Nederland doet beroep op partijen in Suriname Tweespalt in kabinet over ondernemingsraad Een degelijk huis? Dan ookeen degelijke RPS-hypotheek! Rijkspostspaarbank ISSE MUS PAULUS PRIJST NEDERLAND Rolstoel voor trappen Britse consul in Ethiopië ontvoerd 3STER0M Zevende wethouder in Eindhoven: P.C. krabbelt terug Nobelprijs literatuur voor Montale TELLE BOTSING LACHMON-VAN EER Boersma komt met nieuw idee talnnenlar.rf j. jaDa' U- GLASSERVIEZEN ES Gero 5ETS riA XE- EN ARTIKELEN ^KLEDING m diner vrij. ARVERZ0RGING ITERSHAVE Suriname Boemerang een miljoen gulden aan prijzen Verwijten Grondwet HAL vervangt weer Nederlands personeel door Indonesiërs uw nationale spaarinstelling IDE STEM VAN VRIJDAG 24 OKTOBER 1975 Isuwstraat 16 n 01140-2381 flULST (Van onze correspondent) VATICAANSTAD Loven de woorden van paus Pauius VI aan het adres van Neder land en liet Nederlandse volk -oor alle humane ïnspannin- „n voor minder goed bedeel- |e landen in deze wereld. lk wil nogmaals mijn war- —if gevoelens voor het goede Bfederlandse volk uitdrukken, een natie zo rijk aan vitaliteit, Jjtijd klaar voor edelmoedige Initiatieven, waarvan een ot deel geïnspireerd is op •istelijke tradities". De paus noemde speciaal de grote ver diensten van de Nederlanders, die in het evangelisatiewerk in de wereld zo'n groot aan deel hebben- Paus Pauius sprak in deze vriendelijke toon tegenover de nieuwe Ne derlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel, mr. J.I.M. Wel- sing, die gisteren in Vaticaan stad zijn geloofsbrieven aan bood. De nieuwe ambassadeur - opvolger van baron Van Voorst tot Voorst - werd bij deze gelegenheid vergezeld door zijn attachée. mej. M. Bartelds en de honorair-am- bassaderaad voor kerkelijke aangelegenheden, mgr. J. Da- men. Op dezelfde dag, dat mr. Welsing zijn geloofsbrieven aanbood, ontving de paus in privé-audiëntie ook mgr. An- gelo Felici, pronuntius in Ne derland. Mgr. Felici is al sinds een maand in Rome. Volgens eer dere mededelingen zou hij reeds op de 20e van deze maand op zijn standplaats in Den Haag zijn teruggekeerd, maar zijn verblijf in Rome is verlengd. Het is zonder meer duidelijk en zeker, dat tijdens de ont moeting tussen paus en pro nuntius ook over de opvolging van kardinaal Alfrink is ge sproken, maar daarover zijn per traditie geen bijzonder heden bekend gemaakt. Kardinaal Alfrink verblijft nog in Rome, waar hij een aantal achtereenvolgende con ferenties heeft bijgewoond en nog meegemaakt. Kardinaal Alfrink zal van daag door de paus in privé- audiëntie ontvangen worden. Morgen keert de kardinaal te rug naar Utrecht. n of sjiek, wij leveren 0 - 2294. U uit. n. )0 personen." het nieuwste orgel, t 01140 - 2294 en wij d advies geven. ITV AARTEN. )ren. ;horen. IULST. i afspraak. sonrtmentaar 'r-y' r V. - y .-Sf Am ^KTet kamerdebat over Suriname heeft niet direct uitgeblonken BI door een beheerste en zakelijke benadering van de pro blemen. Met name het steekspel tussen de Surinaamse deelne mers aan de discussie werd zo fel gekleurd door Zuidamerikaans temperament, dat de Nederlandse ministers en kamerladen zich lieten verleiden tot reacties, die er geen enkele twijfel aan lipten bestaan, dat zij het hele gedoe slechts konden waarderen als een amusant politiek intermezzo, gezond voor de lachspieren dus voor de lever. De sprekers maakten het er soms ook naar, maar voor wie or het operetfe-achtige sfeertje heen keek, was de situatie schamender voor de Nederlandse dan voor de Surinaamse ëelnemers aan het debat. We zijn hier in Nederland zo logisch zo nuchter, zo welvarend, zo rationeel. We kunnen het ons per mitteren om met de duim in het vest achteloos achterover te leunen in de bank en neerbuigend welwillend te zijn. We kun nen het ons echter niet permitteren te vergeten, dat Suriname, poals het momenteel reilt en zeilt, gemaakt is door Nederland en dat de armoede en de verdeeldheid in het binnenkort zelf standige rijksdeel geen enkele reden tot lachen geeft, evenrmn als de voorspelbare gevolgen daarvan voor de