TOESTAND FRANCO SNEL ACHTERUIT Advies: ionds- premie 0,4% hoger schippers heffen blokkades vandaag waarschijnlijk: op ELK- FUSIE OP STAPEL Caroline Kennedy ontsnapt aan bomaanslag Gallagher begint toe te geven heeft zijn publiek bedrogen In Zuid-Nederland BRITSE KANKERSPECIALIST GEDOOD Kamer akkoord met onafhankelijkheid Pg" uziek- ne tische zijn. eurs iat wilt. :open ?pele VANDAAG Macht naar Juan Carlos Ook verzet tegen btw- ver hoging IN ZAAK HERREMA Betoging in gespannen Lissabon Akkoord met Belgische regering ad n fcUur: Dr. W. A.J. M. Harkx firedacteur; U Leendekker i en ndministratie-adres: fcat Ternewen, teL (01150) - 79 20 ®nCe"rSchapP1j De Stem B.V. VRIJE VRIJDAG 24 OKTOBER 1975 gerstiaat 16, Breda. 27e jaargang No. 1976 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. J BRUSSEL (ANP) - Mare ge Maere, de 26-jarige Belg uit waasmunster, is een be- Eiegar. Marc, die eind sep tember uit «jn vrijwillig ge- Kien verblijfplaats onder dc ■ond van het Belgische Waas- _d „verrees", claimend dat kjj nu de nieuwe „wereldkam- |en grafliggen" was, heeft bewonderaars bedrogen, ire heeft, aldus heeft hij na een strenge ondervraging door de politie moeten toegeven, op 15 juli van dit jaar gespij- IM' De deurwaarder die eind Ktember de zegels van het „graf" van Mare intact be vond, concludeerde dat alles in orde was en de 26-jarige Belg was de held van de dag. 110 dagen was hij onder de grond gebleven en daarmee had hij zijn landgenoot, de Limburgse mijnwerker Louis Luypaerts, die 105 dagen onder de grond had doorgebracht, geklopt. Maar het is niet waar. Mare heeft nu toegegeven dat het hem op 15 juli allemaal teveel was geworden. Hij verbleef op die dag ai zon vijf weken on der de grond en hij had er althans even genoeg van. Via de 40 cm dikke buis die hem met de bovenwereld ver bond en waardoor hij geprovi andeerd werd, klom hij zijn „graf" uit. Met een vriend ging hij enkele „pintjes pak ken", hij nain een bad en daalde toen weer af om zijn tijd vol te maken. Alles scheen goed te gaan tot enige dagen geleden de tongen in het Waasland los kwamen. De geruchten wer den zo sterk dat de politie Mare aan de tand kwam voe len. En nu heeft hij bekend. De jonge Belg kan vervolgd worden wegens valsheid in geschrifte (hij heeft een valse verklaring bij de deurwaarder ingeleverd) en voor misbruik van vertrouwen. De grafligge- rij had Mare enige honderddui zenden franken opgebracht. Eén ding staat na dit alles als een paal boven water: Louis Luypaerts is niet gesla gen. Dat kan nog komen, want afgelopen zaterdag is zoals gemeld, in het Belgische Alve- ringen de 26-jarige Robie de Poorter in een kist onder de „grafliggen'' te verbeteren, zon- grond gekropen om het record der pintjes en zonder bad. (Van een onzer verslaggevers) (EINDHOVEN In de al hger verwachte „melkfusie" [Zuid-Nederland is schot ge- amen. In hun algemene le- ïnversaderingen van decem- er a.s. krijgen de 12.000 a 1.000 boeren-leden van de operaties Campina-Eindho- in, Maasvallei-Venlo, Marti- f.-Bralt en VZC-West-Bra- it en Zeeland van hun be ten een definitief fusievoor- 1 voorgelegd. vakbonden zijn volledig op do hoogte van de fusieplan K, maar dc uitwerking er ft moet nog met hen worden Srgesproken. Volgens da voedingsbond tv zal de fusie geen ontsla- n tot gevolg hebben. Een piale regeling, overeengeko- qt> tussen d? betrekken cuo- jjaties en de drie voedings- Bden sluit ontslagen bij fu- Ih uit. ■De nieuwe vereniging zal Eampina" gaan heten en 85 ■tocenl van alle zuivelorgani- «Bties in Zuid-Nederland om- Matten. KAMER TEGEN HOGERE LASTEN AUTO ,Van onze parlementaire reefdtrourj DEN HAAG Een meerderheid uit de Tweede Kamer heeft overwegende bezwaren tegen de door de regering voorgestelde forse verzwaring van de motorrijtuigenbelasting en de vei ho ging van het hoge BTW-tarief per 1 juli van het volgend jaar. DROOG Vrijwel overal droog. Veel kans op zon. Veran derlijke, matige wind. Temperatuur hooguit 13 graden. STAD EN STREEK Voor 60 man méér werk bij NSM. Pagina 3 Voortaan zonder schok ken van Philippine naar de grens. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND j Nederlands beroep op Surinaamse politici. Pagina 13 Surinaams theater in Ne- I derlands parlement, Pagina 15 Jan Boei: een onbereken baar nieuw maandblad. Pagina 17 SPORT I Poolse selectie niet gewijzigd. Pagina 19 RADIO EN TELEVISIE De Flying Burrto Brothers zijn terug. Pagina 11 MERIJNTJE Graflieger. In het voorlopig verslag op dc belasting-wetsontwerpen is de kamermeerderheid dan ook actief op zoek gegaan naar al ternatieven die het kabinet ter dekking van de begroting an dere baten kunnen opleveren. Op het bureau van minister Duisenberg (financiën) heb ben verscheidene fracties deze suggesties neergelegd: Spoedige invoering van een belasting op (pleziervaartui gen (KVP, PvdA, ARP) Invoering van belasting op speelautomaten (CHU, ARP en KVP) Verhoging van de bijzondere verbruiksbelasting, die gehe ven wordt bij aankoop van nieuwe auto's, met daarin een progressie naar het gewicht van de auto (PvdA) Scherp parkeerbeleid, waar bij langparkeerders die even goed van het openbaar vervoer gebruik kunnen maken, uit de binnensteden worden geweerd (WD). Verhoging van de tabaksac cijns (CHU) Verhoging benzine-accijns (PvdA, maar ook overwogen ln andere fracties blijkens hun vragen naar een overzicht van de benzineprijzen in België en Duitsland en de daar bestaan de voornemens om de accijns ook te verhogen) De verhoging van de motor rijtuigenbelasting vervangen door de heffing van een be drag per gereden kilometer (PPR) vragen met nadruk wat het budgettair zou betekenen als de kapperstarieven overge bracht zouden worden van het hoge naar het lage BTW-tarief (4%). De KVP-fractie vraagt eveneens naar de kosten van verlaging van het tarief voor de verkoop van niet-alcohol- houdende dranken in horeca zaken. De WD-fractie is in het voorlopig verslag fel van leer getrokken tegen de filosofie van het kabinet inzake recht vaardiger verdeling van het inkomen". §m De brandende jaguar voor het huis van het Britse Lagerhuislid Hugh Fraser. Onder ue auto ontplofte de bom. (Van onze correspondent) LONDEN - Caroline Kennedy, de 18-jarige dochter van wij len de Amerikaanse president, en haar Londense gastheer, het conservatieve Lagerhuislid Hugh Fraser (57) zijn gistermorgen in de Britse hoofdstad op het nippertje aan de dood ontsnapt. Frasers auto vloog tn de lucht kort voor hij Caroline Kennedy naar Sotheby wilde rijden, waar de Jonge Ameri kaanse een kunstcursus volgt. De voorgestelde verhoging van het hoge BTW-tarief van 14 tot 16% (per 1 juli 1976) stuit ook bij een kamermeer derheid op weerstanden. Van verscheidene kanten met name van de zijde van KVP en ARP wordt het oordeel gevraagd over het rapport van de economische deskundigen van de SER. Uiteraard met de bedoeling om van de regering te vernemen of matiging van de loonontwikkeling kan lei den tot het geheel achterwege blijven van een BTW-verho- ging. Overigens blijkt uit het voorlopig verslag dat van ver scheidene kanten gedacht wordt aan de mogelijkheid om over verhoging van de BTW niet reeds in november wanneer het belastingplan in de kamer aan de orde komt te beslissen. De regeringsfracties PvdA, KVP. ARP daarin bijgeval len door CHU en VVD MONASTEREVIN (UPI) Eddie Gallagher, de leider van de bende die twintig dagen geleden de Nederlandse fa brieksdirecteur dr- Tiede Her- rema ontvoerde, heeft gisteren aangeboden zijn slachtoffer vrij te laten in ruil voor