Pg 1 0, rker regering praat met bonden OVER ENKA-glanzstoff Surinaams theater in Tweede Kamer FLEURIGE GARAGEMUUR Vergeet de jubilea niet RECHT GEEN AFDOENDE OPLOSSING VOOR VRAGEN BIJ VERMAATSCHAPPELIJKING ORGANISATIES Als persoonlijke lening voor 1001 dingen heeft de de Passe-Partout Lening .üfissoti i(las gevonden ten noordwesten van Ameland Hoogleraar J. van Dijck in Tilburg Employés Oxirane worden niet vervolgd VAKBONDSBERAAD OVER BELGISCHE VERVUILERS Sterke verschillen stroomverbruik van wasmachines binnenland buitenland eel eenvoudig e reeks :s waaronder de :erde 209 vol et en het nieuwe iet feilloos en - rapporten en stijgende behoefte :thoden is een en commercieel "®tf§§ cammna NEDERHORST CURSISTEN IN UTRECHT STAKEN DOOR Geldbesparende uitgave I Cl a cM VAN VRIJDAG 24 OKTOBER 1975 15 root aantal extra's hun kracht lar ook zuinig is, •gelijk, met uw geld. D.700 300 150 nel. AUTOBEMUF RUNS LUWEN li Groenstraat 86a, Prinsenbeek j Tel. 01607-3353 AUTOMOBIELBEDRIJF WIERIKUI Wouwseweg 1Bergen op Zoo» Tel. 01640-41250 w .ortUfiitLBEDRUF DORJIU Stationsstraat 25. Rija" Tel. 01612-3655 tner >ei in deze sector uitstekende eve werksfeer. ne in een persoonlijk efonische afspraak te ma en (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - Het ministerie van Sociale Zaken heeft de vakbonden, die zijn betrokken bij het overleg over de situatie bij Enka Glanzstoff uitgenodigd voor een gesprek met de mi- riisters Boersma (Sociale Za ken) en Lubbers (Economische Zaken) op maandag 27 okro- ber. De industriebond CNV heeft l om een dergelijk gesprek ge- I vraagd. Dat de bewindslieden op (lit verzoek ingaan toont volgens de heer B. Nieuwland duidelijk aan, dat zij alles in I het werk willen stellen om de npasse die is ontstaan in het I overleg tussen Enka Glanz stoff en de vakbonden te door breken. Een woordvoerder van de lindustriebond NW deelde nee dat deze bond het ge- Isprek „zeer beslist niet ziet als een bemiddelingsgesprek" F Volgens de industriebond ■RVV heeft het onderhoud j uitsluitend een informatief ka- kter. „Wij vinden", aldus de voordvoerder „dat in dit sta- Bum de tijd nog niet rijp is voor bemiddeling van de kant I van de overheid. Alle wapens (die wij kunnen gebruiken zijn no.' lang niet gehanteerd. Wij l hebben aan bemiddeling dan ook geen behoefte". De centrale ondernemings- i raad van Enka Glanzstoff j heeft gisteren in meerderheid besli'ten mee te werken aan I de totstandkoming van het ad- ■vies voor het door de Enkalei- ■ding voorgenomen besluit 1 Verder is besloten dit advies binnen de gevraagde termijn J(23 oktober) uit te brengen. „Wik", weekkrant van de Sdustriebond NVV, gaat in op Set nietes-welles spelletje dat is ontstaan na het gesprek van de Akzo-Enka-top van Econo- ADVERTENTIES uan de Campina-kok Choco-eierdrank. 2 pers. 1 eidooier, eetlepel basterdsuiker, sap van een sinaasappel, 2 dl. Campina chocolademelk. I Roer de eidooiers schuimig met de ^basterdsuiker en het sinaasappelsap. Meng er daarna de koude chocolademelk doorheen. Per persoon: 225 k.cal. ■melkvfwtes natuurlijk lekker mische Zaken. Volgens Van de Driest van Enka-Glanzstoit weigert de regering het Akzo- concern te steunen. Volgens Wik is minister Lubbers ech ter wel degelijk bereid over heidssteun te overwegen voor nieuwe projecten van het Ak zo-concern. Ook het ministerie heeft afstand genomen van de verklaring van Van de Driest Wik spreekt daarom van een unicum: „Een topman van e-en multinationale onderneming, die voor leugenaar wordt ge zet door de overheid". De industriebonden van NVV, NKV en CNV, de Unie BLHP en de NBT hebben gis teren hun ernstige ongerust heid uitgesproken over