Lieftinck voorspelt: Volgend jaar begin economisch herstel Alsu begrijpt dat memevrije koffie beter voor u is... KOFFIE HAG is de echte Zenuwoorlog om Herrema TURKSE AMBASSADEUR IN WENEN VERMOORD Onzekerheid over herstel van Franco NW-leden trekken fiat Enka- plannen in IQt Nood schippers in [België vandaag in Tweede Kamer 22r Tilhurger (51) bekent vergiftiging pensiongasten GELIJKMAKER IN EUROPACUP II VANDAAG Politie en Scotland Yard in uitputtingsslag met ontvoerders PSY boekt succes Tien Belgen verdacht in doping- schandaal HENNEKENS ELS La Vera de weldadige kruidenbitter mm KENDMAKING koop gevraagd in Breda trein Ie klas wlnkel- tnte met bovenwoning. DOMINEE IS CONSEQUENT T-FORDJE IN IJSSELMEER EIERPRIJZEN WEER HOGER Armeniërs verantwoordelijk 1 lissingers kunnen eigen groente beter laten staan In centrale ondernemi ngsraad ff r Ui 'O 2n trikot in rood s-nachtpon. van het waterschap De Bovenmark ?enbare kermis, dat de openbare an hoofdingelanden zal worden ge- insdag 28 oktober 1975 des voor uur in de zaal van de heer A. J- •rkstraat 10, Bavel. De Voorzitter voornoemd, J. J. Rops. iingen te richten aan !s. Lang, Wootton B.V. k 109, n. 77. 534. •recteurDr. W. A.J M. Harks ofdredacteur: L. Lejjendekker factie- en administratie-adres: Eeuwstraat 9, Terneuzen, tel (01150) - 79 2u ■jronumnier 1114111 ta.v Uitgeversmaatschappij De btem B.V. EWers'uaat 16. Breda. DONDERDAG 23 OKTOBER 1973 27e jaargang No. 1973 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. (Van onze parlementairs redactie) OEN HAAG Vandaas aal In de Tweede Kamer më- rouw N. Smit-Kroes namens de VVD-fractie de regering ■terpeüeren over de Neder- ndse schippers, die al weken ang in België vastzitten. De VVD wil van de regering toe- egging, dat deze in nood ge- akti vervoerders van het abinet de nodige steun zullen rijgen, ook financiële, om hun onderneming na opheffing van de Belgische blokkades te unnen voortzetten. Op de regering zal de VVD erder een dringend beroep en bij de regering in Brus- sel aan te dringen op beëindi ging van de blokkades van vaterwegen, of zoals het ka- erlid het noemt de „gijze- ng" van Nederlandse sehip- ers. Ze vraagt ook of de Bel gische regering aansprakelijk gesteld kan worden Voor de ichade die de Nederlanders lijden. De spanning aan de grens in de Kanaalzone is inmiddels te «lijden. Uitgebreide politiecor- lons beschermen vrachtwa gens en hun chauffeurs tegen I de woedende aanvallen van ISchippers. De Belgische rijks wacht stond gisteren zelfs klaar met traangasgeweren en knuppels om een vijftigtal Ne- lerlandse schippers, die op telgische grondgebied waren jekomen, terug te jagen. De Nederlanders kozen eieren voor hun geld en namen de benen, voordat de rijkswacht tot actie overging. De Nederlandse schippers «schuldigen de Nederlandse .lolitie van onbeheerst gedrag: een politiebusje reed zonder snelheid te minderen in op i een groep schippers, die de bus trachtten tegen te houden MIST Hier en daar prilst. Droog. Middag temperatuur: 12 graden. STAD EN STREEK Filmfeest in Goes. Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Surinaamse oppositie dreigt ontwei p-grondwet niet goed te keuren. Pagina 13 Verrassingen op Venus. Pagina 15 RADIO EN TELEVISIE Beroering om nieuwe KRO-serie. MERIJNTJE Liesdekselse meid. Een officiële woordvoerder van de pouiue zei, dat liet allemaal nogal losliep: „Wie voor een rijdende bus gaat staan moet niet verbaasd zijn als hij ook weer moet weg springen; zoiets is te dol om lós te lopen". Het actiecomité „Evenredige Vrachtverdeling" (EV) heeft binnenschippers in Nederland gevraagd alle bevrachting een dag stil te leggen uit soli dariteit met hun Belgische col lega's, die nog steeds staken. Daarna, zo vraagt het actieco mité EV, moet er een boycot komen van alle besmette be vrachting: de vracht, die voor België is bestemd. Veertig tot vijftig stakende Belgische en Nederlandse schippers hebben woensdag middag drie Maastrichtse be drijven onder bedreiging lam gelegd. Bij een benzinedepot, dat geregeld Belgische vracht wagens van brandstof voorziet, werd o.a. de bedrijfsleider met dreigende woorden geadvi seerd geen brandstof meer te verstrekken. In de gemeentehaven van hef -lili,anakanaal fr Plein heeft een aantal Nederlandse binnenvaartschippers een prik- actie gehouden. Zij zijn soli dair met de stakende Belgi sche schippers in de Stop (Sluis) van Ternaaien. (Zie ook pagina 5) TILBURG (ANP) De 51- jarige Tilburger G. de 4. heeft tegenover de politie bekend drie mensen te hebben willen vergiftigen, die in hetzelfde pension woonden als hij. Hij verklaarde te hebben gehan deld uit wraak wegens voort durende plagerijen. De zaak kwam aan het rol len, nadat in juli een zeventig jarige bewoner van het pension overleed en drie anderen ver giftigingsverschijnselen ver toonden. Een arts lichtte de politie In- Het lichaam van de overle den pensiongast zal voor sectie worden opgegraven. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DiEN HAAG „Voor zover de huidige econo mische moeilijkheden van conjuncturele aard zijn, mag volgens alle verwachtingen het ko mend jaar een begin van herstel tegemoet worden gezien, speciaal als de buitenlandse vraag gaat toenemen en een vol doende mate van ver trouwen in vergrote af zetmogelijkheden terug keert, ook voor het Ne derlandse bedrijfsleven". Deze voorspelling heeft dr. P. Lieftinck, oud-minister van Finan ciën, thans topman bij het Internationaal Mone tair Fonds in Washing ton, gisteren gezegd in Den Ha-ag. Hij verrichtte in aanwezigheid ran be windslieden, Kamerle den, senatoren en andere autoriteiten de officiële opening van het nieuwe ministerie Van Finan ciën. Dr. Lieftinck legde echter nadruk op het feit dat de malaise ook structurele oorzaken heeft. „Daaraan zal hard moeten worden gewerkt. Zij moeten duidelijk worden onderkend en daadkrachtig worden te gemoet getreden, ook al betekent dat het vragen van offers in de collec tieve sfeer". Bij het herstel van de economie moet volgens (Jr. Lieftinck scherp worden gt et .bestrij ding van de inflatie en gelijktijdig herstel van de werkgelegenheid. „Meer en meer breekt de erkenning doo-r dat deze twee problemen niet tegenstrijdig zijn, maar in eikaars verleng de liggen. Zonder de thans heersende inflatie terug te dringen kan een conjuncturele opleving slechts tijdelijk rijn, omdat de hoge graad van inflatie de economi sche structuur onder mijnt", aldus dr. Lief tinck. (Van een onzer verslaggevers) KRABBENDIJKE Het heet vanouds een deugd de daad bij het woord te voe gen. Dit laatste kan zonder meer ook gezegd worden van de predikant van de gerefor meerde gemeente in Krab- bendijke, ds. A. Hoogerland. Deze voorganger, die elke zondag op grond van de Schrift driemaal ten strijde trekt tegen moderne commu nicatiemiddelen als radio en tv, won deze week zelf een zakradio, de hoofdprijs in een jaarlijkse verloting van de plaatselijke RABO-bank. Ds. Hoogerland heeft zicli ui terst consequent in de leer geloond: hij heeft de zakra dio niet geaccepteerd. LELYSTAD (ANP) In Oostelijk