Bittere en felle strijd om opvolging Meisje (13) uit Breda verkracht door twee jongens Mist veroorzaakt veel dodelijke ongelukken Ierse politie en ontvoerders hervatten overleg Winkeliers vereniging in Breskens wil zigeuners weren DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND T^andaag DE STEM Oranje bijna zeker in kwart- BRAND VERWOEST BOERDERIJ IN OUD-VOSSEMEER Schietpartij in Breda; kogel treft man in hals Groninger vermoord in Amsterdam Goeree-Overflakkee dag zonder stroom aekuan de zee oeh uan de stad oen van dB luctn Juan Carlos Toestand van Franco weer kritiek Oostkapelle Koolmonoxyde doodt vijf man in Duinkerken Gelukkig Kraaien Corruptie NA BEROEP VAN SINN FEIN: BETER VOEDSEL Sovjet geleerden verontwaardigd over Sacharovs Nobelprijs Schade halt miljoen GINNEKENWEG 282-292 BREDA TEL. 076-652550 STEM Maandag 27 oktober 1975 14-ée-jaargapgbo. 1ZZ80 EDITIE VOOR ZEELAND •O"J ubH van dB u/Breid formatieve, ncyclopedisch bgezette boeken, om ze rtrouwd te maken met i grote wereld, kinderen »nat zeven taar DIRtClEUR. DR. W. A. J. M. HARKX HOOFDREDACTEUR; L LEIJENDEKKER KANlORFN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HUISI - OOSIERHOU! - ROOSENDAAL - fERNEUZEN FRANCO OP DE RAND VAN DE DOOD (Van onze speciale verslaggever Jan Drummen) MADRID Terwijl het zondagse Madrid uiterlijk onbewogen en onverschillig van de zonnige nazomerse namiddag genoot, was generalisimo Franco twintig kilometer buiten de stad in hel Pardopaleis bezig zijn laatste slag te verliezen. De radio herhaalde elk uur het jongste medische bulletin, dat verklaarde dat de toestand ernstig was, en waaruit iedereen begreep dat het nu nog maar een kwestie van uren was alvo rens „de vooraanstaande persoonlijkheid des lands'' de dood van het staatshoofd zou aankondigen. De man die 36 jaar aan het I Hoofd van Spanje gestaan had, zieltoogde te midden van zijn familieleden en vooral temidden van een bittere verborgen, maar felle strijd om zijn opvolging. De ene richting, de .genaamde officiële, zou wen sen dat he'- stervende staats- loofd zo spoedig mogelijk de cht overdragen aan priis .Juan Carlos, de officiële troon pretendent, dus nog voor zijn dood, maar dit is intussen on mogelijk en uitgesloten gewor den. De andere richting, die vooral de naaste fami- iekringen van de stervende [generaal, wenste dat Franco egerende" zou sterven om ■t Franquisme te doen voortle ven. zo mogelijk in de opvol ging vati de hertog van Cadiz, en zondagmiddag werden door allen die in het paleis van het irdo ageerden en allen die in dat van La Zarzuela (het po in Juan Carlos) samen- iw eerden, projecten en toe komstplannen opgesteld. De anse successieoorlog is zon dagmiddag in Madrid, en niet alleen in Madrid, maar ook in he! paleis waar de zogenaam de Junta Demoeratiea zetelt, ontbrand. Santiaga Cariilo, de leider van de Spaanse commu- lllistische partij, verklaarde in de Franse hoofdstad: „Het Spaanse volk zal de straat op trekken, de politieke partijen zullen zieh ontponpen en wij zullen niet wachten tot men ons de legaliteit in handen geeft, wij zullen ze grijpen". RUSTIG WEER Mist en laaghangende wolken. Overwegend droog. Maximumtemperatuur: Zeven tot twaalf graden. STAD en streek Zeeuwse Rode Kruis wil uit rode cijfers raken Pagina 3 binnen- en buitenland Complete burgeroorlog in Libanon Pagina 5 radio en televisie Magisch duo" woedend op VPRO. Pagina 4 merijn Eibanonstop oorlog Terwijl Cariilo zich heel ver moedelijk door zijn wensdro men liet meesleuren, was er geen mens in Spanje die niet dacht aan wat er morgen na het overlijden van de Caudillo zou kunnen gebeurein. En de doodsstrijd van de oude dicta tor, zijn laatste gevecht teigen de dood dat hij nu niet meer winnen kan. en dat de ene veniaast en de andere ver traagd zou willen zien, kan het uiteindelijk grote gebeu ren voor Spanje niet meer op de lange baan schuiven. Bin nen enkele uren, enkele dagen hoogstens, zal Spanje de groot ste en belangrijkste politieke gebeurtenis sedert de burger oorlog ondergaan. Bi ondanks de uiterlijke onbewogenheid van ue Madrilenen is iedereen zich daar diep bewu9t van. Juan Carlos Voor prins Juan Carlos, de aangewezen dus wettige op volger van Franco, is het thans zaak om aan het bewind te