rije Zeeuw Rode Kruis heeft geld nodig Kunstvrienden professioneel Borsele denkt over verordening voor tweede woning MEVROUW TOLLENAAR ONDERSCHEIDEN DRUKTE OP VOGELSHOW IN SLUISKIL \FDELINGEN GAAN MEER BETALEN stad lilippine festctarpe «-,« Aanbesteding Aanbesteding Warmer KPJ creatief in Stevensbeek in zeeland Hazekamp tegen zaterdagse winkelsluiting Robbedoes krijgt meer subsidie Vergadering diaconale commissie DE STEM VAN MAANDAG 27 OKTOBER chieting De se, uars. miging „Herleving" hield schietirag waaraan 59 itters deelnamei. De uit. hoogvogel: A. v.d. Bossche Oost-Ee.rloo, de eerste zij. el was voor N. Lacroiq u;j khoute. De tweede zijvogel 1 voor R. van Acker uit •pzieht. De meeste vogels ■den geschoten door °A. nmeloo uit Philippine tia- ijk drie stuks. oetbal De biljartverem- Marinet speelde een ndschappelijke wedstrijd en een plantafdeling van dt v. Deze wedstrijd werd ge men door B.V. Marinet met De vorige wedstrijd u eld dit jaar is gewcpren r Dow Styron, na penalty's .K.W. Up donderasiga. d is er een cursus „Bloem- kken" van start gegaan 1 „Schotse Hoek". Deze et».' sen worden gegeven dooi vrouw Bij de Vaate uit s van de stichting voot shoudelijke voorlichting, cursusduur is zes weken het cursusgeld bedra, In de cursus kunt u hét werken en verzorgen van doemen en ander materiaal de tuin leren. Up maandag oktober gaat er een cursus tenbakken van start onder ling van C. Gremberghe uit stdorpe. Deze cursus zal teveer 10 weken duren, de iten per avond bedrag 50. Nadat gebleken is dat er doende belangstelling te- at, zal vermoedelijk twee- I al een cursus worden gege 1. De tweede gaat dan in uari van start. jouden bruiloft In West- pe vierde het echtpaar E, nesael-De Wever uit de Mo- straat het gouden huwe- rsteest. Uit de buurt was feestcomité samengesteld, t ervoor zorgde dat het voot t jubilerende paar en de ta lie een onvergetelijke dag» I worden, 's Middags werd in Westdorpse parochiekerk 11 O.L.V. Visitatie een eu- aristieviering uit dankbaai- id gehouden, muzikaal opg> J sterd door het paroctreel meskoor. Enkele bruidjes geleidden het echtpaar SU- sael naar de kerk. In „Het id Raedhuvs" kwamen tl]- ns de receptie de buurtg?""- hun gelukwensen aanbie- Ook veel vrienden en nnissen van de jubilarissen vamen on de recentie. ronds bracht de Westdorrse ïfare ..Eikels Worden Bonten" t naar een klinkende sere- de. appij De Stem B.V. 150 ynen 7920 (4 lijnen: HU1-ST GUES Klokstraat t 13.30 - 17.00 uur. 0 00 uur, tel. (076) - 122341; 176) 122341. 3751 Midden Zeeland tel istiin. kantoor Nieuwstrs't. Lurentzlaan 5U. prrP" I Zeeland drs J Bouwi**» Hl 281)30 privé Zuidvhc"'!® r Midden Zeeland O v el 01100 28030 Pr,vè °e» I redacteur voor TernP"7P or Nieuwstraat 9 Terne-1 t 45. Hoek, tel 01154 anderen H Pnstma "a 151: privé Walmolenstraat aanderen - R. van Hl»: fii»Mirn»li.^t «tijM =trnat 9 rprnoti7pn tH npii7pn tp| fillnii55' plstralaan 8 Axel. tel ADVERTENTIE (Van onze correspondent) WATERLANDKERKJE - Za terdag heeft burgemeester A. Schipper van Oostburg aan me vrouw A, Toilnaar-Jansen de medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt voor haar grote ver diensten. Mevrouw Tollenaar vierde zaterdag tevens haar tachtigste verjaardag. Een zeer verraste mevrouw Tollenaar ontving de burge meester met zijn echtgenote in de veronderstelling dat hij kwam vanwege haar tachtigste verjaardag. Groot was haar verwondering toen de burge meester haar meedeelde dat zij een koninklijke onderscheiding ontving. Mevrouw Tollenaar kreeg de onderscheiding, zo zei de burgemeester, omdat zij zich buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt in haar omgeving en altijd een grote opofferings gezindheid heeft getoond. GOES - Het aanleggen van verharding en riolering voor de oostelijke stadstangent (ge deelte „honderd gemeten") is aanbesteed. Bij deze aanbeste ding hoort tevens de aansluiting op de Spiegelstraat en het bij komende werk. Van de. veertien