vrije aftocht voor zijn vrouwelijke medeplichtige, zo deelden po litiekringen in Monasterevin gisteren mee. Maar de vrouw, naar alle waarschijnlijkheid de 19-jari- ge Marian Coyle, zou zich ten zeerste verzetten tegen enige concessie van de kant van Gallagher. De klaarblijkelijke „door braak" in het drie dagen oude beleg van het huis waar Gal lagher, zijn medeplichtige en dr. Herrema in een slaapka mer op een bovenverdieping opgesloten zitten, kwam in een luidkeels gedaan aanbod van Gallagher aan een hoogge plaatste politiefunctionaris op de benedenverdieping van het huis. Gallagher heeft gevraagd om een gesprek met de Ierse minister van Justitie, Patrick Cooney, de Nederlandse am bassadeur in Dublin, de heer Van Raalte, en met een poli tiecommissaris, om over de vrijgeleide voor zijn mede plichtige te onderhandelen, al dus de politiekringen. Gallagher heeft gezegd dat hij beschikt over 2.000 patro nen en meer dan één vuurwa pen, als het met de politie en soldaten buiten tot een treffen zou komen. Officieel is Gallaghers aan bod niet bevestigd. Maar vol gens de politiekringen heeft de man op geen enkel tijdstip gevraagd om concessies voor zichzelf. „Het heeft er de schijn van dat Gallagher het wat zijn ei gen persoon betreft op een vuurgevecht wil laten aanko men", verklaarde een politie woordvoerder. De ontvoerders van dr. Her rema zijn gisteren teruggeko men van hun weigering eten te accepteren. Woensdag had Gallagher nog op het aanbod gereageerd met de opmerking: „Barst met je rot eten". Nu accepteerde hij het, wat ook weer zou wijzen op een verandering in zijn houding. (Van onze sociaal- economisch redacteur) AMSTELVEEN De Zie kenfondsraad adviseert de staatssecretarissen van Volks gezondheid en Milieuhygiëne en van Sociale Zaken het pre miepercentage voor de ver plichte ziekenfondsverzekering in 1976 te bepalen op 9,6 pro cent. Dit percentage is mo mentcel 9,2 procent. (Van onze redactie buitenland) MADRID De gezondheids toestand van generaal Franco is gisteren snel achteruit ge gaan. De werking van zijn hart laat te wensen over, aldus het officiële communiqué, on dertekend door de artsen die het staatshoofd sinds het begin van diens crisis behandel den. Het was de eerste maal dat een door de artsen onderte kend bulletin verscheen. In vorige communiqués uit Fran co's El Pardo paleis was steeds gezegd dat hij goed herstelde van een lichte hart aanval, die hij na een griep had gekregen. Het verschijnen van dit medisch bulletin opent grondwettelijk de mogelijk heid het staatshoofd zij het tijdelijk uit zijn functie te ontheffen. De verslechtering trad gister ochtend in. Het bulletin luidt letterlijk: „Vandaag bij het aanbreken van de dag is de gunstige ontwikkeling in de hartziekte van het staatshoofd plotseling verslechterd en zijn de eerste tekenen van een nieuwe hartzwakte versche nen". Dinsdag werd de 82-jarige Franco tweemaal door een hartaanval getroffen. Dat leid de tot geruchten dat de Cau- dillo al dood zou zijn. De re gering liet toen een verklaring uitgeven waarin stond dat de toestand van Franco aanzien lijk verbeterd was. Het staatshoofd lijdt aan en ooeat Al»#, een ontsteking van het vlies dal de holten van het hart bekleedt en die vaak de 'hartkleppen aantast. Om 22 uur arriveerden pre mier Arias Navarro, prins Ju an Carlos en Alejandro de Valcarcel, voorzitter van de Cortes (het parlement) bij het paleis van generaal Franco. Een hoge persoonlijkheid verklaarde naar aanleiding hiervan: „Deze bijeenkomst is de eerste fase van hetgeen de komende minuten staat te ge beuren, namelijk het proces van de overgang van de macht op prins Juan Carlos". De oppositie van de Valcar cel is in dit verband belang rijk. Als voorzitter van het parlement en van de staats raad is hij grondwettelijk de gene die de machtsoverdracht in gang moet brengen. LISSABON (UPI) Dui zenden betogers hebben giste ren door het centrum van Lis sabon gemarcheerd als hoogte punt van een campagne tegen de regering door communisten en uiterst linkse militairen en burgers. Er gingen geruchten dat deze mars een staatsgreep moest maskeren. De revolutionaire raad kwam in spoedzitting bijeen en plaatste een elite eenheid commandotroepen onder vol alarm in de buitenwijken van de stad. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gistera vond met 106 stemmen voor en vijf stemmen tegen de rijkswet aanvaard, die aan Su riname de onafhankelijkheid moet geven. Tegen stemden de fracties van het GPV en de SGP, Vervolg op pag. 13) Een onverwacht telefoontje dat hen binnenshuis ophield, redde hun leven. De explosie, veroorzaakt door een bom, die onder de w-aigen lag, kostte het leven aan prof. Gordon Hamilton Fairley, een bekend Britse kankerspecialist, die net voor bij kwam tijdens een wande ling met zijn poedel Het dier werd eveneens gedood. Prof. Fairley geniet internationale faam wegens zijn werk in verband met leukemie. Hij laat een vrouw en vier kinde ren achter. Fraser werd de laatste tijd herhaaldelijk met de dood be dreigd door onbekenden die hem thuis opbelden. Hij staat bekend als een voorstander van krachtige anti-terreur maatregelen tegen IRA-leden. Detectives houden IRA-leden verantwoordelijk voor het plaatsen van de bom. Zij ver moeden dat het dezelfde groep is die 13 oktober een bom bij een Londens restaurant plaat ste. De bom lag onder een van de voorwielen van Fraser's au to. De ontploffing was zo sterk, dat de benen van prof. Fairley (45) afgerukt werden. Zijn lichaam vloog over het trottoir in het plantsoen. Hugh Fraser en Caroline Kennedy, die sinds kort bij hem te gast is, bevonden zich op dat mo ment nog in huis. Een 32-jarige Phillipijnse huisbediende, Tessia Oanda- fan, werd in shocktoestand naar een ziekenhuis gebracht. Al de ramen aan de voorzijde van het huis lagen aan scher ven. In de meeste kamers was niet veel meer heel. Op straat lag het wrak van de jaguar onderste boven na te branden. Enkele voorbijgangers liepen lichte verwondingen op. In de buurt van de aanslag wonen talrijke bekende politi ci, onder wie minister Antho ny Benn van energie en Roy Jenkins, minister van binnen landse zaken en Justitie. Het werd mogelijk geacht, dat de explosie de zesde in Lon den sinds begin september bedoeld was als een represail le, omdat eergisteren vier ter roristen tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld zijn voor de bomaanslag op een pand in Guilford. Alle auto's van lagerhuisleden staan nu onder speciale politiebewa king. (Van onze correspondent) BRUSSEL De staking van de Belgische binnenschippers en de blokkade van de rivie ren en kanalen in België wor den met ingang van vanoch tend opgeheven. Dat gebeurt als de circa 4.000 Belgische schippers ge hoor geven aan de oproep van de schippersbonden en de gro te meerderheid van de zestig stakingsleiders om vandaag weer uit te varen. Gisteravond om 18.00 uur hebben alle bij het Belgische schippersconflict betrokken partijen namelijk op het Belgi sche ministerie van verkeer in Brussel een 17-punten akkoord ondertekend, op basis waarvan nog gisteravond de schippers bonden en stakingsleiders naar de blokkades terugkeerden, om de bereikte overeenkomst uit te leggen. Het zag er gister avond naar uit, dat er hier en daar toch nog schippers zijn die het bereikte akkoord on voldoende achtten. Met name in Antwerpen werden dreige menten geuit dat de staking mogelijk nog op kleinere schaal zal worden voortgezet. Duide lijkheid daarover zal echter pas vandaag bestaan. Het onverwachte