het uitblijven van een overheids- beslissing inzake de proble men bij de Verenigde Neder- horst Bedrijven '8000 werkne mers, 22 bedrijven). In een voor premier Den Uyl en de minister Lubbers (Economische Zaken), Boers ma (Sociale Zaken), Duisen- berg (Financiën) en Gruyters (Volkshuisvesting) bestemde verklaring zeggen de vijf bon den, dat er op korte termijn duidelijkheid moet komen over de vraag op welke ma nier de overheid denkt in te grijpen in de problemen bij Nederhorst. Voor zover be kend, zal hot kabinet zich vandaag over de zaak Neder horst beraden. UTRECHT (ANP) De cursisten van het Centrum voor Vakopleiding Volwasse nen (CVV) in Utrecht, die sinds dinsdag staken, hebben gisteren besloten hun stak ng ook vandaag te laten voortdu ren. Inmiddels staken er onge veer 50 cursisten en is de stakingskas opgepot tot een bedrag van 3000,-, zo deelde het stakingscomité mee. DEN HAAG Harde ver wijten, politieke kibbelarijen en hooggestemde religieus getinte woorden wisselden elkaar af toen het woord was aan de bijzondere gedele geerden van de Surinaamse staat in de Tweede Kamer. De Nederlandse parlementa riërs zaten er nu eens spra keloos, dan weer duidelijk geirriteerd of lacherig bij. Andere volkeren andere ze den. Ook wat het parlemen taire handwerk betreft. Het Zuidamerikaanse tempera ment bleef niet verborgen. Verfrissend vaak om te ho ren hoe de Surinamers el kaar en ons Nederlanders de waarheid hun waarheid onder de neus wreven. Eén ding staat vast en oppo sitieleider Lachmon consta teerde het dan ook met nuchterheid: de rijkswet tot verbreking van de statutaire banden met Suriname wordt door de Kamermeerderheid aanvaard. Het afscheid staat voor de deur. Maar voor het zover is zal er in de Suri naamse staten nog een stevi- gè robber gevochten worden en de afloop is onzeker. Zo als de positie van de rege ring Arron onzeker is. De bijzondere gedelegeerden, die elkaar sinds weken niet in eigen omgeving van de staten getroffen hebben omdat nu eens de oppositie dan we»r het reeeringsbiok vergaderingen blokkeerden, maakten de opgeiegde parle mentaire zwijgzaamheid nu dubbel en dwars goed. Een luisterend Nederlander kan slechts concluderen dat de tegenstellingen groot zijn, de onderlinge spanningen hoog opgelopen zijn en de bereid heid om werkelijk naar el kaar te luisteren niet erg groot is. Voor de Tweede Kamer, die doorgaans niet uitblinkt in het houden van spranke lende redevoeringen, was die dag een belevenis. Er werd gelachen en met tanden ge knarst onder het sprekersge- weld van de Surinamers, van wie veien geen blad voor de mond namen. Zelfs voor wie niet ingevoerd is in de poli tieke verhoudingen van Suri name werd het duidelijk hoezeer, aan de vooravond van de onafhankelijkheid, de tegenstellingen huizenhoog aanwezig zijn. Ook binnen het oppositieblok. Zoals ook duidelijk werd hoezeer de volksgroepen als de Hindoestanen en bosne gers werkelijk bang zijn dat hun rechten straks in een onafhankelijk Suriname niet voldoende gewaarborgd zul len zijn. Met grote zelfverze kerdheid leverde bijvoor beeld oppositieman Nurmo- hamed kritiek op het feit, dat niet naar de oppositie geluisterd wordt. „Zelfs Den Uyl zegt dat hij alleen te rekenen heeft met de rege ring in Suriname. Maar hij verwelkomt wel de leidster van de Chileense oppositie, mevrouw Allende, met kus jes. Hysterisch heeft men in Nederland gereageerd op de gebeurtenissen in Spanje, maar men blijft blind voor de nood van de rijksgenoten die vanuit Suriname hier heen vluchten". Nurmohamed verloor zich zelf zo in het vuur van zijn rede, dat hij geirriteerd rea geerde op de zachte wenken van zijn fractieleider