nabije toekomst van de nieuwe staat. BV georganiseerde handelsreizigers gaan op maandag 10 no- B* vember in Amsterdam protesteren tegen de hogere lasten 'op cie auto Ze doen dat door massaal met hun wagens naar he tentrum van 's lands hoofdstad op te trekken, waardoor het ver keer daar finaal geblokkeerd zal worden T Op zichzelf is het niet onbegrijpelijk dat die groep auto bruikers die voor haar broodje moeilijk buiten eigen vervoer jan, haar misnoegen over de toenemende heffingen op het be zit en gebruik van automobielen spectaculair wil uiten Iets anders is dat haar demonstratie bij een te verwachten elslagen precies het tegenovergestelde zal uitlokken van wat zij bedoelt. Het „grote ongenoegen" dat in brede kring over auto is ontstaan, vindt immers zijn oorzaak in de lasten welke •ze he lige koe oplegt aan milieu en leefbaarheid, voorai ir stedeliikte gebieden, maar daar niet alleen. Eén van de argu enten welke door degenen worden aangevoerd, die menen lat er grenzen aan de auto-mobiliteit moeten worden gesteld is u juist, dat de auto bij massaal gebruik zichzelf onmogelijk laakt. Een succes van de manifestatie van de handelsreizigers zou dat argument wel eens zwaar kunnen onderstrepen. Dan zou ide demonstratie als een boemerang werken, wat de organisa tors wel niet zullen bedoelen. (ADVERTENTIES) Elke week toorjaangeveqde mode iii kuistjpudtextiel 18 Birdy tafelgar t.w.v. 27,50. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. een groot leer- lees- en speelboek over allerlei onderwerpen.Tekst en tekeningen vullen elkaar oi elke bladzijde aan tot een eenheid van beeld en taa volledig in vier kleuren gedrukt. Omvang 240 pagina's op het royale formaat van 24,5x31 cm.,gebonden in stevige band. 1 de maanden november en december 1975 voor f 19,50, daarnaf 29,50. isbn9022022164 Verkrijgbaar in de boekhandel. DE HAAN BUSSUM Suriname en ik schaam me er voor. Maar ik meen, dat tegen over de zwarte ook de lichte kanten gezet moeten worden". In deze fase van het debat dat pas vroeg in de nacht voltooid zou worden ont raadde de regering de inge diende moties en amendemen ten, die erop uit zijn de datum van 25 november voor het in gaan veui de onafhankelijkheid op losse' schroeven te zetten. Minister De Gaay Fortman ontraadde ook de aanneming van een door de Surinaamse oppositie ingediende motie, waarin gevraagd wordt in Su riname verblijvende Surina- mers een tijd van vijf jaar te geven om te beslissen of zij Nederlander willen blijven dan wel de Surinaamse nationaliteit willen krijgen. Staatssecretaris Zeevalking (Justitie) raadde oppositielid Adhin indiener van de mo tie aan deze in te trek ken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel minister-president Den Uyl als minis ter De Gaay Fortman (Koninkrijkszaken) hebben een dringend beroep gedaan op de partijen en bevolkingsgroepen in Suri name om samen de komende onafhankelijkheid veilig te stelten. Premier Den Uyl hield de Surinaamse delegatie in de Tweede Kamer voor, dat Suriname alleen dan een goede toekomst tege moet kan gaan als de politieke scheidslijn niet langs de ethische groepen loopt, maar als er bereidheid is elkaai te aanvaarden. Minister De Gaay Fortman, duidelijk geroerd, zei aan het slot van zijn rede: „Het wordt tijd dat onze Surinaamse vrienden de gelederen sluiten. De Nederlandse regering doet een dringend beroep op u, thans met elkaar hard aan het werk te gaan om de noodzake lijke wetgeving tot een goed einde te brengen. Wij maken de geschiedenis niet, maar van ons wordt gevraagd onze ver antwoordelijkheid op beslis sende momenten waar te ma ken. Laat van ons Neder landers en Surinamers niet gezegd kunnen worden, dat wij op het beslissende moment gefaald hebben in het voldoen aan onze roeping en het ver vullen van onze opdracht. De woorden van Den Uyl en De Gaay Fortman konden niet voorkomen, dat regeringscoali tie en oppositie van Suriname gisteren opnieuw met elkaar in de clinch raakten. En op nieuw was de inzet de nieuwe grondwet. Oppositieleider