Flevoland is in een graanveld een 60 jaar oud T- l ordie ontdekt. De auto ligt op I meter diepte onderste boven in de modder. De af deling bodemonderzoek van de Rijksdienst IJsselmeerpol- ders zal liet wrak lichten. Indien de oldtimer in redelij ke staat is, zal hij t.z.t. geëx poseerd worden. De auto kan in de jaren 20 vanaf een schip in de toenmalige Zui derzee terecht zijn gekomen. Ook kan het zijn dat het Fordje tijdens een strenge winter, toen het Zuiderzee- ijs tot Urk begaanbaar was, in een wak gereden is. Voetbal Europacup II: FC. Den Haag-speler Simon van Vliet (rechts) scoort de gelii! taker tegen R.C. Lens. Het werd tenslotte 3—2. terstand om in een 31-ze- ZEIST (ANP) Na een daling van de exportprijs voor eieren eind september be gin oktober tot f 11,75 per 100 stuks, zijn de prijzen geleide lijk weer gestegen tot f 12,25 deze week. Het produktschap voor pluimvee en eieren verwacht een stijging van de exportprij zen, (Van onze redactie buitenland) WENEN De Turkse am bassadeur in Oostenrijk, de 60-jarige Danis Tunaligil, is gisteren in zijn ambassade in het centrum van Wenen, met drie kogels in het hoofd ver moord, terwijl het ambassade personeel in de andere verblij ven onder schot werd gehou den door twee anderen. De drie overvallers waren met machinepistolen in tassen de Turkse ambassade binnen gegaan. Zij spraken vloeiend Engels en gingen er vandoor in een Mercedes met West- dixitse nummerplaten, maar een woordvoerder van de poli tie zei dat zij er uitzagen als Zuideuropeanen. De politie heeft 13 verdach ten, allen buitenlanders, aan gehouden voor confrontatie met het personeel van de am bassade. Een man die de „Bevrij dingsorganisatie voor Arme nië" beweert te vertegenwoor digen, heeft later het kantoor van het persbureau Associated Press in New York gebeld met de mededeling dat zijn beweging de Turkse ambassa deur in Oostenrijk heeft ver moord. Het oude Armenië is tegenwoordig verdeeld over Turkije, Iran en de Sovjet- Unie. Eerder deze eeuw zijn de Armeniërs, die in Turkije een minderheid vormen, óp grote schaal vervolgd. De overvallers waren om streeks het middaguur de Weense politieman, die voor de ambassade stond, voorbij gelo pen De mannen moeten tus sen de 75 en 35 jaar oud geweest zijn- in de ambassade dwongen zij personeel hen naar het bu reau van de ambassadeur te brengen. „Bent u de ambassa deur"?, vroegen zij. „Nee", antwoordde hij. „Dat bent u wel", zeiden zij. „Ga zitten". De ambassadeur deed het en een van de drie schoot hem dood in het bijzijn van zijn Oostenrijkse secretaresse. De tassen en wapens lieten de drie achter. Zij liepen het gebouw uit, passeerden op nieuw de politieman en reden weg. De politieman had door het drukke verkeer in de Prinz Eugenstrasse de schoten niet gehoord. De 60-jarige Tunaligil had een lange en eervolle staat van dienst in de Turkse diplo matie en diende zijn land van 1970 tot 1973 als ambassadeur in Den Haag. Hij bekleedde als diDlomaat tal van functies in Milaan, Bern en Rome en was o.m. Turks zaakgelastigde in Moskou. Het slachtoffer laat zijn echtgenote en een 15-jari- ge dochter achter. (ADVERTENTIE) lekkere drop Van Eangenberg (Van onze sportredactie) CHORZOV-BERLIJN-DEN HAAG De Nederlandse vertegenwoordigers in de Eu ropacuptoernooien zijn de eer ste wedstrijd voor de tweede ronde van goed tot redelijk doorgekomen. PSV, dat de laatste weken naar zijn vorm liep te zoeken, zorgde voor een formidabele prestatie door de uitwedstrijd tegen Ruch Chorzow te win nen. De Eindhovenaren, die in de eerste helft dreigden te worden weggespeeld, bogen in de tweede helft een 10 ach (Van onze correspondent). GENT Geruchten dat er te Gent een ophefmakend do- pingsproees te verwachten is, zijn gisteren officieel beves tigd. Op 12 november moet een tiental personen voor de Correctionele Rechtbank ver schijnen op beschuldiging van het bevorderen van doplng- p raktijken. Onder de verdachten bevin den zich arts R.N. uit Gent, zeer bekend in sportkringen, en de heer G.D. 