inschrijvingen was Aug. van Di]ck-Petit uit Bergen op Zoom de laagste met 326.000 gulden. De hoogste inschrijver was de aannemingsmaatschappij B. M. an Noordenne BV uit Koc- kenge voor 419.000 gulden. De gunning werd aangehouden. Vooruitzichten voor dinsdag n woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: plaatselijk mist, maar ook op klaringen. Overdag in het alge meen hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor dinsdag: aantal uren zon: (I tot 6. Min. temp. om streeks 4 graden. Max. temp. omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 2 uur: 95 procent. Kans op een geheeldroogetmaal: 80 procent. Voor woensdag: aantal uren ?on: 0 tot 6. Min. temp. om- 'reeks 4 graden. Max. temp. omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. TERNEUZEN - De provinci ale raad van kerken in Zeeland, organiseert op zaterdag 1 no vember in de Goede Herderkerk te Terneuzen een provinciale oe cumenische dag. Spreker op die bijeenkomst is professor H. van de Linde uit Nijmegen. Mede werking wordt ook verleend door het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer Ka- land, drs. Rekveld, wethouder van Terneuzen, en dominee Huisman, hervormd predikant te Axel, voorheen predikant te Oost-Java. De bijeenkomst be gint om halfelf. IJZENDIJKE - Donderdag middag vond in restaurant „Hof van Hoophandei" te IJzendijke de aanbesteding plaats van de nieuw te bouwen r.k. lagere school. Er waren de volgende in schrijvingen: J. van de Bunder 771.300, Christiaanse 778.000, Hoorickx 752.700, Leenhouts 811.000, Van Poucke 779.200, De Ruijsscher 749.450, Van Schooten 752.785, Strijdonk 820.500. De bedragen hier ver meld zijn exclusief BTW en heb ben alleen betrekking op de kale bouw van de nieuwe zesklassige lagere school. Deze zal verrijzen op de plaats waar nu de jongens school staat, die tengevolge hiervan onder de slopershamer zal komen. Ook het voormalige klooster moet wijken voor ae nieuwbouw. Van dit gebouw blijft alleen het karakteristieke, torentje overeind staan. Dit op aandringen van de stedebouw- kundige commissie. Wanneer de gemeenteraad in haar eerstko mende vergadering met deze annbesteding akkoord gaat, zal men begin november al met de sloop van de gebouwen kunnen beginnen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Ter finan ciering van de districtscolonnes zullen de Zeeuwse afdelingen van het Rode Kruis met ingang van volgend jaar 6,5 cent per inwoner moeten gaan afdragen aan de Stichting Kringfonds. Over dit voorgestelde finan cieringsplan moet een defini tieve beslissing worden geno men op de kringvergadering Zeeland van het Rode Kruis, die wordt gehouden op zaterdag, 15 november, om 10.30 uur in de Prins van Oranje te Goes. Het gaat hier om een nieuwe opzet. Het Zeeuwse kringbes- tuur had de afdelingen een drie tal mogelijkheden voorgelegd. De eerste mogelijkheid was, dat de afdelingen ongeveer 20 pro cent van hun contributiebedrag aan de Stichting'Kringfonds af droegen. De tweede mogelijk heid was om 6,5 cent per inwo ner af te dragen en de derde mo gelijkheid was 10 procent van het contributiebedrag plus 3,25 cent per inwoner af te dragen. Een duidelijke meerderheid van de Zeeuwse afdelingen heeft tij dens een drietal regionale bij eenkomsten gekozen voor de tweede mogelijkheid. Dit bete kent, dat de Stichting Kring fonds van het Zeeuwse Rode Kruis jaarlijks de beschikking krijgt over f 20.541,- in plaats van de huidige f 9.800,-. De kring Zeeland van het Rode Kruis kan de exploitatiekosten van de districtscolonnes niet uit eigen middelen betalen. In Zee land bestaan vier districtsco lonnes: Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. Schouwen- Duiveland en Zeeuwsch-Vlaan- deren. Deze districtscolonnes zijn volgens het kringbestuur van groot belang ingeval een ramp of ongeval van enige om vang in een streek Het Rode Kruis had een rege ling met de Bescherming Bevol king getroffen, waardoor van de B.B. materiaal mocht worden gebruikt. Het Rode Kruis kon van dat B.B.