Lach mon om van het spreekge stoelte te verdwijnen. „Mijn heer Lachmon ik heb uw wenken wel gezien, maar ik hou op wanneer ik zelf daar aan behoefte heb". Later verklaarde Nurmohamed openlijk dat hij geirriteerd was door aanhoudende maag krampen. „Die spanningen heb ik afgereageerd op Lach mon, die ik mijn excuses aanbiedt". Werkelijkheid of een stukje Zuidamerikaans theater? Met verbazing en toene mende irritatie luisterde de kamer naar de VPH-er Mun- grn. Een arts, van wie in Suriname gezegd wordt dat hij de enige is die een volks opstand kan uitlokken. De man beschikt ongetwijfeld over de gave van het woord. Ongenuanceerd en keihard zegt hij wat hij te zeggen heeft. Op een manier die hem het imago van een volksmenner verschaft. Hij begon zijn rede, die één aan klacht was tegen driehon derd jaar Nederlandse onder drukking in Suriname, op de wijze van de Romeinse wor stelaar, die in de arena voor Caesar het gevecht aangaan.' „Ave, den Uyl heerser, wij die gaan sterven groeten u. Wij gaan worstelen als ver drukten van u, heren koloni sators. Wij staan hier als na komelingen van al degenen die door u werden neerge kwakt op de kusten van Su riname. Voor uw eigen be lang. Er is geen plaats voor een tedere terugblik. De gru wel van uw koloniale ver drukking is dat ook niet waard. Ze heeft een stigma nagelaten op ons bij dit ge forceerde vertrek. Denk niet dat wij één jaar, één dag, zelfs één seconde later uit het statuut willen stappen dan u verkiest". Het ene verwijt na het an dere kwam uit de mond van Mungra. Alle frustraties van een gekoloniseerd volk uitte hij. Maar ook verwijten aan Arron en Den Uyl, over de koehandel tussen hen beiden. Over de onbewogen gezich ten van Nederlandse rege ring en parlement „die geen spoor van zorg verraden over het met voeten treden van de democratie in Surina me". Tot tweemaal toe moest voorzitter Vondeling Mungra afhameren, éénmaal toen hij de term „herrenvolk" bezig de, de andere maal toen hij sprak over de opvang van Surinamers in Nederland in deze terminologie: „ons hart bloedt wanneer onze landge noten vluchten om in uw op- vangconcentratiecentra ge vangen te worden gehouden, nog zoveel jaren na die van Eichmann" woorden die hij later onder het aanbieden van exuses weer introk. Direct na de rede van Mungra bood statenvoorzitter Wijntuin „ais leider van de delegatie" excuses aan voor de wijze waarop Mungra had gesproken. Mevrouw Liesdek ging met die excuses mee, maar zag haar kans schoon om het voorval weer in de partijpolitiek te trekken door te protesteren tegen het feit, dat Wijntuin zich presenteer de als delegatievoorzitter en dat was dan weer koren op de molen van Lachmon, die stug en fel zoals zijn hele optreden is kwam verkla ren, dat Wijntuin zich niet te bemoeien h ad met het ge drag van Mungra". Ik ben nog steeds de leider van Mungra. Ik zal hem wel cor rigeren als dat nodig is". Lachmond deed dat ook toen hij aan het begin van zijn rede zei „In geprikkeld heid zijn er woorden ge bruikt die beter achterwege hadden kunnen blijven. Maar bedenk dat we zolang niet hebben kunnen spreken in de staten. Hier is de stoom ketel tot ontploffing geko men". MAX DE BOK Wat op het eerste gezicht een aardig terrein met bomen speeltoestellen, een hond en een keurig hekje lijkt te zijn, is in werkelijkheid een beschilderde garagemuur in Am sterdam-Noord. De schildering is van Els Tim merman. Op deze manier zijn verschillende muren in Amsterdam-Noord opgefleurd. ROTTERDAM (ANP) Fiif kilometer ten noordwes- (ten van Ameland, in de Noordzee, is op 3500 meter Depte een gasvelg aange boord. Dit heeft Shell donderdag neegedeeld. Het gasreservoir, Tevenden