Lachmon verzekerde de ka mer, dat de huidige Surinaam se regering de komende onaf hankelijkheid in gevaar brengt nu zij woensdag het ontwerp grondwet bij de staten heeft Ingediend. „Dat druist in te gen alle afspraken. Als de grondwet verworpen wordt, ligt dat niet aan ons". Volgens Lachmon is de afspraak ge maakt, dat er eerst een voor behandeling van het ontwerp- grondwet zou komen. Pas daarna zou indiening bij de staten volgen. Maar de gevolmachtigde mi nister van Suriname, Van Eer, kaatste de bal terug naar Lachmon, die hij verweet, zelf afspraken met voeten getreden te hebben. „U was tien dagen te laat met uw commentaar op het ontwerp-grondwet. U hebt zich niet aan afspraken gehou den". Staten voorzitter Wijntuin trachtte olie op de golven te gooien door mee te delen, dat het ontwerpgrondwet direct na thuiskomst van de Surinaamse delegatie in de staten behan deld zal worden. Hij deed een dringend beroep op Lachmon om samen te werken, aan het totstandkomen van een grond wet „het fundament voor het nieuw-Suriname-huis, waarin wij straks samen moeten le ven". Zowel premier Den Uyl als minister Van Eer hielden de Kamer voor, dat zij ervan uit gaan dat de Surinaamse rege ring zich aan gemaakte afspra ken zal houden. l Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Nadat Ge deputeerde Staten van Noord- Brabant in hun woensdag ge houden vergadering met meer derheid van stemmen besloten hadden hun goedkeuring te hechten aan de uitbreiding van B. en W. van Eindhoven met een zevende wethouders- zetel, bereidt de fractie van de Progressieve Combinatie haar terugtocht voor. Aanvankelijk had de Pro gressieve Combinatie bekend gemaakt dat zij haar wethou ders uit het College zou terug trekken, als de zevenide wet houderszetel er onder druk van het CDA en de WD er toch zou komen. Thans heeft do waarnemend fractievoorzit ster van de Progressieve Com binatie, mevrouw J. Tlelens- Haan, verklaard dat zij ver trouwen heeft in het interfrac- tioneel overleg dat met het CDA en de VVD moet worden gevoerd, al zullen wel garan ties moeten worden gegeven voor het nakomen van het overeengekomen programma. Maar de Progressieve Combi natie „heeft niet om de strijd bijl gevraagd en zal die ook niet oograven", aldus me vrouw Tielens. ppi^^iHSiipnsfisrnii DE vertaalster en de uitgeef ster van de Griekse uitgave van de sex-bestseller „Emanu- elle" zijn door een rechtbank in Athene ieder tot tien maan den gevangenisstraf veroor deeld. Augusta (V.S.) De werk. tuigkundige Malcolm Windsor heeft na vier jaar noeste ar beid een rolstoel onfwikkeld, die in staat is trappen te be klimmen en af te dalen. De rol stoel, die volledig opvouwbaar is en in een kleine auto ver voerd kan worden, heefl naast normale wielen ook een soort rupsbanden. Ontwer per Windsor hoopt in '76 zijn stoel in produkfie te hebben. (Van onze redactie buitenland) LONDEN (AP) De Britse consul honorair in het Ethiopi sche Asmara is gisteren door twee gewapende mannen ont voerd. De consul, de 58-jarige za kenman Basil Burwood-Tay- lor, woont al vijftien jaar in Asmara, de hoofdstad van de opstandige Ethiopische provin cie Eritrea. Premier Den Uyl en minis ter De Gaay Fortman reageer den op de kritische opmerkin gen die zowel van Nederlandse zijde (Franssen, PvdA) als Suri naamse zijde (Mungra, Somo- hardjo) waren gemaakt over het koloniaal verleden. Den Uyl: „Het waarborgen van de rechten van de mens en van de minderheden heeft een de- koloniserend land niet in de hand. De problemen en span ningen in Suriname zijn een historisch gegeven. Nederland bracht uit Afrika, India en Nederlands-Indië mensen naar Suriname. Die koloniale ge schiedenis kan niet ongedaan gemaakt worden". De Gaay Fortman trachtte evenwicht te vinden in de beoordeling van het Nederlandse koloniale ver leden. Tegenover de felle kri tiek stelde hij. dat door Ne derlanders ook veel goeds tot stand is gebracht. Met name noemde hij missio narissen en zendelingen. De communist Bakker verweet daarop de minister „een schan