-materiaal geen ge bruik maken, zodra de B.B. zou worden ingezet. Daarom dien den de Rode Kruis-distrietsco- lonnes van eigen materiaal te worden voorzien. Het Rode Kruis beschikt in Zeeland mo menteel over 13 eerste hulp ma teriaalwagens, 2 verzamelplaats gewonden materiaalwagens en een verbindingsdienstuitrusting plus oefenmateriaal. Op de vergadering van het kringbestuur zaterdag 15 no vember wordt ook de begroting 1976 behandeld. Deze begroting kampt met een tekort van bijna 6.000 gulden. Tijdens de vergadering houdt kringcommissaris, mr. J. van der Weel, een inleiding over „de rol van het Rode Kruis in de be strijding van vredesrampen in de provincie Zeeland Kring commissaris Van der Weel treedt dit jaar als zodanig af Zijn opvolger moet op 15 no vember worden gekozen. DE Zeeuwse vrouwenraad houdt op woensdag 29 oktober een koopochtend of winkeloch- tend voor mindervaliden en be- jaarden in Goes. Opgave is maandag mogelijk bij mevrouw Dijkgraaf, van Dusseldorp- straat 33, tel. 27656 en bij me vrouw De Bondt, Berkenstraat 80, tel. 16992. GOES - De hier en daar heer sende opvatting, dat amateur toneel dood zou zijn, werd za terdagavond weer eens op dui delijke wijze gelogenstraft en wel op een tweevoudige wijze: niet alleen kon de Prins van Oranje in Goes niet alle belang stellenden herbergen, maar ook de Kwaliteit van de uitvoering van het jubilerende „Kunst vrienden" uit Goes was van een dergelijk niveau dat je zonder overdrijving kunt zeggen dat de Goese amateurs met hun presta tie het professionele toneel naar de kroon staken. De jubileumuitvoering be stond uit de musical „Tsonge, jonge.... kiele, kiele", geschre ven door H. van de Woude en J. van Vliet. De keuze bleek erg ge lukkig te zijn. De tekst was erg geestig, de muziek lag goed in het gehoor, aan de acteurs wer den geen al te hoge eisen gesteld en het onderwerp boeide het pu bliek zodat er een enorme sfeer ontstond. Over de acteurs niets dan lof. Er was geen behoefte aan enkele sterke spelers om de hele zaak overeind te houden. Alle lof ook voor de regisseur Tonni Aerts- sen, die ervoor zorgde dat het geheel met veel vaart en enthou siasme over de planken ging. Te recht werden er herhaaldelijk open doekjes gegeven. Voor hoogtepunten zorgden onder anderen Sjaan Ventevogel en Simon de Witte in de rollen van Germaine en de notaris. Na de voorstelling werden de leden mevr. Hollestelle - Staal en de heer Hollestelle, mevr. Van Vredegem - Bijkerk en de heer L. Schuurman gehuldigd voor het feit, dat ze 25 jaar actief lid van Kunstvrienden zijn geweest. Voorzitter Aertssen herinnerde er in zijn toespraak aan, dat Kunstvrienden sinds de oprich ting in 1920 ondanks moeilijke tijden nooit met subsidie van de gemeente heeft hoeven te wer ken. Wel voegde hij eraan toe, dat de huur van zalen inmiddels wel erg hoog was opgelopen en hij sprak de hoop uit dat de ge meente in de toekomst een steentje zou gaan bijdragen. Het zou inderdaad jammer STEVENSBEEK - Leden van de KPJ uit het hele NCB-gebied hebben elkaar de afgelopen da gen ontmoet in Stevensbeek. Tijdens deze manifestatie stond de zelfwerkzaamheid hoog ge noteerd in het programma. Het was de eerste keer dat op een dergelijk grote schaal binnen de KPJ-gelederen aandacht werd geschonken aan muzikale ex pressie, cabaret en het werken met verschillende materialen. Deze manifestatie kreeg de naam ,,Doe 'k" mee en was spe ciaal bestemd voor de mensen, die in de plaatselijke afdelingen op het vlak van de creativiteit een belangrijke rol spelen Morgen, dinsdag 28 okt? Neigen op Zoom Hanswee rt Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 1.39 en 21.18 8.06 en 20.40 7.36 en 20.10 7.12 en 19.40 8.30 en 21.09 zijn wanneer amateurgezel schappen zoals Kunstvrienden ondanks hun eigen enthou siasme en grote prestaties door geldgebrek niet langer zouden kunnen blijven bestaan. Het is duidelijk, dat