komen zonder gijzelaar van de extremisten van het Fran quisme te worden. Voor de aan hangers van de harde lijn, voor de kruisridders tegen communisme en liberalisme gaat het erom de continuïteit van de dictator te waarborgen en daarvoor moeten zij probe ren een stokje te steken voor alle liberalistische en clemo- cratiscne en verzoenende op wellingen van de wettige op volger van Franco. En deze heeft zich Jujst sedert enige tijd steeds meer van de ultra's en rechtse extremisten gedis tantieerd, die hem geenszins een goed hart toedragen en met groot wantrouwen zijn „ontwikkeling" van de laatste maaiden gadegeslagen hebben ben. Voor de opipositie van links en uiterst links is het probleem simpel: zij wil zo snel en radicaal mogelijk alle sporen wegvagen van de geha te dictatuur, die volgens haar de dictator niet overleven mag. Kortom: de dood van Franco plaatst Spanje op een politiek kruitvat en hoewel niemand ernstig de mogelijk heid van botsingen en van een iveuwe burgeroorlog en van een onoverzienbaar drama on der ogen wil zien, is het vol strekt niet ondenkbaar, dat de d-vid van Franco voor Spanje nieuwe en tragische beproe- (Vervolg op pagina 5) laatste nieuws <Van onze redactie buitenland) MADRID De toestand van generaal Franco is gisteravond laat weer verslechterd en wordt nu kritiek genoemd. De artsen zeggen dat Franco een maagbloeding heeft gehad en dat de problemen met zijn hart zijn verergerd. In een medisch bulletin dat kort na elf uur zondagavond werd uitgegeven staat dat de genera-al om 22.30 uur een maagbloeding baid ge kregen, dait het ritme van zijn hart zeer onregelmatig was en dat het hart steeds slechter werkte. „De toestand wordt als kritiek beschouwd", aldus het bulletin. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een 13-jarig meisje uit Breda is zaterdagavond ver kracht door twee jongens van 14 en 15 jaar. Een van hen heeft bekend. Het meisje werd volgens haar zeggen zaterdagavond na een bezoek aan de kermis hinder lijk gevolgd door vijf jongens. Toen zij op de Vlaszak In Breda wachtte bij de bushalte pakten de jongens haar vast en sleurden haar het nabijgelegen Valkenberg-park ln. In de buurt van de vijver pleegden twee jongens ontucht met het meisje terwijl de ande ren haar vasthielden. De ge meentepolitie van Breda heeft zondagmorgen twee Jongens aangehouden. Spanjaaiden die zich bij het El Pardo-paleis in Madrid hebben verzameld, scharen zich rond een zakradio om het laaiste nieuws te kunnen vernemen omtrent de gezondheids toestand van dictator Franco. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL Het verkeer heeft dit weekend weer een gr->or aantal slachtoffers geëist. Een dichte mist die zaterdag in bi|na het hele land heerste en het vliegverkeer op Schiphol en-ge uren onmogelijk maakte, was de oorzaak van extra maeiiijkheden. Twee inwoners van het Gel derse Veenenctaal kwamen za terdag op de weg Hannover- Dortmund om het leven, toen ze bij dichte mist op een stil staande vrachtauto botsten- De vrachtauto was door de vang rail gereden en op de baan van het tegemoet komende verkeer geraakt. Een 38-JarIge man uit Eind hoven kwam zaterdagavond bij Dreischor (gem. Brouwers haven) om het leven bij een Inhaalmanoeuvre. Een 20-jarl- ge inwoner van het Limburg se Heijen, raakte door de mist van de weg tussen Heijen en Siebengewald. Hij overleed la ter aan zijn verwondingen. Gisteren overleed ln het zie kenhuis in Middelburg de 30- Jarige mevrouw P. Chottan- Randham uit Oostkapelle ten gevolge van verwondingen op gelopen bij een verkeersonge luk te Oostkapelle op 21 okto ber. Een Nederlands echtpaai uit Zoetermeer verloor zater dag bij het Duitse Neustadt- Bad Windeshelm het leven bij een frontale botsing. Verkeersongelukken kostten dit weekend verder het leven van een 23-jarige man uit Harskamp, een 18 Jarige man uit Amstelveen, een 41-jarige man uit Ede en een 28-jarige man uit Baarn. Een 77-jarige man uit het Gelderse Alem overleed gisteren ten gevolge van verwondingen die hij op liep toen hij op zijn fiets werd geschept door een achteropko mende bestelwagen. Op het spoorwegtraject Leeuwarden-Harlingen is za terdag een koe onder de trein geKomen en gedood. Op ae spoorlijn Geldermalsen-Dor- drecht is zaterdag een auto in botsing geraakt met een trein tussen Gorinchem en Hardinx- veld. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. PARIJS (DPA) In de Noord franse stad Duinkerken en om geving zijn zaterdag vijf men sen om het leven gekomen als gevolg van vergiftiging door koolmonoxyde. Negentien pei sonen moesten met deels zware vergiftigingsverschijnselen ln ziekenhuizen warden opgeno men. Ze werden allen het slachtoffer van de dichte mist die er de oorzaak van was dat het giftige gas niet kon weg trekken. Ook in Calais, waar een zeer ongunstige meteorolo gische situatie heerste, werden bij 36 personen vergiftigings verschijnselen geconstateerd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een onderlinge vete tussen Zuidmolukkers uit Vught en Breda is vermoe delijk de oorzaak geweest van de schietpartij die zaterdag nacht om 4 uur plaatsvond in de Visserstraat in Breda en waarbij de 21-jarige J. N. uit Vught door een kogel in de hals werd getroffen. De politie weet niet wie het wapen heeft gehanteerd. Vast staat dat het wapen waarmee geschoten is van gering kali ber is. Het slachtoffer van de schietpartij is opgenomen in het Diaconessenhuis waar de kogel operatief is verwijderd. (Van onze sportredactie) WARSCHAU Nederland heeft zich zo goed als zeker geplaatst voor de kwartfinale van het Europese kampioen schap voor landenteams. Ne derland dankt deze '99-pro- cent"-plaatsing aan Italië dat gisteren in Warschau Polen op 0-0 wist te houdei. Neder land mag nu op 22 nov met drie doelpuiten verschil van Italië verliezen en dan nog zit Nederland in de kwartfinale. Nederland dankt dit aan het gunstige doelgemiddelde (74) ten opzichte van Po len. Nederland heeft dus drie plus-doelpunten op Polen maar het feit dat Nederland meer deelnunten heeft ge maakt, telt in geval van ver lies met drie treffers verschil ook als een doelpunt Bondscoach George Knobel, die bijna te laat ln Warschau was gearriveerd, toonde zich uiteraard erg gelukkig met deze ontwikkeling. "Het had zelfs difinitief in het voordeel van Nederland beslist kunnen zijn", aldus Knobel die oor deelde dat Polen wel veel had aangevallen maar dat Italië ondanks alles de beste kansen had gehad. "Italië pakte Polen op een liarde en meedogenlo ze manier aan", vertelde Kno bel die in Pome gegarandeerd op eenzelfde speltype van de Italianen kan rekenen. waardoor Rac^g Club Da- foussam zijn kampioenskans kan zij een beter doelgemid delde behield. De voetbalfederatie van Ka meroen heeft alle officials van twee tweede-divisieverenigtn- gen voor viif jaar geschorst wegens corruntie. Dit gebeur de na een onderzoek naar de gang van zaken bii de wed strijd Racing Club Dafoussam tegen Bamendjou Renaissance, die door eerstgenoemde club met 470 gewonnen werd, Een voetbalwedstrijd tussen twee Jeugdteams in Herten moest het afgelopen weekein de worden gestaakt, omdat de spelertjes door kraaien wer den aangevallen. Tiidens de match SHHD—SVHD in Her ten doken enkele pikkende kraaien on de voetballers. De thuisclub staakte de wedstrijd en waarschuwde de politie: Omdat die op zich liet wachten werd de match her vat, Een van de kraaien vloog vanaf een vangnet on de spe lers. De jeugdleider van de thuisclub schoot de vogel af met een windbuks. De andere kraaien lieten toen verstek gaan en de match kon weer doorgaan. De politie nam de afgeschoten kraai mee. (Van onze redactie binnenland) MONASTEREVIN De Sinn Fein, de politieke afdeling van het Ierse Republikeinse Leger, heeft gisteren een beroep op de ontvoerders van de Nederlandse industrieel dr Tiede Herrema gedaan hun gijzelaar vrij te laten. Rory o'Brady, voorzitter van de Sinn Fein, deed de oproep op de jaarlijkse conferentie van de partij en zei dat de gijzeling „geen enkel bruikbaar doel dient'" Een woordvoerder van de po litie heeft zondagavond meege deeld dat na de oproep het con tact is heropend tussen recher- cneurs op de benedenverdieping van de woning en de ontvoei- ders en dat de „kwaliteit van de dialoog nu veel beter is" dan ln voorgaande gevallen. BIJ een uitdeling van grat!s kleding in het kader van het komende hindn-feest van het licht (despavali) z'jn in Ma- dnerale in het zuiden van In dia 18 mensen in het gedrang omgekomen. HET Chileense