't H. Zij pleegden valsheid in geschrif te, toen zij bepaalde genees middelen voorschreven voor de zevenvoudige wereldkam pioen Eric de VTaeminck, die enkele maanden geleden werd ingesloten. De andere beschuldigden zijn veelal renners of oud-ren ners, die eveneens valsheid in geschrifte pleegden om aan stimulerende produkten te ko men, die rij ter beschikking stelden van renners uit hun ploeg, ofwel in het bezit ge vonden werden van voor de sportman verboden midde len. ge- Ajax hield ln Berlijn de schade beperkt. De Amster damse ploeg verloor slechts met 10 van Hertha voor de UEFA-cup. FC Den Haag ten slotte klopte Lens in het toer nooi van de bekerwinnaars met 32 na een 20 achter stand bij rust. (Van onze redactie buitenland) MADRID Bulletins van de geneesheren die het 82- jarige Spaanse staatshoofd ge neraal Francisco Franco be handelen zoals gemeld, ge troffen door een hartaanval blijven ontbreken. Afgaande op de woordvoerders van het pa leis, herstelt de generalissimo verrassend snel- Hij zou giste ren al weer door zijn paleis gelopen hebben en met fami lieleden hebben gesproken. Uit ongenoemde regerings kringen verluidt echter dat er slechts geringe kans bestaat op volledig herstel van Franco. Behalve aan een hartkwaal zou hij ook lijden aan de ziek te van Parkinson. Binnen de regering en het leger zouden steeds meer stemmen opgaan om Franco te verzoeken af tp treden. Premier Carlos Arias Navarro zou in de komende weken met Franco hierover gaan praten. In juli '74 droeg Franco de macht voor een periode van veertig dagen over aan zijn toekomstige opvolger prins Ju an Carlos. Van regeringszijde zijn berichten ontkend als zou de prins nu een voorstel om de macht weer tijdelijk over te nemen, hebben verwor pen. DE 25-jarige Ier James Creeg- an, die ruim vijf maanden in België opgesloten is geweest, verdacht van snionage, blDkt deze week (maandag) „geruis loos" vrij te zijn gelaten. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) LONDEN/DUBLIN De Ierse politie, die in het dorpje Mo- nasterevin het huis belegert, waarin kidnapper Eddy Gallagher zich verschanst heeft met zijn slachtoffer dr. Tiede Herrema en een jonge vrouw, vermoedelijk de Noordierse terroriste Marian Coyle, maakt gebruik van dezelfde tactiek als de belegeraars in Londen, einde september, van het Italiaanse spaghetti-restaurant. Haar tijd en geduid zijn onuitputtelijk. De belegering is een uit puttings- en zenuwoorlog geworden, waarvan niemano de duur kan voorspellen. De politiewagens zijn terug getrokken en de scherpschut ters verbergen zich achter ge bouwen en bomen, buiten het gezichtsveld van Gallagher en Marion Coyle. De scherpschut ters hebben opdracht dodend te schieten, wanneer de bele gerden een vluchtpoging wa gen. De polite spreekt ook niet meer tegen de belegerden op de eerste etage en de mannen in het huis zeggen evenmin veel. Gallagher's uithoudingsver mogen kan natuurlijk niet on uitputtelijk zijn. Sinds de be legering dinsdagmorgen begon, heeft hij niet meer geslapen. Hij weigert het