het een verarming voor onze samenleving zou be tekenen, wanneer wij het alleen met het professionele toneel zouden moeten stellen. (Van onze correspondent) SLUISKIL - De vogelten toonstelling, die door de vereni ging Sluiskil se Vogelvrienden zaterdag en zondag in zaal Dal- linga te Sluiskil werd gehouden, heeft veel publiek getrokken. Keurmeesters waren de heren R. Bouman uit Halsteren, J. Ver- J. Burm, I. de Reu, R. Cort- kaart uit Steenbergen, D. Duivis vriendt, A. Janssens, M. Lin- uit Teteringen en J. Heijboer uit denberg, F. de Smet, A. de Vlie- Oude Tonge. ger, L. Pijcke. De bondsprijs De volgende vogelliefhebbers ging naar J. d'Haens en bonds- behaalden tijdens deze tentoon- medailles waren er voor de he stelling een kampioenschap A. Kools, F. Begijn, A. Elzen, L. Wieme, J. d'Haens, A. Naessens, ren H. Nicolaas, A. Veraart, M. Meijer, L. Wieme, L. Pijcke en M. Lindenberg. Wat het klassmenet van ver dienste betreft ziet de rangs chikking er alsvolgt uit: 1. L. Wieme 361 punten, 2. A. Naes sens 357, 3. B. de Smet 355, 4. A. Veraart 354, 5. A. Kools 354, 6 F. Begijn 354, 7. W. Complet, 353, 8 L. Pijcke 353, 9. A. Elzen, 353, 10. M. Lindenberg. o o O BERGEN OP ZOOM Roxytheater 20.00 uur: My name is nobody. 14 j. Luxor- theater-20.00 uur: Charlie Var- rick. 18 j. Etcetera, Molstraat 10a Henk Potters exposeert schilde rijen en aquarellen. Geopend dag. van 13.30-17.00 uur, vrijd. ook van 19.00-21.00 uur, za. en zo. van 13.30-18.00 uur (t.m. 30 okt.) Openbare Bibliotheek Erasmus, Hofstraat 2a - Exposi tie „Van eencellige tot vis" op postzegels. Geopend di. t.m. vrijd. van 13.00-17.00 uur, wo. en vrijd. van 13.00-17.00 uur, wo. en vrijd. ook van 19.00- 21.00 uur. GOES Grandtheater -20.00 uur: The Clan's Man. 14 j. HEIKANT Theo de Block - 15.00 uur: Kermisschieting. MIDDELBURG Citytheater - 20.00 uur: De weerwolven vallen aan. Zeeuws Kunstenaars Cen- trum, Lange Noordstraat 55, expositie J. van Schagen, „Beeld of teken?" Geopend di. t.m. zat. (t.m. 12 dec.) OOSTBURG Ledeltheater - 20.00 uur: Flossie, venus uit Zweden. 18 j. TERNEUZEN Luxortheater - 20.00 uur: De peetvader II. Koffiehuis Artikhof - Boetseer- en schilderkunst van de Terneuzense Freddy Dehulsters-Regeko. Geopend ma. t.m. zat. van 9.30-18.00 uur, vrijd. tot 22.00 uur (t.m. 31 okt.) VLISSINGEN Alhambra - Hur. 14 j. 20.00 uur: Ben ANTWERPEN Kon. Ned. 20.00 uur: „De Fran^oise Dorin. Schouwburg - Snullen" van Jubileumvoorstelling in Goes. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND - „Hoewel wij aanvankelijk wat sceptisch stonden tegenover het probleem van de tweede woning, zijn wij langzamerhand toch tot de slotsom gekomen dat aan dit probleem aandacht moet worden besteed". Aldus burgemeester en wethou ders van Borsele tot de gemeenteraad in hun voorstel tot vaststel ling van een verordening op het gebruik van gebouwen. Middels deze verordening wil len B. en W. het probleem van de tweede woning te lijf gaan. De gemeenteraad van Borsele spreekt hierover in de raadsver gadering van dinsdag 4 novem ber om 19.00 uur in het gemeen tehuis te Heinkenszand. In de verschillende kernen van de ge meente blijken steeds meer wo ningen leeg te komen staan, die geschikt zijn of geschikt te ma ken zijn voor permanente bewo ning, zeggen B. en W. In de ge meente Borsele zijn momenteel reeds 229 tweede woningen waarvan er ongeveer 100 binnen een bebouwde kom staan. Vol gens B. en W. kunnen het woon klimaat en het leefklimaat in de kernen worden aangetast door veel leegstaande woningen. Een verbod voor tweede woningen is niet voldoende op zichzelf, vin den B. en W. van Borsele. Men is dan ook bezig andere maatrege len te treffen, welke het behoud van woningen voor permanente bewoning beter behartigen. Maar in afwachting hiervan wil len B. en W. een verordening op het gebruik van gebouwen in stellen waaVdoor ingebruik name van panden als tweede woning en dergelijke tegenge gaan kan worden. Maar B. en