ministerie van binnenlandse zaken heeft be kendgemoakt dat er momen teel nog 507 politieke gevan genen zijn. AMSTERDAM De 26-ja- rige Groninger Jan de Jonge is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Amsterdam door drie onbekende mannen neer gestoken en kort daarna aan zijn verwondingen overleden. De steekpartij speelde zich omstreeks middernacht af op de Prins Hendrikkade. Vol gens een passerende automobi list was de Groninger, die vijf dagen van de week in de hoofdstad verblijft en alleen ln het weekeinde naar huis gaat, door drie mannen aange vallen omdat zij hem wilden beroven. Toen de jongen zich heftig tegen de beroving verzette, werd hij neergestoken. Hij kon nog naar een nabijgelegen café lopen, maar zakte daar voor de deur in elkaar. Op weg naar het ziekenhuis is de man overleden. Kort na de oproep van O'Brady is commissaris Edward Garvey, hoofd van de Ierse po litie, in de woning geweest. Hij O'Brady heeft met Eddie Gallagher ge sproken, maar wat besproken is wil de politie niet meedelen. Zondagavond gingen in de woning voor het eerst de lichten Eddie Gallagher en Marion Coyle hebben zondagavond weer voedsel aangenomen, zo heeft de politie meegedeeld- Ze kunnen nu ook gebruik ma ken van het toilet. De politie heeft dat tot neutraal gebied verklaard. Eerder gooide Gal lagher afval en flessen met ont lasting naar beneden. Er is nog geen nieuws over de toestand van dr Herrema maar uit de bandopnamen die van de afge luisterde gesprekken zijn ge maakt, zou blijken dat hij er mentaal beter aan toe is dan zijn ontvoerders. MOSKOU (AFP)' Het Russische persbureau Tas* heeft zaterdag een verklaring gepubliceerd van de academie van wetenschappen in Moskou waarin 72 Russische geleerden uiting geven aan „hun veront waardiging en hun verzet" in zake toekenning van de No belprijs voor de vrede aan hun landgenoot Andrei Sacharov. De ondertekenaars van de verklaring, die ongeveer 600 woorden telt, beschuldigen de dissidente natuurkundige ervan „tegenstander te ziin van de ontspanning, van de vretesoo- litiek en van het socialistisch regime van de Sovjet-Unie. M1DDELHARNIS (Anp) Za- Stad aan het Haringvliet. Het terdagmorgen vroeg is ten ge- transformatorhuisje is geheel volge van een explosie brand uitgebrand. De schade wordt ontstaan in een transformator- geschat op minstens een miljoen huisje tussen Middelharnis en gulden. Het gehele eiland Goe- ree-Overflakkee is zonder elek triciteit komen te zitten. Zondag was de stroomvoorzie nlng weer normaal. (Van onze correspondent) BRESKENS Een groep zi geuners die ongeveer tien da gen geleden in Breskens op een terrein aan het halve Maantje met hun woonwageis neer streek, begint, zo zeggen de winkeliers een overlast voor de bevolking in West-Zeeuwseh- Vlaanderen te worden. Een aantal bracht de afgelopen da gen een bezoek aan winkels o.a. in Sluis. Een van de winke liers vertrouwde de zaak niet en lichtte de politie in. Deze Dam de groep zigeuners mee naar het bureau voor een on derzoek, hetgeen niets oplever de. Het bestuur van de winke liersvereniging Ons Belang in Breskens is zaterdagavond in een spoedvergadering bijeenge weest om deze affaire te bespre ken. Het bestuur heeft inmid dels alle winkeliers in Bres kens een brief geschreven waarin wordt gewezen op de grote overlast. Zij adviseren de winkeliers de zigeuners uit de winkels te weren en niets meer aan hen te verkopen met ingang van heden, maandag. Men zal zover gaan dat de zigeuners de deur van de winkel wordt ge wezen. De winkeliersvereniging zal voorts contact, oonemen met de zusterverenigingen in de om liggende plaatsen zoals Schoon- diike, Oostburg IJzendijke en Groene. (Van onze redactie binnenland) OUD-VOSSEMEER In Oud-Vossemeer is zaterdag middag een boerderij „De Gankslhoeve" door brand vei- woest. De schade wordt ge schat op ruim een half miljoen gulden. De oorzaak is onbe kend. De eigenaar was verzekerd. In de 36 meter lange schuur g.ngen drie tractoren, verschil lende landbouwmachines, 350 ton aardappelen, 100 ton uien en 60 ton hooi en stro verlo ren. De brand werd bestreden door de korpsen van Tholen en Sint-Ann-aland. Oud-Vosse meer heeft zelf geen brand» weer meer.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1