voedsel en de drank in ontvangst te nemen, die hem aangeboden worden door de politie. Soms krijgt hij uitbarstingen van razernij, waarin hij iedereen de huid volscheldt. Hij is eigenlijk de enige die men nog hoort, de politie doet er het zwijgen toe. Z'n gesprekken met Herre ma worden door de politie af geluisterd. Zij maakt daarvoor gebruik van speciale elektroni sche apparaten, die bevestigd zijn aan de zoldering onder de slaapkamer, waarin Gallagher zich verschanst heeft. Op een gegeven moment schreeuwde de knidnapper dr. Herrema toe: „Probeer maar te gaan lopen, dan zal je eens zien wat er gebeurt. Ik schiet je neer als een hond"- Volgens de po litie hebben de ontvoerders hem springstof op het lichaam gebonden. De regering in Dublin heeft ingestemd met een verzoek van de Ierse politie om een beroep te mogen doen op Scot land Yard. In Londen werd die vraag om assistentie direct ingewilligd. Enkele politie mannen, die de belegering van he-t „Spaghetti-ihouse" meege maakt hebben, zijn dadelijk naar Ierland vertrokken. De situatie in Monasterevin werd gisteren besproken door het Ierse kabinet De regering Cosgrave wijkt niet af van haar oorspronkelijke stand punt. Aan de kidnappers zul len geen toegevingen gedaan worden. De pogingen van Ed dy Gallagher om de vrijlating te krijgen van z'n vriendin dr. Rose Dugdale, de Engelse marxiste die in de gevangenis van Limerick zit, lijken vol komen nutteloos. De politie gelooft dat Gallagher de buit van een bankoverval bij zich heeft. Vakbondsbestuurder Philip Flynn, die tot dinsdag als be middelaar heeft opgetreden, verklaarde gisteren dat Herre ma het er waarschijnlijk wel levend zal afbrengen, maar dat Gallagher tot het einde zal doorvechten. „Ik zie niet dat Gallagher zich .zal overgeven, ik verwacht nog een hele show voordat de zaak voorbij (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De inwo ners van Vlissingen, die langs de spoorlijn Vlissingen - Oost- Souburg een volkstuintje heb ben doen er beter aan hun zelf gekweekte gewassen niet op te eten. Een onderzoek door de keu ringsdienst voor waren in Goes heeft nl. niet aangetoond, dat de gewassen niet schade lijk zijn en dat was voor de inspecteur van de volksge zondheid aanleiding om de v.ilkstuinhou-ders te waarsehu wen. Overigens valt uit het on derzoek ook niet te conclude ren, dat de verontreiniging (er zat vooral teveel lood in de gewassenveroorzaakt wordt door het nabijgelegen bedrijf Maxalloys b.v. Het ter plaatse zee drukke verkeer kan evengoed de c„v,,,Mige zijn. (Zie ook pag 3). (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De vertegen woordigers van de Industrie bond NW in de centrale on dernemingsraad van Enka- Glanzstoff hebben het fiat, dat zij onlangs gaven aan de reor ganisatieplannen van Enka- Glanzstoff ingetrokken. In een gisteravond uitgege ven verklaring zeggen de on dernemingsraadsleden van de Industriebond NW het hun gevraagde advies op te schor ten. totdat het overleg met de vakbonden over de sanerings voorstellen geopend is en tot aanvaardbare resultaten heeft geleid". De industriebond NW heeft twaalf zetels in de centrale ondernemingsraad en heeft daarmee de grootste ver tegenwoordiging. De Industrie bonden NVV en NKV en de Duitse en Belgische vakbon den hebben deze week mét acties gedreigd als het inter nationaal overleg over de tweede fase van de sanerings plannen van Enka-Glanzstoff niet wordt hervat. (ADVERTENTIE) eerste kwaliteit rimpelloos passend nu t

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1