W. van Borsele willen zich hierbij vooralsnog beperken tot het we ren van tweede woningen bin nen de bebouwde kommen. B. en W. stellen de raad verder voor de gemeentelijke bijdrage in navolging van de rijksover heid in het kader van de winter werkregeling verbetering wo ningen en woonbuurten met 20 proeent te verhogen. Het gaat hier om werkzaamheden aan woningen, die uitgevoerd wor den in de periode 1 november 1975-1 maart 1976 ter stimule ring van de bouwnijverheid in het ongunstige winterseizoen. Eveneens ter bevordering van de werkgelegenheid stellen B. en W. de gemeenteraad voor een zestal projecten te laten uitvoe ren. Deze projecten zijn onder meer de bouw van een nieuwe loods voor gemeentewerken, verbouw van een aantal brand weergarages en aanpassing van diverse sportlokalen en vereni- gingwgebouwen. De aanpassing en modernise ring van de openbare verlichting in de gemeente is een andere zaak, waarover de gemeente raad zien moet uitspreken. B. en W. hebben hiervoor een meerja renplan gemaakt. Tenslotte krijgt de gemeenteraad van Bor sele het voorstel te behandelen van een krediet van 26.680,- voor de uitbreiding van het aan tal ligplaatsen in de haven van Ellewoutsdijk. Deze uitbreiding zal tariefsverhogend werken op het ligplaatsengeld gedurende een aantal jaren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Staatssecreta ris Hazekamp van economische zaken is geen voorstander van een algemene winkelsluiting op de zaterdagmiddag. De be windsman Het dit gisteren via een woordvoerder van het mi nisterie weten. „Iedereen die het wetsont werp op de winkelsluiting na leest kan hier uit destilleren dat de staatssecretaris een algemene winkelsluiting op de zaterdag middag niet voorstaat", aldus een woordvoerder van het mi nisterie. Deze wees erop dat het met name de bonden waren die een algemene winkelsluiting op zaterdagmiddag propageren. Momenteel bereiken regelmatig brieven, met name vanuit de re gio Zeeuwsch-Vlaanderen, de bewindsman waarin gewezen wordt op de kwalijke gevolgen voor de plaatselijke economie wanneer een algemene winkels luiting op zaterdagmiddag in Nederland doorgang zal vinden. (V an een onzer verslaggevers) HULST - Als het aan B. en VV. van Hulst ligt krijgen bijna alle 75 verenigingen en instanties, die voor subsidie bij de ge meente hebben aangeklopt, het geld waar ze om hebben ge vraagd. Er zijn slechts enkele opvallende wijzigingen ten op zichte van vorig jaar. Peuterspeelzaal Robbedoes, die onlangs aan de bel trok, kan waarschijnlijk rekenen op 3500 gulden. Het bestuur, dat vorige jaren 1000 gulden kreeg, had om een flinke verhoging van de sub sidie gevraagd. Het gemeente bestuur verwacht de extra 2500 gulden van het rijk terug. De vo gelvereniging de Vlaamse Gaai en de stichting Zeeuwsch Stu diefonds moeten het met minder doen dan gevraagd. De vogel club kan rekenen op 125 gulden in plaats van 200 gulden, het studiefonds op vijf cent per in woner in plaats van twintig cent. Over de subsidie aan de feestcomité's zal nog nader be raad volgen. Voorlopig staat voor hen hetzelfde genoteerd als vorig jaar. B. en W. willen bin nenkort ook voorstellen de ma- jorettenpelotons te subsidiëren. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG - De provin ciale diaconale commissie van de Nederlandse hervormde kerk in Zeeland belegt op zaterdag 15 november haar jaarlijkse alge mene vergadering in de Prins van Oranje te Goes. De bijeen komst begint om 10.00 uur. De opzet van de vergadering is dit jaar wat anders. Er is een kort officieel gedeelte voorzien, waarin onder meer het jaarver slag 1974 wordt behandeld en verkiezingen plaatsvinden. Het niet-officiële gedeelte is een soort markt met informatie stands. Via deze stands, zoals onder meer een over bejaarden- werk en over jeugdbescherming, zal informatie worden gegeven over diaconale doeleinden. el 01140 3751. 1150 5839.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3