door de Nederlandse aardolie Maatschappij (Sheli- SSO), ligt in de concessie k 'Ord-Friesland", welke uit- Ogeven is aan de NAM en fobii Oil. Momenteel is men Jg met productieproeven I om vast te stellen hoe groot Tiet gasveid is. De boringen borden verrioht. met het boor- Transocean 1. Na het eëindigen van de proeven aal het eiland naar een ander "ederlands deel (blek K-14) an het continentale plat wor- den versleept voor een zeven- i tal boringen. Als de klaagmuur in Jeruza lem, zo heeft de Miljoenennota 1976 stand gehouden tegen het gejammer en geweeklaag uit de Tweede Kamer. Géén steen is uit zijn voegen gehaald. Ons rest derhalve niets anders dan naar de kruimels te zoeken die van de miljarden-tafel zul len vallen. Een van deze krui mels is de verdubbeling van de grens voor het-niet-tot-het- loon-rekenen van geschenken gedaan ter gelegenheid van jubilea en feestdagen. Was de ze grens tot op heden 25, in 1976 zal deze 50 worden. De vraag is nu bij welke gele genheid kan een werkgever aan zijn werknemer een ca deau geven dat hijzelf wél ln mindering mag brengen op zijn winst maar waarover de werknemer géén inkomsten- noch loonbelasting hoeft te be talen. ln de Uitvoeringsbeschikking Loonbelasting staat daarom trent het volgende te lezen: Tot het loon behoren niét geschenken ter gelegenheid van: - algemeen erkende feestdagen en het Sint Nicolaasfeest; - een jubileum van de werk gever; - de verjaardag en andere per soonlijke feestdagen van de werknemer; een en ander voorzover de waarde daarvan 25 (dat wordt nu 50) per gelegenheid niet overtreft. Onder algemeen erkende feestdagen vallen onder meer Kerstmis, Pasen en Nieuw jaar; onder een jubileum van de werkgever alle zakelijke jubilea die maatschappelijk gebruikelijk gevierd worden, zo als het vijftigjarig bestaan van de zaak;, onder andere persopnlijke feestdagen van de werknemer valt bijvoorbeeld een huwelijksjubileum. Vol gens een arrest van de Hoge Raad van 1973 mag men niet de geschenken voor al deze gelegenheden oppotten tot het eind van het jaar en dan geza menlijk uitbetalen. Immers ln dat geval geldt de vrijstelling maar éénmaal. Men vergete Intussen niet dat de wet nog een ruimere vrijstelling kent voor dienstju- bilea en handdrukjes bij het verlaten van de post. Zo mag bij een dienstjubileum en bij het beëindigen van de dienstbe trekking bij een diensttijd van ten minste: - 10 jaar: een kwart maand loon worden gegeven; - 20 jaar: eenmaal het maand loon; - 30 jaar; anderhalf maand loon; 40 jaar: tweemaal het maandloon; 50 jaar: tweemaal het maandloon. Bij gelegenheid van het huwelijk mag de werknemer een vrijgesteld geschenk ont vangen ter waarde van het loon over een maand. En ten slotte is bepaald dat In alle bovengenoemde geval len „verstrekkingen die in hoofdzaak een ideële waarde vertegenwoordigen" niet tot het loon worden gerekend. Volgens de officiële handlei- ADVERTENTIE) ding zijn gouden horloges, vulpennen, potloden en derge lijke „ideel"; maar niet-ideel zijn radio's, bromfietsen, tele visietoestellen, foto- en fil mapparaten enz- omdat deze artikelen overwegend ge bruikswaarde hebben. Het is maar dat u het weet! Alle bovengenoemde vrijstel lingen zijn alleen geschreven voor werknemers, dus niet voor zelfstandigen als winke liers, advocaten, dokters, ac countants om er maar enkelen te noemen. De juridische vormgeving kan echter deze vrije-beroepsuitoefenaren me tamorfoseren in werknemers. Dat gebeurt door de oprichting van een besloten of naamloze vennootschap. Stel een winke lier zet zijn zaak om in een besloten vennootschap en be noemt zichzelf tot directeur, dan is hij plotseling in