kije is in Gent wereldkampioen cyclobal geworden. De Tsje- choslowaken speelden de laatste wedstrijd, tegen West- Duitsland, dat eerder op de dag van Oostenrijk had verloren, ge lijk met 4-4. De zilveren me daille was voor de Westduitsers. Zwitserland werd derde. De Westduitser Gerard Obert is we reldkampioen kunstfietsen ge worden. Hij behaalde in totaal 320,7 punten, hetgeen tegens een nieuw wereldrecord bete kende. De Nederlanders Peter van den Berg en Jos van Dijk werden respectievelijk negende en elfde. HANDBAL - West-Duitsland heeft in Eger (Tsj) een inter landwedstrijd tegen Tsjechos- lowakije gewonnen met 19-18. Bij de rust was het verschil ook al één doelpunt in het voordeel van de Westduitsers: 10-9. WIELRENNEN - De Neder lander Willy Brouwers is in Be- rlaar (Bel) vierde geworden in een veldrit voor amateurs. Win naar werd de Belg Jan Teugels. VOETBAL - Tweede divisie club Bodoe Glimt FC heeft in Oslo de Noorse beker gewonnen door in de finale van Vard Hau- gesund (eveneens tweede divi sie) te winnen met 2-0. Er waren in het Bislet-stadion 80.000 toe schouwers. REYKJAVIK (ANP) - Door zijn reglementaire nederlaag tegen Laine wegens te laat ko men is Jan Timman, die zater dag zijn afgebroken partij tegen Torsteinsson won, in de rangs chikking van het zonetoernooi in Reykjavik naar de gedeelde derde plaats geduikeld. Uitslagen afgebroken par tijen: Van den Broeck - Olafsson V2-V2, Poutiainen - Hartston V1-V2, Jansa - Murray 1-0, Tor steinsson - Timman 0-1, Liber- zon (Isr.) - Ostermeyer (Fra) y2-y2. Vijfde ronde: Zwaig Noo. - Van den Broeck Bel. 1-0, Laine Guernsey - Timman Ned. 1-0 (reglementair), Olafsson IJsl. - Ribli Hon. V2-V2, de andere par tijen werden afgebroken. Zwaig heeft vier punten, Ribli 3'/2, Olafsson en Timman 3. (ADVERTENTIES) Irisette laat dons en mo de Harmonisch samen gaan. Voor ƒ1,- per week te win nen in onze puzzelactie o.a. een Irisette-pakket. bestaande uit een eerste klas donsdeken (goedge keurd door de Ned. Ver. v. Huisvrouwen) en een lakenovertrek ter waarde van 295.-. Beschikbaar gesteld door Irisette Ne derland B V. te Voorthui zen. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Zwaar Donkere tabak. Met een soepele lange draad. Lekkere zware Dragor

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9