nieuws, dat de Belgische verkeersmi nister Chabert gistermiddag tot een akkoord was gekomen met de stakende binnenschip pers in België, waardoor de blokkades voor de Nederland se schippers worden opgehe ven, was voor het Tweede Ka merlid mevrouw Smit-Kroes (WD) aanleiding, een door haar aangekondigde interpella tie over de moeilijkheden in de binnenscheepvaart in te trekken. Gistermiddag om vijf uur, toen mevrouw Smit-Kroos de staatssecretarissen Brink horst (Buitenlandse Zaken) en van Huiten (Verkeer en Wa terstaat) een tiental mondelin ge vragen zou gaan stellen over de maatregelen die van Nederlandse zijde worden ge nomen om de door de Belgi sche staking gedupeerde Ne derlandse binnenschippers weer aan het varen te krijgen, liet staatssecretaris Brinkhorst weten, dat de interpellatie zin loos was geworden. De partijen, die betrokken zijn bij het Belgische schip persconflict, te weten het mi nisterie van verkeersminister J. Chabert, de werkgevers, de bevrachters, de industrieën en de schippers zelf, werden het gisteren eens over onder meer de volgende punten: ten eerste, er komen een verplich te beurtrol en verplichte bo demtarieven voor de vaart naar Frankrijk. Ten tweede, de vaart met huurschepen (een doorn in het oog van de schipners) wordt aanzienlijk beperkt. De certificatenrege ling hier verdwijnt ten gunste van de beurtrol. Ten derde, alle vrachten van uit België naar Nederland wor den verplicht op de schippers- bcurzen aangeplakt (geaffi cheerd). De eis van de Belgische schip pers met betrekking tot een wettelijk verplichte beurtrol en bodemtarieven met Neder land werd niet ingewilligd, maar de Belgische schippers bonden zullen hierover contact met Nederland blijven onder houden. Voor de schippers en hun gro tendeels zwaar getroffen ge zinnen zijn er behalve boven genoemde bereikte i-esr.'uten ook nog andere winstnunten: de schippersvrouw heeft wet telijk erkenning gevonden, voor schippers die hun bedrijf beëindigen zijn er slooppremies tussen de 250.000 en 500.000 frank of mede renteloze lenin gen om zich een bestaan op de wal te kunnen ophouwen. De betrokken partijen zijn overeen gekomen dat zij zo spoedig mogelijk opnieuw ge zamenlijk bijeen zullen komen voor het houden van een ron de-tafelconferentie om de ar beid- en sociale situatie van de binnenschippers verder te verbeteren. De Belgische mi nister van verkeer J. Chabert zei ons dat hij goede hoop heeft dat de blokkades van daag zullen worden opgehe ven. Hij noemde het schip persconflict het moeilijkste sociale conflict dat België sinds de Tweede Wereldoorlog heeft gekend. Hij stelde te vens dat de schippers inder daad in grote nood verkeren en dat hij daarom zo snel mogelijk het overleg wil her vetten. Tijdens de staking en blokka des, die op twee dagen na precies twee maanden heeft geduurd en die ook honderden Nederlandse schippers heeft getroffen die vooral in het ka naal Gent-Terneuzen en in Antwerpen wekenlang muur vast lagen tussen hun Belgi sche collega's, heeft zeker de helft van de schippers geleefd van de laatste spaarcenten die ze bezaten. Enkele honderden schippers hadden helemaal geen financiële middelen meer. Schippersbonden en ook parti culieren hebben met name de afgelopen twee welen tal van voedselpakketten, drank, fruit en sigaretten naar de staken de schiupers op de blokkades gebracht. Het is zeer wei mo gelijk dat met name het ge brek aan ge'.d en voedsel veie sehinners heeft doen besluiten akkoord te gaan met het nu bereikte akkoord. Nederlandse schippers hebben gistel en op vier plaatsen de scheepvaart in Limburg gro tendeels onmogelijk gemaakt. Zij wachten de ontwikkelin gen vandaag in België af voor dat ze hun acties staken.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1