dienst van zijn eigen vennootschap en kan dus meegenieten van alle sociale en fiscale zegenin gen die voor werknemers ge schreven zijn. Hij bedenke echter wel, dat de jubileum jaren voor hem eerst beginnen te tellen bij de oprichting van zijn besloten vennootschap. Vóórdien was hij namelijk „zelfstandig". Soepeler wordt geoordeeld ten aanzien van werknemers die eerst in zijn dienst waren en mét hem zijn overgegaan naar de besloten vennootsoha». De fiscus vindt goed dat voor deze werkne mers alle dienstjaren tellen. Was het ideaal In onze fiscale wereld, dan zou men uitslui tend met avbeidsjaren moeten tellen. Ieder mens die 10, 20. 30, 40 of 50 jaar „gewerkt" heeft, onverschillig in welke functie, zou voor een deel van zijn inkomen vrUstelIing moe ten genieten. Maar idealen moeten er blijven! D'OUWF W*T IHO REg> I UU=- BAAsr - MIN DE stoom Mies over prettig wonen en hoe lat voordeliger kan vindt u in riet Grote Woonboek. 448 blad zijden met duizenden praktische tips, honderden materialen en hun toepassingen, duidelijke doe-het- zelf aanwijzingen, nuttige adres sen, enz. Plus 1300 afbeeldingen in vier kleuren en tientallen ver klarende tekeningen. Deze geld besparende uitgave is tot 1 janu ari 1976 extra-voordelig - vooi f 79,50 - bij elke boekhandel ver krijgbaar. Daarna is de prijs 89,50. Een ui.tgave van Eise ROTTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam heeft de strafzaak tegen de employ és van Oxirane Chemie gese poneerd. Volgens de officier hebben de betrokkenen zich aan een strafbaar feit schuldig gemaakt door hun nalatigheid bij de bedrijfsstoring op 1 de cember vorig jaar. Desondanks acht hij het niet opportuun meer een strafvervolging in te stellen, nu het college van b. en w. van Rotterdam een boe te van 37.500 heeft opgelegd eri door het bedrijf maatrege len zijn genomen ter voorko ming van dergelijke gebeurte nissen zoals op genoemde da tum. De employés van Oxirane verzuimden de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond in te lichten, toen op 1 december 1974 op het terrein van hun bedrijf zich een stroomstoring voordeed. Door de noodstop, die moest worden gemaakt, werd een hoeveelheid schade lijk gas in de open lucht afge voerd. Het stadsbestuur van Rotter dam legde toen een geldboete van 4,5 miljoen op. Hierte gen ging het bedrijf in hoger beroep. De boete werd toen d->or de gemeenteraad veran derd in 37.500. De officier vindt dit niettemin een be hoorlijke boete gezien in het licht van de maximale geld boete van f 5.000, die in de strafbepaling van de wet inza ke de luchtverontreiniging voorkomt. Het Rotterdams parket heeft het gemeentebestuur benaderd met het verzoek mee te wer ken aan een regeling om de strijd tegen de lucht- en ande re verontreinigingen zo te coördineren, dat een situatie als bij Oxirane wordt voorko men. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG Er is een pro ces van toenemende vermaat schappelijking van organisa ties en instellingen. Daarbij komen de vraagstukken over het functioneren van die orga nisaties aan de orde. Een groot probleem bij die veranderin gen is, ook voor de sociologen, dat voor een aantal van die vraagstukken zoals democra tisering - geen afdoende of principiële oplossingen zijn gevonden. Er wordt wel hevig over die problemen gepraat en er bestaat een sterke neiging ze te radikaliseren en te ideo logiseren. Dat stelde professor dootor J. van Dijck (bedrijfssociolo gie) gisteren in zijn beschou wing over de vermaatschappe lijking van organisaties. Een rede waarmee hij het ambt van gewoon hoogleraar aan de Tilburgse Hoigesdhool aan vaardde. In zijn beschouwing stond hij uitvoerig