delijk betoog" te hebben ge houden. Waarop de bewinds man reageerde: „Nee. ik weet wat wij misdreven hebben in (Van onze sociaaleconomisch redacteur) DEN HAAG Binnen het kabinet Den Uyl zijn proble men gerezen tussen een aantal ministers over de democratise ring van de ondernemingsra den, zoals minister Boersma (Sociale Zaken) die voorstaat Boersma heeft zijn gedachten over „een verzelfstandigde on dernemingsraad" in een dis cussiestuk in het kabinet laten circuleren. De minister streeft naar een krachtiger positie van de ondernemingsraad naast de ondernemingslei ding. Tn het stuk wordt niet meer gesproken over de „perso- neeisraad", een woord dat de minister eerder bezigde en dat vooral in de onder neme rakrin gen besmet raakte. Het discus siestuk moet de basis vormen voor een wetsontwerp tot wij ziging van de wet op de on dernemingsraden, waaraan momenteel wordt gewerkt. Aan de gekozen werknemers leden wordt daarin het recht toebedacht zonder leiding van de onderneming te vergaderen en besluiten te nemen. De be sluiten moeten overigens wei met de ondernemingsleiding worden overlegd. Vooraf is ook overleg mogelijk. Minister Boersma (ARP) neemt daarmee feitelijk een standpunt in tussen de menin gen van het CNV en de KVP en ARP-fraeties in de Tweede Kamer enerzijds en het NW- NKV en de PvdA-fractie an derzijds. Vorige week maakte het CNV zijn standpunt duidelijk in een vergadering van de SER. Dit standpunt wordt ge deeld door Boersma's partijge noten in de Tweede Kamer en ARP-minister De Gaay-Fort- mnr, De KVP- en ARP-frac- ties vinden dat de gewijzigde ondernemingsraad de onderne mingsleiding en de werkne mers uit elkaar drijft,. Zij ge ven de voorkeur aan een sa menwerkingsverband, waarin de voorzitter niet per se uit de ondernemingleiding hoeft te komen. De fracties zetten de minister Boersma onder zware druk. De PvdA-fractie schaart zich meer achter de gedachten, zoals het NVV-NKV die in de SER vertolkten. Overleg tus sen de ondernemingsleiding en de gekozen leden houdt zij evenwel open. Het gaat er haar vooral om dat de werk nemers een zelfstandiger posi tie in de ondernemingsraad krijgen, zonder verdere be voegdheden van de directie, omdat de directeur een gewo ne werknemer moet zijn. be indruk bestaat, dat pre mier Den Uyl minister Boers ma voor het tusseustandpunt heeft gewonnen. Dit tegen de achtergrond van de verwach ting, dat er geen loonsstijging voor volgend jaar zal zijn. In de immateriële sfeer kan het kabinet de vakbeweging dan wat tegemoet komen met de gewijzigde ondernemings raad. Een woordvoerder voor de Britse ambassadeur in Addis Abeba heeft gemeld, dat twee gewapende mannen in burger gisterenmorgen om kwart voor tien het kantoor van Burwood- Taylor binnenstapten en de consul honorair meenamen. Volgens de Ethiopische radio zijn de ontvoerders waar schijnlijk lid van een afschei dingsbeweging of sympathi santen van een dergelijke be weging. De Ethiopische veilig heidspolitie is een zoekactie naar de Brit en zijn ontvoer ders begonnen. Groot-Brittan- nië heeft geen echte diploma ten in Asmara en benoemde Burwood-Taylor daarom drie of vier jaar geleden tot con sul-honorair in die stad. Als consul honorair geniet Burwood-Taylor een salaris van enkele honderden ponden per jaar voor zijn dienstverle ning aan in Eritrea wonende Britten. Het Eritrese bevrijdings front (ELF), dat buiten de grote steden in Eritrea heer en meester heet te zijn, heeft al eerder met ontvoeringen inlos sing van een aantal eisen pro beren af te dwingen. Dinsdag bood het front de vrijlating aan van twee vorige maand ontvoerde Amerikaanse solda ten, in ruil voor een toezeg ging van Washington om alle militaire en economische steun aan Ethiopië stopte zetten. De soldaten werden samen met zes Ethiopische technici ontvoerd uit het sindsdien door Washington opgeheven Amerikaanse waarnemingssta tion in de Eritrese hoofdstad. Nog vermist worden twee Amerikaanse burgers en vier Ethiopiërs die in juli bij de zelfde basis werden gekidnapt. ROTTERDAM (ANP) Op grond van de economische ont wikkeling van de cruisevaart ziet Holland America Cruises zich genoodzaakt om thans ook op het s.s. Rotterdam en s.s. Statendam een deel van de Nederlandse bemanningsleden te vervangen door Indonesiërs. Daardoor zullen op korte ter mijn 52 personeelsleden in vaste dienst moeten afvloeien, zo heeft de Holland Amerika Lijn bekendgemaakt. DE veiligheidsraad van de V.N. heeft een resolutie aan genomen waarin het mandaat voor de VN-troepen bij de bufferzone in de Sinaï-woes- tijn voor een jaar wordt ver lengd. China en Irak onthiel den zich van stemming. BIJ Overveen is gisterochtend om half twaalf de locomotief van de intercity Zandvoort Heerlen met een as ontspoord. De rijtuigen van de intercity zijn met een andere locomotief teruggesleept naar Zand voort. IN het centrum van de Liba nese hoofdstad Beiroet zijn gisteren twee mortiergranaten ontploft, waarbij minstens zes mensen om het leven zijn ge komen en ruim twintig ge wond, onder wie kinderen. EEN anonieme correspondent heeft het Oostenrijkse persbu reau A.P.A. telefonisch mede gedeeld dat de moord op de Turkse ambassadeur in We nen, Danis Tunaligil, het werk is geweest van een „rechts nationalistische Grieks-Cypri sche organisatie", die zich „E oka-B" noemt. DE Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henri Kis singer, is gisteren uit de Chi nese hoofdstad vertrokken zonder een ontmoeting gehad te hebben met zijn Chinese ambtgenoot Tsjoe en Lai, met wie hij wel een onderhoud heelt gehad tijdens elk van zijn zeven voorgaande uitzoe ken aan China. Even een serieus stukje van een hooggeleerde heer. Het hebben van spanningen is een noodzakelijke voorwaarde voor het menselijk functione ren. Zoals er onder elektri sche spanning geen licht is, zo is er zonder emotionele span ning geen leven. Spanning is de verklikker van een onge wenste situ/Me, spanning is de drijfveer tot verandering, de prikkel om nee te zeggen, de mogelijkheid tot ontplooiing van het menselijk bestaan. Zonder spanning zou het leven een egale lijn zijn, die meer op (doffe) berusting dan op welbevinden zou lijken", Punt. Citaat van prof. dr. H.J. van Aalderen, verbonden aan de vakgroep huisartsge neeskunde van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. En ook dat is een mondvol. De prof. vraagt zich af, of mensen die over hun spannin gen (bij artsen) klagen gehol pen moeten worden door die spanningen weg te nemen of op een andere manier. Ik geef dit maar even door, weet verder ook niet wat je er mee aan moet. Maar ik heb wel eens gehoord dat mensen die voortdurend onder hoog spanning leven, werken of „zijn" meer kans op een hart aanval hebben. Dus-..? Er was weer eens een brandje in het Rijnmond-ge bied. Snel even een esSOS uitgeven dus. „Wij maken niet gewoon programma's, wij doen uitvin dingen, totaal nieuwe formu les. En de enigen die de VPRO laat vallen zijn wij. Het is hetzelfde als het weg sturen van Cruyff bij Ajax. Wij zijn voor 80 procent verantwoordelijk voor het suc ces van de VPRO. Wij zijn de Cruyff en Neeskens van de VPRO" (Wim van der Linden en Wim T. Schippers, de man nen achter b.v. de Sjef van Oekei- en Barend Servet show. Toch leuk hoor. Diverse mensen doen voortdurend er gens wel eens een aardige uit spraak. En soms maken wij daar, zoals u weet, wel eens gebruik van. Ik hoop dat u het ook aardige uitspraken vindt. En dit was het dan weer, nuu tabé dan. MERIJN (ADVERTENTIE) □e damesmantel met stijl STOCKHOLM (RTR) De Nobelprijs voor letterkunde van 1975 is in Stockholm toege kend aan de Italiaanse dichter Eugenio Montale. Montale is op 12 oktober 1848 in Genua geboren. Hij publiceerde zijn eerste gedich ten In 1922 in een tijdschrift in Turijn. Montale werd in 1938 als medewerker van een uitgeve rij en bibliotheek in Florence ontslagen, omdat hij geen lid van de fascistische partij was of wilde worden. In 1948 trad hij in dienst als redacteur bij de Corriere Delia Sera. (ADVERTENTIES) Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13