stil bij allerlei voor de sociale wetenschaps beoefening belangrijke aspec ten van de vermaatschappelij king. Aspecten, die o.a. be trekking hebben op de begrip pen en modelen van de orga nisatie sociologie, de sociaal- culturele dimensie van de ver maatschappelijking. Zijn be schouwing mondde uit hl een strategie voor het organisatie sociologisch onderzoek en de theorievorming waarmee hij zich wil gaan bezig houden. Professor Van Dijck is van plan zich in het onderwijs en het onderzoek met drie hoofd onderwerpen te gaan bezig houden. Die omvatten: De sociaal-culturele aspec ten van de beleidsvorming en structurering in de organisa tie; De maatschappelijke macht en de effecten van multi-orga- nisatorische systemen; De sociaal-culturele voor waarden voor een effectieve deelneming in organisaties. Bij het laatste studieobject zullen vooral mobiliteit, belo ning en zingeving van de ar- bied de belangrijke onderwer pen zijn. Een programma, aldus de nieuwe hoogleraar, dat een in tensieve samenwerking nodig maakt met hen die studie ma ken van de sociologie van de arbeid, het sociaal-cultureel welzijn en de politiecologie. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) De confessionele vakbonden uit Nederland en België gaan na 15 november praten over de Belgische milieuvervuilers- Piet Spijkers, voorzitter van de industriebond NKV, klaagde over de vervuiling vanuit Bel gië begin oktober tijdens een vergadering in Terneuzen. Hij voorspelde een milieu ramp voor België en Zeeuwsch-Vlaanderen als de Belgische regering niet in grijpt in het Antwerpse ge bied en de Belgische kanaalzo ne. Spijkers verweet de Bel gen dat zij hun wetgeving ten aanzien van het milieu steeds soepeler maken. Hij noemde de onvriendelijke buren van Zeeland ook een bedreiging voor de werkgelegenheid. RIJSWIJK (ANP) Wa ter- en stroomverbruik van wasmachines kunnen per merk sterk verschillen. Er zijn wasautomaten die tweemaal zoveel water gebruiken aLs an dere wasmachines, en drie maal zoveel elektriciteit. Tussen verbruik en was- prestaties bestaat geen aan toonbaar verband, zegt de Stichting Vergelijkend Waren onderzoek na een test van negen wasautomaten en drie wascombinaties. Volgens de stichting is de veiligheid van enkele wasma chines nog onvoldoende. Eén type bleek zelfs ten onrechte het Kema-keur te dragen. Het apparaat zou door een aantal niet aan Kema gemelde wijzi gingen niet langer aan de vei ligheidseisen voldoen. De Stichting VWO vindt dat alle geteste wasmachines veel lawaai maken. De centrifuges van de wasautomaten hebben volgens de onderzoekers vrij beperkte mogelijkheden, die van waseomViiviaties presteren duidelijk meer. BANQUE De Banque de Paris et des Pays-Bas N.V. heeft weer een nieuw produkt aan haar produkten- pakket toegevoegd, de persoonlijke lening, te gebruiken waarvoor u maar wilt. De Passe- Partout Lening is een lening met een aflossings schema van bijvoorbeeld 12, 24 of 36 maanden tegen concurrerende rente. Voorbeeld: een lening 5.000,- 10.000,- 12.000,- aflossing aflossing in aflossing in 12 mnd. p.m. 24mnd.p.m. 36 mnd. p.m. 456,88 903,61 1.082,30 247,- 484,24 579,14 177,04 344,45 411,41 Wilt u meer inlichtingen, zend dan onderstaande coupon Coupon Zend mij een folder over de Passe-Partout Lening adres woonplaats -tel— Zenden naar antwoordnummer 8271, Amsterdam. Geen postzegel plakken. P® BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV paribas Coothplein 16 - Breda - tel. 076-1429 50 Amsterdam - A'dam-Buitenveldert - Arnhem - Breda - Den Haag» Dordrecht - Eindhoven - Haarlem - Heerlen - Groningen Maastricht - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15